2001 Freelander 2.5 V6

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Vetihsan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 30
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 66,320

Vetihsan

Kamp I
Yer
Sivas
Web
www.kilickaya.net
Merhabalar, gezenbilir ailesi;
Ailenize yeni katıldım ( uzun uğraşlar sonucu biraz zor oldu ama).
Yaklaşık olarak 1 ay önce 2001 model bir Freelander 2.5 V6 aldım. Mesleğim gereği her türlü yol koşuılunda köylere gitmem gerektiği için off road'a biraz yakın bir arazi aracı ihtiyacım vardı. Önce bir CRV aldım ancak arazi aracı değilde asfalt aracı olduğunu hissettirmesi nedeni ile ertesi gün götürüp freelander ile takasladım.
2.5 motor olması sebebi ile başlarda biraz çekiniyordum çok yakar diye ve evet öylede oldu 0.78 Kr. yaktı benzinde. Bir depo ile 300-350 Km yol ancak gidiyor ve deposu 260 'a doluyordu. 2 hafta önce gidip Lovato Marka LPG taktırdım ve şimdilerde 90 lira ile 300-330 km yol yapıyor. Süper ucuzladı. Eski aracım 2011 Focus Titanium 1.6 TDCİ Hatchback idi ve km de 0.17 Kr yakıyorduki ben çok diyordum artık sesim çıkmaz oldu :smiley:
Merak ettiğim noktalar var sizlere bunları sormak istiyorum. Eminimki aramızda 2.5 Freelander sahibi vardır sorumu cevaplarsa çok memnun olacağım.
1- Teyp'te Mode tuşuna bi kaç kez basınca CD ye alıyor ve CD yok diyor ancak üzerindeki orjinal teybi ve kaset çalar var ( kasette çalıyor hani) ancak CD nereden sokulur bilemedim. Bu cihazın CD si varmı yokmu öncelikle onu öğrenmek istiyorum.
2- LPG takarlerken Kutup Başını sökmüşler arka cam konusunda sıkıntılıyım. Arka kapıyı açamıyorum. Ustalar kayseride kod istiyor dediler BMW servislerine götürdüm, biz bilmiyoruz vs dediler aracın içine birisini kilitleyip camın sigortasını sökerek geçici bir yol buldum ancak kalıcı çözüm için ne servis nede usta bulamıyorum. 10 Nisanda Ankaraya sınava gideceğim o zaman Orada bir özel servise sokayım diyorum ama yardımcı olacak arkadaşlarada çok teşekkür ederim.
3- 2.5 motor 1500 kg ağırlığındaki bu araç rampa yukarı otomatik viteste iken resmen kamyon gibi bayılıyor. Üzerinde otobüs motoru var bayılması normal, otobüslerde bayılıyor diyorum ama sonradan bu cip neden bayılsınki diyorum. Rampa yukarı triptonik ile çıkıyorum yoksa hızı 50-60 a kadar düşüyor. KOnu ile alakalı cevaplarınızı bekliyorum sayın arkadaşlar.

Bol maceralı günler dilerim.... Aracımın fotoğraflarını yakında ekleyeceğim. Cümlleten saygılar

Etiketler
Ynt: 2001 Freelander 2.5 V6

s a bayılma bendede(2.0 di) var ihsan ben sadece benimkinde var diodum ama sanırım genel olarak hepsi böle teybe gelince sonradan dek takılıyodur öyledir galiba cam da kapıyı kapatınca yukarı kalkması lazım kalkmıyo galiba onu diosun sanırım o da orda arkda cam krikosuyla alakalı bi yer var onun ayarı bozulmuştur bi arkadşında oldu yaptılar serviste ayarladık dedi sonra sorun gitti allah kazasız belasız binme nasip etsin saygılar.

Teşekkür ederim kaan. Arka camdaki sıkıntı sanırım mekanik bir problem değil, çünki kapıları kilitleyip anahtar ile kitlediğim zaman cam kapanıyor sorun yok, ancak kapıları açınca tekrar camda açılıyor. Kod istiyor diyorlar. LPG takılmadan önce öyle bir sıkıntısı yoktu. Ne oldu ise LPG takıldıktan sonra çıktı ortaya hatta Yokuş İniş Destek sistemi arıza lambasıda ondan sonra yanmaya başladı :((
Bu tip şeyler arabadan soğutuyor insanı heleki Kayseri Sivas gibi yerlerde usta arayıpta bulamayınca insan iyice çılgına dönüyor :(

CD Changer şoför koltuğunun altında imiş, geçen hafta arabayı yıkatırken farkettim. Boş zaman bulupta daha arabayı inceleme fırsatım olmadıki diğer kısımlarını keşfedeyim. Arka cam çalışmıyordu ancak hafta sonu şaşmaz / Ankara da idim. Orada bir güzel yaptılar şimdi arka camda çalışıyor, sunroof da. (Komple bir bakım =4.960,00 TL) içim acıdı :(

İhsan Bey,
Mesajınızı görünce dehşete düştüm.
5 bin TL ne demek aklım almadı. Siz arabaya ne yaptırdıız allahaşkına?
Araç rampada bayılıyor diyordunuz, onunla ilgili bir sorun mudur acaba. Motor revizyonu mu gerekti?
Gerekse bile o kadar tutacağını sanmıyorum ben. Araç çok mu bakımsız bırakılmış acaba geçmişte?
Aklıma kötü şeyle geliyor.
Lütfen bizimle paylaşır mısınız..

Merhaba,bende santa fe 2,7 benzinli 178 hp var,yokuşlarda kesinlikle bayılmıyor,aynı motor olması gerek.Silindirlerden birinde yanma bozukluğu olabilir bu da gücü düşürür,buji,buji kablolarını ve enjektörleri kontrol ettirin.Ben bu arabada 220 km yaptım ,ekonomik olmaması dışında motor sesleri ve yol tutuşları çok zevkli bu arabaların

Hayırlı olsun arabanız

Uzun zamandır işlerimden ötürü giremiyordum sitemize. Gerçekten fazla maliyetmi ?
Yapılan şeyleri şöyle açıklayayım;
Arazi şanzumanı değişti ( çıkma parça ile ) 1200 TL
Şaft boşluk yapmış değişti ( Orjinali ile ) 1800 TL
Motor kulakçıkları değiştir ( Çıkma ile ) 800 TL
Arka cam tüp takılırken arızalanmıştı yapıldı arka sol camda arızalı idi oda tamir edildi. 180 TL
Sunroof arızalı idi tamir edildi. 270 TL
Motor indi bindi sanıyorum ama görmedim işçilik 450 TL
Toplam +_____________
4.700 TL

Ben parçaları pek anlamadığım için usta değişecek dedi bende değiştittirdim. Şaft bu araçlarda kronik problem dedi usta, her sene değişir dedi. Ben çok korkuyorum bida bakıma gitmeye. 30 biliralık araba 6 yılda kendi parasını yiyecek diye :(((
Ufak ufak satmaya niyetleniyorum :((

Bu arada yakıt konusuda sorayım;
92-98 liralık LPG ile 220-240 km yol gidiyor. Sizce normalmi arkadaşlar? 0,40 Kr ortalama sizce nasıl?
Bu FL ların diğer modelleri için tüketimler ne alemdedir?

ben de var freelander 2000 1.8 ,şaft sorunu hiç bitmedi ben de çıkardım şaftı önden çeker olarak kullanıyorum sesler,direksiyon kasmaları bitti,yaklaşık 5 aydır şaftsız kullanıyorum şimdilik sorun yok,satamassanız aracınız ıdeneyin derim tabi ustalarınıza ve gezebilir deki üstadlarımıza danışarak diyeyim,benim ustam böyle yap sorumluluk benim dedi çok güvendiğim bir arkadaşım olduğu için dediğini yaptım,şimdiden kolay gelsin :smiley:

Rampada bayılma konusuna gelince de; bakımdan sonra rampa/mampa dinlememeye başladı. Değil rampada bayılmak rampa yukarı vites büyütüyo bizim otobüs ( iş yerimdeki arkadaşlar V6 motordon ötürü bu ismi taktılar )
Bu arada turbosunuda bakım esnasında keşfettim, Gazdan ayağımı çekip yapıştırdığımda motordan çıkan ses ile birlikte aracın birden 140-150 yi bulması ve önümde ki seyir halindeki araçların dikiz aynasında minicik görünmesi beni çok tahrik ediyor. Sık sık Turbo'yu kullanmak zararlımıdır arkadaşar? ( Ama ben çok keyif alıyorum :smiley: )

Sayın necil bey, iyi güzel diyorsunuzda. Madem şaftı çıkarıp 4X2 kullanacağım neden LR FL sahibi olayımki? Bu araç 4x4 de bir klasik ve zaten alma amacımızda arazi performansı, inanın bana sizin keyif için gittiğiniz yollarda ben çalışıyorum. İşim gereği ( Veteriner Hekim'im ben ) devamlı köylerdeyim, kış/kar/buz bitti şimdide yağmur/çamur/stablize/çimen derdi başladı Asfaltı geçtik kuru zemin bulamıyorum ben. Sadece köy yoluna girmeden önceki şehirler arası yollar asfalt. :(
O yüzden yaz gelmeden aracı 2 çekere indirmek pek mantıklı gelmiyor bana.
Yinede tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

Vetihsan' Alıntı:
Sayın necil bey, iyi güzel diyorsunuzda. Madem şaftı çıkarıp 4X2 kullanacağım neden LR FL sahibi olayımki? Bu araç 4x4 de bir klasik ve zaten alma amacımızda arazi performansı, inanın bana sizin keyif için gittiğiniz yollarda ben çalışıyorum. İşim gereği ( Veteriner Hekim'im ben ) devamlı köylerdeyim, kış/kar/buz bitti şimdide yağmur/çamur/stablize/çimen derdi başladı Asfaltı geçtik kuru zemin bulamıyorum ben. Sadece köy yoluna girmeden önceki şehirler arası yollar asfalt. :(
O yüzden yaz gelmeden aracı 2 çekere indirmek pek mantıklı gelmiyor bana.
Yinede tavsiyeniz için çok teşekkür ederim.

siz de haklısınız ben 4 çeker ihtiyacı duymıyacağım bir iş sahibi olduğum için çok farketmiyor,satmaya çalıştım ama benim aracın modeli sorunlu modellerden olduğu için çok sıcak bakmadı almak istiyenler,şaftda hiç durmadan para yediği için bu çareye başvurdum bence siz yol yakınken aracınızı değiştirin gün gelir benim dediğime gelebilirsiniz,motor kulakları ve arka şaftın bağlandığı kulak olsun devamlı değişmek istiyor bunu da eklemek istedim.

Biraz da LR sahiplerine zengin muamelesi yapıyorlar gibi geldi bana. Mesela sizin problemlerin üzerinden bi gidelim

Arazi şanzumanı değişti ( çıkma parça ile ) 1200 TL
---
Aynısı benim araçta olsa muhtemelen evet bu masraf yapılırdı.

Şaft boşluk yapmış değişti ( Orjinali ile ) 1800 TL
------------
Bunu muhtemelen usta sallardı çok dert değilse el atmaya gerek yok der hasır altı ederdi.

Motor kulakçıkları değiştir ( Çıkma ile ) 800 TL
----
4 takoz için biraz fazla ücret almışlar bence.

Arka cam tüp takılırken arızalanmıştı yapıldı arka sol camda arızalı idi oda tamir edildi. 180 TL
------
Olabilir gibi

Sunroof arızalı idi tamir edildi. 270 TL
---
Bence şüpheli.

Motor indi bindi sanıyorum ama görmedim işçilik 450 TL
---
800 liralık takoz masrafına bu dahil değil miydi??

Yani işin özeti LR jip görünce sahibine biraz yolunacak kaz muamelesi yapıyorlar sanırım.

Abi 2001 Model Arabanın Ne zenginliği olacak :smiley:
Zengin olsam 2011 'ini alırım :(
Şaft konusuna gelince; şaftı değiştirmezsen şaft düşer araba takla atar dediler bana :(
Motor kulakçıkları orjinal bile değil çıkma parça takıldı. Piyasası nekadardırki?
Bana işçilikte biraz fazla geldi. Makul olanı nedir? ( Bunun içinde motor, şaft vs yağlarıda var )

Burada ki "olasılıksız" gibi arkadaşlarımız sayesinde araçlarımıza daha raht bineceğiz gibi geliyor bana.

Saygılarımla Teşekkür ederim olasılıksız kardeşim.

SONUÇ İTİBARI İLE ANKARA'DA DAHA UCUZ BİR SERVİS ARIYORUM. LR CU ARKADAŞLARIN DİKKATİNE....

Şaft konusuna gelince; şaftı değiştirmezsen şaft düşer araba takla atar dediler bana Sad

Herhalde boşluğun miktarına bağlı bir durum. Benim araçta da muhtemelen öyle birşey var geri vitese atarken hafif bir vuruntu yapıyor. Sorduğumda şaft değil de şanzımandan dediler ama bana şafttan gibi geliyor. Öyle ya da böyle netice itibari ile acil değil, servis kayıtlarına baktığımda 60bin km den beri bu sesi yaptığını öğrendim. Şu an araç 260bin km de. O ses 200bin km boyunca herhangi bir sorun çıkarmadıysa bir 200bin km daha sorun çıkarmaz gibi geldi bana.

Motor kulakçıkları orjinal bile değil çıkma parça takıldı. Piyasası nekadardırki?

Bilmiyorum ama 4 tane kauçuk parçası sonuçta.

Bana işçilikte biraz fazla geldi. Makul olanı nedir? ( Bunun içinde motor, şaft vs yağlarıda var )

Bana biraz yüksek geldi. Motor inecek binecek anladık ama 800 liraya dahil olmalıydı bence. Sonuçta motoru indirip bindirip 4 tane kauçuk değiştirecekler.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri