12-24VDC Buzdolabı ekipmanları ve Servisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GATOMIC Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 89
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,392
Ynt: 12-24vdc Buzdolabı Ekipmanları Ve Servisi

Hoş bulduk Ferhat Bey, :smiley:

Malesef Buzdolaplarında kullanılan 220VAC Hermetic kompresörlerin bildiğim kadarı ile hiç birinde bu tür ses ve darbe önleyici takozlar yoktur. Sabit kullanılacakları düşünülerek tasarlandıkları için üretici firmalar bu tür takoz kullanmaya gerek duymuyorlar. Keşke olsada bu konuda forumdaki arkadaşlara yardımcı olabilsem.

3 Sene öncesine kadar Türkiye piyasasında 12-24VDC Danfoss kompresörler Harici seri üretimde kullanılacak başka fiyat avantajlı ve güvenilir 12-24VDC kompresör yok gibiydi. Bizde çözümü Kaliteli marka 220VAC 1/12 veya 1/14hp R134a veya R600a kompresörlerin içine darbe takozları yerleştirip, sargı sistemini 3x12VAC veya 3x24VAC olarak düzenleyip, 12-24VDC girişli 3x12VAC - 3x24VAC çıkışlı elektronik sürücüler ile aküple edip ürün haline getirdik. Bldc motorlara göre akımların 2 amper gibi fazla olmasının sebebide
rotorunda doğal mıknatıs olmadığından kaynaklanıyor buda gayet normal. Enerji problemi olmayan kontak kapatmayan araç uygulamalar içinde fiyat avantajından dolayı uygundur.
Belli bir güce kadar 220VAC ile çalışan su pompası, dalgıç pompa, sintine pompası, brülör fanı (asfalt taşıma araçları için), ırgat motorları ve özel uygulamalar için bu motorları 12V veya 24vdc yede çevrimini yapmaktayız. Fırçalı dc motorlara göre akım sarfiyatlarının az olması, kömür değişimi ve kutup değiştirici bakır yıpranması gibi sorunları olmadığından dolayı tercih sebebi olabiliyor.

Saygılarımla...

Etiketler

BLDC Motorların Çalışma prensibi.

4 pole bldc motor021804

Gökhan Bey bilgi için teşekkürler. :smiley:

Biz de elektronik ile ilgiliyiz. :smiley:
Bahsettiğiniz kompresör tadilatı ciddi bir uğraş. Anladığım kadarıyla, 220V 1faz asenkron motoru, 12/24V 3faz asenkron hale getirip özel sürücüyle kullanıyorsunuz. Mekanik olarak da titreşime dayanıklı hale getiriyorsunuz. Tebrik ediyoruz. :smiley:

Buzdolaplarında motor kapalı sistem içinde çalıştığı için, fırçasız sistem motorlar kullanıldığını düşünüyorum. ::smiley:

BLDC motor sürücüleriyle ilgili biz de çalışma yapmıştık. En güçlüsü 5kW BLDC için olmak üzere, çeşitli gerilim, akım ve güçlerde proje bazında üretim yapmıştık. BLDC motorlar da aslında 3 fazlı senkron motor. Sensör tekniğiyle DC motor karakteriristiğinde kullanılıyor.
http://www.nefer.com.tr/motorhiz.html

Ben teşekkür ederim. Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana.

Ferhat bey, teknik açıdan iyi anlaştığımızdan dolayı sanıyorum ki meslektaşız. ;) Web sitenize baktım gerçekten güzel imalatlarınız var ve sizinle bu platformda danışmaktan dolayı onur duydum. Sizinde bahsettiğiniz gibi kompresör tadilatı ciddi bir uğraş sonuçta her motorun çevresinde min. 70cm. kaynak var. Açması kapaması kaçak kontrollü çevrimi gerçekten zaman alıyor.
Buzdolaplarında motor kapalı sistem içinde çalıştığı için, fırçasız sistem motorlar kullanıldığını düşünüyorum. ::smiley:

Evet bu sistemlerde fırçalı motor kullanmıyorlar. Sizinde söylediğiniz gibi kapalı sistem olmaları (kömür değiştirme olanağı yok) ve içlerinde 200cl civarı yağ olmasından dolayı. ;)

Merak eden arkadaşlar için 12-24VDC BLDC motorun içi açılmış şekilde resimini ekledim. Darbe takozları beyaz plastikler olarak gözüküyor...

Saygılarımla...

COMPRESSOR TAMR 2

Gökhan Bey bizler de sizinle tanışmaktan memnun olduk.

GATOMIC' Alıntı:
Sizinde söylediğiniz gibi kapalı sistem olmaları (kömür değiştirme olanağı yok) ve içlerinde 200cl civarı yağ olmasından dolayı. ;)
Fırçalı sistemde büyük ihtimalle daha kömür aşınmadan çıkan tozlarla soğutucunun biryerleri tıkanırdı herhalde. ;)

BLDC kompresör motorunun fotoğrafı için de ayrıca teşekkürler. :smiley:

Saygılarımızla...

Acaba Danfross un r600 ile çalışan kompresörü yokmu. vansa bunun maliyeti nedir.

Soğutma ekipmanları (Endüstriyel veya küçük çaplı satış yapan yerlere) bakarsanız...kullanma amacına göre ürünleri bulacaksınız.DC den AC dönüşüm yapan cihazlar bataryalardan fazla akım çekmektedirler.İnvertor çok zor durumda iseniz tamam....sürekli DC kullanıyorsanız Tekne karavan gibi 12 -24-36 DC uyumlu cihazları kullanmanız daha doğrudur.

Danfoss veya başka markalarda 12-24VDC ile çalışan R600 gazlı kompresör yoktur. :( Daha önce belirttiğim gibi R600 gazlı dolabınızı R134a sistemine dönüşümünü yaptırmanız, yada akım değerlerini verdiğim kendi imalatımız olan R600 kompresörü tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...

GATOMIC' Alıntı:
Danfoss veya başka markalarda 12-24VDC ile çalışan R600 gazlı kompresör yoktur. :( Daha önce belirttiğim gibi R600 gazlı dolabınızı R134a sistemine dönüşümünü yaptırmanız, yada akım değerlerini verdiğim kendi imalatımız olan R600 kompresörü tavsiye edebilirim.

Saygılarımla...

2012 yılında sıfır olarak aldığım Ariston/Indesit marka 108 Lt büro tipi buzdolabımın 220volt kompresörünü 12 volta dönüştürmek istiyorum.
Uygun bulacağınız (garantili) kompresörünüzün fiyatı nedir?
Buzdolabının İzmir'e gidiş gelişi artı maliyet oluşturacağından,Ankara'da iş birliği yaptığınız Teknik Servis
-montaj için-var mı? Varsa ödenecek ücret nedir.
Kompresör + montaj bedeli KDV dahil olmak üzere toplam bedeli nedir.

GATOMIC' Alıntı:

Saygılarımla...

Şimdi anladığım kadarıyla bu başlıkta iki soğutmacı arkadaşımız var, ben kısaca şunu öğrenmek istiyorum, Danfros un BD35K modelini bulmak mümkünmü, mümkünse fiyatı..

Sn. Gökhan bey,

1. sayfadaki 220vac Buzdolabları ile ilgili 4. yazınızla, karavanlarda araç ve gereçlerin alaturka metodu ile yapım hedefi dışı, nafile kullanımlarına en profesyonel cevabı vermişsiniz.
Sağ olun. :smiley:

Tek umudum, konunun, yine ucuza mal edileceği sanısı ile forumda sıklıkla uygulandığı görülen, çağımızla bağdaşması sorunlu aşağıdaki çözümlere (?) de gelmesi.

Hermetik olsada ev şohbenleri montajı,
yat tuvaletleri kullanımı,
mobilya yapımında sunta uygulanması,
yanlış yapıştırıcı ve tekniği kullanımı,(solar panel, cam)
panelvan izolasyonunda cam yünü, tüm steropor uygulanması,
MPPT solar regulator,(doğu karadeniz ve kış karavancıları hariç)
sulu yaşam aküsü,
inverter,(kısmen değinmişsiniz)
desülfatör,
motor destekli 2. araç kliması

şimdilik aklıma gelenler.

ev kliması ( bartek in ilavesi ile ;))

Araçlara klima uygulaması yapan bit firma yetkilisi , araçlara ev klima takılması sonucu benzer problemlerin olacağından bahsetmişti.

Tek umudum, konunun, yine ucuza mal edileceği sanısı ile forumda sıklıkla uygulandığı görülen, çağımızla bağdaşması sorunlu aşağıdaki çözümlere (?) de gelmesi.

sulu yaşam aküsü,
desülfatör,
motor destekli 2. arac kliması

[/quote]

Doğrusu, başlıkları isabetli sıralamışsınız, bir çoğumuz için artık çok geç, fakat genede yeni katılacaklara faydalı olacaklarını düşünüyorum, çünki gittikçe kaliteyi düşürüyoruz, sağlamlık, işlevsellik değil görsellik ön planda gidiyor, sonunda devlet bu işe haklı olarak kökten el atacak ve yaşın yanında kuruda yanacak.
Genede açması cesaret isteyen başlıklar.

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Sn. Gökhan bey,

1. sayfadaki 220vac Buzdolabları ile ilgili 4. yazınızla, karavanlarda araç ve gereçlerin alaturka metodu ile yapım hedefi dışı, nafile kullanımlarına en profesyonel cevabı vermişsiniz.
Sağ olun. :smiley:

sulu yaşam aküsü,
desülfatör,
motor destekli 2. arac kliması

"panelvan izolasyonunda cam yünü, tüm steropor uygulanması,"

Cümlenizi biraz açarmısınız?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

SON KONULAR

Geri