5.2 Jel Akü

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan GYRY Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 6
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,257

GYRY

Kamp II
Yer
istanbul
Arkadaşlar merhaba , mutlu akü kullanıyorum. 2 sene de ömürünü tüketti. Jel akü konusunda kullanan arkadaşların tavsiyelerini alabilirsem. Tercihimi bu yönde yapabilirim.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Etiketler

Merhaba, yıllardır Delphi akü kullanıyorum. Ömür derseniz bir aracımda beş yılı doldurdu. Diğerinde dört yılda ömrünü yedi. Sebep diğer aracım yaklaşık bir yıl hemen hemen hiç kullanılmadı yatan araç durumuna düştü. Bu yüzden ömrü kısa oldu yani. Bu arada üç beş sefer eşimin gündüz vakti farları açık unutup aküye zarar vermiş olabileceğini de hesap etmek gerek.

Bu arada jel aküler daha ziyade güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinde başarılı ama bizim araçlarımızda aynı başarıyı yakalayamayacakları konusu iddia ediliyor. Lakin teknelerinde kullanıp memnun olanlar olduğu gibi iki üç yılda jel akülerinin iflas ettiğinden dert yananlarda var. Daha ziyade telefon santralleri gibi kullanım alanlarında çok başarılı olduğu bilgileride mevcut.

Sözün özü akünüzün ömrü için akşam eve döndüğünüzde aracınızı stop etmeden farlarınızı, klimanızı kısaca elektrik çeken sistemleri kapattıktan sonra onbeşe kadar sayıp stop ediniz. Olurda bunu yapmadan stop ettiyseniz de çalıştırmadan önce elektrik çeken sistemleri kapatıp sadece marş motorunun akülerden ceyran çekmesine müsaade edin. Bu hareketler akünüzün ömrünün uzamasına yardımcı olur. Mutlu gayet iyi bir aküdür ama uzun yıllardan beri hep başka markaları kullandığım için iddia edemeyeceğim.

Şahsi tecrübe ve bilgilerimden bazılarıdır, faydalı olmasını umarım.

araclar ılk marsda yuksek akım cekdıgı ıcın jel akuyu tavsıye etmıytorlar..

onun yerıne Agm aku kullana bılırsınız fıyatı normal akunun ıkı katına yakın..

Araçlarda kullanılan aküler starter akü denilen tip akulerdir. Anlık olarak yüksek amper verebilir. JEL aküler ise yüksek amper vermek için tasarlanmamıştır bu tip aküler Starter aküler gibi içindeki elektrolikiti sıvı değil aksine plaka çevresinde bulunan pedlere içeriği emdirilmiş akudur. Uzun sure sabit akım verebilir ve sonuna kadar deşarj edilebilir ve sorunsuz şekilde tekrar şarj olur.
Araç akulerinde ise tamamen deşarj edildiğinde plakalarda sulfatlasma oluşur ve randıman kaybı meydana gelir.
Benim çalıştığım kurumda DELPHİ marka 105 Amperlik aküler kullanılmakta ve 8 yıldır sorunsuz çalışıyorlar. Güneş panelleri ile şarj oluyorlar.

Discovery cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Arkadaşlar hafta sonu optima 55 lik akü aldım. Çok araştırdık. Kullanan arkadaşlardan tavsiye üzerine tercih ettim.
021c2de32869337cb9d34fad42826aeb

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR