Aracım Su Alıyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan skrespin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,191

skrespin

Yeni Üye
Herkese merhaba;
3 ay evvel aldığım Discovery TD5 aracım her yağmur yağısında farklı bir yerden su alıyor.

Sunroof kısımlarından su almasını zaten bekliyordum ama bu sabah yağan yağmur sonucunda ön yolcu koltuğunun paspası baya bir ıslanmıştı.

Bir önceki yağmurda da sürücü koltuğu tarafında araç camının sol üst köşesinden su aldı araba.

Sunroof bakımını dışında bu aracın su alabileceği nereler var, nerelere bakım yapmam gerekiyor.
Ki sanırım sunrooftan giren su sonucu ekte ilettiğim resim meydana geldi. :(

Bir de bu aracı aldığıma 45 50 kuruş yakarken artık 70 75 kuruş arası yakıyor, ki daha yeni aracın yağını, yağ-mazot ve hava filtresini değiştirdim.
IMG 2986 IMG 2988 IMG 3229 IMG 3231

Paspasın üzerine kapıdan su gelir başka yerde aramayın , kapı fitilinden gelecek diye bişey yok ama büyük ihtimalle camlardan kapı içine akan su kapı iç plastik pandizotundan sızıyordur , normalde bu araçta iç kapı saçındaki delikleri kapatan naylon vardır ama bakmak lazım sikası atmış olabilir

İlk bakımı yapılması gereken yer sunroof. Bence sizin halledebileceğiniz birşey değil, zaten tavan da gitmiş. Döşemeci yan trimleri ve tavanı söküp ön sunroof ön direkten inen tahliye ve arka sunroof arkaya giden tahliye temizlik ve bakımlarını yapıp tavan döşemesini yenileyecek, cillop gibi olacak. Benimki aldığımda yapılmıştı, sıkıntı yaşamıyorum. 400-500 TL'ye hallolur. O su direk buradandır, başka biryerden olacağını sanmam.

Filtre falan değişiminde hatalı birşey takılmış olabilir mi? 75-80 hem çok, hem de başta az yakıyor diyordunuz. Ki zaten yakması gereken 45-50 krş. Ben 265-60-18 BFG AT lastiklerle 50 yakıyorum.

Elinizden geliyorsa eğer gerekli tüm malzemeler satılıyor yanınıza bi arkadaş bulun güneşlikler kapı çıtalrı ışıklandırmalar ve diğer plastikleri söküp döşemeyi çıkarın yenileyin sanroofun fitilini değiştirin kapı fitillerini değiştirin kapı ayarlarını inceleyin sonra söktüğünüz gibi geri takın ..şimdi diceksinizki söylemesi kolay yapabilirsiniz kendinize inanın yoksa bu saydıklarım sanayide 1000 kağıt tutar bu işlemleri siz 200 liraya çıkarırsınız

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

1. Ön kapı menteşelerinden su alıyor olabilir.Ön kapılarda üst ve alt olmak üzere toplam 2 menteşe ve her menteşenin kasaya giren tarafında 3 er m13 civataları vardır. Kasa ya giren taraflar zaman ile boşluk olur ve oradan içeri ufak ufak yürür ve tabana ulaşır.
2. Tavan karton malzemeden ve az olsa da su tutuyor lakin zaman ile deformasyon olup can sıkıcı ve tamiri zor olan bir hale geliyor.
3. Ön cam fitili yani arabanın dışından tavana yakın olan parça eğer ön cam işlem görmüş ise bazen iyi takılmıyor ve ufak ufak tavan dan ya teyp üstüne ya da sağ ve sol tarafdan tavan kartonu yardımı ile yürüyor.
4. Kapı fitilleri içlerinde sıra sıra ve araları kendi ebatları kadar boşluklar ile metal zımba şeklinde parçalar mevcut. Bu parçaları el ile ama tavsiyem bir karga burun ile nazik bir şekilde ufak ufak sıkmak. Ama çok değil. Su eğer kapıların üstünden giriyor ise fitilin boşluğundan ön kapıların yüzünüzü dışarıdan kapıya doğru döndüğünüzde sol alt kısma denk gelir ve orada bir kavis vardır. O kavis fitilin tam düz olmadığı hafifce bir kıvrım aldığı bölümdür ve eğer iyi oturmamış ise yerine su yukardan fitilin içinden kendine bahsettiğim o kıvrıma kadar yol bulur. Taban halısı önde sağ ve sol 2 adet 4 vidalı plastik trim ile ve arkada sağ ve sol 2 adet 2 şer vidalı trim ile sabitlenmişdir. Lakin halıların altındaki sünger poliüretan ve halı ile arasında membran var. Bu ne demek su ve ya nem hep orada kalacak demek. Halıyı kurutmanız gerek.
5. Her iki sunroof da da su tahliye şeffaf hortumları vardır. Bazen yerlerinden çıkarlar ya da tıkanırlar. Bu da tavandan su sızma sebepleri arasındadır.
6. Motor kaputunu kaldırdığınızda ön cama yakın bir havuz göreceksiniz. O havuzun her iki tarafında tahliye delikleri var ve ön tekerleklerin bulundu kaportanın içinden akar ve gider. Tahliye deliklerini kontrol edin. Ön yan sinyallerin bulunduğu kaporta ki bu ön tekerleklerin bulunduğu kaporta ile aynıdır sadece size iyi analatabilmek için betimliyorum, üst kısmı yani mator kaput kısmında 5 adet m 10 civata, ön far ile birleşti yer ama aynı zamanda ön tamponunda birşleği yani üçününde kesiştiği noktada 1 adet m 10 civat, ön kapıya yakın olan kısında 3 adet m 10 civat mevcut. Ve ön tekerlek dookilerinin 3 adet 6 köşe torx bombe başlı vida var.Bunları neden yazdım. Bu kaportayı çıkarmadan ön kapılara ulaşmak zor olduğu için bunları anlattm. Her iki ön taraf içindir.
tavsiyem bu menteşeleri sökecek iseniz ön kapıları kapatıp öyle sökün ama her iki menteşeyi aynı anda değil ve kasa tarafına bağlı olan kısmı sökün çünkü su oradan gelir ise gelir.

Son düzenleme:

Halının sökülmesi.

Öncelikle gözünde çok büyütme evet uğraşlıdır ama umutsuzluğa kapılma.

1. Araban elektrikli koltuklu ise ilk önce ön koltuk altlarındaki soketleri sök. Ama dikkatli ve nazik bir şekilde. Çoğunun tırnaklı kilit sistemi vardır. Her iki ön koltukta 4 civata vardır ve 6 köşe tork kafadır. Ön koltukların arka kısmına bakan 2 civata dan arabanın dışına doğu olanı , arabanın altında somunlu sistemdir. Yani kontradır. Diğerlerini yuvaları sabittir.

2. Sıra geldi içi trimleri sökmeye. Ön emniyet kemerlerinin bulunduğu trimleri sökmek için ön ve arka kapıların fitillerinin iki kapını birbirine yakın olduğu yani orta direk bölüm taraflarındakini sökmen lazım. Çünkü bu trimler tırnaklı olarak direğe takılıdır. Orat direkde 2 trim var biri emniyet kemerini olduğu diğeride onu altındaki. Emniyet kemerinin trimi tavan kısmında 1 adet metal klips vardır.inceden dikkatli kastır ve çıkar sonra tırnakları dışarı doğru hafif ve dikkali şekile kastır çıkar. Alttakinin ise halıya yakın tarafında 2 adet metal klips var aynı işlemi uyguna zaten onda da direğe bağlanması için tırnaklar var . Yani aynı işlem. Motor kaputunu açtığın mandalın solunda palstik bir trim var ve yanlış hatırlamıyor isem biri somun görevi gören, diğeri ise pin işlevli olan 2 adet pilastik parça var. Onu sökeceksin. Pedalların hemen üstünde beyin kablosunu sabitlendiği trim var onunda pin işlevli 3 adet yanlış hatırlamıyor isem sabitleyicisi var. Bunları söktün sonra,

3. Kapı eşiklerindeki trimleri sökeceksin.
Cfpxpa1a

İlk önce 13 numara sonra 9 numara ve 9 numarada 4 adet 16 numara vida var ve paslanmış ise zorlama wd 40 ile ya da muadili ile yumuşat. 1 Numara gördüğün gibi ön halılar ama onlar birleşik değil 2 ayrı parça ve ön yolcu tarafı 2 adet plastik sonu ile vites kutu kısmına sabitlenmiş. Bu trimlerden sonra koltuk altlarında sürücü tarafında anfi diğer tarafda cd 6 lı cd changer var onlarıda sökmeden halıyı çıkaramazsın.

4. Halıyı çıkarı iken yavaş yavaş çıkar yapışmış olabilir süngerine zarar verme.

Kapı menteşelerine rahat ulaşmak için sökmen gereken parça 1 numara ve 5 numara üst taraf vidaları, 7 numara sol tarafı kasaya bağlanan mavi ok , sağ tarafı 1 numaralı paraçaya bağlanan kısım mor ok
Foto da gösterilmeyen 1 numaranın sol ön alt kısmında hafif bir sağ doğru mink çıkık var orada da bir adet m10 civata var. kırmızı ok Bu arada ön farıda sök

Ln0078b 1

Herkese çok teşekkürler,
Dediklerinizi tek tek yapmaya gayret edeceğim.

Üşenmeyip bu kadar bilgi paylaştığınız için de cidden hem mutlu oldum, hem de doğru yerde olduğum için tekrar bir sevindim :smiley:
Adamsınız :smiley:

Ne demek rüca ederim bugün size yarın bana. Sonuçta bu DISCOVERY KARDEŞLİĞİ :smirk: . Bu arada elimden geldiğince yardıma hazır olduğumu bilmelisiniz.

Sunroofların sadece sol taraflarındamı su gideri var? , şemada öyle gözüküyor , eğer öyleyse sıkıntılı durum
Yukardan sunroofu açıp bakınca su gider delikleri gözükmüyor , gözükse basınçlı su basıcam , hortum içleri temizlensin diye ama gözükmüyor . Görmek için bi takım parçaların sökülmesimi lazım ?

Ben her iki tarafında var diye hatırlıyorum. Ama bence su basmayın hortumlara ulaşmaya çalışın, Yanlış hatırlamıyor isem arabanın arka tarafına yakın sağ sol taraflarda olmalı ve orta direkten aşağı doğru tahliye olması gerekiyor. hortumlar şeffat tı ben gördüğümde. Lakin hatırladığım bu....su basmak tıkalı ise daha çok tıkanmasına sebep olabilir. Şemada aslında gösteriyor lakin her zaman şemalar birbir açıklamalı değil bu şemalar 98-2004 modellerin hepsi için ortak. bazen eksiklikler olabiliyor.

Arka sunroofun tahliye hortumlarının alt uçları arka stopların arkasında hemen şeffaf değil siyah hortum her ikiside , ama ordan bişey yapılamaz , sadece nefesle çektim hava geliyor , temizlenmesi için yukardan su basmaktan başka çare yok , tavan döşemesi çıkarsa ayrı tabi , oda hiç işime gelmiyor , söküldümü kesin kesin kırışır

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,422
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Geri