Abant, Yedigöller ve Samandere Şelalesi çadır kampı notları

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan CBC Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 45
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 52,922

CBC

Ana Kamp
Yer
İstanbul
Abant ve Yedigöller'de çadır kampı yapmak için geçtiğimiz Ramazan Bayramı'nda yaptığım geziyi sizlerle paylaşmak isterim.
Her ne kadar zaman kısıtlığından hakkını veremediğimi düşünsem de yaptığım geziden gözlemlerim ve fotoğraflarımla Abant, Yedigöller ve Samandere Şelalesi'ne gitmeyi düşünenlere umarım yardımcı olabilirim ve biraz da olsa bölgeyi tanıtabilirim.

Ramazan Bayramı'nın ikinci günü, Pazartesi sabah 05:00'da İstanbul'dan Bolu Abant'a doğru yola çıktık. Yolda bir kere kahvaltı molası vererek yaklaşık 3-3,5 saatte Abant'a ulaştık. Bolu'ya ilk gidişimiz olmasına rağmen Abant'ı çok rahat bulduk.

Çaylak ama hevesli kampçılar olarak elimize aldığımız tablet pc ile çıktığımız yol gayet rahattı. ;D

IMG 3840

IMG 3843

IMG 3851

IMG 3857

Ekli dosyalar

• IMG_3806.JPG
    IMG_3806.JPG
    38.4 KB · Görüntüleme: 1,453

Etiketler
Ynt: Abant, Yedigöller ve Samandere Şelalesi çadır kampı notları

Muazzam bir yeşilliğe sahip Bolu'nun her yeri sularla, dereler dolu. Devasa çam ve köknar ağaçlarıyla kaplı ormanlar ve 90'ın üzerinde göle sahip yemyeşil bir doğa. Bu kadar geniş ormanlık alanlarla kaplı bir yer görmediğimden hissettiklerimi; deniz görmeyen birinin deniz kıyısına geldiğinde hissetiklerine benzetebilirim :smiley:

Abant'a ulaştığımızda hava biraz soğuktu bir yelek giyerek idare edilebilecek kadar bir soğuk vardı. (Tarih: 20 Ağustos) Abant'a girdiğimizde 125 hektar büyüklüğündeki muhteşem Abant gölü solumuzda kalıyor. Sağımızda düz yeşillik bir alan piknik alanı olarak ayrılmış. Hemen bu alanda akan suyu takip ederek Abant'ın arkasında kalan ovayı ve köylülerin yaz aylarında geldiği yaylalara 10 dakikalık bir yürüyüşle ulaşabiliyorsunuz.

IMG 3927

IMG 3944

IMG 3952

IMG 3964

Ekli dosyalar

• IMG_3914.JPG
    IMG_3914.JPG
    148.7 KB · Görüntüleme: 1,279

Yayladaki evler belirsiz aralıklarla bölgeye serpilmiş.

IMG 3993

IMG 3996

IMG 4107

IMG 4106

Ekli dosyalar

• IMG_3991.JPG
    IMG_3991.JPG
    120.2 KB · Görüntüleme: 1,211

Ve kartpostallardan aşina olduğumuz Abant Gölü'nün enfes manzarası. Göl çevresi çok güzel düzenlenmiş. Göl kenarında yer alan tahta yollarda gölün etrafında yürüyüş yapabiliyorsunuz.

IMG 4125

IMG 4129

Ekli dosyalar

• IMG_4153.JPG
    IMG_4153.JPG
    80.7 KB · Görüntüleme: 1,177

Yola çıkmadan önce internette bayağı bir araştırma yapmıştım. İnternette Yedigöller'deki kamp alanının göl kenarında olduğunu görmüştüm. Abant'taki kamp alanında güzel yerlerin kapılmış olmasından dolayı Yedigöller'e doğru yola çıktık.

Yedigöller'e ulaşım konusunda sıkıntılar olduğunu okumuştum. Yaklaşık 25 - 30 km'lik bir yolun stabilize olduğu söyleniyordu. Milli Park'a giden bir yol ne kadar kötü olabilir ki diye düşünüyordum. Ancak gerçekten de söylenenden daha kötü bir yol mevcut.

Maalesef şimdilik ;D bir arazi aracım olmadığından ulaşım için kendi arabamın bu yolda sıkıntı çıkartabileceğini düşünüyordum. İyi ki de bendeki arabayla gitmemişim. Gitmeyi düşünenlere kıyaslaması için söyleyeyim 2009 model hatcback Honda Civic'im var ve bu yolda kesinlikle arabanın altını haşat ederdim. Gittiğimiz araba Volkswagen Polo'ydu. Benim arabama kıyasla amortisörleri kat kat daha yumuşak bu nedenle daha rahat gittik.

Yolu daha net anlat bir yazı bulamadığımdan bundan sonra gitmeyi düşünenlere detaylı olarak anlatayım:

Yoldaki taş parçaları kesinlikle çakıl taşı tarzında değil, yol kenarındaki kayalardan kopan parçalar. Taşların büyüklüğü de sıklıkla karşılabileceğiniz yumruk büyüklüğüne ulaşabiliyor. Yolun kısa bir bölümünde taşların yuvarlanabileceği bir alan var. Biz geçerken hatrı sayılır büyüklükteki taşlar yolun kenarına yuvarlanmıştı. Üzeri henüz toz, toprakla kaplı olmadığından yeni olduğu söylenebilir. Çok büyük bir tehlike arz etmiyor ama yinede dikkat edilmesi gereken bir nokta. Kesinlikle hızlı gitmemek gerekiyor ki zaten gitmek zor olur. Öyle ki bir süre bu yolda ilerledikten sonra durduğunuzda başınızda titreşim hissediyorsunuz. ;D

Çok abartıyor gibi görüneceğim ama ulaşımı engelleyek bir durum tabiki yok. Virajlı toprak bir yol olduğundan dikkatli gitmeniz gerekiyor. Kısacası arabanız alçaksa, sert amortisörleri varsa veya arabanıza kıyamıyorsanız :smiley: Yedigöller'e gitmeyi bir kez daha düşünün çünkü yol gerçekten çok bozuk.

Abant Gölü'nün hemen bitişiğinde başlayan ormanlık alanda gördüğümüz çöpleri de belirtmeden geçemeyeceğim. Çimento çuvallarından, araba lastiğine, salça kutularına kadar bir çok çöp var. Bu fotoğraflardan da paylaşarak Abant'tan Yedigöller'e devam edeceğim.

Pislik2

Ekli dosyalar

• pislik1.JPG
    pislik1.JPG
    153.4 KB · Görüntüleme: 1,217

Yedigöller

Asfalt olarak başlayan yol daha sonra stabilize bir yola dönüşüyor.

IMG 4258

IMG 4255

IMG 4245

IMG 4191

Ekli dosyalar

• IMG_4488.JPG
    IMG_4488.JPG
    61.2 KB · Görüntüleme: 1,198

Yedigöller'e yaklaştığımızda 1.150 metre rakımda yer alan seyir terasında mutlaka durmanızı öneririm. Aşağıdaki fotoğrafları seyir terasından çektim.

IMG 4291

Ekli dosyalar

• IMG_4287.JPG
    IMG_4287.JPG
    112.1 KB · Görüntüleme: 1,185

Yedigöller kamp alanına girdiğinizde hemen solunuzda ufak bir göl olan İnce Göl yer alıyor. Girişten düz devam ettiğiniz geyik üretme tesisine ulaşıyorsunuz. Kamp alanı Büyük Göl'de olduğundan o tarafa doğru ilerliyoruz. Yedigöller'de uygulanan ücret de Abant'taki ile aynı.

Aşağıdaki fotoğraflar Yedigöller Milli Park'ı içinde yer alan Büyük Göl'den.

IMG 4350

IMG 4309

Ekli dosyalar

• IMG_4336.JPG
    IMG_4336.JPG
    129.3 KB · Görüntüleme: 1,177

Yedigöller'de olta balıkçılığını yaşatmak için; alabalık yetiştirme tesislerinde yetiştirilen balıkları göle bırakmışlar.
Olta balıkçılığı'nın 15 TL oldu yazılmış ancak para alındığını görmedim. Büyük Göl'de balık tutan daha doğrusu tutmaya çalışanlar vardı. Tatlı su balığı avlamanın zor olduğunu biliyorum ancak, bu balıklar bayağı tecrübeli gibi duruyordu. Çünkü yakalayabilen kimseyi görmedim :smiley:

IMG 4379

Ekli dosyalar

• IMG_4298.JPG
    IMG_4298.JPG
    154.5 KB · Görüntüleme: 1,173

Bu arada şunu da belirteyim; Abant'ta ve Yedigöller'de mangal yakmak serbest sadece yer ateşi yakmak yasak.

Büyük Göl'ün çevresinde uygun gördüğünüz bir alana çadırınızı kurabiliyorsunuz. Araçlar için otopark var ancak alanınız müsaitse aracınızı çadırınızın yanına alabiliyorsunuz. Biz de çadırı gölün kenarına kuruyoruz ve akşam arabayı çadırın yanına alıyoruz.

Çadırların arası açık olduğundan rahat bir ortam bulunuyor.

Ekli dosyalar

• IMG_4373.JPG
    IMG_4373.JPG
    120 KB · Görüntüleme: 1,159

Pazartesi gecesini Yedigöller'de geçirdikten sonra Salı günü sabah Yedigöller'den Düzce Samandere Şelalesi'ne doğru yola çıktı.

Kamp alanı olarak gayet keyifli ve rahat bir ortam mevcut. Ancak Abant'ın kamp alanı Yedigöller'e kıyasla daha iyi olduğunu belirtmemde fayda var. Örneğin; Yedigöllerdeki tuvaletler pek iyi değildi.

Abant'taki yaylalarda yetiştirdiği ürünleri satan köylülerden Yedigöller yolu üzerinde de bulunuyor. Köylüler bir kaç tezgah kurarak ürünlerini buralarda satıyorlar. Bu kişilere destek olması açısından ve bölgede yaşayarak geçimlerini sağlayabilmelerine katkı sağlamak için alışveriş yapmanızı tavsiye ederim. Sattıkları ürünler içinde köy reçeli, köy peynirleri (Yedigöller'den dönerken sadece peynir için durabileceğiniz bir yayla da bulunuyor), reçel, domates, biber, patates, mısır ve bazlama gibi yiyecekler satılıyor. Domates, biber, mısır ve bazlama tarafımdan denenmiştir önerilir ;D

IMG 4446

IMG 4445

IMG 4447

IMG 4466

Ekli dosyalar

• IMG_4464.JPG
    IMG_4464.JPG
    76.1 KB · Görüntüleme: 940

Düzce Samandere Şelalesi

İnternette Düzce Samandere Şelaleri'ne yakın bir yerde kamp alanı olduğunu okumuştum. Salı gününü de burada geçiririm diye düşünüyordum ancak. Çevredekilere sorduğumda olmadığını 60 km ileride bir yerde olduğunu söylediler. Ancak gitmedik. Düzce'deki diğer şelalerde kamp alanı olup olmadığı konusunda net bilgim yok. Buraya kadar gelmişken Sinekli Yaylası'na da çıkmak gerekirdi ancak oraya gidemedim. Mutlaka görülmesi gereken bir yer olduğu belirtiliyor. Sinekli Yaylası'nda kamp kuranlar olduğunu biliyorum ancak kamp alanı yokmuş. Bu yayla yüksekte olduğundan soğuk olabiliyor daha da önemlisi kamp alanı olmamasından ve geniş ormanlarla çevrili olmasından yabani hayvanlar kamp için tehlike oluşturabilir.

Düzce Samandere Şelalesi, Düzce'nin Beyköy köyünün üzerinde yer alan Samandere Köyü'nün üzerinde yer alıyor. Şelaleye ulaşmak için Beyköy'den geçerek hidro elektrik santrallerine doğru ilerliyorsunuz. Yol iki kez ikiye ayrılıyor bunlardan biri aşağıdaki fotoğraftaki ayrım. Her ikisinden de soldan gitmenizi tavsiye ederiz. Bölgedekiler sağdaki yolun kötü olduğunu belirttiler.

IMG 4497

Şelale yolunda sizi hidro elektrik santralleri (HES) karşılıyor. Yolun solundan ilerlediğinizde santrale ait iki ayrı binayı görebilirsiniz.

IMG 4509

IMG 4549

Ekli dosyalar

• IMG_4517.JPG
    IMG_4517.JPG
    74.3 KB · Görüntüleme: 874

Düzce de geniş ormanlara ve şelalere sahip. Düzce'nin şelalerini gezmek için bir gününüzü ayırabilirsiniz. Biz sadece Samandere'yi gezebildik.

Samandere'ye de ulaşım toprak yoldan yapılıyor. Ancak Yedigöller'in yolundan kesinlikle çok daha farklı kabul edilebilir şekilde düzgün bir stabilize yol.

IMG 4506

Ekli dosyalar

• IMG_4501.JPG
    IMG_4501.JPG
    82.3 KB · Görüntüleme: 897

Samandere Şelalesi'ne vardığınızda; solunuzda bir piknik alanı, sağınızda ise şelalenin girişi yer alıyor.
Şelalenin yer aldığı alanın içinde yanınızda getirdiğiniz yiyecekleri yiyebileceğiniz masalar yer alıyor ancak ateş - mangal yakmak yasak. Şelaleye giriş ücreti ise 2.5 TL.

1

2

3

4

Ekli dosyalar

• 01.JPG
    01.JPG
    197.7 KB · Görüntüleme: 380

9

10

11

12

Ekli dosyalar

• 6.JPG
    6.JPG
    178.4 KB · Görüntüleme: 403

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR