4.7 V8 Yolda Yüzme Sorunu

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Sinful Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,483

Sinful

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba aranıza yeni katıldım, 2001 model grand cherokee 4.7 aldım prins lpg takılı, aracın motoru ve şanzımanı iyi (şimdilik öyle gözüküyor). Aldığım adam aracın alt takımındaki bir çok parçayı yenilemiş ama araç yolda yüzüyor, jiplerden anlayan bir arkadaşım baktığında amortisörlerden olabilir dedi ankarada ivedikte çok iyi bir ustaya gösterdik ve amortisörlerde sorun olmadığını ve yeni olduğunu söyledi rottan olabilir dedi, rotçuya gittik rot ayarı yapıldı ve aracın altına bakıldığında aracın gidişini etkileyebilecek bir çok parçanın yenilenmiş ve sağlam olduğunu söyledi sonra rot ayarı bittiğinde usta aracı tecrübe ederken aracın yolda gezdiğini veya yüzdüğünü doğruladı ve sonra çok fazla sorun olmaz gidişinde bir sorun yok ama arka yan burçlara baktırın dedi, gerçekten hiç anlamıyorum sizce neden olabilir? sanki arabanın altında bir ray varmışta gidip geliyormuş gibi oluyor, yani altı ile üstü ayrı oynuyor yani şasesi sanki kayıyormuş gibi..

Bilgisi olan arkadaşlar bana ne yapmam gerektiği konusunda yardımcı olursa çok memnun olurum..

Teşekkürler saygılar.

Etiketler
Ynt: 4.7 V8 Yolda Yüzme Sorunu

Burçlar evet, bu sorun için sebeplerden biri olabilir. Lakin bu işi fazla ertelemeyin, şehir içinde büyük sıkıntı yaşatmayabilir ama uzun yolda özellikle virajlarda sıkıntı oluşturabilir.

İyi akşamlar.Burçlar tamam onlara baktırın fakat araç normalden çok yüksük ise oda gezme yapar.benim yaşadığım bir
sorundu.Sustalar biraz basılınca kesti.Birde lastik havalarını bakın.

Kindjal' Alıntı:
Burçlar evet, bu sorun için sebeplerden biri olabilir. Lakin bu işi fazla ertelemeyin, şehir içinde büyük sıkıntı yaşatmayabilir ama uzun yolda özellikle virajlarda sıkıntı oluşturabilir.

Teşekkür ederim cevabınız için, kesinlikle sürüş hiç güvenli değil çok tedirgin ediyor.

Güven Özince' Alıntı:
İyi akşamlar.Burçlar tamam onlara baktırın fakat araç normalden çok yüksük ise oda gezme yapar.benim yaşadığım bir
sorundu.Sustalar biraz basılınca kesti.

Teşekkür ederim cevabınız için, yüksekliğe baktım normal galiba sizinde dediğiniz gibi burçtan kaynaklı gözüküyor.. Peki nedir bu burç dediğimiz ne kadara değişir bir fikri olan var mı?

Biraz araştırdım fiyatlar çok pahalı değil ama önde arkada önün altında arkanın yanında falan bir sürü burç var şimdi hangileri değişecek bunu iyi anlayabilecek usta nerde var ki neyse en iyisi ben kendi servisine götüreyim fazla pahalı parçalar değilmiş.

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-orijinal-jeep-cherokee-on-alt-salincak-burc-takimi-155396888/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-jeep-cherokee-on-alt-denge-kol-burc-166239014/detay

http://www.sahibinden.com/ilan/yedek-parca-aksesuar-donanim-tuning-yedek-parca-otomobil-arazi-araci-jeep-cherokee-arka-makas-on-burc-166242021/detay

Daha önce başka WJ kullandınız mı bilmiyorum fakat bahsettiğiniz olay gövdenin şaseden bağımsızmış gibi yana yatmasıysa ki bu WJ'lerde standarttır, çözümü;

http://www.amazon.com/Addco-684-Sway-Bar-Jeep/dp/B000CFDGO0/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1419836969&sr=8-1&keywords=wj+sway+bar#productDetails

sağlıklı bir WJ yolda kesinlikle gezmez arkadaşlar. ZJ den en büyük farkı bu idi her iki arabayada sahip olduğumuz için diyebiliyroum bunu. track bar ve sway bar denen çapraz kollar ve U demirlerinin lastikleri değişmeli. aynı şekilde süspansiyon kollarının burçları değişmeli. defransiyelleri tutan üst burçlar ise bunda etken değil onlar şafttan gelen burulma hareketini absorbe ederler ve bozuksa dınk dunk diye ses yapra dururken kalkarken yada 1 den 2 ye geçerken. amortisörler ise aracın ani direksiyon hareketlerinde ve dönüşlerde yatmasına sepeb oluyor bozuklarsa.

KLL' Alıntı:
sağlıklı bir WJ yolda kesinlikle gezmez arkadaşlar. ZJ den en büyük farkı bu idi her iki arabayada sahip olduğumuz için diyebiliyroum bunu. track bar ve sway bar denen çapraz kollar ve U demirlerinin lastikleri değişmeli. aynı şekilde süspansiyon kollarının burçları değişmeli. defransiyelleri tutan üst burçlar ise bunda etken değil onlar şafttan gelen burulma hareketini absorbe ederler ve bozuksa dınk dunk diye ses yapra dururken kalkarken yada 1 den 2 ye geçerken. amortisörler ise aracın ani direksiyon hareketlerinde ve dönüşlerde yatmasına sepeb oluyor bozuklarsa.

Cevabınız için teşekkürler, jeep servisine götürdüm ve söylediklerinizden onlarda bahsettiler. Daha sonra aracı bana satan kişinin bana satmadan önce alt takımını yaptırdığı yere götürdüm çünkü zaten aracın eski sahibi epeyce bir para vermiş alt takım için, usta baktığında arkada burçlarla tablayla ilgili bir sürü bir şey dedi ki zaten aracı lifte çıkarıp arka tekeri yandan ittirdiğinde aracın sağa sola oynadığını orda bir boşluk olduğunu söyledi, valla ustanın aşırı anladığını düşünmüyorum ama anladığı kadarıyla burç falan ne gerekiyorsa değiştircek yapabildiği kadar.. Araç yolda gezmesin yeter.. Yarın öğlen alacam düzelip düzelmediğini yazarım..

Teşekkürler.

Bende Forester dan Wj ye geçince ilk dikkatimi çeken bu salınım olmuştur. Burçlar değişti salınım eskiye göre azaldı. Bunu çok sordum ama bu araçlarda kupadan yukarısının salınımı normalmiş. İlk başlarda sanki virajlarfa savuracakmış gibi geliyordu ama araca alışınca daha rahat girmeye başladım virajlara..

Boşluk yapmış zrot'lar da yolda gezinti yaptırabiliyor arabaya.

Direksiyon kolu üzerindeki amortisörü kontrol edin.Özelliğini kaybetti ise aracı düz yolda şeritte tutamazsınız.

Sizi anladığım kadarı ile bu işten hiç anlamayan servislere gidiyorsunuz, Ankara gibi bir yerden Jeepi dağıtıp yeniden toplayacak servisler var. Akgün Aydın gibi servislere gitmeye niye çekiniyorsunuz ki?

Aracın standart olduğunu varsayıyorum. Alt takım parçaları bellidir kaliteli bir rot balans ustasına gittiğinizde size hepsini söyler değiştirirsiniz.( rot,rotil,denge kolu burcu vs vs işte). Sorun hala devam ediyorsa geriye iki tane pahalı parça kalır ön porya ve arka aks bilyaları. Onlar da değişince zaten geriye başka parça kalmıyor alt takımda, sorun da çözülmüş olur.

Benimde sağa sola haifi hızda (20*30km) veya park halinde dönüşlerde araba kastırıyor ve katırtı oluyor.Dün 75*140 ön,arka diff yağı ve orjınal mopar ilavesi koyduk.Ama bi düzelme olmadı.Hafiftende metal sürtme sesi var.Acaba sıkıntı nedendir?burdaki ustalar ilk başta diff yağı dediler değiştirdim.Şimdi diff tendir dif i sökmemız lazım diyorlar.Sizce nasıl bir yol izlemelıyım?

Ustaların dene yanıl ama parası senden çıksın seanslarına hoş geldiniz. Koyduğunuz diff katkısı boşa gitti, sökülürse ki az sökülecek gibi duruyor ustalar kafasına koydu ise.

WJ de nasıldır bilmiyorum ama vardır ondada mutlaka 4x4 sisteminde viskos bağlantılar var, belli hızdan önce devreye çıkıyor,belli hızdan sonra 4x4 sistemi tam aktarıyor gibi ayrıca ön porya bilyeleri de buna benzer sesler verebilir.Diferansiyelden böyle ses gelmez benim bildiğim kadarı ile.

Ben size bazı XJ araçlar önermiştim sebebi biraz buydu, sizin aracın kmsi de yüksek bazı parçaların artık yenilenmesi lazım. Ama hangileri olduğunu nokta atışı çevrenizde sağlam bir servis varsa bulur.Yoksa sök tak çok para harcarsınız. Önünüzde iki şık var ya böyle boşa çok para harcama riskini göze alırsınız ya da Ankara gibi bir yere aracı verip şanzıman,ön takım gibi belli parçalar sökülür kontrol edilir sonra gerekli olan değiştirilir böylece bir seferde fazla para harcarsınız ama bir daha arıza vermez araç.Diferansiyeli söktürmeyi sona bırakın yine de siz, İzmir ve Antalya taraflarına yolunuz düşerse orada da anlayan kişiler var, ses yapar ama sizi yolda hemen bırakmaz o arızalar.

şu an için tek sıkıntım sağa sola dönüşlerde kasıntı olması.Antalya ya yolum düşerse 1-2 usta buldum onlara gösterip fikir alacagım bakalım onlar ne diyecek?Eger hepsi ayrı ayrı şeyler derse ne yapacagım peki :smiley:

Hepsini sökmekten başka çare yok. Diyebilirler mi? Diyebilirler ama şu da var tek işçilik alırlar yine de, zararınız olmaz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,081
Kaydolan Son Üyemiz
ÜMİT YAZDIÇ

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR