Ankara-Bolu-Yedigöller-Bartın(Amasra) Turu (3.ve4.Günler)

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan fozturk13 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,619

fozturk13

Ana Kamp
Yer
Aydın
Web
www.bisikletgezginleri.com
91a.jpg

92756199.jpg

Yedigöller havzası, kayan kütlelerin, vadiler ve akarsuların önünü kapatması sonucu oluşmuş. Yüzeysel ve yeraltı suları ile, bu göller birbirine bağlı. 7 adet gölden oluşmaktadır: Sazlıgöl, İncegöl, Küçükgöl, Deringöl, Büyükgöl, Kurugöl ve Seringöl’dür. Yöre: 1965 yılında, Milli Park Statüsüne alınmış. 2900 hektarlık bir alan. Yeşil denizinin ortasında, yedi tane mavi ada. Kuzeyden, güneye doğru, 1500 m. lik bir alana sıralanmış, yedi tane göl.
93258424.jpg

41267517.jpg

33680135.jpg

93266425.jpg

105qt.jpg

107ee.jpg

111hui.jpg

110yb.jpg

113rx.jpg

114do.jpg

115pr.jpg

Yedigöller2010 yılında açılan Kır Gazinosu'nda yiyecek,içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.Buradan bisiklet kiralayıp gezebilme imkanınız bile var.
Ayrıntılı bilgi almak isteyenler için irtibat bilgileri şöyle;

Tel :0374 217 80 86
GSM :0533 519 27 68 - 0532 599 18 11

info@yedigöller.web.tr
www.yedigöller.web.tr

118v.jpg

119k.jpg

fotoraf0425.jpg

fotoraf0429.jpg

fotoraf0433.jpg

fotoraf0393.jpg

fotoraf0440.jpg

fotoraf0447.jpg

fotoraf0445.jpg

DEVREK
fotoraf0451.jpg

sany0147.jpg

Baston imalathanesi
sany0155.jpg

sany0155.jpg

Bazı özel yapım bastonların tutamaç kısmında kullanılan erkek manda boynuzları.
sany0160.jpg

3.gün sonunda Devrek'ten 10 km sonra yine bir petrol istasyonunda geceliyorum.
fotoraf0456.jpg

Dördüncü gün sabahı Bartın'a doğru hareket ediyorum.
fotoraf0458.jpg

fotoraf0460.jpg

fotoraf0466.jpg

Bartın'dan görüntüler
fotoraf0470.jpg

fotoraf0471.jpg

Bartın Çayı
sany0271.jpg

sany0279a.jpg

sany0272x.jpg

Bartın Polisevi'ne yerleşip öğleden sonra dolmuşla Amasra'ya gidiyorum.Bartı Amasra 17 km.Eski garaj dan dolmuşlar kalkıyor.
Fotoğrafların bazıları cep telefonuyla çekildi
sany0214.jpg

sany0139.jpg

sany0240.jpg

sany0241f.jpg

sany0245s.jpg

sany0248.jpg

sany0253k.jpg

sany0225b.jpg

5.gün Mugada plajına gitmeye karar veriyorum. Çünkü diğer İnkumu, Güzelcehisar,Çakraz kadar ismi pek meşhur değil.Fotoğraflarına da pek rastlanmıyor.Onuniçin Mugada Plajını tercih ediyorum. İl emniyet Müdürlüğü önünden Mugada dolmuşuna biniyorum. Bartın'a hemen hemen Amasra kadar uzaklıkta
sany0204.jpg

sany0299.jpg

sany0291.jpg

sany0300k.jpg

fotoraf0478.jpg

Plajın sonunda birde tatlı su birikintisi var. Burada balık tutan insanları görüyorum. Genelde tatlısu kefali çıkıyormuş.
sany0334.jpg

Park eden araçların arasında tuhaf bir araç görüyorum.
sany0356.jpg

Su üstü işte böyle. Ama ben birde su altını merak ediyorum. Karşıdaki dağın yanında buluna küçük adacığın çevresinde bir dalış yapayım diyorum. Oraya gidip beraberimde getirdiğim dalış malzemelrimi giyiniyorum.Fakat hayal kırıklığı yaşıyorum. Su öyle bulanık ki. Hiçbir şey görülmüyor. Oysa ben Akdeniz Ege sahillerindeki gibi olacağını umuyordum.
sany0349x.jpg

Mugada'ya ilk araba sabah saat 09.00 da var. Bartın'a dönmek için ise ilk araba saat 16.00'da.
Bartın'a döndükten sonra Perşembe günü gece saat 01.00'e bilet alıyorum.Yeni otogar Bartın İl merkezine 10 km. uzaklıkta. Fakat şehiriçi servisleri mevcut.Gece 24.00 gibi Polisevinden ayrılarak terminale hareket ediyorum.
sany0361.jpg

sany0361.jpg

Genel Yorumum;Bir düşünür demiş ki; Paranın yok ettiği ruhların sayısı silahların yok ettiği ruhların sayısından daha fazladır. Bu sözün ne kadar doğru olduğuna burada gördüm. Kendimi yolunmaya gelen kaz gibi hissettim. Fiyatlar çok pahalı. Herkezin gözünü para hırsı bürümüş. Şehir limanı otoparka dönmüş. Zabıtalar ellerinde fiş otoparkçılık yapıyorlar. Her taraf satıcı kaynıyor. Birde doğal ortama uyum sağlamayan beton binaları görünce Amasra'nın geleceğinin hiç de parlak olmadığını söyleyebilirim.Eğer şimdiden önlem alınmazsa tabii.Fatih Sultan Mehmet Han Amasra'yı ilk gördüğünde ''Ceşmi Cihan bu mu ola'' demiş. Eğer Fatih Sultan Mehmet Han bugün yaşamış olsaydı bu lafı asla söylemezdi. onun yaşadığı 1450 li yıllardaki Amasra ile bugün gördüğümüz Amasra asla aynı olamaz.

Mugada plajına gelince oldukça sakin çadır kamp yerleri mevcut,geniş bir plajı varçManzara da mükemmel.Ancak bbakıma muhtaç.Temizlik konusunda zayıf. Fakat ilgi alaka gösterilip gereken yatırımlar yapılırsa adından epeyce söz ettirecek bir yer olabilir.

Etiketler
Ynt: Ankara-Bolu-Yedigöller-Bartın(Amasra) Turu (3.ve4.Günler)

özlemişim yedigölleri....
buralara kadar gelmişsiniz bastonumuzu görmüşsünüz keşke haberimiz olsaydıda sizi misafir ederdik neyse artık bidahaki sefere diyelim..
görüşmek üzere...

bu arada yedigöllerde göllerin 2 si kurudu diye biliyorum ama yakın zamanda yine gitmek gerek ;)

Fikret bey düşüncelerinize katılıyorum.. güzelim yerleri katletmekte üstümüze yok..

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri