2013 Ford Ranger Lastik Ebadı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Frhtbrkock Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 19
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 54,601

Frhtbrkock

Yeni Üye
Merhabalar abilerim, kardeşlerim öncelikle 2013 yada 2014 model en fazla 1 sene içinde Ranger xlt 2.2 lt modelini almayı planlayıp.. hafif hobi offroad tarzından yapmak istiyorum.. aslında gönlüm 3.2 wildtrack modelinde ama malum yakıt ve en önemlisi vergileri .. :smiley:
her neyse konuda da belirttiğim gibi..
Orjinal standart hali ile yükseltme ve motorun kaldıra bileceği maksimum lastik ebadı hakkında bilgisi olan varmıdır acaba?

yaklaşık 1 aydır amarok ve yeni ranger bütün videolarını izleyip yeni ranger hakkındaki bütün ayrıntıları toplamaya çalıştım yabancı testler de dahil.. ranger a karar kıldım .. ama biraz heybetli bi görüntü ve off roadaki performansı için lastik ve lift kit kullanmayı düşünüyorum .. Konu ile ilgi yardımlarınız için şimdiden teşekkürler
http://www.zercustoms.com/news/images/Ford/th1/Delta4x4-Ford-Ranger-Kentros-1.jpg

birde örnek olarak bu ebat ve yükseklik yeterli olabilir..
http://www.youtube.com/watch?v=om8Utl6zB54

Etiketler
Ynt: 2013 Ford Ranger Lastik Ebadı

bende 2011 ranger var. tavsiye etmiyorum. yakıtı içiyor. yanlış bilmiyorsam Isuzu Dmax en az yakıt harcayan pikap.

yükseltme konusunda Taroto veya Huma oto googleda aratırsanız yükseltme kitleri ve fiyatları hakkında bilgi edinebilirsiniz. resimlerini gördüğüm 2013 wildtrak 285/75/16 ile güzel bir görüntüye sahipti.

bence 4x2 ye yükseltme gereksiz. mevcut hali yeterince yüksek. geniş lastikler ile yakıt tüketimi daha da artacaktır.

ayrıca 4x2 aldığıma pişman oldum. vergi fazla ancak 4x4 ün yerini hiçbir araç tutamaz. her kış perişan oluyorum. aracın arkası sürekli kayıyor. kaymayı önlemek için ağırlık koydum (+ kış lastikleri var).

resim

575690 421960194572915 1865954676 n

Bende de 2011 XLT var, kesinlikle tavsiye ediyorum. Wildtrak için de sıradayım, sanıyorum 2014'ün ilk çeyreğinde teslim alacağım.

Yakıt işini çok da kafanıza takmayın; her marka üç aşağı beş yukarı aynı yakıyor. Önemli farkı yaratan nerede ve nasıl kullandığınız. Eğer İstanbul'da sıkışık trafik içinde kullanacaksanız başka, ilçede kullanacaksanız bambaşka yakıyor.

Araç yükseltme ve lastik büyütme işine girecekseniz zaten yakıtı hiç mi hiç dünümeyin, çok daha bol harcayacaksınız.

Wildtrak'ın yakıtını harcama diğer modeller ile aynı katalogda, vergide de indirim alıyorsunuz kasko değeri muhabbetinden. Gönlünüz varsa araştırın biraz daha.

offroad için ise amarok, navara almayın. forumdada göreceğiniz gibi offroad araç tercihi Hilux ve L200'den yana. kar, çamur gibi yolda bırakacak etkenlerden kurtulmak için 4x4 alın. Son tercih sizindir. Hayırlı olsun, kazasız belasız güle güle kullanın.

Öncelikle yardımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim zaten en başından beri 4x4 modeli gözümde.. :smiley: dediğiniz gibi yakıta çok bakmıyorum ama 2.2 ile 3.2 nin vergisi aynı değil bu yüzden aslen aklımda olan wildtrack modelini almıyorum alamıyorum.. hem çok yakacak hemde gidip 1 500 tl daha vergi vereceğime o 1.500 tl ye mazot alırım gözüyle bakıyorum .. :smiley: Konu nedenim .. Peki linkteki videodaki lastikleri 2.2 dizel kaldırırmı ? 5 inch yükseltme kitiyle ?

theFaceFistingCyborg' Alıntı:
Bende de 2011 XLT var, kesinlikle tavsiye ediyorum. Wildtrak için de sıradayım, sanıyorum 2014'ün ilk çeyreğinde teslim alacağım.

Yakıt işini çok da kafanıza takmayın; her marka üç aşağı beş yukarı aynı yakıyor. Önemli farkı yaratan nerede ve nasıl kullandığınız. Eğer İstanbul'da sıkışık trafik içinde kullanacaksanız başka, ilçede kullanacaksanız bambaşka yakıyor.

Araç yükseltme ve lastik büyütme işine girecekseniz zaten yakıtı hiç mi hiç dünümeyin, çok daha bol harcayacaksınız.

Wildtrak'ın yakıtını harcama diğer modeller ile aynı katalogda, vergide de indirim alıyorsunuz kasko değeri muhabbetinden. Gönlünüz varsa araştırın biraz daha.

Aa pardon ben xlt 4x4 var hatırlıyordum, yorumunuz üzerine girip tekrar baktım..özür diliyorum.. 4x2 modeli varmış peki xl ile xlt modeli arasında farklar var xl biraz daha boş gibi duruyor donanım açışından .. Niye böyle yapmışlar ki.. çok üzüldüm şimdi 4x4 wildtrak ford daki bayanın dediği gibi 14 ay beklicez mi ? :( vergiside cabası .. Ford istiyorum taktım ben buna başka araç önermeğin .. :smiley: :smiley:

Frhtbrkock' Alıntı:
Öncelikle yardımlarınız ve bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim zaten en başından beri 4x4 modeli gözümde.. :smiley: dediğiniz gibi yakıta çok bakmıyorum ama 2.2 ile 3.2 nin vergisi aynı değil bu yüzden aslen aklımda olan wildtrack modelini almıyorum alamıyorum.. hem çok yakacak hemde gidip 1 500 tl daha vergi vereceğime o 1.500 tl ye mazot alırım gözüyle bakıyorum .. :smiley: Konu nedenim .. Peki linkteki videodaki lastikleri 2.2 dizel kaldırırmı ? 5 inch yükseltme kitiyle ?

Wildtrak için süre uzun ancak 1500 TL mazot ile 6 aylık vergi bir değil. 6 ayda daha fazla yakıt gidecek ama wildtrak kullanacaksınız.

2.2 videodaki lastikler ile sorun yaratacağını sanmıyorum. eski ve her modelden jip, pikap benzeri araçlarda (özellikle Land Rover Defender, hilux vb.) büyük ebat lastikler kullanılıyor. sorun yaşayan duymadım.

ford konusunda yorum yapmayacağım. gönlünüzden geçen ne ise o olsun, hayırlı olsun. 2.2 alın, kasayı kapattırın, lastik jant ve yükseltme ile arazi uyumu olsun. İlk mesajımda yer alan Tar Oto web sayfasında donanımlı araçların yapım aşamalarını ve son durumlarını görebilirsiniz. Tar oto web sayfasına girin ve inceleyin.

Ben de zaten genel olarak Ford'u tavsiye etmiştim, 4x2'sini ekseriyetle değil.

Hafif offroad dediğiniz için 2.2 motor kaldırır, ancak bundan evvel düşünmeniz gereken asfaltaki performansınız. Hızlı (otoyolda 180 kast etmniyorum tabi) kullanmayı unutmanız lazım böyle bir yükseltme ile; devrilme açınız azalacak, virajlarda çok daha fazla eğilmeyue başlayacaksınız. Beş inç gerçekten epeyce fazla bir yükseltme. Direksiyon ve şaft da problem çıkartıyor olabilir, işiniz sadece bir lift kitle bitmeyebilir.

Titreşiminiz çok artacak lastik tercihinden dolayı, otobana çıkınca gerçekten hissediliyor AT lastik.

Ben de zaten genel olarak Ford'u tavsiye etmiştim, 4x2'sini ekseriyetle değil.

Hafif offroad dediğiniz için 2.2 motor kaldırır, ancak bundan evvel düşünmeniz gereken asfaltaki performansınız. Hızlı (otoyolda 180 kast etmniyorum tabi) kullanmayı unutmanız lazım böyle bir yükseltme ile; devrilme açınız azalacak, virajlarda çok daha fazla eğilmeyue başlayacaksınız. Beş inç gerçekten epeyce fazla bir yükseltme. Direksiyon ve şaft da problem çıkartıyor olabilir, işiniz sadece bir lift kitle bitmeyebilir.

Titreşiminiz çok artacak lastik tercihinden dolayı, otobana çıkınca gerçekten hissediliyor AT lastik.

+1. bu modifikasyonlar ile 2. araç olarak kullanılabilir.

Bilgilendirmeleriniz ve deneyimleriniz için teşekkür ederim o zaman aldığım, forumda paylaşmak üzre kazasız belasız sürüşler .. İyi günler

Merhaba arkadaşlar... Hazır burda konuşulurken yeni konu açmak yerine musadenizle burdan sorumu sorayım...
Yakın zamanda 2014 3.2 Wildtrack aldım. Arazide 3.2 motor farkını ciddi anlamada ortaya koyuyor verdiğin tüm görevleri sıkıntısız yerine getiriyor.

Araç yükseltme teker değişimi gb konularda çok şey okudum. "Lastik büyütmeyeceksen araç yükseltmenin bir anlamı yoktur" kanaatine vardım.

Ranger wilddtrak 265/60/18 lastikle geliyor ve fabrika üretimi olarak yükseltilmiş araç olarak geçiyor.

Mevcut lastikle çok yer gezdim dağ taş çamur vs. şu ana kadar sorun yaşamadım tabi bu yaşamayacağım anlamına gelmez ;)

Araçta lastik değişimi yapmayı düşünüyorum ve orjinal jantları çok beğendiğim için jan değişimi yapmayacağım.
Almayı düşündüğüm lastik
Cooper DISCOVERER STT veya Goodyear Duratrac ölçü ise 265/60/18 veya 275/65/18
%30 orta zorlukta arazi, %30 ş.dışı, %30 yoğun trafikte kullanıyorum araçı bu durumda Cooper mu? Goodyear Duratrac mı? Duratrac için çok olumlu yorumlar var kar hafif çamur ve asfaltta yuvarlanma sesi yapmadığı yönünde...

Hazır değişim yapmışken lastik ebatını artırıp serviste hız ibresi ile ilgili ayarları yaptırmak.

275/65/18 (34.2/10,83/18) ile ne gibi sorunlar yaşayabilirim, yakıt kaybım tahminen % kaç olur? Göz kararı baktığımda 4cm lik çap bütümesi için yeterli yer var gibi çamurlukta ? Yükseltmesiz bu lastikleri uygulayabilirmiyim? Ayrıca yükseltmem gerekiyorsa yükseltme kiti ile kullanabileceğim asfalt güvenliğini riske atmadan maximum lastik ölçüleri ne olur? Hesap tablosuna göre değişim şu şekilde...

10743346_10152902125787240_2140616792_n.jpg

Orginal 265/60/18 araçta bu şekilde duruyor.

R wildtrak australia overseas 03 4d6c134fb54b0  1

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler...

Sadece lastik değiştirecekseniz; lastik boyutunda %3'ten fazla değişiklikler tavsiye edilmez hiç bir zaman.

%5 civarı lastik ebat değişiminde mutlaka yapılması gereken işlem nelerdir?

Mekanikçi bir vatandaş benden daha güzel anlatabilir belki, elimden geldiğince yazayım:

Diferansiyelden, aksa, direksiyondan şafta tekerleklere bağlı her sistem, belli bir ağırlıktaki ve boydaki lastikleri döndürmek için dizayn ediliyorlar ve (Ford ve Isuzu gibi markalarda) 5 kıtada 1 milyon kilometre test ediliyorlar.

Bu sistemlerin döndüreceği lastiklerin boyunu ve ağırlığını değiştirdiğiniz zaman, yüksek devirde veya yüksek hızda arıza yapma ihtimalleri yükseliyor.

Sorunuzun kesin cevabını vermek benim için güç ve bir çok kişi %5 için bir şey değiştirmeye gerek yok diyebilir.

Eğer İngilizceniz varsa şu videoyu seyretmenizi tavsiye ederim:
http://www.youtube.com/watch?v=NFsz2KkA9ns
Bir Wrangler'a daha büyük lastik takmak için neler değiştirdiklerini görebilirsiniz.

Merhaba,mekanikçi,tamirci,Ranger sahibi değilim.
Biraz Japon'ları anlarım o kadar,bildiklerimi paylaşayım.

Cyborg arkadaşımızın dediği,birşey olmaz diyecek olanlardan biriyim.
Takmayı düşündüğünüz lastik öyle abartılacak kadar büyük değildir.

Üretici firmalar %3 tavsiyesini yapmakta haklıdır,aracın bir çok dinamiği değişmektedir.
Sadece bir inch değişiklikte bile örneğin 265/70/15 ile 31/10,50/15 arasında 5,5 kg fark vardır.
265/70/15 yaklaşık 30/10.45/15 inch hesabına denk gelmektedir.

5,5 kg ne olacak ki bir kişi binse sadece 80-100 kg fark ettiriyor diye düşünmeyin lütfen.
Bu,lastik başına direk tekere,dolayısıyla şafta,aksa,mafsala,diske,kampanaya,balataya düşen miktar.
Elbette içine konan yükten,binen insandan çok daha fazla aracın dinamiklerine etki edecektir.

Yakıt sarfiyatından,viraj ve fren emniyetine kadar değişime uğrayan,etkilenecek bir çok durum vardır.
Aracınızdaki mekanik parçalar sizin düşündüğünüz değişikliğe tahammül edecek kadar dayanıklıdır.
Fakat bu parçaların da bir ömrü vardır ve farklı ebatlar bu ömrü nispeten kısaltacaktır.

Motor güçlü olduğundan yakıtı artırarak ağır lastiğin dezavantajını ortadan kaldırabilir.
Mekanik aksam da o kadarcık değişikliğe,zorlamadığınız müddetçe dayanacaktır.
Ancak;zorda kaldığınızda bilinçli hareket ederken sorun olmaz ama aşırı zorlarsanız parça kırabilir.

Parça kırma orjinal ebatla bile olabilir.Sınırları fazla zorlayınca her araç en zayıf yerinden sukoyverir.
Sizin düşündüğünüz ölçü pek fazla olmadığından bilinçli kullanımla sorunsuzca yol alabilirsiniz.
Arazide çok sıkı batmalarda tam sağ sol yapıp güçlü motorunuzla zorlamazsanız problem olmaz.
Zaten normal ebatla da tam sağ tam sol yaptığınızda hele ağır devirdeyse kırılma mümkündür.

Sonuçta uzun uzun ne kadar anlatsamda efendi ve bilinçli kullanımla sorun olmaz demek istiyorum.
Bunu bir teknik adam olarak değil,özellikle Japon'ların bazılarında kullanıcı tecrübeli olarak yazıyorum.

Her ne kadar bilinçli olsak dahi zorda kalınca kurtulmak için mecburen zorlamaktan geri kalmıyoruz.
İşte o zaman ilk bir kaç defada parçalardan bazı sesler geliyor,parça sinyal veriyor diyoruz.
Zamanla eskisi kadar zorlamadan parça işini yapmıyor ya da dağılıyor ve hah sukoyverdi diyoruz.

Yukardaki benzer olaylar orjinal ebatlarla da başımıza geldiği için fazla kızmıyor araca bağırmıyoruz.
Burası biraz sapıklık gibi gelse de araçlarımızı seviyor,kırılınca üzülüyoruz.Maddi manevi yük çünkü.
Fakat araç ne yapsın,kıran biziz.

Şahsi tavsiyem,çok elzem değilse boşuna değişiklik yapmayın,üzerindeki lastikler sizi heryere götürür.
Ben o kadarcık değişiklik ile mutlu olacağım derseniz yapın,sadece fren,viraj emniyetlerini düşünerek sürün.
Arazide de aracınızı fazla zorlamayın problem yaşamayın.Amaç gün sonunda eve dönebilmek olmalı.

Tek araç olarak kullanıyorsanız ikinci bir takım jant lastik yapın,zorlu koşullara giderken değiştirin.
İkinci araç ise o zaman ikinci takıma pek ihtiyacınız olmayabilir.

29-30 inch ebattan 33 inche kadar mekanikle fazla oynamadan bilinçli sürmek kaydıyla geçebilirsiniz.
Yana devrilme riskinin de arttığını hesaba katarak,ani ve sert fren yapmayacak hızda sürünüz.
Ne kadar yükselirseniz yana da belli oranda genişlemek gerektiğini biliniz.Sizin ebatta gerekli değildir.

33 inche geçseydiniz daha çok şeyler hele 33 ten fazla isteseydiniz tamamen profesyonel yere gidiniz yazardım.
O zaman bir çok parçanın heavy duty olanlarla ya da daha uzun parçalarla değiştirilmesi gerekecekti.
Zaten aynı jantları kullanamayacaktınız,diferansiyel oranları ile de oynamak vs işler çok uzayacaktı.
O zaman zaten adı Ranger olan başka bir araca biniyor olacak,şehir içinde heryere gidemeyecektiniz.

İlk defa bu kadar çalakalem yazmaya çalıştım.Bu konular yüzyüze daha kolay anlatılıyor.
Şahsi tecrübelerimden bazılarıdır,yardımcı olmasını umarım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri