110 Defender Motor Değişimi.

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan vosdost Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,846

Etiketler

Ynt: 110 Defender Motor Değişimi.

vardır muhakkak ama o motorların vergisiyle 5 senede bir defender daha alınır. vergi ödemek kutsaldır amma ve lakin devletten kazık yememek kutsallıktan öte zanaattır. benzinli defenderden uzak, huzura yakın olalım:smiley:)

Vergi ödemek için yeni motoru ruhsata işletmek lazım. Bildiğim kadarıyla orjinal motor yani bg be tork degerleri uymadığı için ruhsata işletmek mumkun degıl :(

merhaba arkadaşım, 110 defender'e benzinli degil ama dizel büyük hacimli motor taktım. 3000cc. (300 d mercedes 5 silindir) ancak bu aracın şasi ve tüm yüriyen aksam kendi tasarımım. merak ederseniz ayrıntı bilgileri verebilirim.

(300 d mercedes 5 silindir) ancak bu aracın şasi ve tüm yüriyen aksam değişiklik olarak neler yaptınız. Mercedes motorunu koyarken şaside çok bir değişiklik oldumu. Volant şanzımana sığdımı? Şanzıman girişine flanş yapıldımı ? Mercedeste kulanılan bu motor zaten yeteri kadar yakıyor. Sürekli dört çeker 110 larda nasıl bir tüketim var.Bİrde 3000 cc mercedes motoru hangi kasanın motoru? İlginize teşekkürler.

merhaba arkadaşım, konuya şuradan başlayayım; benim aracım 1975 model. daha önce landrover hakkında hiç bilgim yoktu, bu aracı son derece ucuz bir fiyata kamu ihalesinden aldım( yaklaşık 7 yıl önce) aracın üzerinde motor şanzuman yok, diferansiyellerinde içi boştu. aslında benim aradıgım şeyde aracın böyle olmasıydı. niyetim tüm yüriyen aksamları yeniden dizayn ederek,güçlü, kullanışlı özelliklede yedek parçası bol ve ucuz bir araç yapmaktı . işe öncelikle şasiden başladım; süspansiyon sistemini yüksek modellerdeki gibi helezonlu sisteme çevirmek için 6 ay uğraştım. yüksek model 110 ların parçalarını kullandım. m.k.e ihalesinden çıkma hurda bir sasenin amortisör kulelerini ve gerekli kısımları kesip çıkartarak kullandım. diferansiyeller de aksları çok güçlü olması ve genişligi nedeniyle wagooner kullandım. bijon saplamaları 6 adet olması nedeniylle çelik jant bulmakta zorlanmadım. motora gelince 123 kasanın motoru. evet biraz fazla yakıyordu ama aracın son süratine standart yüksek model 110 lar yetişemiyordu. gelelim şanzıman kısmına: benim aracımda flanş yoktu .çünki motor veşanzıman tamamen mercedes 123 kasa idi. arazi şanzımanı olarak doç arazi şanzımanı kullandım. bu nedenle sürekli 4 çeker degil, istendiğinde devreye giriyor, ayrıca ağır deviride var. fren kaliperlerini ve westinghausu değiştirerek güçlendirdim. tek eksik hidr0lik direksiyondu. birde aracın kasasını tamamen kendim saçtan ve profil takviyelerle yaptıgım için araç çok ağır oldu 2450 kg. 4yıla yakın kullandım. araç şu anda ankara sincanda yeni sahibinde. ilk fırsatta yeni bir 110 yapmaya niyetim var.

İlginize teşekkürler;
Motor değişimi yapmak istiyorum. Tabi aracı satmazsam. Orjinal benzinli motoru var. Brc marka tüp taktım. Yakışından çok memnunum. Fakat motor güç olarak bana yetmiyor. Biraz daha seri olması için motoru büyütmem lazım. Fakat dizeli sevmiyorum. Zaten dizelin sevilecek kısmı kalmadı. 2500- 3000 cc dizel motorun şehir içinde 12-13 litreden az yakacağını zannetmiyorum. Accent dizel 1500 cc aracım 6 lt gibi bir rakam yakıyor. Tüp takılmış bir motor genel bakım ve yakıt sarfiyatı olarak dizele göre çok uygun. Sabit fikirli dizel hayranlarından değilim. Ama benzinli, parçası ucuz uygun bir motor aramaktayım. Bana montajda sorun yaratmıyacak bir motor olması lazım.

Selamlar;
Benzinde tam anlamıyla ölçüm vapmadı. 2 saat önce bursa karaca beyden geldim. Aracım BRC marak tüp var ve km de 1800 ytl nin üzerinde olan lpg ile 260-270 lira yaktı. Bu sarfiyattan çok memnunum

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri