5 Dakikada Karavan 5 Dakikada Kamyonet

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Akdeniz45 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 34
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 30,257

Akdeniz45

Otelde misafir karavanda evimizdeyiz
Yer
Almanya
Yaz Aylarında Tatiller Için Bir Karavan

5 dakikada yatak, mutfak, duş ve elbise dolabı hazır. Basit bir sistem. Elinden iş gelen herkes yapabilir. Isterseniz karavan isterseniz başka işleriniz için kullanın. Isterseniz kamyonet isterseniz karavan olarak sigortasını yaptırın.
Video, detaylı bilgi ve resimler:
Cailly Kfz.-/Metallbau - Camper

Etiketler

bu elinden is gelen birinin yapabileceği bişey değil. katlanır metal jonstruksiyon... benzer yakın seyler olabilir ama bu cok farklı

bu elinden is gelen birinin yapabileceği bişey değil. katlanır metal jonstruksiyon... benzer yakın seyler olabilir ama bu cok farklı

Evet tabii çok teknik muayeneden bile geçer motokaravana çevirmeden :smiley:
Teşekkürler

Oktay Bey konuya ilginize ben teşekkür ederim.

Sayın Bberksan bana konuyu biraz açma olanağı verdiniz, teşekkürler. Elinden iş gelen herkes yapabilir derken abarttığımı biliyorum. Ama okuyucunun dikkatini çekmek için biraz abartmak bazen iyi oluyor.:smiley: Videoyu dün Alman karavan forumda gördüm ve dikkatimi çekti. Özellikle ilginç bulduğum yönü, donanımın iyi düşünülmüş, planlanmış ve toplandığında fazla yer kaplamaması için katlanılır yapılmıs olmasıydı. Ben yatağın bir bölümü hariç diğerlerini ahşap yapardım. Ince ve hafif kontrplak bence karavanda mutfak, duş ve elbise dolabı için metalden daha uyugun. Ama ilk videodaki firma metal işleri yapan bir firma ve kamperlere böyle hazır donanım satıyor. Sanıyorum aynı donanımı Türkiye’de de yapabilecek çok firma vardır.

Birinci video bitince küçük karelerde benzer videolara bakarken bazı konular dikkatimi çekti. Macaristan’da kamper donanımı yapan firma isolasyonda taş/cam yünü kullanıyordu. Almanya‘ da artık bunun modası geçti. Ingilizce bir videoda dikkatimi çeken bir konuda açılmayan camdan yapılan penecerelerdi. Bence karavanda sıcak günlerde havalandırma en en iyi isolasyondur. Karavanı izole ettikten sonra açılmayan cam takmayı yaz ayları için büyük bir çelişki olarak görüyorum.

Videolarda dikkatimi çeken bir diğer konuda aracın arkasına yapılan ve yatağa dönüştürülen oturma grubu. Aynı durum tavsiye ettiğım videoda da var ama, gerektiğinde karavan gerektiğinde de kamyonet olarak kullanılmak istenen araçlarda, ama sadece bu araçlarda, bence bu sistem uygun. Sabit olan bu tür oturma gruplarında yukarıya doğru büyük bir alan kaybı oluşuyor ve bagaj olanaklarını daraltıyor. Son zamanlarda bu tür, yatağa dönüşebilen oturma gruplarının tabanlarının yükseltilerek altında, sandelye, masa, su deposu gibi şeyler için yer kazanıldığını görüyorum.

Sayın Bberksan, yazdıklarım itirazınıza bir cevap değil. Itirazınız tabi ki doğru. Ben sadece durumu fırsat bilerek konuyu başka üyelerinde düşüncelerini öğrenebilmek ümidiyle kafamdaki düşünceleri dile getirdim.

Yaz Aylarında Tatiller Için Bir Karavan

5 dakikada yatak, mutfak, duş ve elbise dolabı hazır. Basit bir sistem. Elinden iş gelen herkes yapabilir. Isterseniz karavan isterseniz başka işleriniz için kullanın. Isterseniz kamyonet isterseniz karavan olarak sigortasını yaptırın.
Video, detaylı bilgi ve resimler:
Cailly Kfz.-/Metallbau - Camper
Kamyonet olarak vizeden geçirip karavan olarak kullanılabilir farklı fikirleri her zaman sevmişimdir ( araştırmaya devam)

sn akdeniz de ben paylasiminiza itiraz etmek icin yazmadım. hakikaten gorulmemis guzel bir ornek vermissiniz hepimize faydalı bir gorus kazandırdışğınız icin tesekkur etmeyı unutmusum acele ile....
ben arabama ahsaptan bazı seyler yaptırdım ama anormal ağır oluyor. ayrıca metalden katlanır seyler cok zor ancak profesyonel imalatcılarda cok adetli yapılırsa olabilir.

Önce paylaşımda bulunan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Baustze

Yatağı yükseltince doğan olanakları göstermesi bakımından yukardaki resim çok hoşuma gitti. Resmi aldığım gazete „Die Welt“ hazır mobilyalarla kolay karavan yaparak aracınızın trafik sigortasını çok ucuzlatabilirsiniz diye bilgiler veriyor.

Karavanlar için hazır mobilya Almanya’da çok var. Fazla masraf yapmak istemeyen, karavanlarını kendileri yapamayan veya araçlarını hem karavan hemde kamyonet olarak kullanmak isteyenler için hazır mobilyalar büyük bir kolaylık. Türkiye’de bu konuya el atan fazla firma yok galiba. İşin ilginç tarafı karavanlar için hazır mobilya yapan firmaların çoğunun esas branşı bu değil. Bu işte para olduğunu gördükleri için esas işlerinin yaında bunu da yapıyorlar.

Aşağıdaki linkte gördüğümüz firma marketler içinde ahşap mobilya yapıyor. Hemen her araç içinde karavan donanımı yapıyor. Araçların üzerine tıklayarak resimleri görmek mümkün.

Wohnmobilausbau - Vom Kastenwagen zum Reisemobil

Bu linkte gördüğümüz firma bize yakın küçük bir şehirde. Yazları balık tutmaya giderken önünden geçerim. T 5 için hazır mobilya yapıyor.

Wohnmobilausbau VW T5, Wildcamper Wohnmobil Bausatz Sport VW T5

Aşağıdaki linkte Hollanda ve Almanya’da aktif bir firma var.

Camperfixx - Fiat Ducato

Son düzenleme:

Pössl firması panelvan araçlardan karavan yapan bir firma. Bir karavanın fabrikasyon olarak nasıl yapıldığını gösteren bu video, karavan bittikten sonra yapılan testler ve gezler dahil 15 dakika 27 saniye sürüyor. Bence görmeye değer.

Son düzenleme:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri