Aile Ile Ilk Kampımız (çamkorundan Sorgun Tabiat Parkına)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bozoo Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 26
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 9,381

bozoo

Ana Kamp
Herkese Merhaba,
Yazın yapmayı planladığımız uzun soluklu kamp gezimiz için, ailece şimdiden bir deneme kampı yapalım bahanesi ile 29 Mayıs günü Çamkoru Tabiat Parkına doğru yola çıktık.. Çocuklar kamp yapma moduna gireli bayağı olmuştu:smiley:..

Çamlıdere’ye gidilirde Ali Semerkandi Hazretleri ziyaret edilmez mi!. Etrafı ve bahçesi düzenlenmiş ve alt kısmında büyük bir oyun parkı ve çardaklar hazırlanmış..

IMG 20160529 132555

IMG 20160529 125854

IMG 20160529 131759

Türbe etrafındaki ANKA güvenlik personeline Çamkoru Tabiat Parkının açık olup olmadığını sordum. “Göl tarafı kapalı ama kamp bölümünde kamp yapmaya izin veriyorlar” deyince Çamkoru çok yakın kesin orada da yağmur yağıyordur düşünceleri ile yola çıktık. Zaten havanın yağışlı olduğunu 10 gündür takip ediyorduk.. Ama bu deneme kampı yapılacak modu evde o kadar hakimdi ki yaptığım oylamada 3’e 1 kaldım:smiley: ve böylece çıkmıştık yola..
Yol 1

5 yıldızlı otel yerine samanyolunda milyarlarca yıldız altında yatma fikri aileyi buralara kadar getirmişti:smiley:..

Çamkoru Tabiat Parkına vardığımızda gidiş yolunun solunda bulunan kamp alanının tadilat nedeniyle kapalı olduğunu:( yolun sağında bulunan göl alanına sadece yaya olarak gezmek için izin verildiğini girişteki ANKA güvenlik söyleyince yağan yağmurda ıslandığımızı o zaman fark ettik:(..Zaten Çamkoru Tabiat Parkının internetteki telefonuda (0 312 751 1212) sürekli çalıyordu.. Kızılay’a ait kamp alanı bölümünde yetkililere rica ettik şuraya ücretimizi ödeyerek çadırımızı kuralım diye.. Kibarca Şahinler Tabiat Parkına yönlendirdiler:confused::(

Zaten ANKA güvenlik elemanlarıda kamp için parka gelenleri Şahinler Tabiat Parkına (11-12 km ileride kuzey batı istikametine) yönlendiriyormuş.. Havanın kuzey tarafta daha kötü olmasından Şahinler Tabiat Parkına gitmekten vazgeçip Sorgun Tabiat Parkına yöneldik.. Zaten alternatif olarak Sorgun Tabiat Parkının GPS bilgilerini notlarımız arasına yazmıştık. Şansımızı zorlamanın alemi yoktu etrafta yol kenarında tel örgü dışında piknikçilerde çadır kurup oturuyorlardı ama buralara çadırı kurup ilk kamp deneyimini riske atmayalım diye gezenbilir üyelerinin tavsiyeleri ile Sorgun Tabiat Parkına yöneldik. Sorgununda hava durumuna 5-6 gündür bakıyordum:smiley:
Yol 2

Arabada bu kamp yapılacak modu:smiley: ile yeni asfalt çalışmaları yapılan köy yolları arasında Ankara’nın bu kadar güzel ve yeşil köyleri varmıymış şaşkınlığı:smiley: ile Sorgun’a vardık. Sorgun ve 2.5 km ileride Sorgun yaylasının gerçekten çok güzel ve şirin bir manzarası var..
IMG 20160530 133725

Yaylaya insanlar Mayıs-Haziran aylarında çıkıp Eylül-Ekim gibi tekrar Sorguna dönüyorlarmış... Anadolu insanı bir başka gerçekten, hayvan otlatan yaşlı bir teyze “hoş geldiniz evladım” diye karşıladı bizleri.. Çocuklar atları, buzağıları görünce çok mutlu oldular:smiley:..Bu yayla evlerini şu blogda (Tuzumuz Bulunsun ... : Güdül - Sorgun Göleti) ilk görmüştüm..
Devam..

Son düzenleme:

Etiketler
..Devamı;
Sorgun Tabiat Parkı gerçekten muhteşem doğası ve biz gelmeden biten yağmur sonrası çıkan güneş parıltıları karşıladı bizleri:smiley:.. Park girişinde yolun solundaki gözlemeci kimse olmamasına rağmen
dikkatimizi çekti. Girişimci Anadolu insanı işte:smiley:..Park içinde sadece 5-6 piknikçi aileyi gördük.. Girişte kimse yoktu ve hem giriş, hem kamp için kimse ücret talep etmedi. Çok kalabalık değildi.. Kalan bizden başka birileri var mı diye gezinirken 2-3 karavan, 2-3 çadır kampı yapanları gördük. Karavanda 2-3 ay kalanlar varmış.. Eşim kalan birilerini görünce rahatladı:smiley:..
IMG 20160529 194622

Park içinde şuan kullanılmayan bina yanındaki kulubedeki ANKA güvenlik personellerine kamp kurmak istediğimiz belirttik. İstediğiniz yerde kurabilirsiniz dediler. Ateşinize dikkat edin yeter dediler..Düzenli devriye atıyoruz güvenle kalın, gece bir sorun ile karşılaşırsanız biz buradayız dediler. Resimde belirttiğim yeri (karavan ve çadırlara kısmen yakın bir yeri ve çeşme işini de düşünerek) kamp yeri olarak belirledik ve çadırımızı (Arpenaz 4.1) kurduk..İdare eder temizlikte bir Bay-Bayan WC’si var suları akıyor. Bay-Bayan ayrı Mescit bulunmakta.. Yer yer 3-4 tane küçük çeşme musluk vardı.. Etraftan bir kaç odun toplayarak akşam yemeğini ızgara olarak hallettik.. Hava kararmaya doğru ANKA personeline gidip gece için kütük şeklinde odun nereden bulurum diye sordum.. Park girişindeki gözlemecinin arkasındaki tepeyi aşarsan bol miktarda odun bulursun dedi.. Bayağı bir odunla geri döndük nemli olan odunları raşo yakıtı ile tutuşturdukJ kamp ateşinin başına hep beraber oturduk. Çocukların yıldızları izlerken, ateş üzerinden çıkan kıvılcımları izlerken ki mutlulukları görülmeye değerdi:smiley:

Sorgun Tabiat PArk

IMG 20160529 175710

Çadırı soracaklar için değerlendirmelerim:smiley: Yaz Kampı Için Aile Çadırı
IMG 20160530 125745

Gece çocuklar sıcak uyku tulumları içinde mışıl mışıl uyudular. Sabahın ilk ışıklarında manzara görülmeye değerdi.
IMG 0007

IMG 0026

Öğleye doğru toplanırken ne olur bir gün daha kalalım şeklinde çocukların mutlulukları bir harikaydı.. Bu deneme kampından sonra ev ahalisi bir başka yerde yıldızlar altında yatmak için uzun yaz kampını sabırsızlıkla bekliyorlar:smiley:..

Herkese iyi kamplar dilerim..

Son düzenleme:

merhabalar işte böyle kamp yapmak birde cocuklarımız bizlerleyken yaşamak lazımmış deyilmi .harikasınız daha nice kamplarada görüşmek üzere ..

Merhaba Sn arikandalı yorumunuz için teşekküler.. Benimde, ev ahalisininde ilk kampıydı..Belirttiğiniz gibi her etkinliği beraber yapıyoruz...İnş.kamplarımızın devamı gelecek..Görüşmek üzere..

İlk kampınız için sizleri tebrik ederim. Gerçekten güzel bir kamp yerine benziyor. Çocuklar için kamp yapmanın yeri apayrı oluyor emin olun çocuklarımıza sorduğumuzda otel mi çadır mı diye hemen çadır diyorlar. Hele ufaklık daha 3 yaşında "baba ne zaman kamp yapcaz ?" Diye sürekli soruyor. Aileler daha zahmetli diye çadıra sıcak bakmıyorlar ama emin olun yeterli ekipmanla hiç sıkıntı olmuyor. Ve çocuklar için unutulmaz bir deneyim oluyor. Nasipse biz de 17 18 haziranda gideceğiz.

Sn halbay yorumlarınız için teşekkür ederim.Aynen bizim ufaklıklarda bundan sonra kampa nereye gidecez diye sorup duruyorlar:smiley:..Bizimde haziranda bir düşüncemiz var..Bakalım iftar ve sahur kamp alanında nasıl olacak:smiley:..
İyi kamplar dilerim..

hocam tebrikler gayet güzel olmuş. bizde hanımla ilk kampımızı haftaya sorgun göletinde yapacağız. yollar nasıl acaba bizim arabanın altı yere yakın sıkıntı çıkar mı? birde iftarda yemek yapmak uğraştıracak açık tesis var mı bu dönemde.

Hocam yorumlarınız için teşekkürler..Ben Çamkorundan-sorgun göletine geçtiğim için asfatlama çalışmaları vardı ve bazı yollar çok sorunluydu.Ama siz doğrudan E89/O4 (Anadolu Otoyolu) üzerinden Kızılcahamam-Güdül yol ayrımından çıkacağınız için 38-40 km kadar yolunuz kalır..Bu yol asfaltı inişli,çıkışlı bir yol,araç altı için sıkıntı oluşturacağını zannetmiyorum.Yinede dikkat etmekde fayda var köy içlerinden geçişlerde vb. Sorgun tabiat parkı içinde açık tesis vb yoktu..Haritada belirttiğim giriş karşısında bir gözlemeci var ama o da muhtemelen kalabalık hafta sonlarında çalışıyordur..Sorgun içinde bir-iki tane küçük market var ama lokanta vb.görmedim.Hazırlıklı gitmekte fayda var..
İyi kamplar dilerim..

Son düzenleme:

Harika paylaşımınız için teşekkürler.
Ben de hayatımda ilk defa çocuklarımla bu hafta kamp yapmak üzere hazırlık yapıyorum. Tek farkla; ben Eskişehir civarlarında bir kamp yeri arıyorum.
Sizden ricam, çocuklarla yapılacak ilk kampta beni hangi olumsuzluklar bekliyor? Bu konuda fikirlerinizi alabilirsem çok mutlu olurum.

Sn.mehmetdindas yorumlarınız için teşekkürler..İlk kamp gerçekten çok heyecan verici oluyor..Sizlerde ilk kampınızı döndükten sonra bir başlıkta paylaşırsanız seviniriz..
Bizim ilk çekincemiz gittiğimiz tarihde gece hava 6-7 derece olduğundan çocukların üşüyüp üşümeyecekleri olmuştu..Tabii uyku tulumları,altta üstte kalın battaniyeler içinde sıcacık uyudular..
Göz temasını kaybetmeden kamp alanı içinde rahatça hareket etmeleri çocuklara dahada güven veriyor..Akşam olunca çocukların kafasına birer kamp lambası onları mutlu etmeye yetiyor bile:smiley:..
Yedek kıyafeti/ayakkabıyı ne olur ne olmaz diye unutmamakta fayda var..
Beraber odun toplamak, çam kozaklarını ateşe atmak riskli diye yaptırmamazlık etmemek lazım..Biz balta ile çocuklarla beraber odunda kestik.. Semavere küçük odun atma görevi verdim..Çeşmeden su getirme görevide..
Evde çocukların durup dururken ben sıkıldım laflarını kamp alanında hiç duymadık:smiley:..Rahat olun..Önemli olan hep beraber bir şeyler yapmak inanın bu hepinizi mutlu edecek..Aşağıdaki linkleri daha önce notlarım arasına almıştım..Sizlerede yararlı olacaktır..
Tuzumuz Bulunsun ... : Kampta Bir Çocuk Ne Yapar Ki ?
Çocuklu Doğa Etkinliklerde “Olmasada Olurlar”.
Çocukla kamp yapmak için tavsiyeler | Beyaz Tavşan
Kamp Hayatı için Yardımcı Fikirler

İyi kamplar dilerim..

Son düzenleme:

Hocam tebrik ederim güzel kamp olmuş.
Biz de karavanımızı denemek amacıyla karagöle gitmiştik hafta sonu. Ancak kapalı olduğu için o civarda manzaralı bir yerde akşama kadar kaldık..geceleyemedik..
iftar sahur programı yaparsanız haberimiz olsun. Biz de katılmak isteriz..tabii sizce sakıncası olmayacaksa..

LG-H815 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İlk kampınız için sizleri tebrik ederim. Gerçekten güzel bir kamp yerine benziyor. Çocuklar için kamp yapmanın yeri apayrı oluyor emin olun çocuklarımıza sorduğumuzda otel mi çadır mı diye hemen çadır diyorlar. Hele ufaklık daha 3 yaşında "baba ne zaman kamp yapcaz ?" Diye sürekli soruyor. Aileler daha zahmetli diye çadıra sıcak bakmıyorlar ama emin olun yeterli ekipmanla hiç sıkıntı olmuyor. Ve çocuklar için unutulmaz bir deneyim oluyor. Nasipse biz de 17 18 haziranda gideceğiz.
mini bir ankara buluşması fena olmaz hani..

Son düzenleme:

harıka bır baslangıc kutlarım cok guzel bır yermıs..
Sn bayar28 yorumlarınız için teşekkürler..Evet gerçekten güzel bir ortamı vardı..Sessiz insana huzur veriyor Sorgun Tabiat Parkı..

Hocam tebrik ederim güzel kamp olmuş.
Biz de karavanımızı denemek amacıyla karagöle gitmiştik hafta sonu. Ancak kapalı olduğu için o civarda manzaralı bir yerde akşama kadar kaldık..geceleyemedik..
iftar sahur programı yaparsanız haberimiz olsun. Biz de katılmak isteriz..tabii sizce sakıncası olmayacaksa..
Sn tekelimustafa yorumlarınız için teşekkürler..
Sizlerinde karavanı hayırlı olsun..
Ankara'da hava böyle giderse, bilmiyorum iftar-sahuru kampta yapabilirmiyiz:(..
Sadece iftar sahur olmaz açık havada teravihde kılmak lazım:smiley:
mini bir ankara buluşması fena olmaz hani..
Mini bir Ankara programı olursa katılmaya çalışırız inş..
İyi kamplar dilerim..

Sanırım bu konuyu takip eden Eskişehirli yok. Varsa acil kamp yeri yer tavsiyesi rica ediyorum. Bu yazı bari boş geçirmeyelim
Ankara kampçıları bir buluşma düzenlerse ben de çocuklarımla birlikte katılmak isterim. Hele ki iftar - teravih - sahur tadından yenmez :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,461
Kayıtlı Üye Sayımız
172,115
Kaydolan Son Üyemiz
SoundofSilence

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR