94 ZJ Laredo 4.0 L Motordaki Numara ile Ruhsatta Yazan Farklı Sorun Yaşıyoruz

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan jeep53 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 57
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,285

jeep53

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Merhabalar 2007 yılında 94 model 4.0 L ZJ Laredo aldım, 2008 yılında sattım plaka değişti alan kişi muayene zamanı trafiğe gittiğinde ruhsatda yazan motor numarası ile motordaki numara ile tutmadiği görüldü yani ruhsat a şasi numarasının son 8 harfini sanal olarak yazdılar. büyük problem oldu bende o zaman araç Rize de idi (34 den 53 plaka olmuştu) istanbul a getirtdim ve teknik ünversteye soktum teknik ünverste orjinal olduğunu beyan etti çok güzel rapor yazdı.raporla beraber Rize ye gitti trafiğe müracaat ettiğinde raporla ruhsatı düzeltemediler.şimdi araçda muayene problemi yaşıyoruz.bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa veya başına gelen varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Etiketler
Ynt: 94 ZJ Laredo 4.0 L Motordaki Numara ile Ruhsatta Yazan Farklı Sorun Yaşıyoruz

Siz gerekli işlemleri yapmışsınız... yani akreditasyonu olan bir kurumdan gerekli tespiti yaptırmışsınız , muhtemelen sizden aracın faturasını ve ilk dosyasını isterler... biraz sıkıntılı bir süreç ama siz eğer faturaya ya da ilk belgelerine ulaşırsanız oradan yola çıkarak ruhsattaki bilgileri düzeltip muayenenizi yaptırabilirsiniz... yok eğer kurumun raporunu kabul etmiyorlarsa yetkili bir Jeep servinden ya da satıcısından aracınızın motor ve şase numarasını doğrulatabilirsiniz... ama en doğrusu aracın faturasına ulaşıp oradan işlemleri yürütmek...

Ynt: 94 ZJ Laredo 4.0 L Motordaki Numara ile Ruhsatta Yazan Farklı Sorun Yaşıyoruz

Resmi ithalatçı yardımcı olacaktır size, geçmiş olsun, zor durum. En olmadı çıkmacıdan k.d.v.' sini veripbi fatura felan bulun artık..... Motoru değiştirdim, Orjinali patladı dersiniz, işletirsiniz ruhsata. İnşallar bu kadar kolay çözülür....

ilginize teşekür ederim.
askam jeep ticarete devretti 2000 yılında şimdi askam ben devrettim diyor jeep ticaret de onlar vermekle sorumlu diyor.
aracın faturası elimde faturada motor numarası yeri boş yazılmamış.
araç şimdiki Askam ithal etti, çiftkurtlar bayi idi kullanıcı beşiktaşlı feyyaz aldı o plaka cıkardı oda bi mankene sattı mankende benim aldığım kişiye sattı ben sattım o zaman anlaşıldı.
aslında amerikanda VIN number la takip ediliyor arabalarda motor numarasi diye birşey yok üretim kodu var.hangi yıl ay motor cc ve gün( 311 mx 08) onlar motor yanınca kendi garajında koyup gidiyor bizde artniyetli insanlar olduğu için gerek görülüyor.
şimdide tırmalayıp duruyorum.istanbu lda bu gibi işler biliniyor yapılabiliyor ama ufak yerlerde zor

Bakın o zaman yapmanız gereken jeep yetkili servisinden (satıcıdan değil ) motor ve şase numarasını teyid ettirmek...aracın Askam denilen şirketten alındığı faturayla belgeli nasılsa , elinizdeki belgelerle trafiğe müracat edip ardından taşıtlar vergi dairesine gidip aracınızın eksiklerini düzeltebilirsiniz... şimdi her ne kadar askam ben devrettim dese de yine de onların sorumluluğu altında bu ithalat ve satış işlemi gerçekleştiği için bu eksik bildirim onları da bağlıyor , burdan yola çıkarak onlarıda sıkıştırabilirsiniz ( çalıştıkları muameleciler vardır muhakkak )....

Merhabalar, aynı sorun benim de başım gelmişti. 1993 model grand cherokee'mi 1999 da almıştım ve nerdeyse 10 yıl boyunca sorunsuz araç muayenesini yaptırmıştım. 2008 de lpg taktırdım ve işlem sonrası yapılan araç muayenesinde sizin de belirttiğiiz gibi ruhsatta motor numarası şase numarasının son 8 karakteri olarak işlenmişti. Gitmediğimiz yer kalmadı, en son mercedes servisine gidip doğru motor numarasını okuttuk ve aracın dosyasına ulaşmaya çalıştık ancak 1993 model olması nedeniyle bulamadılar. Son çare doğrudan Antalya İl Trafik Müdürlüğüne gidip durumu bildirdik. Aracı kontrol edilmek üzere Akdeniz Üniversitesi Mühendislik Fakültesine gönderdiler. Orada gerçek motor numarasını bulup fotoğraflarını çektiler ve motorda ve numarasında bir hata, değiştirme olmadığını ve numaranın orjinal motora ayit olduğunu belirten bir rapor hazırladılar. Trafik bu raporu kabul edip ruhsatı yeniledi ve orjinal motor numarası ile yeni ruhsatı teslim aldık. Açıkcası bu sorunu çözemiyecem diye çok korkmuştum ama şansımız iyi gitti. Tüm faturaları ve gümrük evrakları olması rağmen baya bir sorun yaşamıştık o zaman. Umarım bu bilgiler işinize yarar ve sorunu çözersiniz.
Saygılarımla, Serdar Timur

Hocam kolay gelsin , can sıkıcı işler ama herşeyin bir çaresi bulunuyor mutlaka ...

Eğer imkan varsa bir tanıdık emniyet mensubu yardımıyla şubenin yol göstermesini rica edin . Ne yazık ki zaman zaman memurlar basit sorunları bile çözmekte zorluk çekebiliyor . Amir , müdür pozisyondaki kişiler insiyatif kullanarak konunuya mantıklı bir özüm üretebiliyorlar .

Bu arada bende birşey sormak istiyorum başlığınızın altında , affınıza sığınarak . Zj lerde motoro numarası nerede yazıyor ? Ben motorun üzerinde göremedim . Direksiyon pompası braketinin arka tarafında diye bir tarif var ama göremedim .

Saygılarımla ...
Barış

serdar bey konu aynen bildiğiniz gibi bende aynı şekilde İstanbul da teknik üniversteden rapor aldım araç ve motor orjinaldir numarası budur orjinal diye tespit ettiler ve süper rapor yazdılar buna göre orada trafikde tespitide yapıldı Trafik şübemiz Rize Ardeşende olduğu için oraya gönderdim şübedeki memur yetkili servisten bu motor bu araca aitir diye yazı isterim dedi burada tıkandık. size servis ne şekil yazı verdi acaba?

selamlar.

Hulusi Saral

Serdar beye sormuşsunuz ama bildiğim kadarıla yazmaya çalışayım bende ...

Yetkili servise bu konuda başvurursanız yardımcı olacaklardır . Araçların ön camındaki plakette yazılı olan numarayla aracın tüm geçmişini üretim aşamasını takip edebiliyorlar . Gerekirse bu numaradan takiple motorun aracın orjinal motoru olduğunu görüp size bunu bildiren bir yazı vereceklerdir .

Geçmişte bir arkadaşımız mercedes marka aracıyla benzer bir sorunda yazı almıştı servisten . Jeep servisi de aynı yönde yardımcı olacaktır .

Barış bey teşekkür ederim.
4.0 L laredo da motor numarası 2.ve 3. buji nin altında motor bloğunun üzerinde dikdörtgen şeklinde bir çıkıntı yüzey var ilk bakışta numarayı okumak zor biraz ama yüzeyi yağ sökücü veya biraz fren hidrolik yağını üstübiye dökerek silerek görebilirsinizkazıntı yapmadan ince çakma yazıdır üzerinde . . . MX . . diye yazar aslında bu yazan üretim kodudur motor hangi yıl hangi ay kaçbin motor ve hangi gün üretildiğini yazar bizde motor numarası niyetine geçiyor benimkinde 311MX08 yazıyor

Çok teşekkürler , Bende bakındım bakındım göremedim ama bahsettiğiniz yere bakmamıştım . Haklısınız benimki de mx li bir numara ... Devlet kurumlarının yaptığı hatanın ceremesini biz çekiyoruz . Bende geçenlerde ruhsat çıkardım . Emniyet grand cherokee jeep yazacağına grand jeep yazmış aradaki cherokee yi unutmuş .... Şimdilik dokunmuyorum muayene zamanı yine uğraşıcaz emniyete gidip ...

Bölgenizde yetkili servisle bir konuşun . Sorun çıkartacaklarını zannetmem . Sonuçta bu araç jeep ve jeep fabrikasında üretilmiş , bunlarda trkiyedeki temsilci yardımcı olmak durumundalar zaten ... Bu arada bir miktar ücret talep edebilirler expertiz ücreti gibi 100-150 ytl ... Bizim arkadaş için 70 lira falan varmiştik yanılmıyorsam ...

Barış bey işimiz sanırım serviste çözülecek Trabzonda varmış servis artık ordan yazı almaya çalışacagız umarım anlayışlı biri çıkarda çözeriz aslında bu işler ilk plaka veren yer suçlu araç girerken tespitini iyi yapmıyor o zamanlar trafik motor numarası kendisi vermesi gerkiyordu çünkü motorda üretim kodu demek o gün fabrikada kaçtane motor üretildiyse aynı kod vardır çakışması muhtemeldir. bunu ne aracı ithal eden getiren bildi nede trafik şimdi niye böyle hadi düzelt düzeltebilirsen.

ilginize çok teşekkür ederim.

Hulusi Saral

Gerçekten çok üzüldüm durumunuza, ben aracı almadan önce her bişeyine elli kez baktırmıştım, bi tek onu unutmuşum. Ruhsat için vek. ve belgeleri takipçiye vermiştim, noter satışını yaptığım gece aklıma geldi no.yu kontrol etmediğim. Noterin önünde satan beyin elimi sıkıp paraları koyduğu çantayı sallaya sallaya gidişi gözümün ününden hiç gitmedi, aileme ne diyecektim, adam bana belki de bilmeden ( kendi sahipliği sırasında hiç muayene yapılmamış, az kullanmış, araba ist.dan gelmiş, plaksı felan 12 ay önce ank. olmuş ) change arabayı kaktırdı, bu benim 13. arabam, herkes bana danışır, bilirim diye geçinirim çevrede felan, akraba, eşe dosta rezil olcam, sabahı zor ettim, motor no. yu okumaya çalışan usta daha gözünü oğuşturuyordu. dükkanına ondan önce gitmiştim, anlıyorum sizi.
İnşallah halledersiniz. Ki bence biraz can sıkacak ama halledilecek....

Ek bilgi:
5.2 v8 lerde power' ın altında. sol bloğun kapakla birleştiği yerde üst ön köşede yazar mtr. no, ayna ile daha rahat okunur..

Cevap biraz gecikti kusura bakmayın. Servis aracın bilgilerine ulaşamadı. Gerekçe olarak 1993 model 10 yılın üzerinde bir araç olduğundan bilgilerini İstanbul'dan getirteceğiz dediler ama ne yazık ki o da olmadı. Anlayacağınız mühendislik fakültesinin raporu dışında trafiğe birşey vermedik ama raporu kabul ettiler, sorun çözüldü. Umarım siz de halledersiniz. Saygılarımla, Serdar Timur

Serdar bey umarım bende sizin gibi çozerim.çok teşekkür ederim.selamlar

serdartimur' Alıntı:
Cevap biraz gecikti kusura bakmayın. Servis aracın bilgilerine ulaşamadı. Gerekçe olarak 1993 model 10 yılın üzerinde bir araç olduğundan bilgilerini İstanbul'dan getirteceğiz dediler ama ne yazık ki o da olmadı. Anlayacağınız mühendislik fakültesinin raporu dışında trafiğe birşey vermedik ama raporu kabul ettiler, sorun çözüldü. Umarım siz de halledersiniz. Saygılarımla, Serdar Timur

Arkadaşlar, bende hiç bi sorun yok, doğru imiş numara, yukarı yazmayı unutmuşumm.. ppardon...

Serdar bey, GeÇmİş OlSuN.....

Jeep53, İnşallah hallolur....

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,431
Kayıtlı Üye Sayımız
172,077
Kaydolan Son Üyemiz
yasin29

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR