110 2.5 Benzin & Lpg + Hidrolik Direksiyon

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Helva Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,458

Helva

Ana Kamp
Yer
Arhavi
Web
www.jin.com.tr
Herkese iyi forumlar ve kolaylılar...​
Son bir aydır forumu talan ettim ama açık konuşmam gerekirse kafam daha çok karıştırdı. Sözü fazla uzatmadan forumdaki üstadlardan Defender ile ilgili bir kaç ön bilgi almak istiyorum...

Başlıktada bahsettiğim gibi 110 2.5 benzinli araç istiyorum. malum araç satış sitelerinde 1 tane kendime uygun bir araç buldum. Araç 1993 model, 96.000 de ve orijinal hidrolik direksiyon. Genel olarak temiz kullanılmış düzgün bir araç. fiyatıda 24.000 tl.

Şimdi siz değerli forum üyelerine bir kaç sorum olacak.
  • Benzinli olması çok mu kötü? (forumda hep dizeller tercih edilmiş)
  • Yükseltme kiti kullanmadan en fazla kaç ebat lastik ve jant takılabilir (illa kit gerekli ise "kit,jant ve lastik" tavsiyeniz nedir?)
  • Araçın kaporta ve boyası iyi olsa bile, kaporta boya işlemi tarafımca tekrar yaptırılacaktır fakat; Defender için kaportası "alüminyum" dur gerekli düzeltmeler v.s. yapılamaz (Çekiçlenemez) denilmektedir doğrumudur?
Bu sorular benim için çok önemli. Cevaplarınıza istinaden yarın sabah araçı almak için 1200 Km'lik bir yola çıkacağım. (Arhavi & İstanbul) kısmet olursa da alırsam ilk olarak istanbulda komple kaporta ve boya işlerini yaptıracağım. sonrasında ön göğüs, koltuklar, tavan ve yer döşemeleri, cam fitilleri ve aksesuarları kayalar dan sıfır olarak alıp taktıracağım.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum. Herkese iyi forumlar ve iyi günler...

1993 model benzinli kondisyonu
1988 model dizel kondisyonu arasında mukayese yapmak lazım

ben arazi aracı dendiğinde dizelciyim nedeni bazı gezilerde kaptırıp yakıt problem olabiliyor ama yakın bir köyden medeniyete iniş için motorin bulabilirsiniz ama benzin ve lpg sıkıntı olabilir

ayrıca dizel motor değiştirmek imkanı daha geniş benzinlide direk V8 e geçmeniz gerek ki araç silindir sayısı kadar değişim gibi sorunlar var kanunen

Benzinliden dizel é geçmiş biri olarak diyebileceğim

Offroad ve ağır arazi koşullarında aradaki iki fark var

1 su geçişlerinde ki elektrik problemi.
2 tork farkı

Bunun dışında bir fark ı yok...

Düz dizel ve 4 silindir benzin için geçerli tabi bu yazdıklarım.

Onun dışında benzin çok çok daha az sessiz ve daha az titreşimi olan bir motor. Fakat dizel é göre biraz daha hassas.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Emre'nin dediklerine tümüyle katılmakla birlikte şunları ekleyebilirim, eğer elin kirlensin ve tortnavida tutmak istemiyorum diyorsan benzin/lpg den uzak dur, (hatta defenderdan uzak dur) ben kendim de benzinli kullanıcısıyım ama açıkçası motorla uğraşmak hoşuma gidiyor, dizel daha sıkıntısız bir motordur, ama benzinin sorunları basit sorunlardır ve biraz kendinizi eğitirseniz pek çok sorunu kendiniz çözebilirsiniz, Emre hocamın da bileceği üzere defender sayesinde ampul değiştirmekle sınırlı olan skill levelımız benzin otomatiği, lpg beyni, termostat değişimi, buji kontrolü, avans ayarı, karbüratör sökümü bakımı, şaft ve mafsal diye salak dönen bir parçanın değişimi....vs gibi daha bi sürü yetenek ekliyorsunuz zamanla kendinize :smiley:
Ancak şu kadarını belirteyim bütçeniz yeterse düz dizel yerine Tdi alın derim sıkıntı çıkarmama açısından daha güvenilirdir tdilar ancak ikisi de gündelik kullanım için benzinlinin verdiği sessizlik ve konforu vermemektedir. (Bence)

Ben aracın ne kadar orijinaline sadık kalınırsa o kadar sağlıklı olcağını düşünenlerdenim, (gerçi aracıma 4x2 hub taktırarak da bu savımı çürütüyorum ama olsun) benim kullandığım ve defenderın en iyi performansı verdiği standart lastik ebatı 235/85/16 dır.

kaporta konusunda bende benzer şeyler işittim, aliminyum kasa olduğundan her usta beceremez yapsa bile düzgün olmaz yorumu çok aldım, ankarada iyi bir defender kaportacısı bilen varsa buradan yazsın bizde bilelim.

Öncelikle cevaplar için teşekkür ederim. Tek tek cevap verip forum kirliliği yaratmak istemiyorum. Bulunduğum bölgede de yaptığım araştırmalar ve kullanıcı yorumlarıda dizel den yana. Hatta turbolu olsun diyenlerde var. Ama turboda sonradan taktırılabiliyormuş. Araçta sessizlikten yanayım ama malum Karadeniz bölgesin de de performansa ihtiyaç var. (Çok ciddi bir ses mi var dizelde de bir anlamış değilim.) bu arada da 235 lastik te az buz bir lastik değil. Makul bir ebat bencede. O zaman sizlerin de onayı doğrultusunda 2.5 düz dizel alıp turbo eklettiriyorum. Bakarsınız bir buluşmada Yanyana oluruz kısmet olurda.

yani göreceli de olsa tabi bence çok ciddi bir ses farkı var evet, en basitinden şöyle aktarayım benzinlide araç içi bir konuşma sürdürmeniz mümkün ken düz dizelle yolda giderken arabada konuşulanlar pek duyulmaz, o bakımdan dizelle seyahat biraz içsel bir seyahate benzetiyorum insan düşünceleriyle baş başa kalıyor, lakin aracın ses yalıtımı iyi yapılmamışsa bazen o bile olmayabiliyor :D ne çamur attım be siz en iyisi almadan bir dizel ile bir benzinli kullanın yolda 70-80 giderken farkı kendiniz karar verin derim, yinede kararınız ne olursa olsun hayırlı olsun diyelim en kısa zamanda kavuşmanız dileği ile.

Merhaba ben serieslrde 110 lrda da dizel kullandım araç sesi zamanla alışılır hiç rahatsız olmuyorum alıştık nini gibi geliyor bnce 2500 alın motorn omru bitene kadar kullanın snr bd30 motor atsrsnz bir omur götürür bd30 güçlü motor takılmasıda pumaya gore kolay lastk ebatı tabiki 235 hm ekonmik alcğz araçta şanzımana motora dikkat edin gersi toplanır aldığım bir 110 da diferansiyel bile değişmştı frilendeer diferansiyeli takılmıştı ne mkstl takıldığını bilmiyorum iyice bi göz geçirin dizel kolay kolay sesi kesilmez zamanla alışırsınız alacaksanız dizel alın derim

GT-N8005 cihazımdan gönderildi

Teşekkür ediyorum. Birazdan 2.5 dizel bir araç kullanacağım. Son kararım da dizel yönünde olacak sanırım. Yarın da aracı görmek ve kısmetse almak içimin de yola çıkacağım. Aldıktan sonra başınızı biraz daha ağrıtacağım şimdiden teşekkür ediyorum :smiley:

malesef defender sahibi olmak sorun aşktır bu gerisi fuzuli muhabbet bana göre

genelde devlet kullanımından çıkan araçları toplamaya çalışıldığından sorunlar hep olacaktır ama arazide geniş hacmi ve kabiliyeti bu sorunları göz ardı etmenize sebeptir

mükemmel bir şekilde toplayım dediğinizde ki bu tarz çalışmalar ve araçlar gördüm maliyet çok uzun bir liste kabarık bir hesap olarak dönüyor ama bu aracın karakteri size o masrafı zamanla yaptırıyor bağışıklık yapan bir tarafı var

kolay gelsin uzun soluklu bir yola giriyorsunuz

malesef defender sahibi olmak sorun aşktır bu gerisi fuzuli muhabbet bana göre

genelde devlet kullanımından çıkan araçları toplamaya çalışıldığından sorunlar hep olacaktır ama arazide geniş hacmi ve kabiliyeti bu sorunları göz ardı etmenize sebeptir

mükemmel bir şekilde toplayım dediğinizde ki bu tarz çalışmalar ve araçlar gördüm maliyet çok uzun bir liste kabarık bir hesap olarak dönüyor ama bu aracın karakteri size o masrafı zamanla yaptırıyor bağışıklık yapan bir tarafı var

kolay gelsin uzun soluklu bir yola giriyorsunuz
Aynen katılıyorum defender duygusal bir araçtır, arazide sert ve haşindir evet ama normalde çok hassastır sürekli ilgi sürekli sevgi ister bide karı gibi naz yapar, mesela ben arabama hiç eksiksiz binmiyorum çünkü biliyorum ki muhakkak bir yerinden arıza verecek dolayısıyla hep bir iki arıza ile biniyorum ki en azından bildiğim arıza bilmediğimden iyidir mantığıyla :smiley: ne zaman sanayiden mutlu mesut çıksam oh herşey tamam orasını da hallettim burasını da hallettim diye eve gelene kadar ya kapı kolu çalışmamaya başlıyor ya silecekler ya sanayiye gitmeden önce olmayan ama çıktıktan sonra ortaya çıkan bir ses ötme vb birşeyler oluyor muhakak daha çok sinir oluyorsunuz artık totem yapıyorum çok elzem olmayan bir kısmını sürekli arızalı bırakıyorum ki kerata arıza hakkını kullandığını bilsin :D öyle geçinip gidiyoruz

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aynen katılıyorum defender duygusal bir araçtır, arazide sert ve haşindir evet ama normalde çok hassastır sürekli ilgi sürekli sevgi ister bide karı gibi naz yapar, mesela ben arabama hiç eksiksiz binmiyorum çünkü biliyorum ki muhakkak bir yerinden arıza verecek dolayısıyla hep bir iki arıza ile biniyorum ki en azından bildiğim arıza bilmediğimden iyidir mantığıyla :smiley: ne zaman sanayiden mutlu mesut çıksam oh herşey tamam orasını da hallettim burasını da hallettim diye eve gelene kadar ya kapı kolu çalışmamaya başlıyor ya silecekler ya sanayiye gitmeden önce olmayan ama çıktıktan sonra ortaya çıkan bir ses ötme vb birşeyler oluyor muhakak daha çok sinir oluyorsunuz artık totem yapıyorum çok elzem olmayan bir kısmını sürekli arızalı bırakıyorum ki kerata arıza hakkını kullandığını bilsin :D öyle geçinip gidiyoruz

D6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
:D

totem kısmı harika

Değerli dostlar. 1400 km yoldan gelerek araçı gördük. Tanıdığımız bir ustamıza götürdük. Onunda bu araç size gelmez deyişi ile arabayı bırakarak yeni arayışa başladık. :(

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri