2005 1.6 3 K Vitara Yakıt Problemi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Halilçanga Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,081

Halilçanga

Yeni Üye
Aracımı yeni aldım çif çeker uzun yol ve şehir içi karma yolda 43 krş lpg de yakıt yakıyor dedipim gibi yeni aldım daha lpg ayarına bile götürmedim. Bu makinenin lpg de yakıtı bumu. Subap ayarı bu. Modelde emme kaç egzoz kaç olmalı

Etiketler
Modelde emme kaç egzoz kaç olmalı

Öyle oynayacağınıza egzoz gazındaki oksijen miktarını ölçebilen biryerde ayar yaptırın bence...

Zaten ilk işim ayar yaprırmak ama subap ayarını bilgi olarak kullanıcılardan öğrenmek istedim

Kaç sente olacağını soruyorsanız kullanıcı klavuzunda yazıyor olabilir. Biryerlerden onu bulmak lazım önce

Son düzenleme:

Buldum galiba. Rakkamlar parantez içindekiler hariç milimetre türünden gibi görünüyor. Parantez içindekiler inç (2.54 cm).

Kitabın tamamı burda, http://www2.izook.com/wp-content/tech-library/FSM - Vitara 1999-2005 Engine Drivetrain Manual.pdf bilgileri kullanmadan önce motor kodunu kitaptan kontrol etmekte fayda var aynı motor olmayabilir. Bu SQ420WD kodlu araç için, motor kodunun nerede yazdığını bulamadım.

Subap ayari

Buldum galiba. Rakkamlar parantez içindekiler hariç milimetre türünden gibi görünüyor. Parantez içindekiler inç (2.54 cm).

Kitabın tamamı burda, http://www2.izook.com/wp-content/tech-library/FSM - Vitara 1999-2005 Engine Drivetrain Manual.pdf bilgileri kullanmadan önce motor kodunu kitaptan kontrol etmekte fayda var aynı motor olmayabilir. Bu SQ420WD kodlu araç için, motor kodunun nerede yazdığını bulamadım.
Bilgi için teşekkür ederim

O doküman 2 lt model içinmiş. içinde araç hakkında her tür bilgi olmasına rağmen aynısının 1.6 versiyonu lazım malesef.

Sorun devam ediyor subap ayarı tamam buji yeni lpg enjektörleri yeni ama hala 100 km de 18 lt gibi çok yakıt tüketimim var sorun nerde olabilir motorda tekleme atlama yok

Valla bu yakıt olayı şehiriçinde göreceli şöyleki
Aracım 2.0 5 kapı otomatik lpg yok
Uzun yolda 100 km yi geçmeden 9 litre yakıyor. İstanbulda otoban la karışık şehiriçinde 13 litre yakıyor, tam şehiriçinde yani dur kalkı olan ,1 km si rampa yukarı olan 5 km gidiş 5 km dönüşte 20 litreye çıkıyor
O yüzden şehiriçi veri verirken yol şartlarınıda paylaşın , en başta zaten istanbulun şehiriçisiyle , anadolu şehirlerinin şehiriçisi aynı olmuyor
Örnek eskişehir de deneme şansım oldu ,düz bir şehir trafik çok sıkıntılı değil , tamamen eskişehir içinde 12 litre yaktım
Sonuç itibariyle kullanılan güzergah söylenmediğinegöre benzinle 20 litrye çıkabilen bir araç lpg ile nerelere çıkmaz mantığıyla söyledim
Bu arkadaşın aracı hakkında bilgim yok , yani tek kapı ama otomatikmi, 1,6 mı 2,0 mı , bilmiyoruz , şayet otomatikse ve 2,0 sa lpg ile yakıt yol şartlarına göre 18 litreye çıkabilir

Benimki biraz daha yeni bir model ama sürekli 4x4, ve göstergede 1lt / 10.3km hemen hemen sabit duruyor pek değiştiğini görmedim. Hesaplarsanız 9.7 lt/100km eder (benzin.) Uzun yoldaki hali bu, şehir içi dur kalk trafiğine pek girmedim. Eskiden rav4 vardı o daha büyük bir motorla daha az yakardı ama çok ta farklı değildi, aynı şartlarda 9lt/100km.

Merhabalar 2000 model 1,6 manuel vitara sahibiyim.Araç normal şehir içi kullanımda (1,95 lt/ tl) 25 krş lpg yakmaktadır.Aracıma 2 sene önce kendim bir yakınımın atölyesinde supap ayarı yaptım ( emme 15 egzost 25 ) gayet te memnunum tavsiye ederim.Orjinal ayarlar 8-13 ama bu değer hem biraz sıkı oluyor hem de bu veriler benzine göre . Aracınız dediğinize göre çok yakıyor başka bir sorunu yoksa ayar değerlerini bir deneyin derim..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri