Araç Üstü Çadır

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan mycamper Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 66
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 69,449
Ynt: Araç Üstü Çadır

Merhaba,
Bagaj taşıma sisteminden kastımız, araç bagajının üzerinde yük taşımakiçin kullanılan aparatlardır. Yurt dışından gelen gurbetçilerin araçlarının üzerinde mutlaka taktıkları ve fazla eşyalarını taşımak için geniş hacmi olan bavul şeklindeki bagajların bağlandığı bagaj kollarıdır. Aracınızın kullanma talimatında bagaj taşımasıyla ilgili mutlaka talimat vardır. Binek araçlar için maksimum 180 libre ( 90 kilogram ) taşıma kapasitesi ön görülmüş.Hatta araçtan araca bu oran düşebilir.Yüklüyken 100 km/saatı zorlamamak gerekir.
Aracınızı için en yakın servisten bagaj takılıp takılmayacağını öğrenebilirsiniz.
Fiat Albea aracım için kullandığım bagaın resimleri, araç durağan haldeyken 250 kilo ile 300 kilo arasında taşıyabiliyor ve tavana hiç bir zararı dokunmuyor.
Marea Liberty aracın tavanında bir değil iki adet çadır ve üç kişilik aile kamp yapabiliyor.
Selamlar
cartoptentresimleri179.jpg
[
Cartoptentresimleri009
i
Cartoptentresimleri176
Cartoptentresimleri086
MenengiKahvesi004.jpg
]mg][/img]g]

Etiketler

www.autohome.it bu cadirlari orjinalinin yapildigi faprik burda benim pajeromda var 5 yildir kullaniyorum 5 saniyede aciliyor 10 saniyede kapaniyor yagmuda karda en kotu hava kosullarinda icirisinde kalabilirsiniz ben bunu daha once dakarda gormustum carbon ve fiberglsdan yapiliyor modelleri cok farkli siteye girererk arastirma yapabilirsiniz ucretleri 3000.yt 5000 yt kadar var ben dogada foograf cektigim icin benim isime yariyor turkiyede 1 yil boyle daglarda yasadim butun bolgeleri gezdi m bu konuda yazismak isterseniz e postam ---- secim.cakmak@gmx.ch----- secimcakmak55@hotmail.com ZURICH

Selamlar.Bende bu sene fuarda gördüm çok kullanışlı ve o kadarda basit kullanımlı ve hijyen gözüküyor..süper ürün

İlgilenen arkadaşlar için araç üstü çadır linki :

http://www.thulepartner.com/default.asp?islem=auto

Sn. Cartop, Kamkac, Gargamel ve Necdet41'e ilgelerinden dolayı teşekkür ediyorum. İlgili siteye girdim. Carbon ve fiberglastan imalt edilmiş olan'ı çok beğendim. Türkiye'de satış yerleri olup, olmadığı konusunu araştırıyorum. Yurtdışından siparis edip, bir de gümrük işleriyle uğraşmak istemiyorum. İkinci el piyasasınıda araştırıyorum.
İlgilenen arkadaşlara tekrar, tekrar teşekkür ediyorum. E-mail adresim: gunenc33@hotmail.com

Bence bizim yerli üretim çadırlarımı vardır bir araşırma yapmak lazım bende araştırır buraya yazarım.ama bi arkadaş bir link vermiş Sayın Gün ben bir daha tazeliyim bence çok başarılı....ama ithal sanırım

http://www.thulepartner.com/default.asp?islem=auto

abi o çadırı benim kullandığım arabaya takarsanız telef olur gidene kadar ya arkadaki aracın üstüne uçar yada yırtılır t98 şanzumanlı scout la bile 140 160 gidiyorum :smiley: ...

Türkiye'de daha gelişmişi ve iyisi yapıldı. İki düğmeye basıldığında otomatik olarak çadır açılıyor, açılıp kapanması iki dakikayı geçmiyor. Her araca monte edilebiliyor. Çadır tabanı ve tavanı ısı izolasyonludur, aynı zamanda dünyada bulunmayan bir sistemle yatağın altında kalorifer sistemi olup çok soğuk havalarda bile içinde yatmak mümkün.TUBİTAK ( Türkiye Bilimsel Araştırma Kurumu ) ürünü değerli bulmuş ve teşvik kapsamına almış. Fiatı 1000 USD civarındaymış.
Beş yıl da garanti kapsamına alınıyor.
İlgilenen arkadaşlara linkini veriyorum
www.otokamp.com
rooftoptent237.jpg
[i
MenengiKahvesi004
m
Cartoptentresimleri161
g][/img]]

Sn. Gargamel, öncelikle konuyla ilgilendiğiniz için teşekkür ediyorum. Konuyu, henüz araştırma safhasındayım. Yerli olmasını ben de isterim. Ancak yerlilerin toplandığı zaman pek sağlıklı olmadığını görüyorum. İthallerinse, bizim bavul diye nitelendiğrdiğimiz, fiberglas ve karbon karışımından yapılmış bir aygıt içine yerleştirilmiş oldğunu ve yolculuk sırasında sorun çıkarmıyacağı kanaatindeyim. Ayrıca çok kullanışlı. Acıyorsunuz ve kuruluyor. Kapıyorsunuz çadırda kapanıyor. Yanılıyorsum lütfen uyarın.

Ayrıca, bir de trafik sorunu var. Yurtdışından gelenlerin araçlarının üstünde bagaj olarak kullanılan tipleri var. Bunlar yadırganmıyor. Ancak yerliler daha fazla yer kaplıyor ve dikkat çekiyor. Yerlilerin trafik kontrollerinde söktürülebilme olasılığı da, korkutuyor. Diğerinin sökülüp takılması daha kolay gibi görünüyor.

Sayın Yılmaz Gün,
Bahsettiğim yerli üretim Eminent marka Araç Üstü Çadır, Türk Patent Enstitüsünden patenti alınmış uluslar arası trfik koşullarına göre dizayn edilmiştir. Üç yıldır kullanıyorum ve hiçbir sorun çıkmadı.Trafik sormuyor bile. Her aracın fabrika talimatında kaç kilo bagaj taşıyacağı yazılı. Uluslararası talimatlarda binek araçlara maksimum 180 libre ( 90 ) kilo taşıma öngörülmüş. Fiberglass ürünler çok ağır ve tavanları basık olduğundan insan kendini tabutta gibi hissediyor.

Sn. Cartop,
Bilgilendirdiğiniz siteye yeniden girip inceledim. Ben de yerli olsun isterim, ama bahsettiğiniz araç üstü çadır kapatıldığında kötü bir görüntü arzediyor. Çok yer kaplıyor ve hareket halinde arabayı, diğerinden daha fazla zorlar, yakıt tüketimi artırır. Ayrıca, zevkime uygun değil. İlgilendiğiniz için teşekkür ediiyorum. Benim ki, acil bir durum değil. Araştırmaya devam edeceğim. Saygılarım ve teşekkürlerimle...

Bu araç üstü çadır olayı çok süper... Benim aracamın üstü açık bu nedenle cj'ler için bence kaput üstü çadır yapmalılar... Tek kişilik, ayak kısmıda sertleştirilmiş plastikten olmalı... cj'lerin kaputu biçok arabanın tavanından daha sağlam...
Nasıl fikir ama ;)

Merhaba OZDAL arkadasim ben secim cakmak zuricden beraber motor festivalinde tanismisdik firik vadisinde kahvalti yaptik senin sitede seni aradim ama bulamadim 11 ci ayin 27 sende istanbuldayim goruselim esine ve sana sevgiler selamlar Secim.Ve .Muberra . Cakmak e psta --- secim.cakmak@gmx.ch tel 05375225561 ararsan sevinirim NOT .--- Karavani ne yaptin ben hala arabanin ustundeki cadrla devam ediyorum

Evet gerçektende araç üstü çadırlar birbirinden güzel. bmw cabrio da adam tek tuşla açılır tavan yapıyor çok eski yabancı oto onarım ustası olarak kendime soruyorum ( yılardır işyerime yansanayi otoparçası sokmadım ) neden ithal mallarda estetik orjinallik kullanım rahatlığı vede kalite var tahminim şu; üreten firmanın ve tüketen şahsında maddi durmunun iyi oluşundan kaynaklanıyor misal şimdi cartop a sorsak sizde böyle fiber carbon karışımı güzel estetik bir aynen ithal gibi duran kullanılan bir ürün yapsanız cevap sanıyorum ki şöyle gelecek maliyet yükselir kime satayım şimdi ne oldu üreten sıkıntılı tüketen sıkıntılı yahu yerli mal değilmi ne bu fiyat demiyecekmi ama hiç ümitsiz değilim çünkü bir zamanlar doğu bloku ülkelerin kalitesiz malları gibi şeyler üretiyorduk bilenler bilir bu günlere şükür şuanki sanayimiizi görünce eski günler geliyor aklıma nerden nereye geldik inşaallah daha iyisine layığız ve o kaliteyi yakalayacağımız günler çok yakın belki yarından yakın ve ve hiç bir zaman yenilkçi ve bir şeyler yapma üretme çabasında olanlara laf etmeyin köstek olmayın lütfen ileri görüşlü yenilikçi ve buluşları ile faydalı olanları saygı ile selamlıyorum .

Güzel öneri ve görüşleriniz için teşekkürler,
Araç Üstü Çadırlar ( Roof Top Tents ) , İtalyada 1958 yılından beri üretilmeye başlanan. dünyanın muhtelif yerlerinde değişik markalarla ( Maggiolina, Hannibal, Mr. Swagman, Oasis, ARB vs. ) üretilen kamping, safari, çöl rallisi ve dünya gezileri için kullanılan bir araçtır. Önemli özelliği geziye çıktığınız aracınızın üstünde ev konforunu aratmayan hazır yatağı yastıkları, battaniyesinin hazır halde olması ve istediğiniz yerde çadırı açıp tatilinizi yapmanızdır. Yerede kurulan çadırlardan faklı olarak daha güvende kendinizi hissediyorsunuz. Yağmur, kar ve çamurdan yüksekte olma avantajı var.
Araç Üstü Çadırlar üretilirken, aracın seyahat esnasında karşılaşabileceği olumsuz tehlikeler ve aerodiynamic, ani fren esnasında aracın tepesindeki yükün savrulması gibi olasılıkların da hesabı yapılmaktadır. Burada ön plana çıkan özellik, Araç Üstü Çadırın mümkün olduğunca hafif tutulmasıdır. Hafif tutulurken, sağlamlığından ödün vermemektir. Bunun yanı sıra rüzgar mukavemeti ( aerodiynamic ) özelliği azgariye indirmektir. Uluslar arası hesaplamalarda, benimsenen maksimum ağırlık, hafif araçların tepesindeki bir yükün 180 libreyi ( 90 kilo ) yu geçmemesidir. Yani yük miktarı arttıkça hız miktarının azalması gerktiği anlamındadır. Bu özellik göz önüne alınarak ürettiğmiz çadırlar maksimum 45 - 50 kilo civarında tutulmuş, ağırlık yapacak tahta, sunta gibi materyallerden uzak durulmuştur.
Fiber bir tavanın ağırlığı en azından 15 kilodur. Dolayısıyla çadırın 60 -65 kilo olması demektir. Bu durumda seyir halindeki aracın karşılaşabileceği olumsuz bir durum söz konusudur. Diğer bir olumsuzluk ta, 60 kilo ağırlığındaki portatif çadırınızı aracın üzerine yüklemeniz zordur. 45 kilo yu ise iki kişi çok rahat biçimde aracınızın üzerine yükleyebilir.
Fiber tavanlı çadırların eksik yanlarından biri de, tavanlarını basık olmasıdır. İncelediğinizde tavan yüksekliği 110 cm geçmemektedir. Bu da dar bir alan anlamına gelmektedir. Tabiri caiz ise, tavuk kümesine girer gibi bir ortamla karşılaşıyorsunuz. Oysa çadır girişinin ferah, giriş kapısının ve tavanın da yüksek olması gerekmektedir.
Saygılalar.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri