Arazi Aracı için Ayrı Ehliyet Verilsin >:(

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan rumelian Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 46
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 13,867

rumelian

Kamp III
Yer
istanbul
Ruhsatında Arazi aracı yazan araçlar (bizim araçlar ve SUVlar) için ayrı ehliyet verilsin... B sınıfı ehliyet sahipleri ayrı olarak bu sınava girsin. özellikle normal b sınıfı ehliyet alırken uygulanan direksiyon sınavı uygulansın, özellikle park etmek... sonra temel arazi kullanımı için ufak bir uygulama yapılsın.. bıktım sırf hava olsun diye 4x4 alıp sonra kullanmaya korkan, trafikte karşı karşıya geldiğinizde sana yol vermek geri gitmek gibi manevraları bile yapmaktan aciz kadın ve erkek (şu sıralar fark etmiyor) sürücülerden !!
otomatik vites ve park sensörü hatta bazı araçlarda kızıl ötesi geri vites kamerası bile var ama geri vitese takıp yolu açmamak için 15 cümle sarf edip yaptığının saçmalığına kendisininde inanıp, sonra (dakika tuutum 4 dak. 20 sn) 20 m geri gidebilen sürücülerle mi boğuşacağız. onların hareket etmesini beklemekten verem olan bendeniz kaldırımlara hatta yeşil alana çıkmak suretiyle kendi arabamı hırpalamayı göze alıp onlara yol açtım. hayır vergiler arttırılması bile fayda etmedi şu sırf komşusuna hava atmak için alınan jiplere...
madem bu başka sınıf bir araç, madem vergisi hatta muayene şekli farklı, o zaman ehliyeti de farklı olsun sadece ihtiyacı olanlar ve 4x4 tutkunları kullansın veya nasıl kullanılması gerektiğini bilen şöförler kullansın..
hatta önerim sınavlarında düz vites Land rover defender kullanılsın..
Not: bu önerinin sahibi araba kullanmayı bayan şöförden öğrenmiştir. bu öneri salt "acemi bayan şöför" yaygarası değildir.

Etiketler

Ynt: Arazi Aracı için Ayrı Ehliyet Verilsin :mad:

ama abi her 4x4 denmekte olan araç arazi aracı değil ki

her araba kullanana şoför denmez ki

yapma gözünü seveyim hele benim gibi vize arifesinde olan biri için

vazgeç önerinden vur dağlara :D orada park sensörü lazım değil :D

ama cem arkadaşım şimdi alındım 16 yıldır asvalp aracı kullanıyordum şimdi ilk jeep mi aldım sen eğliyet diyorsun oldumuuuu

ayhan abicim kullanabiliyormusun düzgün ? park et desem park edebilecekmisin o aleti? o zaman sorun yok.. tamam başımıza iş çıkmasın ama arazide giden 4x4 yadırganır oldu ya acemi şöförler yüzünden :D komşuya hava atmak, polat alemdar vs gibi olmak, acemilere yüksek araba iyi olur özgüven gelir gibi sebeblerle alınıyor bu makinalar trafikte kahrını biz çekiyoruz.. hem 16 yıllık şöföre ufak bir sınav vız gelir be abi..

dogru diyorsun şaka bir yana katılıyorum sana ehliyet almak çok kolay oldu bidaha birçok sınavdan geçirmeleri lazım bu insanları ve inanıyorum ki yollar çok rahatlarr

hehe evet valla cem geçen ay tarabya sahilinde bi tane linkkon jip mi desem kamyonmu desem :smiley: ben çekmisin otelin oraya çay içiyorum ablam burnunu ayarlıyamamış araya girerken sevgili cj me vurdu ve bana bu nasıl araba çekmek die fırça attı hehe haklısın arkadaşımm sonuna kadar ...kendimi denize atacaktımm valla :smiley:

benim sinirlendiğim şahıs da yokuş çıkana yol verilir diyordu :D ... tek arabanın geçebileceği yer, bir koridor gibi düşün, o daha başında, ben sonuna gelmişim, arkamda 5 tane araba var, ona yol verecekmişim geri geri gidecekmişim en az 150 metre tabi sadece ben değil arkamdaki 5 arabada gidecek, o geçecek ondan sonra geçeceğiz. bilenler için; zekeriyaköy migrosun yanındaki yol... iki taraflı araç parketmesi yüzünden tek şeritli yol haline gelen yol... yani 40 kişi çağırsak olay yerine 41 kişi de beni haklı bulur.. tabi son model land rover freelanderlı bayan şahıs bana laf yetiştiriken arkaya bu seferde bir adet son model toyota lland cruiser geldi ve bunlar en az 6 metre genişliğinde, arkası tamamen boş olan bir yolda bize yol açabilmek için 20 metre geri gitmek lütfunu 4 dakikada gösterebildiler. hele o toyota geri giderken o kadar stress yaptı ki biraz daha mesafe gerekseydi arabadan iinip kaldırıma oturup ağlardı herhalde :D

süper yaaaa o anı kameraya alıp moralin bozulunca izleyip izleyip gülecen abiii...ehliyet fikri hiç fena değil ama cem biliyorsun türiyede yaşıyoruz o kadar para verip tankla gezen arkadaşlar emin olki bi yolunu bulur o ehliyetide alır bunun önüne geçme şansımız yok bence yurdum insanı yani ilk sahte doları yapmış bir milletiz ;)

cem arkadaşım yapma allahını seversen. Ben sınav sistemi yüzünden üniversite okumaktan vazgeçtim. Sen böyle diyosun şimdi sınav falan derler, en büyük zevkimden vazgeçerim günahıda senin olur :D :D :D

Cem o olayı yaşadığın malum kişi kimse aramızda para toplayıp onu psikoloğa götürebiliriz.. :D :D :D

walla şahsen ben park etme özürlüyüm.(vede acemi şöför + bayan :p ) helede araç büyükse.
kardeşimde jeep cherokee var. araba otoparkta yatıyor o yurtdışında olduğu sürece.
elimi sürmüyorum.
sürersem yukarıda anlatılan durumları yaşama ihtimalim çok yüksek çünkü. park edemem,trafiği katlederim. en olmadı çizerim orasını burasını hem kendi aracımın hem karşımdakilerin.
İnsan kendini bilecek. Benim için henüz çok erken bu kadar büyük araç ile şehir trafiğinde gezmek.

hepinizin yorumlarına canı gönülden katılıyorummmmmmm ;D ;D ;D ;D ;D

B sınıfı ehliyetini almış biri trafiğe çıktığında ne kadar donanımlı oluyor ki? Örneğin dizel motorun üzüm suyu ile çalışmadığını bilirseniz, bilgi seviyeniz ortalama motor sınavını geçmeye yetiyor . Direksiyon eğitimi ise aracı stop ettirmeden kaldırıp durdurmaktan ibaret. Yeni bir sınıf ehliyet için sınav ve eğitim de mevcuttan farklı olmayacaktır.

b sınıfı ehliyet sınavında koltuğa oturduğunuzda aynaları ayarlayın emniyet kemeri takmaya yeltenin (ki taktırmayacaklar) sonra stop ettrimeden kaldırın götürün aldınız ehliyeti.. aynalar ve kemer takmaya yeltenmek 50 puan :D

benim fikrim caydırıcı özellik taşısın diye.. sırf hava atmak için jip almak istediklerinde bir ehliyet sınavına girmek zorunda kalacaklarını bilsinler... caydırıcı olur... yoksa aramızda hangimiz bir ehliyet sınavını daha geçemeyecek kadar kötü şöför??

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri