54 Willys(cj 3b) - Hararet- Uzun Yol

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan maziwillys Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,229

maziwillys

Ana Kamp
merhaba değerli dostlar, size bir sorum olacak. 54 model bir cj3b ile yaklaşık 250 km yol gidecem inş. bu yolculukta aracın hararet yapmaması için ne yapmalıyım. püf nokta diyebiliceğimiz tavsiyeleriniz var mı. hararet yaparsa ne yapmalıyım. yahut willys ruhundan anlayan arkadaşların bu yolculukta hararet konusu dışında tavsiyeleri varsa çok memnun olurum.

Etiketler
Ynt: 54 Willys(cj 3b) - Hararet- Uzun Yol

Anladığım kadarıyla bir CJ 3B aldınız.Öncelikle hayırlı olsun .
Hararet konusunda sizi endişelendiren bir durum mu var? Küçük vites bağırtarak yada 3. vites sürekli bayıltarak gitmediğiniz sürece o mesafe de hararet yapmaz.Ancak aracın birtakım anormallikleri varsa kısa mesafelerde de hararet yapar.Bunu bilmiyoruz.
Hararet göstergesi çalışıyor mu? Arada bir göz attığınızda aşırı bir artış gözlenirse dinlendirirsiniz.
İlerleyen yıllarda göstergeye hiç bakmadan gerekenden fazla ısınmaya başlamış olan metal kokusunu burnunuz alacaktır.
Siz yola çıkmadan önce termostadı,yağını suyunu kontrol edin / ettirin hatta fren ayarları sıkı olabilirmi onlara da baktırın. Radyatörde delik olup olmadığından emin olun.Aracı fazla zorlamadan hem onu hemde kendinizi dinlendirerek yolculuğu tamamlamaya bakın.
Antifiriz kullanımına yaz - kış özen gösterin.Antifirizli suyun kaynama derecesi daha yüksektir ve olası bir dikkatsizlikte daha geç su kaynatacaktır.
Herşeye rağmen bu başınıza gelirse sakın sıcak radyatörün kapağını açmaya kalkışmayın ve bir kenarda oturup iyice soğumasını bekleyin.Bir anda dışarı fışkıran buhar ve kaynar su sizi haşlayacaktır.
Yanınızda 5 Lt lik bir damacana suyu ayrıca bulundurun.
Aracın durumunu bilseydik daha net şeyler söyleyebilirdik ama bu durumda aklıma gelenler bunlar.
Avans ( 5 derece olacak) , sübap ayarları,buji tırnak ve platin ayarları iyi değilse veya motor rektefiye aşamasına gelmişse hararet yapabilir.

nihai kararımı vermedim henüz ama almayı tasarladığım bir araç hocam bu.göstergeler çalışıyor. sahibi sorun çıkarmaz diyor da ben bu araçların hararet bakımından hassas olduğunu düşündüğümden sordum. bir de 250 kmlik yolun 150km si Toroslarda. inişli çıkışlı yollar.
dediğiniz ayarların su dışında tamamı bir tamircide bakılması gerekenler sanırım. şu anda sahibi gündelik işlerde kısa mesafelerde sürekli kullanıyor bu aracı. tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hocam.

Aracı bilmediğim için fazla yorum yapamıyorum.Ancak hararet konusu daha çok kullanan kişilere endeksli bir durum.Benim jeepte aynı motora sahip onu ısıtmak için neredeyse battaniyeye sarmam gerekiyor.
Üzerinde 72 derece termostat var. Motor verimi bu termostatı gerektiriyor fakat hararet yok.Ancak termostat arızası her zaman için mümkündür.O da hararet yaptırabilir.Isınmaya başlayan metal kokusunun farkını burnum algılıyor ve öyle bir durumda kritik noktaya ulaşmadan durumu farkedebiliyorum.
Herşey yerli yerindeyse ve kullanan kişide aracın limitlerini fazla zorlamıyorsa kolay kolay hararet yapmaz.

Bir jeep kolay kolay hararet yapmaz ,seyit kardeşimin bütün düşüncelerine katılıyorum,kullanan kişiyle alakalı.
araç daha önce hararet yapmadıysa su eksiltmiyorsa ,termostatda acıyorsa sıkıntı olmaz, farzet termostat açmadı hareret aldı basınıgitti. yapacak birseyyok stop edin. cok fazla ısındıysa muhtemelen contayı yakacaktır. termostatı devre dışı bırakın yanınızda herzaman sıvı bir conta olsun takımsandıgınızda. termostatı çıkarınca araç rampa çıkarken suyu ısınır rampa asagı düşerken soğur ama hıc saglıkı bir durum değildir zorda kalırsanbunu yap.devirsiz gitmek sıcaklığı artırır.
harereti çıkan aracın bir vites durusup az gazlı gımek herzaman iyidir. oda duruma gore devirdayım pompasından gecen su radyoturden daha cok devir edeceğinden soğumaya kolaylık olacağı acısından,
sonuç ıtıbarıyle yıllardır hep jeebe bindim coksukur ısındığını bilmiyorum kafanıza takmayın en kotu conta yakar.

hareret yapan araç suyu kaynattıysa mümkünse stop etmeden soğutmaya calısın eksilen radyotore dırek soğuk suyu dökerseniz vay halinize icerden basınçlı bir sekilde dışarıya çıkar.yöntem sudur
radyotoru üzerinden soğutun kapağı sakın açmayın yavaş yavaş havasını alarak bir bezle açmaya calısın bu gibş durumlar için hava alınabilen radyotor kapakları mevcuttur.
su tüm bittiyse direk soğuk su kesinlikle koymayın araç calısıyorsa sizin le buluşmasına cok fazla vakit yoktur.

Tesekkur ederim. Soylediginiz seyler hem rahatlatti hem de bazi hususlarda beni daha dikkatli olmaya sevketti. Bir de bu cj3b 54 modeller gercekte kac motor. Yakit durumu nasil acaba bunlarin. Bilgi verirseniz sevinirim

Merhabalar,
54'lerde bulunan Hurricana motorlar 2200 cc'dir. 1 litre benzinle ortalama 7 Km yol yaparlar.

Arac bu. Nedense biraz kucuk gibi geldi. Kucuk modeleri yok degilmi bunlarin.?

20140926 121207

İyi ya işte,hazır kesilip biçilip uzatılmamış bir jeep.
Tuzla dışında olanlar( bu dahil) 80 inç dingil aralığına sahiptir.Tuzla jeepler 1 inç(2.54 cm) daha uzundur ve 81 inç tir..AMC CJ 5 ler ise 83 inç dingil mesafelidir.
Epey bir kaporta işçiliği görülüyor.Bunu toplayabilecekmisiniz?Göğüs ve ön siper le bayağı oynanmış ve size bir CJ 3B ön siper de gerekiyor.Bunu bulmanız gerekecek ya da çok hünerli bir ustaya yaptırmak gerekecek.Bu da biraz zor gibi.Ön siper bulursanız çürük aksamlar yavaş yavaş yenilenir.Mekaniği ne durumda? Hesapta bile olmayan harcamalar çıkacaktır.Var sayalım mekanik sorun yok.Kaporta/boya için gereken yerlerden fiyat öğrenip araç için istenen parayla birlikte iyi düşünmenizi öneririm.

hocam araçın mekanik durumu iyi. aracın geçmişini de incelettim. 1973'e kadar konya belediyesi tarafından kullanılmış. kapı üstlerinde belediyenin amblemleri duruyor hala. kullanıcıların dediğine göre belediyede makam aracı olarak kullanıldığı için siperi yüksek ve geniş yapmışlar görkemli gözüksün diye.sonrasında iki el değiştirmiş. dediğiniz gibi baya kaporta masrafı var. onu da ermeneğe gelmeden konuştum iki ustayla çözecez sorunu inşaallah. fiyat iyi ama rakamı ve soracağım başka şeyleri özelden görüşebilirsek yazayım size hocam. yolculuk başlıyor..

Tekrar hayırlı olsun.
Satın aldığınız kişiye ödediğiniz rakamı burada paylaşmanıza hiç gerek yok.Zaten kimsenin bunu soracağını da zannetmem.
Restorasyon aşamasında belki atılacak bazı yanlış adımlara zamanında müdahale edilebilmiş olması açısından yavaş yavaş ve bölüm bölüm neresine el atmak istediğinizi müdahale öncesi buraya taşırsanız yararlı olacak görüşler belirtilmiş olur.
Yine de açık forum sayfaları yerine özelden sormak veya paylaşmak gereği duyduğunuzda o kişilere yazabilirsiniz.
En son Hakkı bey ( Babalık) sizinkinin aynısından bir araç topladı ve en taze deneyim şu an onda,eminim zaman zaman deneyimleri sizede ışık tutacaktır.Yine bir benzerine sahip Sinan bey var ve diğer pekçok arkadaş birşeyler söyleyecektir.
Tekrar hayırlı olsun ve kolay gelsin.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR