37 gün sonra aracımı sanayiden çıkardım... (:

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan chatlaxx Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,205

chatlaxx

Ana Kamp
Merhaba arkadaşlar 37. gün sonunda aracımı dün gece 3 te sanayiden çıkardım ve maşallah diyorum.Aracın stop etme sorunuyla başlayan sanayi macerası hadi bura açılmışken bunuda yaptıralım bak bura açılmış tesisatı yeniden düzenleyelim derken motor yapımına kadar gitti :smiley: ,
Yapılan işlemler
1.Yakıt deposu söküldü temizlendi pompa değişti içinden çıkan benzini görseniz çamur gibiydi şamandıra temizlendi filtre değişti,
2.Depodan enjektör kütüklerine kadar yakıt hortumu değişti,
3.ABS Kablolaları onarıldı,kablolar kopmak üzereymiş tamir edildi lehimlendi özel silikon kablo koruyucu bir icatla kaplandı üzerine sıvı conta sürülüp tekrar üzerine koruyucu hortum geçirildi,
4.Enjektör Kütüğü (Rail) Söküldü temizlendi,
5.Motor kablo tesisatı komple koruyucu plastikleri ve bantları söküldü yeniden saab motor kablo kanalları ile sarıldı üzerinden bantlandı bez bantlarla izole edildi.
6.Manifold söküldü stop etme problemi bu yüzdenmiş ventiller komple değişti;
7.Hadi manifold sökülmüşken motoruuda indirelim dedik motor komple açıldı ancak 125.000 km deki aracımın motoru ayna gibiymiş (maşallah) öle dedi rektefiye ustası egzantirik,kranklar,pistonlar,yağ pompası bütün ölçümler ve değerlendirmeler yapıldı motor toplandı,
8.Full takım conta değişti,
9.Egzost sistemi komple elden geçti,
10.80 Amper Power yatık akü alındı eskisi değişti,
11.Şanzıman Yağı ve bilimum yağ değişim ve kontrolleri yapıldı sorun yok
12.Motor ve rektefiye ustasının tavsiyesiyle; 5/30 yağ koyuldu motora tam sentetik
13.Fren Diskleri tornalandı balatalar iyi
14.Far temizliği yapıldı
15.Sis farları temizliği yapıldı
16.Sol sis farının kaboları kopmak üzereymiş onlar tamir edildi benden önceki sahibi h3 ampul yuvası yerine h7 ampul yuvası ve ampulu oturtmaya çalımış!!! baya uğraştırdı ertimiş kabloları ve yuvasını
17.ABS sensörlerinin temizliği yapıldı
18.WÜRTH motor yağı katkısı araçiçi tazeleme spreyi temizlik ürünleri kullanılarak detaylı iç temizlik yapıldı
19.Ön Sağ Cam krikosu komple yenilendi motoru veya telleri değişmiyomuş komple kit olarak geliyomuş!!!
20.Daha sayamadığım birrrr sürü ufak tefek şey.
Esas konuya gelelim bunların bana kaça patladığına
1.İki takım komple conta seti 250X2 :500
2.Yağ Değişimleri 150tl
3.Ön Sağ Cam Motoru 760 tl
4.Akü 80 Amper Power Yatık Akü 155 tl
5.Motor İşciliği 300 tl
6.Rektefiye Ustası 150 tl
7.Elektirik Ustası 100 tl
8.LPG Filtre değişimi ayar kalibrasyon 50 tl
9. 350 tl gibi de ıvır zıvır para harcadım
Sadece ve sadece sol egzost çıkışındaki lambda mı oksijen sensörüm arızalı çıktı ebay den dün gece 3 te sipariş verdim :smiley:
Vs.Vs.Vs.Vs.
Herkese Fronterasıyla keyifli günler dilerim.Levent Balıkay Abime ve Cihan Otoya da teknik ve yedek parça desteklerinden dolayı teşekkürler...

Etiketler
Ynt: 37 gün sonra aracımı sanayiden çıkardım... :smiley:

Selamlar
Şimdi gönül rahatlığı ile güle güle kullan arkadaşım...

Selim hazırsın yaz'a :smiley: geçmiş olsun ve keyfili sürüşler dilerim...

bu arada bayağı ucuz çıkmışsın işin içinden... Tebrikler...

mrdnmz' Alıntı:
Selim hazırsın yaz'a :smiley: geçmiş olsun ve keyfili sürüşler dilerim...

bu arada bayağı ucuz çıkmışsın işin içinden... Tebrikler...

Evet abi tamirci çok samimi arkadaşım sağolsun çözdü işi :smiley: yaza inş hazırız...

hocam gecmiş olsun ..hayırlı gunlerde kullanın ..

ventıl dedıgınız eksozmu degıstı

BIM01' Alıntı:
hocam gecmiş olsun ..hayırlı gunlerde kullanın ..

ventıl dedıgınız eksozmu degıstı

Resimde görülen icatlar :smiley: belki değişik bi ismi vardır ama ben öyle hatırlıyorum ayrıca elimde full takım motor contası arttı bilginize ihtiyacı olan varsa verebilirim.Bişeyler bahane oldu işte açtık motoru baktık gönlüm rahatladı görünce

2013 03 16 141033

mrdnmz' Alıntı:
şu ABS işine taktım kafayı bende. yol da iyi de arazide ABS iyi değil deniyor. Sen ne düşünüyorsun?
Abi o işi bende çok araştırıyorum profesyonel off road işşiyle uğraşanlar komple abs nin sigortasını çıkardıkdıklarını belirttiler bende bilmiyorum şu an aklımda bi proje var HD akis z rotlar üst salıncaklar rot lar rotiller üzerinde çalışma yapıyorum araştırıyorum bizim Land'a HD komple takım siparişi verdik tornacıma götürcem bakcaz siparişler gelince nasıldır alaşımı nedir yapılabilirliği varmı uydurabilirmi?

chatlaxx' Alıntı:
Abi o işi bende çok araştırıyorum profesyonel off road işşiyle uğraşanlar komple abs nin sigortasını çıkardıkdıklarını belirttiler bende bilmiyorum şu an aklımda bi proje var HD akis z rotlar üst salıncaklar rot lar rotiller üzerinde çalışma yapıyorum araştırıyorum bizim Land'a HD komple takım siparişi verdik tornacıma götürcem bakcaz siparişler gelince nasıldır alaşımı nedir yapılabilirliği varmı uydurabilirmi?

aynen öyle. ABS arazide işe yaramıyor... ben iptal ettirdim o yüzden... ha ben pro değilim ama arazide hazır olmak lazım. ABS olmadığından şehir içinde de daha temkinli gidiyorum. sonuçta çamur lastiği var arabada. geçen gün denedim hakikaten durması sıkıntılı... neredeyse 3 tona yaklaştı araç...

sanıyorum bu ABS işine kullanım amacımıza göre karar vermemiz gerekiyor. yani aracı çoğunlukla arazide kullanacaksak iptal edilmeli, yok hem şehir içi hem de arazi olacaksa ABS aktif olmalı...

ben arazi ağırlıklı kullanıyorum o yüzden bendekiler iptal...

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR