1.8 2000 Model Hse Yardım Lütfen

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan inncylmzz Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,168

inncylmzz

Ana Kamp
Arkadaşlar bundan önce 1998 model honda crv biniyordum . Yakın arkadaşımdan 130 binde 1.8 2000 model hse modelinde freelander aldım. arabayı nerdeyse hiç tanımıyorum bazı sorunlarım var. aracımda 1 haftadır su eksilmesi ve bununla beraber gelen aşırı duman var koku geliyor dışarıya anfırız kokusuna benzer. tam sağ tam sol yaptıgımda araba asırı sekılde kasılıyor akmıyor. farlarına h4 uzun kısa xenon taktık farları yakınca arka cam kendılıgınden ınıyor basılı tutuyorum cıkıyor ve bır daha arabayı kapatıp acana kadar aynısı olmuyor. son olarak da bayır destek yani su vites kolunda ki zımbırtı hakkında bilgi istiyorum basıyorum herhangi bir gösterge görünmüyor.Bana bilgi verirmisiniz. Aracım tüplü Herhangi bir tekleme gitmeme boğulma durumuda yok.

Etiketler
Ynt: 1.8 2000 Model Hse Yardım Lütfen

Su eksilmesi ve koku gelmesi motor üst kapak contasının yandığını gösteriyor olabilir.Benim araçta 2 kez başıma geldi.
Vites kolundaki sarı buton çok dik yokuşta inerken yada karlı buzlu yolda giderken kullanılıyor demişlerdi.Hiç gerek olmadı.
[/quote]

peki o butona basınca gostergede vs herhangı bir ısık yanıyor mu bayıra fılan gelmeden yani gectıgını nasıl anlarım. arabada pır pır vs yok herhangı bi şekilde conta ısını ben nasıl kurtarcam peki ne önerirsiniz . Peki xenon olayına çözum ne olmalı sizce ? bir de saft sökme işlemi sizce yapmalımıyım arac hakkın puf noktaları da soylersenız cok tesekkur ederım sımdıden.

Öncelikle aracınız hayırlı olsun. Kötü başlamışsınız ama devamı iyi olur inşallah. Kendi tecrübelerimden;
1- Dönüşlerde kasma sorunu: Kesinlikle şafttaki viskoz kaplinden. Ömrü bitmiş yenilenecek yada şaft sökülüp 2 çeker olarak kullanılacak.(Bknz viskoz kaplin arızası başlığı)
2-Su eksiltme birçok yerden yapabilir-hortumlardan-devirdaim pompasından hortuma su taşıyan metal borudan-Kalorifer peteğinden-üst kapak contadan-Radyatörden-Plastik su kutusundan-Lpg beyninden. İyi bir ustaya sisteme basınç verdirerek test yaptırın derim karambole parça değişmeyin.
3- Vitesin üzerindeki buton; yokuş iniş desteğidir. 1.ve geri viteste çok dik yerlerden inerken kullanılır. frene basmadan da aracı yavaşlatır. Kontağı ilk açtığınızda gösterge panelindeki ikaz ışıklarından yokuş aşağı inen araç lambası (sarı ve yeşil ikiadet) bu butona aittir. Vites körüğünün boğaz kısmını aşağı basıp butona bastığınızda yeşil ışık, sistem otomotik frenlemeye başladığında sarı ışık yanar. Kesinlikle 1. vites ve geri vites dışında kullanılmaz. Yukarıda bahsettiğim şekilde butona bastığınızda yeşil ikaz lambası yanmıyor ise düğmenin hemen altından kablo kopmuştur.(körüğün içi kısmında) Basit bir şekilde oto elk. halledilebilir.
Viskoz kaplin pahalıdır ancak böyle kullanmaya devam ederseniz araca çok ciddi hasar verirsiniz ya değişin yada şaftı mutlaka söktürün. Bu konuda ayrıntılı bilgi bu sayfada viskoz kaplin arızası başlığı altında yayınladım. okumanız faydalı olacaktır.

Öncelikle zahmet edip bana cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim. Motor su eksılmesını cozduk ustamla lpg su borularından bırınde kacırma vardı suanda arabama tekrar asık olmus durumdayım :smiley: viskos sorununuda arastırdım bu araclarda bu agırlasma genelde varmıs ama suan ustamın dedıgı bu normal olanmıs eger asırı olursa mutlaka bı care bulmak gerekecegını soyledi. Suan tek sorunum sunroof akar delıklerı ne tarafta sunroof bakımı nasıl yapılıyor ve farlara h4 8000k xenon baglayınca farları yakınca camın 1 seferlık ınmesı yukarı cıkartıyorum bır daha stop yapana kadar sorun olmuyor ac kapa yapınca. arka cam sensoru falan mı var acaba ?

Sunroof giderleri ön sağ ve solda. Genellikle çürümüş oluyorlar. A sütunlarından borular yardımıyla tahliye oluyorlar. Tavan kaplamasını çıkartarak ulaşılıyor. Zenon far ve arka cam hk. bilgim yok maalesef.

Ayrıca araca aşık olmakta acele etmemelisiniz zira çook kaprisli bi hatundur. Derdi bitmez. Ben motor teknisyeniyim bana bile bunu dedirtti :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri