12-24VDC Buzdolabı ekipmanları ve Servisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GATOMIC Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 89
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,334
Ynt: 12-24vdc Buzdolabı Ekipmanları Ve Servisi

"panelvan izolasyonunda cam yünü, tüm steropor uygulanması,"
Cümlenizi biraz açarmısınız?

Seyfettin bey, :smiley:

2010 sonlarında http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=62560.10 başlığında bu konuyu irdelemişdik. Bakabilirsiniz.

Avrupada panelvanlarda camyünü, taşyünü yada steropor kullanan profesyonel bir firma yok.
İzolasyonda standart, kapalı gözenekli polietilen. (latex bazlı kapalı gözenekli yalıtım levhaları da ayni özellikte) Bazen ucuz olsun diye Pössel gibi bazı firmalar ayni özelliklere sahip olmayan, açık gözenekli polietilen kullanıyorlar.

Etiketler

airboat' Alıntı:
2012 yılında sıfır olarak aldığım Ariston/Indesit marka 108 Lt büro tipi buzdolabımın 220volt kompresörünü 12 volta dönüştürmek istiyorum.
Uygun bulacağınız (garantili) kompresörünüzün fiyatı nedir?
Buzdolabının İzmir'e gidiş gelişi artı maliyet oluşturacağından,Ankara'da iş birliği yaptığınız Teknik Servis
-montaj için-var mı? Varsa ödenecek ücret nedir.
Kompresör + montaj bedeli KDV dahil olmak üzere toplam bedeli nedir.

Seyfettin bey,

R600 gazlı 1/10hp 12VDC kompresör ve elektronik sürücü 1 yıl garantili fiyatı 350TL.+K.D.V. olup, montaj ve çevrim bedeli ile birlikte toplam maliyet 450TL.+K.D.V. dir.

Gerçekten gidiş geliş kargo ücretleri maliyet tutuyor ama bu montaj ve çevrim işlerinde işin açıkçası güvenerek teknik servis öneremiyorum.

Saygılarımla...

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Sn. Gökhan bey,

1. sayfadaki 220vac Buzdolabları ile ilgili 4. yazınızla, karavanlarda araç ve gereçlerin alaturka metodu ile yapım hedefi dışı, nafile kullanımlarına en profesyonel cevabı vermişsiniz.
Sağ olun. :smiley:

Tek umudum, konunun, yine ucuza mal edileceği sanısı ile forumda sıklıkla uygulandığı görülen, çağımızla bağdaşması sorunlu aşağıdaki çözümlere (?) de gelmesi.

Hermetik olsada ev şohbenleri montajı,
yat tuvaletleri kullanımı,
mobilya yapımında sunta uygulanması,
yanlış yapıştırıcı ve tekniği kullanımı,(solar panel, cam)
panelvan izolasyonunda cam yünü, tüm steropor uygulanması,
MPPT solar regulator,(doğu karadeniz ve kış karavancıları hariç)
sulu yaşam aküsü,
inverter,(kısmen değinmişsiniz)
desülfatör,
motor destekli 2. araç kliması

şimdilik aklıma gelenler.

ev kliması ( bartek in ilavesi ile ;))

Mesut bey sizde sağ olun, :smiley:

LG 9000 btu Ev klimasını pure sine-wave inverter desteği ile araç montajını daha önce canlı yayın araçları için yapmıştık. Sonuçta bu cihazlarda sabit kullanım amacı ile tasarlandıklarından dolayı sonları, 220VAC buzdolabı kompresörleri ile aynı olacaktır.

Saygılarımla...

GATOMIC' Alıntı:
Seyfettin bey,

R600 gazlı 1/10hp 12VDC kompresör ve elektronik sürücü 1 yıl garantili fiyatı 350TL.+K.D.V. olup, montaj ve çevrim bedeli ile birlikte toplam maliyet 450TL.+K.D.V. dir.

Gerçekten gidiş geliş kargo ücretleri maliyet tutuyor ama bu montaj ve çevrim işlerinde işin açıkçası güvenerek teknik servis öneremiyorum.

Saygılarımla...

"R600 gazlı 1/10hp 12VDC kompresör ve elektronik sürücü "

Yanlış anlamadı isem, Benim buzdolabında bulunan R600 gazlı 220volt kompresörün 12 volta çevirim işlemiyle,elektronik devre işlemini mi kastediyorsunuz?

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Sn. Gökhan bey,

1. sayfadaki 220vac Buzdolabları ile ilgili 4. yazınızla, karavanlarda araç ve gereçlerin alaturka metodu ile yapım hedefi dışı, nafile kullanımlarına en profesyonel cevabı vermişsiniz.
Sağ olun. :smiley:

Tek umudum, konunun, yine ucuza mal edileceği sanısı ile forumda sıklıkla uygulandığı görülen, çağımızla bağdaşması sorunlu aşağıdaki çözümlere (?) de gelmesi.

Hermetik olsada ev şohbenleri montajı,
yat tuvaletleri kullanımı,
mobilya yapımında sunta uygulanması,
yanlış yapıştırıcı ve tekniği kullanımı,(solar panel, cam)
panelvan izolasyonunda cam yünü, tüm steropor uygulanması,
sulu yaşam aküsü,
inverter,(kısmen değinmişsiniz)
desülfatör,
motor destekli 2. araç kliması

şimdilik aklıma gelenler.

ev kliması ( bartek in ilavesi ile ;))

"mobilya yapımında sunta uygulanması,"

Yuakardaki maddeye izin verirseniz bir eklenti yapayım. MDF lam!

Gökhan Bey,
Karavan tavan klimalarını incelediğimde aslında çok da karmaşık olmadıklarını gördüm.
Bir kompresör, fan motoru, evoparatör ve kondenserden oluşuyorlar aslında.
Tabii kademeli güç kontrolü ve termostat kontrolü de var.

Zor olan bu ekipmanların doğru değerlerde yapılabilmesi sanırım.

Aşağıya eski karavanımdaki klimanın ve tasarım değerlerini görme açısından başka bir klimadan alınma etiketlerin fotoğrafları var.

Aklimdan geçen, bu tip bir klimayı burada yapmak.

Sizce 4A mertebesinde akım çeken (1kw lık hafif jeneratörlerle çalışabilme ve 4A lik kamping sınırlamarını karşılama açısından) ve standart parçalar kullanan güvenilir bir sistem toparlamak çok zor ve masraflı mı olur?

Mekanik ve endüstriyel tasarım tarafını ben hallederim ;)

2009 08 08 14 36 34

6223

2845426

Aka' Alıntı:

Ben de buna takıldım. Monokristal vs. polikristal panellere ilişkin kıyaslamaları okudum. Ama MPPT solar regülatörle ilgili buradaki forumlarda benim okuduklarım daha verimli oldukları yönündeydi. Bunların sakıncalarına dair bir şey okuduğumu hatırlamıyorum. Belki de başka bir forumda geçmiştir ve ben kaçırmışımdır. Bizi aydınlatırsanız çok sevinirim. (Aslında burası yerine ilgili topik altında açıklarsanız ileride forum mesajlarını okuyanlar daha kolay bulur sanırım.)

Bekir bey,

Misafirlerim dolayısı ile size ancak iki gün sonra,cevap verebileceğim halde, gözünüzden kaçtığı sandığım aşağıdaki linklere
bakmanızı rica edecektim.

Selamlar :smiley:

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=29535.msg902745#msg902745

http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95070.msg1235260#msg1235260

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Misafirlerim dolayısı ile size detaylı olarak ancak iki gün sonra,cevap verebileceğim halde, gözünüzden kaştığı sandığım aşağıdaki linklere bakmanızı rica edecektim.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=29535.msg902745#msg902745
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95070.msg1235260#msg1235260

İki gün sonranın lafı mı olur? :D Ben bazen 3-4 gün forum mesajlarına bakacak vakit bulamıyorum. Düşünmeniz bile yeter. Teşekkürler.

Okuyunca hatırladım. Mesajları görmesine gördüm ama o kadar çok mesaj okuyunca zamanla unutmuşum. Malum bunaklık halleri. ;D Hatırlatma için teşekkürler.

Bekir bey, :smiley:

Konunun bam teli; MPPT nin teorik üretim fazlasının verilen paraya değip değmemesi.

Karavanlar için bırakın küçük satıcıları, büyük firmalar bile ayni satış politikasını uyguluyorlar. Vaad edilen artı üretim anlık, paneller özellikle soğuk ortamda hele boş aküler için kısa bir zaman aralığında yüksek değerlere ulaşsalarda, önemli olan kazanılan toplam enerji değeri. Aslında alıcının bunu sorması lazım. Türkiye için bu değerin %3 ü gececeği şüpheli. (bize göre soğuk orta Avrupada %5 bile değil)
http://www.amazon.de/dp/3980943992/?tag=googhydr08-21&hvadid=2518749361&ref=pd_sl_5wtvydlibj_e

Unutmayalım, MPPT normal regülatöre göre kendisi için akıllı çalışmak zorunda olduğundan daha fazla enerjiye ihtiyaç duyuyor ! Uzay ve evlerin çatı kullanımlarında haklı olarak yerleri var ama karavanlarda istisnalar* hariç her satıcının formülasyonuna eğilim göstermek bilmem ne kadar doğru? Fiat farkını panele yatırmak bence daha uygun. Üstelik ne kadar çok paneliniz varsa, panelvanınızla kavurucu yaz aylarında güneşden daha fazla korunabiliyorsunuz.

*Bence bu istisnalardan biride sizsiniz. Hedeflediğiniz uygulama (afet) yüzünden ayni yerde uzun kalma, enerji tedariğinin zorluğu , coğrafi konumunuz (doğu Karadeniz) , kısıtlı araç yüzeyi, sizi sinekten yağ çıkartmaya zorluyor sanırım?
Ayni şey, az güneşli ama soğuk aylar dahil, bütün sene yolda olanlar için de geçerli.
Böyle bir aleti olanların değişdirmesi ise hiç de rasyonel değil. Bereket o kadarda fiat farkı yok, yani benim bütün bu yazdıklarım, anlarsınız sanırım birazda akademik bazda :D

Kıssadan hisse; MPPT karavancılar için gereksiz lüks!

EvliyaCelebi2' Alıntı:
Kıssadan hisse; MPPT karavancılar için gereksiz lüks!
Aynı fikirdeyim. Aracı yatay parketmek yerine %5 güneşe doğru eğimli parkedersek daha fazla verim elde edebiliriz. ;)

Evet, MPPT tekniği, güneş panelinin en yüksek gücü verdiği noktada paneli çalıştırır. MPPT en büyük faydayı panel gerilimi yüksek, akü ise düşük gerilimdeyken sağlayacaktır. Mesut Bey'in bahsettiği gibi, panel ısındıkça gerilimi düşecektir. Akünün şarj esnasında geriliminin yükselmesiyle de panel ile akü gerilmi birbirlerine yaklaşacaktır. Sonuçta karavanlarda kullandığımız 80 ila 300W arasındaki bir sistemde fazla bir iyileşme sağlamaz. Onun yerine %10 daha büyük panel düşünülebilir. :-\

EvliyaCelebi2' Alıntı:
*Bence bu istisnalardan biride sizsiniz. Hedeflediğiniz uygulama (afet) yüzünden ayni yerde uzun kalma, enerji tedariğinin zorluğu , coğrafi konumunuz (doğu Karadeniz) , kısıtlı araç yüzeyi, sizi sinekten yağ çıkartmaya zorluyor sanırım?
Ayni şey, az güneşli ama soğuk aylar dahil, bütün sene yolda olanlar için de geçerli.
Böyle bir aleti olanların değişdirmesi ise hiç de rasyonel değil. Bereket o kadarda fiat farkı yok, yani benim bütün bu yazdıklarım, anlarsınız sanırım birazda akademik bazda :D

Aslında o kadar çok sinekten çok yağ çıkarma durumum yok. Daha doğru bir tespit aynı hataya benim de düştüğümü söylemek olacaktır. (Her ne kadar henüz şarj cihazını kullanmaya başlamamış olsam da satın alma sürecini tamamlayalı epey oluyor.)

Ben alternatifli olmak adına araca ikinci alternatör taktırdım. Ama nihai olarak bana o kadar yüksek maliyete mal oldu ki, o paraya ilave bir ya da bir kaç panel eklemeyi tercih ederdim. Sonuçta alınan alındığı ile kalıyor. Darısı gelecek alış-verişlerde aynı hatayı yapmama dileklerine...

Sevgili Arkadaşlar
08.05.2013 Çarşamba günü sabah telefonla aradığım
Gökhan Bey' in iş yerine öğlen giderek tanışma fırsatım
oldu. Kendisi kompresörlü buzdolapları (12v-24v) ve bun-
ların dönüşümleri konusunda bilgili ve yetkili bir kişi.
Bana göre karavan malzemeleri arasında en öncelikli
sıralamalarda olan buzdolabı sorununu akılcı (ucuz,garan-
tili,randımanlı vs.) bir şekilde çözmek isteyen arkadaşlara
duyurulur.
( Yukarıda bahsettiğim gibi yeni tanıştım ve herhangi
bir bağım yoktur.)
Selamlar

Sayın, Bekir Kemal Ataman kişisel düşüncem 2. alternatör takmakla profesyonel davranmışsınız,maliyet olarak kasnak kayış(torna-aparat) v.b uygulamalarda maliyet artıyor olacak.Enerji depolanması ve gelecek için güzel.Sistem paneller ile desteklenirse uzun süreler arazide enerji bakımından sorun olmayacaktır.
Bu arada hangi tip batarya kullanıyorsunuz,araç ve servis için ?

bulenttg' Alıntı:
Sayın, Bekir Kemal Ataman kişisel düşüncem 2. alternatör takmakla profesyonel davranmışsınız,maliyet olarak kasnak kayış(torna-aparat) v.b uygulamalarda maliyet artıyor olacak.Enerji depolanması ve gelecek için güzel.Sistem paneller ile desteklenirse uzun süreler arazide enerji bakımından sorun olmayacaktır.
Bu arada hangi tip batarya kullanıyorsunuz,araç ve servis için ?

Araçta sulu akü var. Yaşam aküsü için şu anda elimde deneme amaçlı aldığım ikinci el AGM aküler var.

Sistemi kurarken temel endişem gece koşullarında destek alabileceğim bir sistem yaratmaktı. Malum, güneş panelleri gece işe yaramayacak. Aracın alternatörü de far, vb. aydınlatma gereçleri için aracın kendisine lazım olacak. (Yani araç alternatörünü gece yol koşullarında yaşam aküsünü şarj etmek için kullanma şansı yok.)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri