2.5 L Benzinli Motoru, Blok Değişmeden Dizele Çevirmek

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ABENDTEURER Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 22
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,282

ABENDTEURER

Ana Kamp
Yer
Bodrum
Değerli Gezenbilir yöneticileri ve üyeleri,

Bodrumda yaşayan ve doğa ile deffenderden kopamayan yeni bir gezenbilir üyesiyim.

Deffender 2.5 benzinli motoru Blok değişmeden dizele çevirmek mümkünmüdür, bu konu ile ilgili bilgisini olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Yanıtlar için şimdiden treşekkürler.

Nüvit

Etiketler
Ynt: 2.5 L Benzinli Motoru, Blok Değişmeden Dizele Çevirmek

nasıl olur bilmem ama ruhsata işletemessiniz daha önce yasal olarak oluyordu şimdi benzinli benzinli kalıyor dizel e çevirmek kanunen yasaklandı

evet kanunen yasak olduğunu ben de duymuştum, ancak yurt dışında yaşayan bir arkadaşım blok değişmeden böyle bir uygulamanın mümkün olduğunu söylemişti

Nüvit bey, değiştirmek mümkün.. mazot pompası, silindir kapağı, benzin deposundaki mazot emici, gerekli filtreler vs bazı parçalar değiştirilerek bu işlem yapılabilinir. lakin, masrafı çok tutar. çıkma parça kullansanız da, 2-3.000 lirayı bulur. onun yerine daha kuvvetli bir benzinli motor taktırın... ya da arabayı satıp, dizel araç alın. emin olun daha ucuza gelir.

herkese selamlar sayın abilerim sayın arkadaşlarım başka bir konudada dile getirdim ama kimse oralı olmadı desem yeri var bu benzinli motorun dizelle değişimi konusunda çok farklı görüşler oluşmaya başladı .artık bu konuyu bir neticeye kavuşturmak gerekiyor sorun kısaca şu benzinli araç dizele veya dizel benzinliye tadilat oluyormu.sayın abilerim yetkili merci yani onay kurumu TSE dir ve tse de diyorki tadilat yönetmeliğinde BENZİNLİDEN DİZELE TADİLATLARDA motor biloğunun yeni olması durumunda fatura vs. evraklarla ısptlanması durumunda projeniz onaylanacaktır.hiçbir kanun veya yönetmelik demiyorki benzinli dizele dizel benzinliye çevrimi yasaktır böyle bir anlatım yok veya ben bulamadım.

"Araç Proje Uygulama Esasları Tamim 2009/1"

buda tse nin tadilat konusunda yeni yorumlerı ve yönetmelikleri

Engin bey verdiğinbiz bilgi için teşekkür ederim,

ne yazık ki avrupada 2005 model td 5 motorlu, her türlü güvenlik donanımı mevcut Deffenderler 15000 Euroya satılırken ben burada nelerle uğraştığımıza bakınca halimize :D gülüyorum

ABENDTEURER' Alıntı:
Engin bey verdiğinbiz bilgi için teşekkür ederim,

ne yazık ki avrupada 2005 model td 5 motorlu, her türlü güvenlik donanımı mevcut Deffenderler 15000 Euroya satılırken ben burada nelerle uğraştığımıza bakınca halimize :D gülüyorum

eldeki şartlarla oynuyoruz, başka şans yok....

savaş' Alıntı:
herkese selamlar sayın abilerim sayın arkadaşlarım başka bir konudada dile getirdim ama kimse oralı olmadı desem yeri var bu benzinli motorun dizelle değişimi konusunda çok farklı görüşler oluşmaya başladı .artık bu konuyu bir neticeye kavuşturmak gerekiyor sorun kısaca şu benzinli araç dizele veya dizel benzinliye tadilat oluyormu.sayın abilerim yetkili merci yani onay kurumu TSE dir ve tse de diyorki tadilat yönetmeliğinde BENZİNLİDEN DİZELE TADİLATLARDA motor biloğunun yeni olması durumunda fatura vs. evraklarla ısptlanması durumunda projeniz onaylanacaktır.hiçbir kanun veya yönetmelik demiyorki benzinli dizele dizel benzinliye çevrimi yasaktır böyle bir anlatım yok veya ben bulamadım.

motor değişikliği konusunda bazı koşulları yerine getirdiğinizde işleminizi kabul ediyorlar... ama bu yolu kendiniz öğrenin... her ilde farklı yönetmelik uygulanıyor. kısacası, prosedürü uygulayan kişilere göre farklı sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

savaş' Alıntı:

ve
savaş' Alıntı:
"Araç Proje Uygulama Esasları Tamim 2009/1"

buda tse nin tadilat konusunda yeni yorumlerı ve yönetmelikleri
Selamlar,
oncelikle tamim tarihi cok yeni. dolayisi ile cok guncel ve muhtemelen pekcogumuzun bilmedigi bir bilgiyi veriyorsunuz.. Ben ce en iyisi gidip yuzyuze bir konusmak.. Daha onceliki kural
1) Motorun blogunun kullanilamaz hale gelmesi
2) ve, Motun yenisinin uretilmemesi
3) Sartlari ile Ayni marka yada Euro3 speclerine ve tabii ki faturali uygun bir motor
araca takilabiliyor idi.. Bu konuda daha fazla bilgi aldiginizda paylasabilirseniz bizler icin cok faydali olacaktir.. iyi gunler dilerim, reha

Merhaba Reha bey,
konu ile ilgili araştırma yapmaya çalışacağım, gerekli bilgilye ulaşınca sizlerle paylaşırım.
saygı ve selamlar.

reha abi daha önceden yaklaşık bir yıl önce sizden çok önemli bilgiler almıştım bu konu hakkında zaten ve bu bilgiler bana inanın çok morel vermişti ama hergün yeni yönetmelik çıkıyo inşallah allahın izniyle bu aracıma er yada geç bir dizel motor atacağım inşallah saygılrımla

Daha onceki bir forumda da belirtmistim .. isin Ruhsat prosedurleri ayri sorun ama Teknik acidan benzinli motor blogunu dizele cevirmek kesinlikle sakincali ve ne zaman govdenin elinizde kalacagini bilemessiniz ... zaten en cok duz dizel olabilir.. turbo denemesi ise pratikte yapilabilecek bile olsa hepten riskli olacaktir .. Duz dizelin Defender deki performansininda yeterli olmadigi malum.O yuzden butun bunlara degermiyi birkac defa dusunmek gerekir ...
Eski Ruhsatlarda aracin Yakit cinsi yazmiyordu ..simdikilerde Benzinli / Dizel olarak acik bir ibare var.Benim aracin orjinalide Benzinliymis ve benden once motor degistirilerek Dizele cevrilmis.. Motor numarasi Ruhsata dogru islenmis ama Benzinli ibaresinin durdugunu ancak satis isleminden sonra yeni ruhsati alinca gordum.(Belkide motoru benzinli diye degisitirip ruhsata isletebilmislerdir < !! > bu bilgiye ulasamadim)
Tuv muayenesi sirasinda ise kendim ruhsatta boyle yazmasina ragmen arac Dizel diye hatirlattim..onlarda Motor no uydugundan raporda araci Dizel olarak yazdilar.. bu raporla bilahare trafikteki dosyasinada isletebilmeyi umuyorum.
Slm / Ertugrul

abicim o kadar masraf yapacağına sıfır motor alırsın
daha ekonomik olur

Ertugrul bey,
Aynı blok üzerinde Benzin/Dizel değişimi üzerine belirttiğiniz problem genel olarak doğru olabilir, ancak 2.5lt Defender özelinde baktığınız zaman geçerli değildir. Nedeni de 2.5lt benzin ile 2.5Lt. dizel motor bloğu aynıdır, bu nedenle gövde kimsenin elinde bu nedenle kalmaz, bunu belirtmek gereği hissettim..

2.5 Turbo dizel ise, blok olarak aynı olmasına rağmen turbo için gerekli olan kanallar olmadığı için biraz sıkıntılı, zaten önerilmiyor..

Sayın Ostrix,
benzin/dizel değişiimi (aynı blok üzerinde) son derece makul bütçe ile yapılabiliyor, eğer çevrenizde çıkma parçalar bularak yaparsanız... dolayısı ile sıfır bir dizel motorun en az 9.000TL, çevre parçaları ise yaklaşık 1.500TL ve işçişiğin de en az 2.000TL olacağı, proje/ruhsat masrafına da 1.500TL civarında olacağı gözönüne alınır ise, sıfır motorun daha ekonomik olacağını söylemek zor..

herkese iyi günler dilerim, reha

REHA abi ben dün ANKARA TSE de araç proje işlerinde görevli personel ile görüştüm durumu izah ettim araçlarımızın yeni benzinli motorunun olmadığını ve kanunlara projeye uygun bir dizel motor taktırmak istediğimi bana verilen cevap aynen şu:böyle bir şey mümkün ama çok masraflı takılacak motor bazı testlerden geçiyormuş bunlar araç dış gürültüsü,eksoz emisyon testi,motor güç testi vs.bu teslerin çok masraflı olduğunu belirti .

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR