2007 Navara Yağmur Sensörü Arızası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan experr01 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 14,579

Etiketler
Ynt: 2007 Navara Yağmur Sensörü Arızası

Yağmur yağarken gözle gözükür zaten sensöre gerek yok... (şaka tabi, ama hiç sensör lazım olmadı şimdiye kadar)

Bir ara da yeni lüks araçlara hava kalitesi sensörü koyduklarını duymuştum, hani kazara havalandırmayı dışarıdan hava alacak şekilde ayarlamayı ya da pencereleri açmayı unutanlar için... ne diyelim, dünyada böyle dertleri olan adamlar da var demek ki, birilerine lazım olmasa yapmazlardı..

seyir halindeyken ani su sıçramalarında çok faydası oluyor. Bir de havası var

Arızanın sensörde olduğundan eminmisiniz? silecek kolundada problem olabilir :/ ama önce kendiniz sensörün soketi vs gibi şeyleri kontrol edebilirsiniz, bunun için iç dikiz aynasının arkasın, cam üzerinde bulunan kapağı sökmeniz gerekli önce..

Yagmur sensörü mü çalışmıyor,yoksa yağmur yağınca silecekler kendi kendinemi çalışmıyor,yoksa silecekler hiç mi çalışmıyor?Şayet silecekler içeriden anahtarı ile çalıştırılabiliyorsa arıza mıntıkasını küçültürüz,sadece sensör ile ilgili sıkıntıları araştırırız.Sileceklerin sensörünün bulunduğu yere bir süzgü ile kendiniz yağmur yağdırdınızmı? bunu birkaç kere yapmanıza rağmen silecekler çalışmadı ise o zaman sıkıntı sensörde deriz.Sensör görünüş olarak nasıl bilmiyorum,yağmuru nasıl hissediyor bilmiyorum,netten arraştırayım siz biliyorsanız yada linki varsa yazın bir fikir yürüteyim.Sensör yağmuru, bizzat sensörün canlı kısmının ıslanması ile hissediyorsa ilk aklıma gelen ortama pislik diyebileceğimiz yabancı madde birikmiş olabilir.Bunun düzeltilmesi çok kolaydır uygun şekilde yıkanır olur biter.
Sensör büyük bir ihtimalle silecek motorunu çalıştıran bir röleye sinyal yollayıp öyle çalıştırıyordur.İçeriden çalıştıran anahtarda aynı röle üstünden motoru çalıştırıyordur yani silecek içeriden çalışıyorsa rölede arıza yoktur diyebiliriz.Ama sensörden röleye gelen uçlar yerindemi kopuk varmı gibi göz kontrolüde yapmak gerek.
Sensör elektronik bir alet olduğundan 12 volt ile çalışıyor,böyle olunca bir sigortası olması lazım,aracın sigorta kutusundaki hangi sigorta hangi alete ait şemasını inceleyin her halde sensörün sigortasi başka bir alet ile ortaktır mesela kapı açılınca yanan aydınlatma lambası ile ortak olabilir,sigortada ortaklık varsa ortak aletlerin çalışıp çalışmadığına bakın,onlarda çalışmıyorsa sıkıntı sigortadadır.Sensörün sigortası bagımsız ise sigortayı çıkarın,atmış mı bakın,atmışsa dert budur deriz.(neden sigorta atmış arayıp bulmak gerek ama o daha sonraki iş) atmasmışsa yuvasını ve bacaklarını temizleyip takıp silecegi bir daha kontrol edin derim.Ezberden ve uzaktan yardımın ilk kademesi bu kadar,haydi şimdi verdiğim tüyoları uygula ve sonucunu yaz ki bir işe yaradık mı bilelim. :smiley:
Saygılar

ince999' Alıntı:
Yagmur sensörü mü çalışmıyor,yoksa yağmur yağınca silecekler kendi kendinemi çalışmıyor,yoksa silecekler hiç mi çalışmıyor?Şayet silecekler içeriden anahtarı ile çalıştırılabiliyorsa arıza mıntıkasını küçültürüz,sadece sensör ile ilgili sıkıntıları araştırırız.Sileceklerin sensörünün bulunduğu yere bir süzgü ile kendiniz yağmur yağdırdınızmı? bunu birkaç kere yapmanıza rağmen silecekler çalışmadı ise o zaman sıkıntı sensörde deriz.Sensör görünüş olarak nasıl bilmiyorum,yağmuru nasıl hissediyor bilmiyorum,netten arraştırayım siz biliyorsanız yada linki varsa yazın bir fikir yürüteyim.Sensör yağmuru, bizzat sensörün canlı kısmının ıslanması ile hissediyorsa ilk aklıma gelen ortama pislik diyebileceğimiz yabancı madde birikmiş olabilir.Bunun düzeltilmesi çok kolaydır uygun şekilde yıkanır olur biter.
Sensör büyük bir ihtimalle silecek motorunu çalıştıran bir röleye sinyal yollayıp öyle çalıştırıyordur.İçeriden çalıştıran anahtarda aynı röle üstünden motoru çalıştırıyordur yani silecek içeriden çalışıyorsa rölede arıza yoktur diyebiliriz.Ama sensörden röleye gelen uçlar yerindemi kopuk varmı gibi göz kontrolüde yapmak gerek.
Sensör elektronik bir alet olduğundan 12 volt ile çalışıyor,böyle olunca bir sigortası olması lazım,aracın sigorta kutusundaki hangi sigorta hangi alete ait şemasını inceleyin her halde sensörün sigortasi başka bir alet ile ortaktır mesela kapı açılınca yanan aydınlatma lambası ile ortak olabilir,sigortada ortaklık varsa ortak aletlerin çalışıp çalışmadığına bakın,onlarda çalışmıyorsa sıkıntı sigortadadır.Sensörün sigortası bagımsız ise sigortayı çıkarın,atmış mı bakın,atmışsa dert budur deriz.(neden sigorta atmış arayıp bulmak gerek ama o daha sonraki iş) atmasmışsa yuvasını ve bacaklarını temizleyip takıp silecegi bir daha kontrol edin derim.Ezberden ve uzaktan yardımın ilk kademesi bu kadar,haydi şimdi verdiğim tüyoları uygula ve sonucunu yaz ki bir işe yaradık mı bilelim. :smiley:
Saygılar
Yağmur sensörü her araçta ön cam üzerinde ve silecek silgisinin sildiği kısımlarda genelde üst kısım bölgesinde olur ve yapı olarakta suyun yansıması mantığını kullanan fotolektik sensör mantığı ile çalışır. Normalde sensörün olduğu bölgeye su geldiğinde(damla veya akar haldeki su olması farketmez) eğer silecekler otomatik durumdaysa(Navaralara silecek kolunu bir kademe çekince otomatik pozisyondur) silecek süpürgeleri sensörün bulunduğu bölgeyi sudan arındırıncaya kadar(sensör hassasiyetine bağlı olarak) çalışır(silecek süpürge hızı değişkenlik gösterebilir).

Bu tip arıza durumlarında; önce sensör üzerine su döküp sileceklerin bu kısıma ulaşıp ulaşamadığı(silecekler değiştirildiyse), silecekler ulaşıyor ama otomatik modda çalışmıyor ise sensör soketi kontrol edilmelidir. Sensör soketinde de bir problem yoksa sizinde dediğiniz gibi sigorta kontrol edilmelidir(keyfe göre önce sigortada kontrol edilebilir) bu kısımlarda herhangi bir problem yoksa amatör bir kişiyi aşan bir problem vardır ve işinin ehli bir kişinin bakması daha doğru olacaktır.

Tavsiye ve önerileriniz gayet uygun.Ama yinede arızanın ne olduğunu tam olarak bilmek en iyisidir diye düşünüyorum bir yandan da neti karıştırıyorum bu sensör nasıl bir şeydir diye.

ince999' Alıntı:
Tavsiye ve önerileriniz gayet uygun.Ama yinede arızanın ne olduğunu tam olarak bilmek en iyisidir diye düşünüyorum bir yandan da neti karıştırıyorum bu sensör nasıl bir şeydir diye.
Gogıl amcaya kısaca sordum ve bayağı bir görsel+bilgi çıkardı sağolsun :smiley:

https://www.google.co.uk/search?q=ya%C4%9Fmur+sens%C3%B6r%C3%BC&biw=1280&bih=917&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=NN52VIWFK8XOsQTjwYHgCA&sqi=2&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgdii=_

Sensör gözle göremediğimiz ışık türü ile çalışan,farklı ortamların ışığı farklı yansıtması mantığı ile çalışan optik bir düzenmiş.
Sensörün cama yapışık olduğu yerde camın dıştan tertemiz olması gerekiyor,ayrıca buradaki camın yüzeyinde yağmur kaydırıcılar da dahil hiç bir şey olmaması gerek.Yani sensörün olduğu yerde camı dıştan güzelce yıkayacaksın.
Şimdi tekrar sorayım silecek eskiden usulüne göre kullanırken yağmur yağınca çalışıyordu da şimdi yine her şeyi usulüne göre yapıyorsunda otomatik olarak mı çalışmıyor?
Cevap evet eskiden çalışıyordu ise.Otomatik çalışma ayarlarını değiştirdinmi? yağmur hassasiyetini sonuna kadar kapattınmı?

İlginiz için teşekkür ediyorum. Kusura bakmayın gündüzleri işim gereği arazi de olduğum için mesajlarınızı ancak akşama okuyorum. Profil bilgilerimde iletişim bilgilerim var. Verdiğiniz tavsiyeleri hafta sonu İzmir'e gidince uygulayacağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR