94 Frontera Sport Acil Yardım

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fearofthedark_81 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,902

fearofthedark_81

Yeni Üye
Öncelikle merhabalar bende aranıza yeni katıldım başlıkta belirttiğim aracım arka diferansiyel arızalı olarak aldım söküldüğünde ayna mahruti dağılmış dediler içinden çıkan 8/39 ölçüsünde bu aracın bütün parçacılarda 8/41 ölçüsü var bunu taksak ne gibi bir zararı olur tamirci ön diferansiyel e uyum sağlamaz diyor doğrumudur bilen ustalarımızdan şimdiden teşekkürler cevap bekliyorum biraz acil

Son düzenleme:

Etiketler
Öncelikle merhabalar bende aranıza yeni katıldım başlıkta belirttiğim aracım arka diferansiyel arızalı olarak aldım söküldüğünde ayna mahruti dağılmış dediler içinden çıkan 8/39 ölçüsünde bu aracın bütün parçacılarda 8/41 ölçüsü var bunu taksak ne gibi bir zararı olur tamirci ön diferansiyel e uyum sağlamaz diyor doğrumudur bilen ustalarımızdan şimdiden teşekkürler cevap bekliyorum biraz acil

Selamlar,

Şöyle açıklamaya çalışayım,

8/41'lik bir aynayla düşük hızlarda aracın torku ve çekişi bir miktar artar. Ancak yüksek hızlardan kayıp verirsiniz.

Örneğin 3000 devirde 120 yapıyorken, arac 110 sürate ancak ulaşır. Yakıt tüketimini de bir miktar artırır. Genellikle offroad araçlara büyük lastik takıldığında torku yüksek tutmak için uygulanan bir yöntemdir ayna/mahruti oranını yükseltmek.

Fakat asıl sorun, bizim araçlarımızda ön ve arkayı ayıran bir orta diferansiyel olmaması, bu da aracın 4x4'de diğer araçlara göre daha çok kasma yapmasına sebep oluyor.

Cok basit sekilde dusunecek olursak, arka taraf 41 turda lastigi 1 tam tur cevirirken ön taraf 39 turda çevirecek. Ön - arka lastik arasındaki bu tur farkı da size araç kendini kasıyor gibi hissettirecek.

Ustanızın tespiti doğru diyebiliriz, ön ve arkaya farklı boyutlarda iki lastik takarak bu tur farkı giderilebilir mi hesaplamak gerek.

Forumda bu konuyla ilgili bir tablo bulabilirsiniz.

Saygılar

çok sa
Selamlar,

Şöyle açıklamaya çalışayım,

8/41'lik bir aynayla düşük hızlarda aracın torku ve çekişi bir miktar artar. Ancak yüksek hızlardan kayıp verirsiniz.

Örneğin 3000 devirde 120 yapıyorken, arac 110 sürate ancak ulaşır. Yakıt tüketimini de bir miktar artırır. Genellikle offroad araçlara büyük lastik takıldığında torku yüksek tutmak için uygulanan bir yöntemdir ayna/mahruti oranını yükseltmek.

Fakat asıl sorun, bizim araçlarımızda ön ve arkayı ayıran bir orta diferansiyel olmaması, bu da aracın 4x4'de diğer araçlara göre daha çok kasma yapmasına sebep oluyor.

Cok basit sekilde dusunecek olursak, arka taraf 41 turda lastigi 1 tam tur cevirirken ön taraf 39 turda çevirecek. Ön - arka lastik arasındaki bu tur farkı da size araç kendini kasıyor gibi hissettirecek.

Ustanızın tespiti doğru diyebiliriz, ön ve arkaya farklı boyutlarda iki lastik takarak bu tur farkı giderilebilir mi hesaplamak gerek.

Forumda bu konuyla ilgili bir tablo bulabilirsiniz.

Saygılar
çok sağol ustam açıklaman için 8/39 ayna mahruti hiç bir yerde bulamıyoruz bulgaristanda bile yok baktıklarımızın hepsi 8/41 çıktı
şu an aracın orjinal ayna mahruti numarasını öğrenmeye çalışıyoruz
hani araç önceki sahibinde defransiyel tamiratı görmüş o zaman ayna mahruti yanlış takılmış diye düşünüyoruz şu anda araştırıyoruz
vakit ayırdığın için çok teşekkür ederim

saygılar

Aracınızın orijinal fabrika çıkış diferansiyel oranı 4.88'dir. Bu da 8/39'a denk düşüyor. 8/41'in oranı ise 5.13. Ön diferansiyelin oranını biliyor musunuz? Bu arada İstanbul'da iseniz Ümraniye Deniz oto sanayi sitesinde Yeğenler Teknik Diferansiyel belki yardımcı olabilir.

Adres: Deniz Sanayi Sitesi C Blok No:4 Ümraniye/İstanbul
Tel: 0216 634 07 33
Gsm: 0532 650 42 20 (Mesut Usta)
Gsm: 0532 152 10 38 (Ümit Usta)

Saygılar

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Eyvallah ustam verdiğin numaraları aradık oraya gelmemize gerek olmadığını İkitelli Atatürk oto sanayide Diferansiyel Center ın numarasını verdiler bu sorunumuz çözüldü

Adres: Atatürk Oto Sanayi Sitesi 8.Sokak No:240 İkitelli/İstanbul
Tel: 0212 485 95 55
Gsm: 0532 730 24 76 (Bülent Usta)

Saygılar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,420
Kayıtlı Üye Sayımız
172,067
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri