airbag lambası

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan gebu Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,565

gebu

Ana Kamp
ssangyong actyon 4x4 a/t kullanıcısıyım. merak ettiğim bir soru var. içinizde aracının airbag lambası yanan oldu mu? Nasıl söndürüldü?(manuel bi şekli varmı yoksa bilgisayaramı bağlatmak lazım) birde aracdaki sorun ortadan kalksa ışık kendiliğinden söner mi yoksa hafızaya mı alır? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Etiketler
Ynt: airbag lambası

aynı araç bende de var ancak öyle bir sıkıntı yaşamadım 2.5 senedir bilen arkadaşlar yanıtlarsa bizde bilgilenmiş oluruz

Merhaba benim Golf ün airbağ lambası yanmaya başlayınca elektirikçiye sordum direksiyon alt kısmında airbağ çipi varmış onun değişmesi gerekiyormuş değiştir dedim abi şimdi işim çok sonra değiştirelim bi problem olurmu dedim yok abi bişey olmaz dedi ama yanıp durması hakkaten insanın gözüne batıyo bakalım elektirikçinin boş anını bekliyoz

Airbag isiginin yanmasi demek, airbaglarin devre disi oldugunu gosterir. Genel olarak araclarda direksiyon icindeki doner mekanizmadan kaynaklanan sorunlardan yada Koltukta airbag var ise koltuk alti kablolardan kaynakli airbag isigi yanar. Tehlikeli bir durumdur diye dusunuyorum. Airbaglarin devre disi kalmasi arac icindeki guvenliginizi en aza indirir. Servis bakimi gereklidir. Bazi durumlarda aracin beyininden kaynaklanan sorunlardan dolayi airbag isigi yanar. Fakat bu durum nadir olarak gorulur. Tavsiyem kesinlikle en kisa zamanda servise gitmeniz gerekli. Bu konu sakaya gelmiyecek kadar onemlidir. Sonucta biliyorsunuz ki airbaglar nice canlar kurtarmis onemli bir mekanizmadir arac icinde.

Manuel mi yoksa bilgisayardan sondurulme sorusuna ise, Manuel olarak mekanizmada bir sorun var ise elle yapilan iyilestirilme ve degistirme islemlerinden sonra isik soner fakat beyinden kaynaklanan bir sorun var ise bilgisayara baglanarak isik sondurulebilir. Mekanik islem gerektiren durumlar beyinden bilgisayar ile isigin sonduruldugunu duymustum fakat bu durum tavsiye edilen durum degil, cunku airbag isi sonmus olsa dahi airbaglar devre disi oldugu icin isigin sonmesi sadece icinizi rahatlaticaktir fakat airbaglarin tekrar active olmasi icin buyuk bir ihtimalle mekanik mudahaleye gerek olucaktir.

ilginize teşekkür ederim En kısa zamanda soluğu serviste alacağım ve yapılanları burada aktaracağım. Saygılarımla

Araç çalışır durumdayken sürücü veya yolcu koltuğunu öne arkaya ayarlamak için hareket ettirdiniz mi? Bu araçlarda nasıldır bilmiyorum ama opel araçlarda araç çalışır durumdayken koltukları öne arkaya hareket ettirdiğinizde bir süre sonra airbag lambası yanıyor. Dolayısıyla ben bu araçta da aldığımdan beridir (Çarşamba) araç çalışır haldeyken ön koltuklarda ileri geri ayarı yapmıyorum. Sorun böyle bir şey ise bilgisayarla sıkıntısız söndürülüyor. Marealarda mesela benzer sorun (kroniktir) beyin dedikleri chipten kaynaklanıyormuş, eğer böyle bir şey ise chip değişmesi filan gerekebiliyor ki bu pahalıya patlıyormuş. İhtimaller aklıma geldiği kadar bu kadar.

Koltuk ile ilgili olan ariza, Koltuk uzerinde airbag var ise meydana gelir. Koltugun altinda kablolar var orta kisimda bir yerde soket olmasi gerekli soketi cikartip temizleyip tekrar yerine takin sorun ortadan bir sureligine kalkabilir. Fakat sizinde servise gitmeniz gerekli.

gebu' Alıntı:
ilginize teşekkür ederim En kısa zamanda soluğu serviste alacağım ve yapılanları burada aktaracağım. Saygılarımla

en kısa zamanda açıklamalarını bekliyoruz takippp

herhangi bir arıza olmaması durumunda yanmaz(10 yılı dolduran araçlarda da yanar.)belki basit soket arızasıdır.bu arada aracınız 35 plakamı

Selam yaklaşık 1 ay önce bende de yandı serviste bilgisayara baglayıp söndürdüler çogunlukla direksiyonun altındaki baglantılar tozlanınca bide sert bir çukura girdiğinde yapıyormuş arızayı söndürdüler ücrette talep etmediler

Sonunda fırsat bulup aracımı Diyarbakır daki servisine götürdüm. Sağ olsunlar güler yüzlüler ve çaylarının tadı süper. Ücrette talep etmediler. Bilgisayar ile airbag lambası söndürüldü. Direksiyona sert vurmayla bu hatanın olacağını söylediler. (hata koduna bakarak) Malum diyarbakır trafiği.... Sonuç olarak hatanın manuel giderilemeyeceğini illaki bilgisayara bağlanması gerektiğini öğrendim. Saygılarımla.

gebu' Alıntı:
Sonunda fırsat bulup aracımı Diyarbakır daki servisine götürdüm. Sağ olsunlar güler yüzlüler ve çaylarının tadı süper. Ücrette talep etmediler. Bilgisayar ile airbag lambası söndürüldü. Direksiyona sert vurmayla bu hatanın olacağını söylediler. (hata koduna bakarak) Malum diyarbakır trafiği.... Sonuç olarak hatanın manuel giderilemeyeceğini illaki bilgisayara bağlanması gerektiğini öğrendim. Saygılarımla.

bizimde sevis ikaz lambası dün makinaya bağlayarak anladılar vgt (neyse bilmiyorum) arızası gösterdi bilgisayardan söndürdüler ve istenbul merkeze hortum sparişi verdiler çarşamba gelecekmiş garanti kapsamında takacaklar

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,069
Kaydolan Son Üyemiz
KorayG

Çevrimiçi üyeler

Geri