Akü Konusunda Tavsiyelerinize İhtiyacım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Tarık Ersal Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 12,842

Tarık Ersal

Yeni Üye
Yer
Ankara
Sevgili gezenbilir.com üyesi karavan severler merhaba,

320X200 ebatlarında bir (Can) çekme karavan sahibiyim.
Karavanımı aldığım 2013 yılından bu yana sizlerin tecrübe ve fikirleri ile oldukça bilgi donandım.
Öncelikle bunun için bilgisini paylaşan kişilere tek tek teşekkür ediyorum.

Cevabını net olarak elde edemediğim bir sorumu sormak isteğindeyim.

Karavanımda 12 voltluk bir mini buzdolabı kullanacağım, 12 voltluk led lamba ile aydınlatma, 12 volt TV ve telefon şarjı için enerji ihtiyacımı 3 adet 100 Wattlık mono kristal güneş paneli ile sağlamayı düşünüyorum.

Sizlerce kullanmam gereken akü/lerin özellikleri ve mümkünse tavsiye edilen markası nedir?

Etiketler
Ynt: Akü Konusunda Tavsiyelerinize İhtiyacım Var

Sn. Tarık bey, herşeyden önce resmen hoşgeldiniz. :smiley:

Yazdığınız veriler tam isabetli tahmin yapabilecek kadar yeterli değil bence.
* Şebeke ceryanı, çekici aracınızın alternatörü gibi başka enerji kaynakları söz konusu mu ?
* Karavanınızda hangi aylarda kalmayı düşünüyorsunuz ?
* Sadece hafta sonu mu kalacaksınız ?
* Buzdolabınızın güç verileri ?
* Diğer sarfiyatınız ağırlıklı rol oynamasa da sayı, güc ve kullanım zamanları ile su pompası benzeri tüketiciler hakkındaki bilgiler tabiatiyle tahminleri daha sağlıklı alana çeker.

Yine de acele cevap baabından 3x adet 100watt panel bana açıkcası fazla gözüktü. Bu çözümün tek avantajı güneşten emin olduğunuz risikolu zaman aralıkları için (?) akü kapasitesini küçük tutabilmeniz olmalı.

Bilmem hesaplamalar için aşağıdaki Excel dosyasından faydalanmayı düşünür müydünüz ?
http://www.gezenbilir.com/index.php?action=dlattach;topic=95070.0;attach=1008137

Akü cinsi olarak jel ya da AGM cinsinden şaşmamanız karavancılıkla tam uyumlu olur. Genellikle normal sulu akülerinde ayni işi gördüğü şeklindeki yaklaşımlar, ayda 48 saat dolum gibi gerekli periyodik dolumları yapılmamış ve sıklıkla sakıncalı derin doluma uğramamış jel ve AGM akü kullanıcılarının münferit tecrübeleri olmalı. Bu aküler özellikle bu cins kullanımlar için üretiliyorlar.

Mesut bey merhaba,

Cevabınız için teşekkür ediyorum.
Sormuş olduklarınıza cevap vererek ilerleyeyim.

Şebekeden ya da araçtan enerji almaksızın sadece güneş enerjisi ile işimi halletmek istiyorum.
Yaz aylarında tatil amaçlı ve mümkün olduğunca hareket halinde olmayı hedefliyorum.
Karavanı 20 günlük periyotlarla (senede 2 kez) kullanmak niyetindeyim.
Buzdolabım öğrendiğim kadar en sıcak hava şartlarında 5 Ah enerji sarf ediyor.
Aydınlatmam için ledlerim en fazla 1 - 1.5 Ah harcar.
12 volt led TV için kaç Ah enerji gerektiğini bilmiyorum. Hadi o da 4-5 Ah desem toplam 11-12 Ah ediyor.
Su pompasını pek sık kullanmayacağım. Dışarıya çeşmeli bir sistem kullanmayı düşünüyorum.

Ayrıca katlanabilen (Porte Bote) bir teknem var ve onun 12 voltla çalışan motorunu kullanırken de aküleri kullanmak (en azında birini) ve 3 panelle bu sarfiyatı yaptığım zamanlarda şarj etmek niyetindeyim. Yani bir aküyü karavanda kullanırken, diğeri ile tekne motorunu kullanacağım durumlar da olacak. Bu nedenle 3 adet 100 Wattlık mono kristal güneş paneli edindim ve iki 100 A lik iki de akü almayı planlıyorum.

Eğer mümkün olursa bu şartlarda kullanacağım, sizlerce tavsiye edilen akü marka ve modelini öğrenmeye ihtiyaç duyuyorum.
Ayrıca tavsiye edeceğiniz aküyü nasıl kullanmam gerekir?
En fazla kaç volta kadar doldurmam, kaç volta kadar kullanmam gerektiğinin de öğrenmek istiyorum.
Akülerimi kullanmadığım zamanlar içinde bakım şarjı ve deşarjı gerekecekse onun da şartlarını öğrenmek isteğindeyim.

Yardımlarınız için tekrar teşekkür ediyorum.

NOT: Yollamış olduğunuz SOLARveAKIM-CETVELLERÄ xlsl dosyayı (dosya biçimi ve dosya uzantısı geçerli olmadığından) açamıyorum.

Tarık bey, önce excel ile açmak isterseniz, *.xslx ekinin sonundaki (x) i silerek deneyin.
Dolabınız 220Volt olmalı ? Sarfiyat devamlı çalışırken mi yoksa belli derecelerdeki ortalama mı ?

Müsaadenizle cevabın devamını yarın yazabilir miyim ?

Mesut bey,

Excel dosya için her şeyi denedim ancak açamadım. :smiley:

Buzdolabımın 220 voltluk motorunu değiştirdim.
Samsung 12 volt motor takıldı ve gayet sağlıklı çalışıyor.
Motoru takan ustamdan aldığım bilgiye göre en sıcak hava şartlarında 5 Ah enerji sarf ediyormuş.
İhtiyacım olan sistem kurulmuş durumda.
Sadece güneş paneli ile kullanacağım en efektif akü için marka, model ve bakımını öğrenmeye çalışıyorum.
Vereceğiniz bilgi için fazlaca acelem yok.
Müsait olduğunuz zaman yazmanızı bekleyebilirim.

Tarık bey, kabul edersiniz ki kişiye göre ve normalde tüketim değişgenleri bu kadar fazla olan bir konuda ancak yaklaşık bir tahmin beklenilmeli. Satın almış olduğunuz panellerinizle böylelikle sadece akü kapasitesine odaklanmak da hesaplamada bir çeşit kolaylık.

Verileriniz ki 220V→12V üzerine gerçek tüketim bilgisi sahibi değilim, günlük sarfiyatın, 100A sınırı gibi yüksek bir değerin hedeflenmesini zorunlu kılıyor galiba. Mini dediğiniz buzdolabınız için en sıcak durumlarda da olsa 5A/h oldukça dikkat çekici. Benimkinin neredeyse 3 misli (?) sarfiyatı olan böyle bir sistem için, tecrübesi olanların bilgileri de faydalı olmalı.

Toplamda 300watt paneller ile nisan ortası-eylül arası İzmir ve güneyinde, doğu karadeniz hariç diğer bölgeler için mayıs-ağustos arası ortalama günde 100A akım elde edebilirsiniz. ( 3 panel için gerçekten yeriniz var mı ? ) Daha dolum regülatörü almadı iseniz "mppt" cinsinin bizim enlemler için gereksiz bir lüks olduğunu söylemeliyim.

Biliyorsunuz, en yüksek gerçek tüketimin bulunmasından sonra, akü kapasite hesabı ise işin en kolay yönü.
Sadece akülerinizi ortalama günde % kaça kadar boşaltmayı hedefliyorsanız, ona göre seçim yapabilirsiniz.
100A tüketimli bir sistemde %50 boşalım hedefinin 200A lik aküye yada 1/3 e kadar boşalımın 300A lik aküye ihtiyaç göstermesi gibi.
Çevirim derinliğinin sonuçta çevirim sayısını negatif etkilediği de, malumun ilamı.

Ben Exide jel akümden 3,5 yıl içi toplamda aktif ~12 kullanım ayı sonunda da memnunum. Ayda bir kere en az kesintisiz 48 saat dolum yaptığım ve gereksiz derin cevirimden kaçınmamın da bunda rolü olmalı. Kullanmadığım zamanlar, yaşam bölgesinin sigortaları hep çıkarılmış durumda.

Not. Dosyanın özellikle 2. sayfasının tüketiminizi hesaplamada faydası olacakdı. Hangi şehir konumunda ve ayda, hangi panel gücü ile elde edilebilecek akım hesabı ise 1. tabela sayfasında.
Kalkülasyonu Excel yerine freeware olan "Open Office" ile yaptım. O yüzden bu programı isterseniz http://www.openoffice.org/tr/ adresinden yükleyebilirsiniz ?
Yahut aşağıdaki dosyayı ilk yüklediğim sayfaya bakabilirsiniz.
http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=95070.0
@bartek çünkü burada, şöyle yazmışdı.
"Dün göndermiş olduğunuz dosyayı açmak için xlsx uzantısını xls e çevirip açtım.
Şimdi gönderdiğiniz 130801 dosyanızı xlsx dosyasını da uzantısını değiştirmeden açtım . Ama microsoftan xlsx uzantısı açabilen excel eklentisi yükledim. Bende office 2003 olduğu için bu eklentiye ihtiyac duyuyorum. Gariptir, dünkü dosyanızı bu şekilde açamamıştım."

Mesut bey,

İlginize ve titizlikle verdiğiniz cevaplara çok teşekkür ediyorum.
İlk fırsatta öğrendiklerimi uygulayıp yollara düşmek dileğindeyim. :smiley:

Tarık Abi Merhaba,
Gezenbilir'e hoşgeldin.
Dosyayı xls formatında kaydedip sıkıştırdım ve aşağıya ekledim.
Bir de böyle dene.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• SOLARveAKIM-CETVELLERÄ°.rar
    702.4 KB · Görüntüleme: 168

Sevgili Şenol,
Hoş buldum. :smiley:
Düzenlediğin dosyayı açtım.
Hazırlayanların ve senin ellerinize sağlık.
Her karavancı için bulunmaz bir kaynak.
RASTGELSİN kardeş.

Sağolun Şenol bey, parmaklarınıza sağlık. :smiley:
Wallahi hiç aklıma gelmemişdi. Toplu taşıma araçlarına da parasız bindiriyorlar artık, galiba yavaş yavaş yaşlanıyoruz desenize. :D

Tarık bey, şimdi aklıma geldi. Jel yada AGM akü alırsanız, şebeke ceryanı için alacağınız dolum aletinin elektronik kontrollu ve çok fazlı olmasına dikkat edin lütfen. Tavsiye edilenlerin başında biraz pahalı olsada "c-tek" geliyor. Türkçe sayfasından inceleyin derim.

Karavanınızı 1-2 sene kullanıp satmayı düşünüyorsanız, yazdıklarımın hepsini "es" geçebilirsiniz. ;)

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR