300tdi Motor Neden Stop Eder?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan schweps Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 20
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 3,979

schweps

Zirve
Merhabalar,
Bir süredir yaşadığım sıkıntıyla ilgili görüş ve önerilerinizi almak istiyorum.
300tdi motor, son günlerde birkaç kere stop etti.

Tespitlerim şöyle;
Motor henüz normal çalışma sıcaklığına ulaşmamıştı hepsinde de,
Bozuk yolda sarsıntı esnasında ve sonrasında oldu bir iki sefer,
Motor stop ettiğinde gösterge ikaz lambalarından hiç biri yanmadı, hepsinde de,
Hepsinde gündüz vakti olduğu için diğer elektrik tertibatında kesinti olup olmadığı dikkatimi çekmedi,
Her seferinde ilk marşta araç tekrar çalıştı,

Yapılanlar;
Mazot ve hava filtreleri değiştirildi,
Mazot su alıcı temizlendi (içinden bolca tortu ve pislik çıktı),
Sistemin havası alındı,
Enjeksiyon pompası üzerindeki mazot müşürünün soketi kontrol edildi,

Bu işlemler yapıldıktan sonra eve dönerken aynı şey tekrar oldu.
Ne var ki h-sonu 300km'ye yakın yol yaptık, bir kısmı yoğun yağış altındaydı ama tık demedi.
Bu veriler ışığında teşhis koyabilecek var mı?

Etiketler

Devrede bir selonoid varsa ve bu selonoid on konsol elektriğinden besleniyorsa, elektrik herhangi bir nedenle gittiğinde, selonoid yakıtı keser, makine stop eder. yeniden mars bastığınızda devre hava yapmadığı için elektrik varsa makine yeniden alır. Başta da dediğim gibi makineyi tanımıyorum genel arıza bulma mantığından hareket ettim. sorunu ön konsolu ve kontak anahtarını besleyen elektrik devresinde aramanızı tavsiye ederim

Devrede bir selonoid varsa ve bu selonoid on konsol elektriğinden besleniyorsa, elektrik herhangi bir nedenle gittiğinde, selonoid yakıtı keser, makine stop eder. yeniden mars bastığınızda devre hava yapmadığı için elektrik varsa makine yeniden alır. Başta da dediğim gibi makineyi tanımıyorum genel arıza bulma mantığından hareket ettim. sorunu ön konsolu ve kontak anahtarını besleyen elektrik devresinde aramanızı tavsiye ederim
Bir de o selenoid valf kaynaklı benzer sıkıntıyı yaşayanlar var. Soketinde veya iç yapısı kaynaklı olabiliyormuş. Ama bu arızalarda motor hemen çalışmıyormuş.

benim söyleyebileceklerim bu kadar. elk seması varsa elinizde oradan biraz daha yardımcı olabilirim

Ayrıca ben sorun selenoid valfta demedim karışmasın besleyen elk devresinde dedim. Dediğim gibi araştırmak lazım ezbere ancak bu kadar söylenir. kolay gelsin

Motor stop ettiginde ışık yanmadi ise ( en azından aku sarj ve yag basinc lambası yanmali) elektrik devresinde problem demek. Solenoide giden elektrik de kesilince motor stop eder. Bence de soketlerde problem var. Temizleme sıvısı kullanma ise yarayabilir. Bu bilgiler genel olup aracıniza özel degildir.

kontak acikken herhangi bir sebele elektrik kesilirse mazot pompasi uzerinde bulunan stop musuru mazotu keser ve makine stop eder . Kontakta anlik temassizliklar , kontaga gelen veya kontaktan cikan ana besleme kablosundaki temassizliklar buna sebep olabilir , ana tesisatin kontaga girisi , kontak ve kontaktan cikis kablolari hattindaki fisler , baglantilar kontrol edilirse cozulur kanaatindeyim.

kontak acikken herhangi bir sebele elektrik kesilirse mazot pompasi uzerinde bulunan stop musuru mazotu keser ve makine stop eder . Kontakta anlik temassizliklar , kontaga gelen veya kontaktan cikan ana besleme kablosundaki temassizliklar buna sebep olabilir , ana tesisatin kontaga girisi , kontak ve kontaktan cikis kablolari hattindaki fisler , baglantilar kontrol edilirse cozulur kanaatindeyim.
Hatırladım, Nejattaki arıza tam da bundan kaynaklıydı. Kontak tesisatı.

Benim 300Tdi'da da stop etme sorunu yaşamıştım. Benimki suya girdikten sonra stop edip bir süre sonra çalışıyordu. Mazot filtresi pompası değişti ama yine yaptı.
Sakallı elektrik sisteminden mi acaba diyerek kontağa direk bir hat çektirmemİ önerdi be öyle yaptım ama ondan sonra hiç o sorun olmadı. Bu arada elektrik sistemimde ufak ilaveler yenilemeler oldu ama neden o sorun vardı nasıl geçti tam net teşhis konamadı.

Nejat hocam merhaba,
Kontaktan mazot kesiciye direk hat çekmekten bahsediyorsunuz değil mi?
Not: sizin aracın ilanını gördüm, hayırlı satışlar. Yeni bir proje mi var yoksa?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

SON KONULAR

Geri