Arazide Otomatik Vites Sorunu?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan artur_2929 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 35,811
Ynt: Arazide Otomatik Vites Sorunu?

L200'lerde seri üretim hatası yada belli bir üretim partisinde hata olabilir faka en doğru teşhiş için aracı o şartlarda incelemk lazım, yani denemek, gerekirse zorlamak hangi şartlarda hangi tepki verdiğini gözlemlemek lazım. Çok basit bir denge hatası yada basit bir ayar eksikliği bile neden olabilir. Çok büyük arızaların ve sorunların bazen çok basit çözümleri olabiliyor yada basit bir civata, çok büyük problemlere.

Servislerin nasıl çalıştığını bilirim çünkü bizim de servisimiz vardı. Artık usta yetişmiyor çünkü herşey servislerde "yenisi ile değiştirme" mantığı üzerine. Eskisi gibi problem çözme ustaları değil de. sök-tak'çı ustalar(!) yetişiyor. Benim gözümün içine baka baka sağlam parçayı bile değiştirmeye kalkıyorlar mesela ;D

Etiketler

Otomatik vites buyuk problem degil, ben arazide otomatik sanzuman dagitanlar kadar duzleride dagitan gordum, hatta daha fazla gordum, eskisi gibi degil artik otomatik sanzumanlarida cok iyi yapan ustalar var ozellikle istanbuldakileri biliyorum. Discovery 2 min otomatik sanzumanini komple yeniledim 3000 TL ye maloldu, 10 yasinda bir sanzumandi, bir 5-10 sene daha tekrar problem cikartmaz. Ve daha ucuzada yapilabilirdi ve iyi bir usta tercih ettim. Ama her markanin otomatigi LR gibi olmayabilir, bilemem

3000 ytl çok ta ucuz sayılmaz ama o şanzıman için makul bir fiyattır muhtemelen.

Genelde sık bozulanların tamir masrafı daha düşük oluyor. Mesela bu sitede başka bir forumda jeep cherokee şanzımanlarının bozulmasının hiç dert olmadığından "yenisinin" ucuz olduğundan bahsediliyordu. Böyle bir mesajı okuduğunuzda asıl anlamanız gereken cherokee şanzımanının yenisinin ucuz olduğu değil, uyduruk bir sebepten "bozulup" aslında ciddi bir problemi olmayan cherokee şanzımanlarının sayısının bol olduğu ve kolay tamir edilip "yeni şanzıman" diye müşteriye satıldığı.

off road araclarinda bir snorkele 1000 tl, yukseltme kitlerine 2000 tl verdigimizi dusunursek, BMW ile ayni sanzumani kullanan , dunyanin en iyi sanzuman markalarindan birisinin komple yenilenmesine 3000 tl yuksek bir rakam degil. sadece bir kerede verilen para gozumuze buyuk geliyor, oysa sanzuman bir aracin herseyi.

Tekrar bozulmayacaksa bence gayet makul. Toyota şanzımanları işinin ehli bir usta bulunabilirse sanayide onun yarısı kadar bir fiyata tamir edilebiliyor. Asıl problem ustanın işinin ehli olup olmadığından emin olmak, bu sebeple seneye tekrar bozulup bozulmayacağını bilememek.
Yetkili servise giderseniz de size makul bir fiyata "yeni" bir şanzıman veremiyorlar jeep servislerinin cherokee için yaratabildiği "yeni" şanzıman imkanı bunlarda yok.

Eski tip tork konvertörlü otomatik şanzımanlar verimi daha düşük ama daha sağlam oluyor. Yeni çıkan binek araçlarda kullanılan tiptronik vs diye adlandırılan şanzımanlar normal şanzımanın elektrik motoru ile kontrol edilen tiplerinden. Normal şanzımandaki septomlar daha az olsada aynı. son zamanlarda otomatik şanzımanda balata yakanları duymuşsunuzdur. Genel itibariyle bakımları zamanında yapılmış bir otomatik şanzıman sorun çıkarmaz. Örneğin yağının bizim araçlarda(suzuki vitara) 40bin km de tamemen boşatılıp(tork konverteri dahil) değiştirilmesi gerekir. Yağ değiştilmez ise kirli yağ , valfleri ve özellikle yağ pompasını bozuyor. Bunun sonucunda tork konvertörüne yeterli basınç gitmiyor ve kaçırma dediğimiz olay meydana geliyor.

1 yıl kadardır otomatik şanzımanlı Vitara kullanıyorum. Benim aracımda şanzımanın performansından memmun değilim ama arazide beni hiç üzmedi. Koca koca 35-38" lastikli araçların ardından heryere gittim. Aracın altı oturmadığı -tekerler boşa çıkmadığı sürece ilerliyor. Arkaya %100 kilit taktıktan sonra daha bi iyi oldu. Tek tekerin bile yere temas etmesi yetiyor.

Daha öncede bu konular tartışıldı. Benim gördüğüm her iki şanzımanda arazide başarılı, farklılık çoğu zaman pilottan kaynaklanıyor.

Tüm Mitsubishi L200 kullanıcıları selamlar. 2 gün önce L200 Magnum 4x4 aldım. Aracı serviste kontrol ettirdim. boya,arıza falan yok dediler. ancak aracı 4x4 L pozisyona alıp hareket ediyorum. sonra durup 4x2 ywe geçtiğimde araç 4x4 ve dif. kilit li pozisyonda kalıyor. bir süre sonra çıkıyor. bu normalmidir yoksa bir sıkıntımı var. yardımcı olursanız çok sevineceğim. ilk günden soğumaya başladım.

lausbir' Alıntı:
Tüm Mitsubishi L200 kullanıcıları selamlar. 2 gün önce L200 Magnum 4x4 aldım. Aracı serviste kontrol ettirdim. boya,arıza falan yok dediler. ancak aracı 4x4 L pozisyona alıp hareket ediyorum. sonra durup 4x2 ywe geçtiğimde araç 4x4 ve dif. kilit li pozisyonda kalıyor. bir süre sonra çıkıyor. bu normalmidir yoksa bir sıkıntımı var. yardımcı olursanız çok sevineceğim. ilk günden soğumaya başladım.
Bir süre derken ne kadar süreden bahsediyorsunuz?

lausbir' Alıntı:

bence normal ama serviste bir daha kontrol ettirebilirsiniz. pick-upların A/T şanzumanlarında 2H'dan 4H'a veya 4L'a geçerken biraz beklenmesi gerekmektedir. araç elektronik olarak geçmektedir. ve bunun süresi vardır okadar uzun bi süre değildir ama yinede düz vites gibi hemen geçiş yapmaz. ;)düz vites gibi yanında yavru vites sistemi yoktur.

yaklaşık 2010 haziranından beri Ford Ranger WİLDTRAK 4x4 e 3.0TDCİ 153PS, 320NM tork a sahip vede 5 ileri tam otomatik şanzuman sahip 2H,4H ve 4L olarak kullanabiliyorsunuz + arka kısmı kilitli difransiyele sahip, ben düz vitesten daha çok sevdim tabi araç şirket aracı olunca kendi aracınız gibi kullanamıyorsunuz tabi ki ama söylediğiniz olay bu araçta da var hemen geçmiyor veya hemen çıkmıyor. düz mü otomatik mi derseniz ben otomatik şanzuman derim..

bacarmobil' Alıntı:
bence normal ama serviste bir daha kontrol ettirebilirsiniz. pick-upların A/T şanzumanlarında 2H'dan 4H'a veya 4L'a geçerken biraz beklenmesi gerekmektedir. araç elektronik olarak geçmektedir. ve bunun süresi vardır okadar uzun bi süre değildir ama yinede düz vites gibi hemen geçiş yapmaz. ;)düz vites gibi yanında yavru vites sistemi yoktur.

yaklaşık 2010 haziranından beri Ford Ranger WİLDTRAK 4x4 e 3.0TDCİ 153PS, 320NM tork a sahip vede 5 ileri tam otomatik şanzuman sahip 2H,4H ve 4L olarak kullanabiliyorsunuz + arka kısmı kilitli difransiyele sahip, ben düz vitesten daha çok sevdim tabi araç şirket aracı olunca kendi aracınız gibi kullanamıyorsunuz tabi ki ama söylediğiniz olay bu araçta da var hemen geçmiyor veya hemen çıkmıyor. düz mü otomatik mi derseniz ben otomatik şanzuman derim..
rangerde arka kilit varmı yoksa lsd mi var

arkadaslar bizde de L200 magnum var 2006 model otomatik vites ve aldıgımızdan beri cesitli arzi kosullarında kullandım aracı fakat sanzumandan kaynaklanan hicbir sorun olmadı aksine sizlerinde belirttigi gibi motorun gucunu lastiklere daha dengeli vermesi cogu zaman duz vites araclardan daha iyi performans gostermesine sebep oldu. konuyu baslatan arkadasımız otomatiklede vitesten atma durumu oldugundan bahsetmis, fotolara dikat ettimde genellikle karlı yollarda kullanılmıs araclar yani cok soguk ortamlarda. eger bu vitesten atma olayları arac yeni calıstırıldıgı zamanlarda oluyorsa bunun sebebi asırı soguk sanzıman yagı olabilir diye dusunuyorum tabi bu benim nacizane, okuduklarımdan cıkardıgım bir yorum. bana bunu dusunduren ise baska ortamlarda otomatik viteslerin boyle bir sorun cıkartmamıs olması

artur_2929' Alıntı:
haklısınız zaten mitsubishi servisiylede uzun süre görüşüldü onlarda bi çözüm bulamadılar.ama hala aklımda otomatik ve düz vites arasında soru işaretleri var.

ayrıca sayın egeli 34 ona sadece Disco2 diyip geçmeyin o ayrı bir makina. onda sorun yaşamamanız normal :smiley:

elimede fazlaca resim var bi kaç tanesini sizlerle paylaşmak istedim.

dscf0628.jpg

n71095991910929574573.jpg

20750273514734919710959.jpg

20750273514694919710959.jpg

13665185314559919710959.jpg

13665185315814919710959.jpg

Artur 2929 Selam,

Bu Eklediğin Resimlerin Birçoğu Benim Resimlerim. Nereden Aldın Sen Bu Resimleri veya Nerede Çalışıyorsun. GSM Sektöründemisin ?

http://www.4x4dergi.com/2011/02/26/off-road-icin-otomatik-vitesmi-manuel-vitesmi.html

ARKADAŞLAR ARAZİDE DAHA DOGRUSU OFFROAD DA ARAÇ KULLANACAKSANIZ ARACA DA HÜKMETMEK İSTİYORSANIZ TEK KELİMEYLE MANUEL VİTES ANLAŞILDIMI BİLMEM :D :D

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR