Amatör Telsizcilik,ekipmanları Hazır Alıp Konuşmak Mı ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan bulenttg Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 9
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 5,999

bulenttg

electricianACDC
Yer
Bornova/İzmir, Türkiye
Web
www.elektrikci.webnode.com.tr
Telsiz Çağrı Kodu
TA3ATW
Amatör telsiz haberleşmesi,konu dahilinde ilgili ekipmanların bir çoğunun amatör tarafından bilgi ve pratik yetenekleri ile üretilmesidir.

Bu işlerin öncüleri ABD -İngiltere-Japonya buradaki amatörler ;uydu tasarlama,cihaz üretme,elektronik ,saha çalışmalarını ileri seviyelerde yürütmektedirler.

İnternet te ve çevremizde cihaz ve ekipmanların satın alınarak amatörlerin bir çoklarının, model yükseltme,ekran görüntüsü ,şekle dayalı v.b uğraşlarda oldukları kullanılan ve satın alınan ekipmanların üretildikleri ülkelerden bellidir.Bunları satanlar bu konularda bir hayli(üretim,model tasarlama) bizlerden hayli öndedirler.

Amatör telsizcilik sadece konuşmak,belge sahibi olmak değil; merak etme,keşfetme,üretme,zor ve kısıtlı imkanlar dahilinde sistemin çalışmasını sağlamaktır.

Türkiye de bu işe gönül vermiş amatörlerde 1983 ten beri bir çaba içinde olmalarına karşın dünya sıralamasında sayı ve teknoloji üretiminde arka sıralardayız.

Kendi çabaları ile karşılıksız maddi manevi olarak,yaptıkları sistem ve organizasyonlarla ülkemize ve gelecek kuşaklara kapsamında bir çok teknik bilgi ve beceriyi barındıran amatör telsiz konularına gönül verenlerin katkılarıyla daha ileri seviyelere gideceğini diler ,yeni başlayanlara ve sınavlara gireceklere başarılar dilerim.

Hazır ithal telsiz alırsın.
Faturalı Sıfır ürün.KDV ÖTV Ödersiniz. Hayırlı olsun.
Sonra;
Bulutsuz havada statik ten çıkışları durduk yerde hasar görür.Sabah kalkarsın Ya sağır dır yada çıkış watı düşmüştür.Yada sıfır çıkış.
Cihaz pert ve parça yok. Serviste var ama parça ABD de.
Birgün uzun zaman kullanmadığın halde, açtığında LCD ekranı saçmalamaya başlar.Beyni yani çip uçmuştur.
Elinde patlar.
Çok kullanılan pot lardan biri yada bir swiç-düğme knob u mutlaka aşınır ve arızalanır.Burası normal.
Kendin yaparım dersin ama, parçayı bulamazsın. Bulsan bile değişim en zor yerdedir. Taktın diyelim ama başka yerinde hasar verdin. Kimse almaz ve artık o cihaz bir hurda dır.
(Çünkü Bir cihazı açmak çok kolay, toplamak nerede ise imkansızdır)
Hadi şanslısınız.
Uzun süren haberleşmelerde kesintisiz kullanmaktan dolayı artık önü alınamayan ısınmalar doğal olarak başlayınca ve satar kurtulursun. Yeterki dış kaporta çiziksiz olsun.
En yakın Arkadaşımın aldığı sıfır kenwood ve icom Hf lerin başına geldi bu farklı maceralar.
En iyisi benim sistem;
1 hafta şahsen dener ve fiyatda gerçekten kelepir ise alırım.
Çünkü bizde parayı verdiğin anda alışveriş biter.
Yada becerikli ve gerçek bir amatörsen;
kendin cihazını kendin yap.Kafan rahat eder.

Bilgileriniz için teşekkürler, kendini ispat eden ürünleri tercih ediyorum. Fazla beklentim yok, çok takılmıyorum o konulara. Her şey bizim ülkemizde pahalı olduğu için kaliteli/kalitesiz sınıfları oluşuyor. Şahsen bir adet Wouxun Kg Uvd9 aldım başta iyi gibi geldi ta ki Yaesu alıp deneyene kadar. Bu iki cihaza verdiğim para ile burada Wouxun uvd8'yi geçtim 6 serisi ancak alınıyor. Hal böyle olunca maddi olarak çok zorlamadığı için çokta üzmüyor. Tabi bunlar benim düşüncelerim, amatörlük hakkında henüz bilgi sahibi değilim.

Öncelik RADYO AMATÖRLÜĞÜ sınava girip BELGE alma ile bitmez...
işin kötüsü başlar ama çok kişi bunları umursamaz.

- Çünkü A belgesi alıp VHF , UHF yi bilmeyenler havada ahkam keserler..
- Çünkü Telsizi bilmeyen kişiler sadece İNEKLEYİP sınav sonu yanışlıkla A belgesi alırlar.
- Fonetik alfabe ile doğan bazı hıyarlar vardır , İNGİLİZCE olmaz ise olmaz dır... ama Amerika da dahi kimse ULUSLARARASI hariç bu alfabeyi kullanmaz..inanmayan araştırsın.
- Çünkü AMATÖRLÜK nedir bilmeyenler ve ruhu anlayamayan kişiler rahatça arkdaşalrı ile konuşmak için CB ve PMR yetmeyince mecburen RÖLE geyiği yapmak için Belge alırlar.

- Öncelik TELSİZ dir sonra RADYO AMATÖRLÜĞÜ dür .. en son ise ACİL DURUM gelir.. RADYO AMATÖRLÜĞÜNDE

- Fakat ben öyle değilim..çünkü benim Mesleğim TELSİZCİLİK , yani belge sadece ayıp olmasın diye var frekansları kullanabilmek için gerekiyor , ama ben 2.5 yıl PMR İle İstanbul u sokak sokak dolaştım .. hiç bir kurum veya kuruluşun hatta Radyo Amatörü' nün elinde olmayan verilere sahibim..

- Çünkü Telsizi bilmeyen kişiler sadece İNEKLEYİP sınav sonu yanışlıkla A belgesi alırlar.
- Fonetik alfabe ile doğan bazı hıyarlar vardır , İNGİLİZCE olmaz ise olmaz dır... ama Amerika da dahi kimse ULUSLARARASI hariç bu alfabeyi kullanmaz..inanmayan araştırsın.
- Çünkü AMATÖRLÜK nedir bilmeyenler ve ruhu anlayamayan kişiler rahatça arkdaşalrı ile konuşmak için CB ve PMR yetmeyince mecburen RÖLE geyiği yapmak için Belge alırlar.

- Öncelik TELSİZ dir sonra RADYO AMATÖRLÜĞÜ dür .. en son ise ACİL DURUM gelir.. RADYO AMATÖRLÜĞÜNDE

- Fakat ben öyle değilim..çünkü benim Mesleğim TELSİZCİLİK , yani belge sadece ayıp olmasın diye var frekansları kullanabilmek için gerekiyor , ama ben 2.5 yıl PMR İle İstanbul u sokak sokak dolaştım .. hiç bir kurum veya kuruluşun hatta Radyo Amatörü' nün elinde olmayan verilere sahibim..

Bilgiler için teşekkürler. Çok alçak gönüllüsünüz. :smiley:

yazınız

TRAC Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti AFAD Başkanlığının hazırladığı TAMP Türkiye Afet Müdahale Planın da Haberleşme Grubu üyesidir.TRAC, AFAD tarafından yapılan tatbikatlara 52 şube 23 temsilcilik ile devamlı katılarak afet haberleşmesine hazırlık durumunu yükseltmektedir.

vay vayyyyyy:eek:

Müdür ne yaptın...vayyy beee:eek:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,409
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri