Alternatörden Yaşam Aküsüne Elektrik Kazanımı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Doğrucu Davut Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 80
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 31,702
.
Bülent bey, ikinci çözümü tekneye mi uyguladınız ?

Pardon şimdi gördüm. Karavanmış.
Dedim ya çok hızlı okuyorum..:yum:
Yaklaşık 150kg karavan için çok gelmedi mi ?
Karavanlarda elektrik enerjisi depolama konusunda bataryanın ağırlık durumu önemli dezavantaj olmasına karşın,batarya kapasitesi,karavan kullanıcısının sisteminde bulunan ekipman ve cihazların beslenmesi ile orantılı olarak değişmektedir.
Gel ve AGM yapıdaki batarya kullanımının %50 verimlilik durumunda, toplam havuzun yarısı bizim olunca,
Kış geceleri uzun, havaları ayaz, güneş ara sıra bazı bazı ise, elektriksel ağırlığımız oldukça iyi....

Etiketler
Neyi fark ettim,gülmek yok. Siz motokaravan için önermişsiniz. Ben çekme karavan için yorumlamışım.
.
Tamam gülmüyorum ama şimdi de siz gülmeyin.
Neden mi ?
Bu DC-DC çeviriciler çekme karavanda kullanılırlarsa fazladan bir gereksinimi daha karşılamış olurlar.
O da çekme karavanların uzun kablolarında oluşan gerilim farkını dengeleme işlevi .

Ama bu bence pek o kadar da anlamlı sayılmamalı.
* Önce çekme karavanlarla öyle sıklıkla pek yer değiştirilmiyor. Şebekeye bağlanıyorsunuz yahut belki güneşleniyorsunuz.
* Sonra gerilim kaybı bir noktaya kadar kalın kablo ile düzenlenebilir.
* Nihayetinde de bu kayıba bir de en az %12-20 arası aletin kendi çalışma kaybı eklenmekte.

Son düzenleme:

.
Bülent bey,

Birinci karavandaki akü çözümünüzle, eğer Türkiye’de karavanımı kendim yapsaydım kullanabileceğim kombinasyonu uygulamışsınız.
2 x 75 A Optima AGM akü.
Dolarken gösterdikleri iç direnç yüzünden ayni değerde tek aküyü yeğlesem de AGM aküler bu açıdan jellere göre daha uygun yapıda.

İkinci karavanın günlük tüketiminin hangi değerler arasında olduğunu sorabilir miyim ?
Sanırım hiçbir olasılığı boş geçmemiş olmalısınız ?
Bir ara aracı galiba elektrikliye çevireceksiniz diye bile düşündüm.. :yum:

Son düzenleme:

İkinci karavanın günlük tüketiminin hangi değerler arasında olduğunu sorabilir miyim ?
Bir ara aracı galiba elektrikliye çevireceksiniz diye bile düşündüm
*
.
Bülent bey,

Birinci karavandaki akü çözümünüzle, eğer Türkiye’de karavanımı kendim yapsaydım kullanabileceğim kombinasyonu uygulamışsınız.
2 x 75 A Optima AGM akü.
Dolarken gösterdikleri iç direnç yüzünden ayni değerde tek aküyü yeğlesem de AGM aküler bu açıdan jellere göre daha uygun yapıda.

Bir ara aracı galiba elektrikliye çevireceksiniz diye bile düşündüm.. :yum:
Batarya grubu 3 X180 amper olan karavanın tadilat öncesi teknik durumu şöyleydi;
2 X100 amper GEL tip (2 yıllık olmalarına karşın çok kez derin deşarja uğramış)
2 X150 wp mono panel
2 X 80 wp poly panel
1 X 40 amper MPPT kontrol cihazı
1 X 30 amper PWM kontrol cihazı
araçta enerji sorunu meydana gelir gibi görününce, tavana panel ilavesi ve şarj kontrol cihazı bağlanmış ( ilavesi yapılan cihazlar bir havuz içinde elektriksel kararsızlık ve uyumsuz durumda )ve sorun devam ederken...

Sonrası yapılan teknik değerlendirme, aletsel ölçümler gibi incelemelerde,tüm bu ekipman sökülmüş, mevcut fiziksel alan içinde değişiklik yapılmıştır,
* 2 X 350 wp LG mono paneller
*1 X 150/60 MPPT victron energy solar kontrol cihazı
şebeke redresör ve alternatör DC DC şarj destekleri uygulaması ile ( mevcut batarya kapasitesi %50 den fazla deşarja uğramaması ) konusunda ve sisteminin olası negatif çökme durumu engellenmiş durumdadır.

Araç enerji tüketimi konusunda;
12 VDC/ 220 VAC Invertor sistemi mevcut olmamakla birlikte, sisteminin tamamı DC 12 volt şekilde.
* Buzdolabı+dondurucu 2 ayrı ünite ve kompresör
*Ortam ısıtıcı webasto
*Hidrofor
*LPG gaz alarm cihazı (mutfak ve depolama bölümünde) otomatik gaz kesme sistemi özellikli 24 saat devrede.
*Iç ve dış aydınlatmalar LED
*CBE 12 volt dağıtım ve kontrol paneli
*12 volt çakmak ve USB şarj girişleri
*LED TV
*Kasetli elektrikli wc
*Ihtiyacı durumunda servis batarya grubundan, araç starter batarya + destek hattı eklendi kutup kesici şalter DC 200 A
0 / 1

.
Tamam gülmüyorum ama şimdi de siz gülmeyin.
Neden mi ?
Bu DC-DC çeviriciler çekme karavanda kullanılırlarsa fazladan bir gereksinimi daha karşılamış olurlar.
O da çekme karavanların uzun kablolarında oluşan gerilim farkını dengeleme işlevi .

Ama bu bence pek o kadar da anlamlı sayılmamalı.
* Önce çekme karavanlarla öyle sıklıkla pek yer değiştirilmiyor. Şebekeye bağlanıyorsunuz yahut belki güneşleniyorsunuz.
* Sonra gerilim kaybı bir noktaya kadar kalın kablo ile düzenlenebilir.
* Nihayetinde de bu kayıba bir de en az %12-20 arası aletin kendi çalışma kaybı eklenmekte.
@Doğrucu Davut Abicim,
Yeşil enerji sistemlerine yönelmek daha cazip geliyor. Portatif güneş paneli yapmışlardı. Portatif rüzgar gülü yapsalarda bizde işimize baksak. Yukarıdaki yazılanları proje üzerine dökme yeteneği olan en azından bir adet elektrikçi gerekiyor. Güneş gittiğinde çıkartır kurarız gece gündüz doldurur.

@Doğrucu Davut Abicim,
Yeşil enerji sistemlerine yönelmek daha cazip geliyor. Portatif güneş paneli yapmışlardı. Portatif rüzgar gülü yapsalarda bizde işimize baksak. Yukarıdaki yazılanları proje üzerine dökme yeteneği olan en azından bir adet elektrikçi gerekiyor. Güneş gittiğinde çıkartır kurarız gece gündüz doldurur.
Portatif rüzgar gülü bildiğim kadarı ile var ama güçleri 100-400 W arasında değişiyor. Bunun yanı sıra durduğunuzda kurulum gerektiriyor.

.
bir adet elektrikçi gerekiyor.
Bülent beyin mesleği bu..
Tekne ile karavan elektrik ve elektroniği

Şu anda zaten var olan portatif solar ve rüzgar gülünün karavana sahadaki uyumu, maalesef beklenen değerde olmuyor.

...
Bülent bey veriler için teşekkürler.
Solar bankınızı alışmadığım için olsa gerek, bir ara 12V sınıfı sanıp büyüklüğüne takılmıştım.
Panellerin 60 hücreli olması beklenmeyen gölgeler için elinizi güçlendirmeli. Akü bankı da karavanın gerçek tüketim değerini bilmesem de dediğiniz gibi her kışı her yerde her şekilde çıkaracak kapasitede sanırım.

Sahibi yoksa evini mi sattı ? :yum:

İki ilave:
Sizin gibi 2 x 75 A Optima tercihimde tanıdığım en kaliteli AGM marka ve özellikle dolum için eve taşınabilecek ağırlıkta olmaları rol oynamakta.
LFP aküleri şimdilik tercih etmemeniz de düşüncemi pekiştirdi..

Son düzenleme:

Son düzenleme:

Herkese Selamlar öncelikle böyle güzel bir ortamın oluşmasında emeği geçenlere teşekkür ederiz.

Havensis Elektronik firması olarak 2013 yılından beri profesyonel anlamda PWM ve MPPT solar şarj kontrol cihazı ve DC-DC Akü şarj kontrol cihazları üreticisiyiz. Yerli malı belgeli ve sanayi bakanlığı desteği ile üretim yapmaktayız. Firma merkezimiz ve üretimimimiz Bursa'dadır.

Firmamız bünyesinde mühendislerden oluşan arge ekibi ve güç elektroniği uzmanları ile ürün tasarımı yapmaktayız.

DC-DC AKÜ şarj cihazımız hakkında kısa birkaç not düşerek sorularınız olursa yanıtlamak isteriz.

DC-DC ürünümüz içerisinde Güç Elektroniği devresi olan Buck-Boost dönüştürücü bulunuyor. Bu özellik sayesinde giriş voltajı ne olursa olsun çıkış voltajı yani yaşam aküsü tarafı her zaman 3 kademeli şarj yapılabiliyor. Örnek marş akünüz 13V ise çıkış 14.2Volt olarak aktarılır. Giriş 14.8Volt ise yine çıkış 14.2V olarak aktarılır. Bu durum PWM şarj cihazı ile mümkün değildir.

Bir diğer konu ise akım limitleme özelliği olarak istenilen şarj akımını ekran üzerinden limitleyerek alternatöre aşırı yüklenmeyi ve akünüze zarar vermeyi önlemiş oluyorsunuz. Cihaz 30A DC olarak gelmekte ve siz ekran üzerinden kolaylıkla isterseniz 5A 15A 20A gibi 0-30A arası limitleme yapabiliyorsunuz. Akım limitleme işlemi sadece DC-DC dönüştürücüler ile yapılabilir. PWM cihazlar anlık pik akımı limitleme yapamazlar. Akımın ortalamasını limitlerler, bu şu demek oluyor. PWM cihazda içeride anahtar her açılıp kapandığında maksimum akımı iletir ve keser. Örnek çıkış akımını 15A limitlemek istediniz ve alternatörünüzde 50A verebiliyor. İşte bu esnada PWM cihaz çıkışa 50-0-50-0-50 şeklinde akım göndererek ortalamada 15A yapmaya çalışır. Bu şekilde çalıştığı için aküleri korumak açısından bir faydası bulunmuyor. Akım limitleme işlemi güç elektroniği devreleri ile mümkündür. Konu oldukça teknik olmasına rağmen basit şekilde ifade etmeye çalıştık. Yine aklınıza takılabilecek sorular için lütfen bizimle irtibata geçmekten çekinmeyiniz.

Cihazlarımıza yepyeni özellikler kazandırmaya devam ediyoruz. Havensis Elektronik YouTube kanalımızı takip etmeyi unutmayın.

Firma web sitemiz: www.havensis.com.tr

Reklam kurallarını ihlal ettiyse özür dileriz.

Herkese saygı ve selamlar....

Son düzenleme:

Bu arada forum üzerinden iki Türk dolum güçlendiricisinden de haberdar olduk.
Detaylı bilgilere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.
Atlamayın derim !..

3 kademeli şarj algoritması var. LFP akülere de uygun dolum yapmakta.. YouTube

Çıkış akımı ayarlanabiliyor. Kademeli dolum yaptığı ise yazılmamış ?
Buradaki 2. ürün acaba euro 6 araç ve lityum aküler için uygun mudur?

Buradaki 2. ürün acaba euro 6 araç ve lityum aküler için uygun mudur?
Alternatörden PWM şarj hiçbir akü için uygun değildir. Bu ürünün voltajı yükseltme özelliği de bulunmuyor.

"Örnek marş akünüz 13V ise çıkış 14.2Volt olarak aktarılır. Giriş 14.8Volt ise yine çıkış 14.2V olarak aktarılır. Bu durum PWM şarj cihazı ile mümkün değildir.

Bir diğer konu ise akım limitleme özelliği olarak istenilen şarj akımını ekran üzerinden limitleyerek alternatöre aşırı yüklenmeyi ve akünüze zarar vermeyi önlemiş oluyorsunuz. Cihaz 30A DC olarak gelmekte ve siz ekran üzerinden kolaylıkla isterseniz 5A 15A 20A gibi 0-30A arası limitleme yapabiliyorsunuz. Akım limitleme işlemi sadece DC-DC dönüştürücüler ile yapılabilir. PWM cihazlar anlık pik akımı limitleme yapamazlar. Akımın ortalamasını limitlerler, bu şu demek oluyor. PWM cihazda içeride anahtar her açılıp kapandığında maksimum akımı iletir ve keser. Örnek çıkış akımını 15A limitlemek istediniz ve alternatörünüzde 50A verebiliyor. İşte bu esnada PWM cihaz çıkışa 50-0-50-0-50 şeklinde akım göndererek ortalamada 15A yapmaya çalışır. Bu şekilde çalıştığı için aküleri korumak açısından bir faydası bulunmuyor. Akım limitleme işlemi güç elektroniği devreleri ile mümkündür. Konu oldukça teknik olmasına rağmen basit şekilde ifade etmeye çalıştık. "

Bu arada forum üzerinden iki Türk dolum güçlendiricisinden de haberdar olduk.
Detaylı bilgilere aşağıdaki adreslerden ulaşabilirsiniz.
Atlamayın derim !..

Çıkış akımı ayarlanabiliyor. Kademeli dolum yaptığı ise yazılmamış ?

Kimm?? atladım vallahi hemde balıklama... sağol reis.. 4x90 Ah jellere ELO nasıl akım sınırlaması yapacak ki yakacaz alternatörü galiba derken yine imdada yetişen muhteşem bilgi.. Sağol reissss...

.
Cengiz bey Havensis Bursa’da.
Bu kadar yakın olan bir muhatabınızın kıymetini bilin derim.
Forumda tecrübelerimi yazarım derseniz aletin montajını bile yapabilirler belki ?
Şimdi arkasından konuşacağım ama 😋 gayet mütevazi ve güvenilir bir genç arkadaş..

Havensis Solar Enerji
+90 224 341 11 30
Vatanı kaderine terk etmemenizi bekliyoruz...😉

Son düzenleme:

.
Cengiz bey Havensis Bursa’da.
Bu kadar yakın olan bir muhatabınızın kıymetini bilin derim.
Forumda tecrübelerimi yazarım derseniz aletin montajını bile yapabilirler belki ?
Şimdi arkasından konuşacağım ama 😋 gayet mütevazi ve güvenilir bir genç arkadaş..

Havensis Solar Enerji
+90 224 341 11 30
Vatanı kaderine terk etmemenizi bekliyoruz...😉

Sizler böyle destek oldukça bizde her zaman üzerimize düşeni yaparız tabii ki.

0224 341 11 30
0542 501 45 04
0534 349 15 08

numaralı telefonlardan bizlere ulaşabilirsiniz. Bursa'da olan veya yolu Bursaya düşen olursa çayımızı içmeye bekleriz.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR