Aman..kimse Kendi Çekme Karavanını Yapmasın.!

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKMühendis Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 23,340

AKMühendis

Zirve
Yer
İzmir
Son günlerde gerek burada ve gerekse sahibinden com da amatör yapım çekme karavanların hataları
gözüme fazlaca batmaya başladı.

Yüzde doksanının ne işin tekniği ile ilgisi var, ne de estetiği ile.
Konuyu daha sonra basit noktaları ile biraz anlatmaya çalışacağım, ama son sözü baştan söylüyorum:
Kimsenin ağırına gitmesin, ama;
AMAN..Kİmse Kendi Karavanını Yapmasın.!

Son düzenleme:

Etiketler

En hafifinden başlayalım..
Sahibinden Çekme Karavan Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 234207860
Ne maksatla yapılmış, hangi akla uyar anlamadım.
Deve desen deve değil, kuş diye bakmaya çalışsan kuş değil..

Yük karavanı desen bu kadar yüksekliğe ne gerek var, virajda sürati biraz arttır, devrilir gider.
Yatma için yapıldı desen, tek hücreli hapishaneye benzemiş..

Hikmeti yapandan menkul :smiley:

NOT: Adminden ricam, nickimi - Frigo - olarak eski haline çevirmesi.

Sahibinden Çekme Karavan Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 234207860

Yük karavanı desen bu kadar yüksekliğe ne gerek var, virajda sürati biraz arttır, devrilir gider.

:smiley:)))))))))))
Bu kadarını beklemiyordum doğrusu...

imkanları sınırlı olup kendine karavan yapanlara söyleyecek bir sözüm yoktur.herhangi bir tartışmada yaratmak istemiyorum .ama eğer imkan var ise karavan imalatı konusunda mutlaka profesyonel yardım almak gerekiyor bence.aynı durum motkaravanlar içinde geçerli.malum sitede motokaran adında satılan ançak hayal kırıklığı yaşatacak çok araç var.kısa sürede edindiğim iki karavandan ve ayrıca gördüğüm kadarı ile karavan çok komplike her ayrıntısı çok önemli.dikkat edilmesi gereken bir araç.ayrıca imalat esnasında yapılcak hataların geri dönüşü çok zor.hem güvenlik hemde konfor açısından söylüyorum.bence şahışları bırakalım her ben karavan yapıyorum diyen firma dahi karavan yapmamalı.bu işin bir standardı olması gerekiyor bence.

Güzel bir konu, profil kaynatarak yapılacak basitlikte bir yol arkadaşı olmamalı.

Forumda server taşınması nedeniyle oluşan sıkıntılar teknik admin tarafından hızlandırılarak aşılmaya çalışılmakta olup forum üyelerinin isimler (nick) 1 kullanıcıya verilebilmektedir.
Forum normal düzene kavuştuğunda şifrelerin yenilenmesi dahil birçok konu için destek verilecektir.

goreceli kavram konusunda yorum yapiyorsunuz.Karavandan beklentilerinizi yuksek tutarsaniz tabii ki amatorce yapilanlarda bircok eksiklik olur ama siz vaktiniz varsa ve teknik konulara ilginiz iyi ise beklentilerinizi karsilayabilecek bir karavani ayni ozelliklere sahip olan bir hazir karavanai 1/3 - 1/4 fiyatina mal edebilirsiniz hatta bazi yonlerden hazir karavanlardan daha kaliteli olabilir. Kimse karavan yapmasin demek cok iddiali bir soylem.

Bu da özenilerek ve bilinçli yapılmışlara örnek alınabilir.
Türkiyede bir ilk- Kaşif 2 yeni sahibini arıyor Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 214322943
Şasi detayını bilmiyorum, ama en azından dış görünüşü itimat telkin ediyor.

" Güzel bir konu, profil kaynatarak yapılacak basitlikte bir yol arkadaşı olmamalı."

Güngör Bey, profili akıllı kaynatırsan ve dizaynını düzgün yaparsan sorun yok.
Daha önce bu konudaki fikrimi açıklamıştım, aynı iddiadayım.
Koskoca TIR lar imalat şasi ile yollarda, hem de binlerce.
BU şasilerden 144 Adedini yıllar önce TIRSAN a ben yapmıştım.
Çok şükür teki herhangi bir arıza göstermedi 10 yıllardır.
Önemli olan uygun profil,düzgün kaynak ve uygun şasi dizaynını yapabilmek.

Karavanda ASLA KABUL EDEMEYECEĞİM KONU, çeki demirinin tek ok olarak şasiye kaynatılması ve
mutlaka fren mekanizmalı, darbe emicili kaplın bulunmaması.

Sn. Maranga;
" imkanları sınırlı olup kendine karavan yapanlara söyleyecek bir sözüm yoktur."
Maddiyatı ve bilgisi yönünden imkanı bu işi hakkı ile yapmaya müsait olmayan,
bir heves uğruna, ne kendi canını, ne de yollardaki insanların canlarını tehlikeye atma hakkına sahip değil.
Zannederim siz de bu konuda böyle düşünürsünüz.
Tekerlekli bahçe karavanı yapacak ise bir lafım yok.
Ama bu karaço imalatlar asla trafikte olmamalı.

Sn. Aslan 28;
bu en hafif örnek diye baştan belirttim.
Şeytan kukuletası gibi bir şey..
Tam hilkat garibesi olanlar var.
Şekilde garip olanların, şasi ve kasa montajındaki hatalar, cahillikler Allaha emanet.. (Olmuyor maalesef :smiley: )

Konuya devam edeceğiz.

Son düzenleme:

sn.frigotek; sizinle benzer konuda yazışmıştık,fikirlerim değişmedi. Biraz daha ileri taşıyarak şöyle yazayım; değil amatör imalatçı firmalardan dahi şasi ve dingil imalatları TSE onaylı değilse çekme karavan alınmasının sakıncalı olduğu görüşüm devam etmektedir.

Bu görüşümü destekleyecek senaryo; çekme karavan aracın arkasındayken oluşacak tüm teknik hata ve riskler arkadaki trafikte ölümcül kazalara neden olabilir .
Bu risk nasılsa beni etkilemez mantığıyla yollarda uygunsuz çekme karavanla gezmek ne kadar etik herkesin düşünmesini öneririm.

Bununla mahkum taşınır çok acayip bi proje ne maksatla yapılmış merak ettim :smiley:))

GT-N8005 cihazımdan gönderildi

Bu da DEVE HÖRGÜCÜ modeli.
FIRSAT HAFTASI Fiyat DÜŞTÜ Türkiye'nin en büyük ilan sitesi sahibinden.com'da - 224705691

Bu en arka çıkıntı, herhalde rüzgar direncini arttırsın !?! diye yapılmış.
Yapılmasa olmazmış..

Bir de aksın/dingilin montaj yerindeki hataya bakın..
Yükün en az 1/3 ü çeki demirine biniyor..
Bunu yapan veya yol gösteren tarım römorku yapan bir usta olmalı,
çünki bu römorklarda yükün belli kısmı, binek arabalardakiyle
kıyas kabul etmeyecek derecede traktörün çeki demirine bindirirlir.

Daha sonra derin mühendislik hesaplarına girmeden,
basit yol ile aksın yerine göre çeki demirine gelen yük hesabını vereceğim.
Burada göreceğiz ki, aksın ilk yerleştirilmesi ve sonra da yükün
dengeli yerleştirilmemesi, çeki demirine gelen yükü ummadığınızın oranda etkiliyor.
Tersi yapıldığında da çeki topuzundan arabayı havaya kaldırmaya çalışıyor.

Bu nedenle karavanımızda 100 Lt. lik su deposu, 200 Lik su deposu var lafları beni ürpertiyor.
Yabancı karavanlara bakın su depoları 40-50 litreliktir.

Bu karavan daha tam rezillik olmayanlardan.
Neler var neler..

NOT: Bilgisayar ustası arkadaşlarımızdan bir ricam var.
Bilerek bilmeyerek bu hilkat garibelerini yapan arkadaşlarımızı da rencide etmek istemiyorum.
Site linkini vermeden, sadece karavan resimlerini nasıl buraya aktarabilirim,
öğretene teşekkür ederim.

Sağlıklar diliyorum.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri