12-24VDC Buzdolabı ekipmanları ve Servisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GATOMIC Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 89
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,332
Ynt: 12-24vdc Buzdolabı Ekipmanları Ve Servisi

Gökhan Bey,
kargo adresi aşağıdaki gibi değil mi?

ATOM ELEKTRİK ELEKTRONİK İMALAT TAMİR İLETİŞİM İÇ VE DIŞ TİCARET
ADRES:
1. Sanayi Sitesi 2840 Sokak No:23/A-201 Çamdibi -İZMİR
TEL: +90 (232) 433 70 81 - 433 70 86 - 449 92 93 | FAKS: 449 13 62

Etiketler

Serdar Bey Merhaba,

Göndermiş olduğunuz BD35F elektronik sürücüyü 20 bar basınç altında 2 saat boyunca çalıştırdık ve pistonun önünde 20 bar basınç var iken 10 defa arka arkaya start verdiğimiz halde her defasında motor sorunsuz kalkış yaptı. Fanda gayet normal çalışıyor yani elektronik sürücünüz sorunsuz. :smiley:

Daha önce fan koblosunu çıkardığım halde sorun devam ediyor ve akü voltajımda normal demiştiniz. Fan arızasını ve voltaj sorununu elediğimizde, zannedersem sorununuz
ya dryeriniz tıkandı dolayısıyla sistem tıkalı elektronik kart motora kalkış verdikten bir süre sonra aşırı basınç sebebi ile akım korumaya geçiyor, yada motorunuzun sargılarındaki emaye eskimesinden dolayı sargı atlama yapıp sürücü sargı arızası sebebi ile bir süre sonra korumaya geçiyor. Aslında benimde aklıma sonradan geldi. Daha önce sürücünün led çıkışlarına bir led bağlasaydık 5 arıza modunun hangisi olduğunu görebilirdik. Uzaktan teknik yardım bu kadar olabiliyor kusura bakmayın. :D

Görüşlerinizi ve izleyeceğimiz yolu bekliyorum.

Saygılarımla...

Serdar bey şimdi fark ettim TC kablosunda ısı makaronun içinde devir ayarı için direnç varmı? Resimde var gibi gözüküyorda
var ise kaç Kohm veya Ohm acaba açıkçası sücüyü biz buzda TC kısadevre iken yani 2000 devirde teste tabii tuttuk. Yüksek devirde işler değişebilir.

Gökhan Bey merhabalar,
devreyi sökerken bağlantıların da şemasını çıkardım. Akşam mesaiden sonra düzenleyip paylaşacağım buradan.
Bir röle ile 220V bağlıyken sistemin aküden ayrılması sağlanmış anladığım kadarıyla.
220AC-12VDC çevrimi için bilgisayar güç kaynağı kullanılmış; çalışma sorununa neden olur mu bilmiyorum ama 220 bağlantısı yapıldığında topraklama sorunu oluyor araçta. Gerçi ben denemeleri akü ile yaptım, 220 bağlı değildi.
TC kablosunun üzerinde bir direnç var, ancak ölçmedim. Ölçüp bildiririm size değerini.

Çok teşekkürler, görüşmek üzere...

Ekte 12V kompresörlü buzdolabının röle ile 220V trafo ve 12V akü seçimini yapabilmek için bağlantı şeması var.
220V yoksa (rölenin 85 numaralı terminaline güç gelmiyor ise) yaşam aküsü normalde kapalı olan uçlardan buzdolabını besliyor.

Başkaca bir anahtar bulunmadığından termostat en düşük yöne çevrilerek dolabın kapanması planlanmış sanırım; ancak her iki yönde de denediğim halde fan sürekli çalışıyor; bu normal midir? Termostat "0" konumunda olsa bile devre, fanı çalıştırmalı mıdır acaba?

220 bağlandığında röle çekiyor ve buzdolabı trafo üzerinden beslenmeye başlıyor. Açma kapama anahtarı ise, PC güç kaynağından yapılmış adaptöre giren iki kabloya bağlı; ancak anahtarı açıp kapayınca buzdolabının çalışıp çalışmadığını deneyemedim.

Gökhan Bey,
sizin denemelerde güç verdiğinizde önce Fan mı çalıştı kompresör mü? Ben bağladığımda doğrudan fan devreye giriyor...

Çektiğim resimleri de ekliyorum bilgi için.

2014 01 05 15 16 48

2014 01 05 15 22 55

Ekli dosyalar

• buzdolabi röle baglanti.pdf
    1.2 MB · Görüntüleme: 247

Serdar Bey,

Ekte göndermiş olduğunuz bağlantı şeması doğru. Sürücü burada normal çalışıyor, TC kısadevre iken ilk önce motor 3 saniye sonra ise fan devreye giriyor. Termostat açıkdevre iken yani 0 konumunda fan çalışıyor demişiniz termostatın sağlam olduğundan eminmisiniz. 0 konumuna aldığınızda açıkdevre oluyormu.? veya sistem çalışırken TC uçlarının herhangi birini sürücüden çıkarıpta denemişmiydiniz.? Birde hız direncinin değerini verecektiniz, vereceğiniz değere göre yarın sürücüyü hızlı devirde kontrol edeceğim eğer ondanda olumlu sonuç alırsak geriye motor veya sistem tıkanıklığı sorunu kalıyor. Sizde isterseniz bu zaman zarfında Termostatı kontrol edin.

Tamamdir Gökhan Bey,
Termostati kontrol edip direnci olcecegim. Olcu aletim is yerinde kaldi :(
Termostat "0" da ikin tum enerjiyi keser normalde; fan da çalışmaz degil mi?
Yarin aksam kontrol edip bilgi verecegim size..

Nihayet direnci ölçecek zaman bulabildim bugün.
0.82k ohm imiş. Termostatın iki ucu her konumda kapalı devre. Motorun çalışması gerek bağlandığında.
En sola çevirirsem termostat devreyi açıyor, düğmeyi bırakınca devre yine kapanıyor.
Sanırım bu normal...

Serdar Bey Merhaba,

Göndermiş olduğunuz Buzdolabının kompresör tamiri, elektronik sürücü bakımı, estelasyon, dryer, sigorta yuvası, termostat düğme değişimi yapılmıştır. Saat gibi çalışmaktadır. ;)

İyi günlerde kullanmanız dileği ile. :smiley:

Saygılarımla...

IMG 0338

Yeni gibi olmuş.
Çok teşekkürler Gökhan Bey, merakla bekliyorum :smiley:

Murat Bey,
firmalar seri üretimde maliyetleri düşürmek ve üretim hızını arttırmak için metal gaz sibopları yerine basitçe boruyu ezip lehimlemeyi tercih ediyorlar.
Tabii ki böyle de yapılabilirdi, ancak Gökhan Bey sağolsun uğraşıp dost işi çözümü tercih etmiş...

Serdar bey gaz giriş borusunu pinçofla sıkıp kaynak yaptığınızda boruyu körleyip gaz kaçmasını %100 önlersiniz.Rekor atılan her borunun gaz kaçırması önlenemez.Aynı zamanda benim bıranşımda Soğutma ve iklimlendirme teknisteniyim.

bir de bu valf arıza/bakım durumunda daha pratik oluyor,
sistemde delik açmadan eklame/kontrol yapılabiliyor,
öyle sanıyorum yani :smiley:

Tamam ekleme için normal.Fakat bizim araçlarımızda buzdolapları uzun süre çalışmadığından yani kışın sistemin içindeki basınç ekovat çalışırken düşük olduğundan kapattığımız taktirde yükseldiğinden gaz kaçması daha fazla olacaktır bunun önünede boruyu kaynatmak ile geçilir.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,382
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

SON KONULAR

Geri