Araca Ampermetre Bağlamak

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan barışözgür Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 44
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 16,849

barışözgür

Kamp II
öncelikle herkese merhaba

aracın aküyü değiştirdikten sonra, ikinci aküyü yaptığım kamplarda kullanmak için boşa çıkardım.
bu arada aracın elektrik aksamıyla ilgili bilgi edinmek için volt ve ampermetre aldım.
kargodalar bugün yarin elimde olurlar.

karavancıların bu işlere daha yatkın olduğunu düşünerek konuyu buraya açtım.

dikkat edilecek nokta şu an için yaşam aküsünün değerlendirmesini yapmak değil. araçtan işe yarar elektrik parametreleri almak..

ürünler
134051255 559041692

99854836 435129898

aklımdaki düşünce ampermetreyi alternatöre bağlamak
fikri , eleştirisi, ekleyeceği olan varsa
beklerim ...

Etiketler

Ekipmanın gelmiş kolay gelsin
Alternatörün birim zamanda sistemin şarjını amper ve volt olarak göreceksin.

Volt skalası;maksimum değeri 24-30 VDC tolereans olması gerekir. 8 - 16-20 volt pik değerleri bulabilir,olması gereken 14.6 - 15 volt değerleridir.

Ampermetre şönt direnci 50 amp.
Aracın alternatörü max kaç amp ? atıyorum 55 -70-90 v.b
Aracın batarya sistemi % 50 boş ve bu arada tüm elektrikli cihazları çalıştırırsan şönt direncin zarar görür,Amp değerlerini daima üst değer al.
Bu değerler bataryanın doluluk ve alternatörün devir hızlarına göre değişir.
Dıgital + girişine sigorta ekle.

Ekipmanın gelmiş kolay gelsin
Alternatörün birim zamanda sistemin şarjını amper ve volt olarak göreceksin.

Volt skalası;maksimum değeri 24-30 VDC tolereans olması gerekir. 8 - 16-20 volt pik değerleri bulabilir,olması gereken 14.6 - 15 volt değerleridir.

Ampermetre şönt direnci 50 amp.
Aracın alternatörü max kaç amp ? atıyorum 55 -70-90 v.b
Aracın batarya sistemi % 50 boş ve bu arada tüm elektrikli cihazları çalıştırırsan şönt direncin zarar görür,Amp değerlerini daima üst değer al.
Bu değerler bataryanın doluluk ve alternatörün devir hızlarına göre değişir.
Dıgital + girişine sigorta ekle.
teşekkür ederim.
aracın alternatörüne bağlamktan vazgeçtim . bir ihtimal araç çalıştırma yapıyorken aküden çektiği anlık çok yüksek amperin (300-400 amper gibi) alternatöründe dönmesiyle okuyucuya zarar verebileceğini düşündüm.okucuyucu ucuz umrumda olmaz ama alternatörden sonra şant yanar veya zarar görürse ozaman elektrik beslemesi olmayan bir araçla başbaşa kalmış oluucam ..

son kararım sigorta çıkışına koymak burda hem yukarda bahsettiğim olumsuzluk olmayacak hemde sigorya bağlı olan sistemelerin çalışınca kaç amper çektiğini görmüş olacağım. bnece daha işe yarar bilgi.

bu arada aldığım ampermetre yukarda resmi olan ile tam olarak aynı bağlantılara sahip değiil. bendeki ampermetre yükü sadece negatiften ölçebiliyor. :(

artıdan ölçmeye çalışınca devre yandı .... sadece voltmetre iş yapıyor.

şimdi bir daha artıdan ölçüm yapabilecek ampermetre arayışına giricem

teşekkür ederim.
aracın alternatörüne bağlamktan vazgeçtim . bir ihtimal araç çalıştırma yapıyorken aküden çektiği anlık çok yüksek amperin (300-400 amper gibi) alternatöründe dönmesiyle okuyucuya zarar verebileceğini düşündüm.okucuyucu ucuz umrumda olmaz ama alternatörden sonra şant yanar veya zarar görürse ozaman elektrik beslemesi olmayan bir araçla başbaşa kalmış oluucam ..

son kararım sigorta çıkışına koymak burda hem yukarda bahsettiğim olumsuzluk olmayacak hemde sigorya bağlı olan sistemelerin çalışınca kaç amper çektiğini görmüş olacağım. bnece daha işe yarar bilgi.

bu arada aldığım ampermetre yukarda resmi olan ile tam olarak aynı bağlantılara sahip değiil. bendeki ampermetre yükü sadece negatiften ölçebiliyor. :(

artıdan ölçmeye çalışınca devre yandı .... sadece voltmetre iş yapıyor.

şimdi bir daha artıdan ölçüm yapabilecek ampermetre arayışına giricem
Geçmiş olsun. - hattan akım ölçmek karavanda yaşam aküsü için kullanılabilir bir yöntem. Araç aküsüne takarsanız marş esnasında bu sefer de sönt belki de ilave olarak ampermetrenin girişi hasar görecektir. Araç aküsüne takarken marş kablosu aküden doğrudan çıkarken diğer bütün bağlantıları şöntün üzerinden geçirebilirsiniz. Alternatöre bağladığınzıda sadece alternatörün ne kadar akım ürettiğini görürsünüz. Akü hattına takılı iken ise akünün şarj ve deşarj akımlarını görürsünüz.

Şönt yöntemiyle akım ölçerken çok büyük olmasa da gerilim düşümü oluşacağını da göz ardı etmemelisiniz. Sizin şöntte 50A geçerken 75mV gerilim kaybınız olacak.

Şöntünüzü + hatta taktığınızda, oldukça iri bir eleman olduğunu da düşünerek çok iyi izole etmelisiniz. Hiç bir metalik objeye ve diğer kutup başına temas ihtimali olmamalıdır. Bu nedenle sistemi - hatta göre dizayn ettiklerini düşünüyorum. Kolay gelsin.

Son düzenleme:

Image
Image
Geçmiş olsun. - hattan akım ölçmek karavanda yaşam aküsü için kullanılabilir bir yöntem. Araç aküsüne takarsanız marş esnasında bu sefer de sönt belki de ilave olarak ampermetrenin girişi hasar görecektir. Araç aküsüne takarken marş kablosu aküden doğrudan çıkarken diğer bütün bağlantıları şöntün üzerinden geçirebilirsiniz. Alternatöre bağladığınzıda sadece alternatörün ne kadar akım ürettiğini görürsünüz. Akü hattına takılı iken ise akünün şarj ve deşarj akımlarını görürsünüz.

Şönt yöntemiyle akım ölçerken çok büyük olmasa da gerilim düşümü oluşacağını da göz ardı etmemelisiniz. Sizin şöntte 50A geçerken 75mV gerilim kaybınız olacak.

Şöntünüzü + hatta taktığınızda, oldukça iri bir eleman olduğunu da düşünerek çok iyi izole etmelisiniz. Hiç bir metalik objeye ve diğer kutup başına temas ihtimali olmamalıdır. Bu nedenle sistemi - hatta göre dizayn ettiklerini düşünüyorum. Kolay gelsin.
Dediklerinize katılıyorum. Uygulama böyleolacak muhakkak.
Bu arada devreyi nasıl test ettiğimin şeması

şemada şant direnç yok. sanırım kasstettiğiniz led lamba
Bahsettiğim ilk mesajda resmini verdiğiniz 50A 75mV'luk şönt. Son çizdiklerinizde Led'i niye taktığınızı zaten anlamadım. Ampermetrenin sağlıklı çalışabilmesi için şöntü kullanmanız gerek. Akım şönt üzerinden geçtiğinde uçlarında küçük bir gerilim düşümü oluşur ampermetre bu gerilimi ölçerek akım değerini gösterir. Yani sizin kulladığınız ampermetre eğer 50A 75mV bir şönte göre yapılmışsa şöntten 50A geçerken 75mV gerilim oluşur ve ampermetreniz bunu ölçer.

Genel olarak ampermetre kullanımı da çok elzem değil aslında. Akünün geriliminden şarj olduğunu anlayabiliriz genelde bu bize yetebilir, ancak kaç amperle şarj olduğunu veya deşarj akımını göremeyiz tabiki.

Son düzenleme:

Şantın dış sağ ve sol vidalarına akünün eksi kablo arasına bağlanmalıdır.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bahsettiğim ilk mesajda resmini verdiğiniz 50A 75mV'luk şönt. Son çizdiklerinizde Led'i niye taktığınızı zaten anlamadım. Ampermetrenin sağlıklı çalışabilmesi için şöntü kullanmanız gerek. Akım şönt üzerinden geçtiğinde uçlarında küçük bir gerilim düşümü oluşur ampermetre bu gerilimi ölçerek akım değerini gösterir. Yani sizin kulladığınız ampermetre eğer 50A 75mV bir şönte göre yapılmışsa şöntten 50A geçerken 75mV gerilim oluşur ve ampermetreniz bunu ölçer.

Genel olarak ampermetre kullanımı da çok elzem değil aslında. Akünün geriliminden şarj olduğunu anlayabiliriz genelde bu bize yetebilir, ancak kaç amperle şarj olduğunu veya deşarj akımını göremeyiz tabiki.
şemadaki bağlantı test şeması

şönt zaten kullanılacak

asıl sorun şu an bu göstergenin ampermetre kısmının sadece negatif hatta seri bağlanabilmesi.

çünkü benim istediğim pozitif hatta seri bağlayabilmek.

ampermetre hatta voltmetrede elzem değil aslında . ama her ikisi bağlanırsa aracın komple elektrik sistemi hakkında çok önceseinden oluşmadan hataları önleyebilecek bilgiler alınabilir.

buda benim gibi dağ başında yalnız kamp yapan biri olarak önme kazanıyor....

Kusura bakmayın ama bu alet hiç bir yere seri falan bağlanmıyor.
Aldığınız alet iki ayrı parçadan oluşuyor.
1-şönt dediğmiz iki ucunda vidalamaya uygun yeri olan düz bir parça
2- 12 volt ile çalışan elektronik gösterge.
Aletiniz çalıştırabilmek için önce besleme voltajı uçları diyeceğimiz iki adet kabloyu dogru kutuplama yani artısı eksisi dogru olacak şekilde aküye bağlamanız gerekir bunu yaptığını anda aletiniz sistemin yanı akünüzün o anki voltajını göstermeye başlar.
Akım ölçmek için elimizdeki "ŞÖNT" dediğimiz zımbırtıyı; neyin akımını ölçeceksek o elektrik tüketen aletin bir kablosu aletten çıkarılır çıkan uç şöntün bir ucuna takılır şöntün diger ucuda kablosunu çıkardığımız yere takılır.
Bakın henüz ŞÖNTÜN MONTAJINDAN BAHSEDİYORUZ.İşte satıcıların şönt montaj edilirken eksi tarafa monte edin sebebi de şayet şönt istenmeden şaseye yanı gövdeye değerse zaten ölçülen aletin şase kısmı olduğundan kaçak akım oluşmaz sadece akım degerini o an için göstermez olur sıkıntı meydana gelmez durumundan dolayı dır.Siz Ben yalıtımımı saglam yaptım hiç bir şey olmaz zaten artı uç tarafında montaj daha kolay diyorsanız şöntünüzü ölçeceğiniz aletin artı uç tarafına monte edebilirsiniz.Şöntünüzü monte ettiniz tamam.Şindi elektronik aletten gelen şönt ölçüm kablolarını şönte bağlama işlemine gelelim.Bu kabolun birini rastgele şöntün bir ucuna digerinide öbür ucuna sıkıca bağlayın tamamdır.Bu noktada ufak bir detay var.Şayet akımını ölçtüğünüz alet sadece elektrik tüketen bir alet ise söz gelimi farlar ise ve siz farları yaktığınıda 10 amper çekiyorsa aletiniz ya 10.00 gibi bir değer gösterecek yada -10.00 gibi bir değer gösterecek bu aslında dert değil sonuçta farların 10 amper tükettiğini anlayacaksınız yok arkadaş ben (-) eksi değer göstermesini istemiyorum derseniz o zaman şntün üstüne rastgele taktığınız akım ölçme uçlarının yerlerini değiştirin olsun bitsin.
Şayet akünüze giren ve çıkan akımı görmek istiyorsanız yine anlattığım gibi cancağınızın istediği kutup başını çıkarın şöntün bir ucunu çıkardığınız kutup başına takın,kutup başından çıkan bütün kablolarıda şötün diger ucuna bağlayın ama şayet artı kutup başında çalışıyorsanız aman şaseye kısa devre yapmamaya,dikkat edin vede ileride kısa devre yapmaması için şimdiden tedbir alın.
Yine akım ölçme kablolarını rast gele takın şayet kablolar ters takılmışsa akü dolarken - deger gösterecek boşalırken ise normal değer gösterecektir eh sizde şönt ölçüm kablolarını ters bağlarsınız olur biter.
Bana bir ton yazı yazdırdın bir bardak demli çay borcun oldu.
Hani seri bağlı olan nerede?
Kolay gelsin.

Kusura bakmayın ama bu alet hiç bir yere seri falan bağlanmıyor.
Aldığınız alet iki ayrı parçadan oluşuyor.
1-şönt dediğmiz iki ucunda vidalamaya uygun yeri olan düz bir parça
2- 12 volt ile çalışan elektronik gösterge.
Aletiniz çalıştırabilmek için önce besleme voltajı uçları diyeceğimiz iki adet kabloyu dogru kutuplama yani artısı eksisi dogru olacak şekilde aküye bağlamanız gerekir bunu yaptığını anda aletiniz sistemin yanı akünüzün o anki voltajını göstermeye başlar.
Akım ölçmek için elimizdeki "ŞÖNT" dediğimiz zımbırtıyı; neyin akımını ölçeceksek o elektrik tüketen aletin bir kablosu aletten çıkarılır çıkan uç şöntün bir ucuna takılır şöntün diger ucuda kablosunu çıkardığımız yere takılır.
Bakın henüz ŞÖNTÜN MONTAJINDAN BAHSEDİYORUZ.İşte satıcıların şönt montaj edilirken eksi tarafa monte edin sebebi de şayet şönt istenmeden şaseye yanı gövdeye değerse zaten ölçülen aletin şase kısmı olduğundan kaçak akım oluşmaz sadece akım degerini o an için göstermez olur sıkıntı meydana gelmez durumundan dolayı dır.Siz Ben yalıtımımı saglam yaptım hiç bir şey olmaz zaten artı uç tarafında montaj daha kolay diyorsanız şöntünüzü ölçeceğiniz aletin artı uç tarafına monte edebilirsiniz.Şöntünüzü monte ettiniz tamam.Şindi elektronik aletten gelen şönt ölçüm kablolarını şönte bağlama işlemine gelelim.Bu kabolun birini rastgele şöntün bir ucuna digerinide öbür ucuna sıkıca bağlayın tamamdır.Bu noktada ufak bir detay var.Şayet akımını ölçtüğünüz alet sadece elektrik tüketen bir alet ise söz gelimi farlar ise ve siz farları yaktığınıda 10 amper çekiyorsa aletiniz ya 10.00 gibi bir değer gösterecek yada -10.00 gibi bir değer gösterecek bu aslında dert değil sonuçta farların 10 amper tükettiğini anlayacaksınız yok arkadaş ben (-) eksi değer göstermesini istemiyorum derseniz o zaman şntün üstüne rastgele taktığınız akım ölçme uçlarının yerlerini değiştirin olsun bitsin.
Şayet akünüze giren ve çıkan akımı görmek istiyorsanız yine anlattığım gibi cancağınızın istediği kutup başını çıkarın şöntün bir ucunu çıkardığınız kutup başına takın,kutup başından çıkan bütün kablolarıda şötün diger ucuna bağlayın ama şayet artı kutup başında çalışıyorsanız aman şaseye kısa devre yapmamaya,dikkat edin vede ileride kısa devre yapmaması için şimdiden tedbir alın.
Yine akım ölçme kablolarını rast gele takın şayet kablolar ters takılmışsa akü dolarken - deger gösterecek boşalırken ise normal değer gösterecektir eh sizde şönt ölçüm kablolarını ters bağlarsınız olur biter.
Bana bir ton yazı yazdırdın bir bardak demli çay borcun oldu.
Hani seri bağlı olan nerede?
Kolay gelsin.
öncelikle teşekkürler çay dediğiniz nedirki , karşılıksız herzaman beklerim buyrun .

öncelikle konu şönt direncin nasıl bağlanması gerektiğine doğru gidiyor. nasıl bağlanması gerektiğini bildiğimi belirtmek isterim.
seri bağlantı nerde sorusuna gelecek olursak sizden alıntı yaparak cevaplıyım

"neyin akımını ölçeceksek o elektrik tüketen aletin bir kablosu aletten çıkarılır çıkan uç şöntün bir ucuna takılır şöntün diger ucuda kablosunu çıkardığımız yere takılır."

bu bahsettiğiniz zaten seri bağlantıyı ifade eder.

yapmış olduğum şemaya bakıldığında şönt olup olmadığı durumu farkettrmeyecektir.bu aletin çalışmasını kontrol için TEST şemasıdır. buradaki asıl sorun .. ben araçta sadece bir veya birkaç sistemi ölçmek istemiyorum araca bağlı bütün sistemleri ölçmek istiyorum.
bu işlevide sigorta çıkışına bağlayarak montajı kolay hale getirmek istiyorum.

sadece far veya başka birşeyi ölçmek isteseydim montaj okadar zorlamayacaktı ve halihazırdaki negatif hat üzerinden ölçüm yapabilen bu aleti kullanabilirdim.

şu an bunun gibi pratik bir alet arayışındayım satıcılara mesajlar atıyorum ama hala bulamadım.
çinliler standart yapmışlar sanırım :smiley:

pozitiften amper ölçmek istiyosan aleti çalıştıracak 4-30 v arası başka bir enerji kaynağı bağlamak lazım
ozaman çalışıyor. fakat sorun bu sefer araç içinde ikinci kaynağı nerden bulucam .

aklıma gelen şey çakmaklıktan usb çıkışlı bir kablo ile 5 v ile çalıştırmak . bunun testini yapıcam bakalım ozaman nasıl tepki verecek

İkinci voltaj kaynağı diye bir şey yok.akünün voltajı elektronik aksamı çalıştırmaya yeter.Pozitiften akım ölçmek gibi bir kavramda yok zaten.
Şönt denen şey aslında degeri çok küçük olan bir dirençtir.Biz bu şöntün üstünden akım geçirmeye başlayınca akımın degerine göre bu şöntün iki ucunda bir voltaj farkı doğar işte bizim alette bize akım ölçüyorum derken aslında şöntün üstündeki voltaj farkını ölçer ama bize bunu amper diye söyler.İşte ampermetre diye geçinen bu doğru akım voltajı ölçen aletin uçlarını şöntün üstünde oluşan voltaja göre dogru uç ile okursan (+) degerli rakam yazar,ters uçla okursan (-) degerli rakam yazar.Bu normaldir çünkü zaten akünün hangi kutup başına takarsan tak ya aku dolarken dogru yön olacaktır yada boşalırken.Yani senin kafana taktığın gibi pozitiften amper ölçmek diye bir durum, olay,kavram zaten yoktur.
sen illede marşa basarken aküden çıkan yüksek akımıda okumak istiyorum diyorsan bu dert değil ki .Önce marşa basarken aküden kaç amper çekildiğini araştır bul diyelim ki 100 amper çekiliyor eh sende o zaman iki adet 50 amperlik alet alıver gitsin.Bunları arabanın kutup başına parelel bağlarsın içeridede iki gösterge olur sen marsa bastığında (-40) +(-40) gösterirse demek ki marş motoru 80 amper çekiyormuş dersin.Motor çalışınca akü dolmaya başlarken de (+8)+ (+8) değer görünce hımmmmm akü 16 amperle şaj oluyor dersin.Her iki göstergede de akü voltajı aynı degeri gösterir.
Tabi iki şöntü kutup başına parelel bağlayıp sonra öbür uçlarınıda ana kabloya parelel bağlamayı inşallah yaparsın.önemli olan sönte bağlanacak akım ölçme uçlarını doğru bağlamakta.
Çay borcun ikiye çıktı.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,410
Kayıtlı Üye Sayımız
172,066
Kaydolan Son Üyemiz
Birkium

Çevrimiçi üyeler

Geri