12-24VDC Buzdolabı ekipmanları ve Servisi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GATOMIC Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 89
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 95,415
Ynt: 12-24vdc Buzdolabı Ekipmanları Ve Servisi

Her çözümün avantaj ve dezavantajları olabilir.
Sipop bu iş için yapılmış ve şu anda bir kaçak yok; olursa da garantisi var ;)

Sıkıştırma yönteminde borunun boyu sonsuz değil ; her servis işleminde biraz daha kısalıyor.

Dediğim gibi, diğer türlü de yapılabilirdi, maliyeti de daha düşük olurdu, ancak ben böyle tercih ettim :smiley:

Etiketler

Fikrinize saygı duyarım.Benim düşüncem ise kaçan gazın doğaya zarar vermesi.

Araç üzerinde yıllardan beri çalışan yüzlerce yaptığımız aşı taşıma buzdolabından, soğutmalı tabuta kadar ürünler mevcut. Daha hiç biri siboptan gaz kaçağı sorunundan dolayı geri gelmedi. Tabii sibop kapağını o-ring'li kullananıp güzelce sıkarsanız.

220V 'DAN 12 V'a çevrilen buzdolabının soğutucu bölümü arka duvarında sürekli yoğun karlanma oluyor ve zaman zaman kompresör gürültülü çalışıyor. Muhtemel sebepleri hususunda değerlendirme yapacaklara imdiden teşekkürler.
Kalın sağlıcakla

carpediem69' Alıntı:
220V 'DAN 12 V'a çevrilen buzdolabının soğutucu bölümü arka duvarında sürekli yoğun karlanma oluyor ve zaman zaman kompresör gürültülü çalışıyor. Muhtemel sebepleri hususunda değerlendirme yapacaklara imdiden teşekkürler.
Kalın sağlıcakla

Süleyman bey merhaba,

220VDC den 12VDC ye dönüştürdüğünüz dolap karlama yapıyor demişsiniz. Bu durum çevrimi yapan arkadaşın 12VDC compressor'e devir ayarı yapmadığından kaynaklanabilir. T-C uçları direk kısa devre edildiğinde compressor sabit 2000rpm
ile çalıştığından dolayı, kalorisi, sert soğutma yapmak için yeterli olmaz. Devir ayarı yapılmış ise, gereğinden fazla gaz basılmış olabilir veya kondanser yeteri kadar sıcaklığını atamıyorda olabilir. Fazla gaz fazla soğutma anlamına gelmez, aksine soğutma kayıplarına neden olup, compressor ve driver arızalarınında başlıca sebebidir.

GATOMIC' Alıntı:
Süleyman bey merhaba,

220VDC den 12VDC ye dönüştürdüğünüz dolap karlama yapıyor demişsiniz. Bu durum çevrimi yapan arkadaşın 12VDC compressor'e devir ayarı yapmadığından kaynaklanabilir. T-C uçları direk kısa devre edildiğinde compressor sabit 2000rpm
ile çalıştığından dolayı, kalorisi, sert soğutma yapmak için yeterli olmaz. Devir ayarı yapılmış ise, gereğinden fazla gaz basılmış olabilir veya kondanser yeteri kadar sıcaklığını atamıyorda olabilir. Fazla gaz fazla soğutma anlamına gelmez, aksine soğutma kayıplarına neden olup, compressor ve driver arızalarınında başlıca sebebidir.
GATOMIC' Alıntı:
Süleyman bey merhaba,

Gökhan Bey MErhaba,
Cevap ve ilginizden dolayı teşekkür ederim bu durumda öncelikli olarak kondanserin yeterli soğuması için ilave havaklandırma veya soğutma gerekli olup olmadığını kontrol etmek sonrasında da gaz ve devir ayarı ile ilgili düzenlemeleri yapmak gerekir diye düşünüyorum. Gerçi gaz miktarı ile ilgili sorunda olabilir çünkü yakın bir tarihte soğutma performansı yetersizliğinden dolayı dolaba müdahale edilmişti.
Kalın sağlıcakla

Gökhan bey merhaba,

Tesadüfen size ait bir kontrol kartı ile donatımış bir kompresörü sıfır aldığım buzdolabına taktırıyorum. Kartın sizin tarafınızdan üretildiğini öğrenince gurur duydum. Tebrikler.

Sormak istediğim bir konu var.

Bağlantılar ile ilgil, danfoss gibi bir şemanız var mı? Yoksa sizin bağlantılarınız da birebir aynı mı?
Özellikle R2 direnci konuısunda kısa devreden bahsetmişsiniz. Oysa uçların boş bırakılması sonsuz direnç değil midir? C-P uçlarını boş bırakmak yerine kısa devre mi etmeliyiz?

Danfoss

Bahcecim Merhaba,

Asıl ben ürünümüzü tercih ettiğiniz için size çok teşekkür ederim.

Bağlantılar bizim sürücümüzdede aynıdır. Fakat, D ve P uçları boşta olup herhangi bir bağlantı yapmanıza gerek yoktur.

Devreden çıkma voltajı 10.50 volt tekrar devreye girme voltajı ise 11.80 volttur. Sabit 2800 devire ayarlıdır. Ayrıca hız direnci girmenize gerek olmadığından termostatdan gelen 2 ucu direk T ile C ye bağlayabilirsiniz.

Saygılarımla...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri