Av Tüfeğine Hapis Geliyor

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 13
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 4,672

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
18.04.2007 11:16

Yivsiz av tüfekleriyle işlenen suçlarda artış yaşanması, AKP’yi harekete geçirdi. Ruhsatsız olarak taşıyanlara yeni cezalar geliyor.

AKP İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz’un imzasını taşıyan ve 2521 sayılı kanunda değişiklik öngören yasa teklifi, tip ve görünüşleri itibariyle harp silahlarına benzeyen av tüfeklerinin imal, ithal ve satışına ilişkin İçişleri Bakanlığı’na sınırlama yetkisi veriyor. TBMM Başkanlığı’na iletilen teklif, ruhsatsız olarak bu tüfekleri taşıyanlar hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası da öngörüyor.

Ceza kanunlarında yapılan değişiklikler sonucu, ruhsatsız olarak taşınması veya bulundurulması yaptırımsız kalan yivsiz av tüfekleriyle işlenen suçlarda artış yaşanması, AKP’yi harekete geçirdi.

AKP İstanbul Milletvekili Gülseren Topuz, 2521 sayılı Avda ve Sporda Kullanılan Tüfekler, Nişan Tabancaları ve Av Bıçaklarının Yapımı, Alımı, Satımı ve Bulundurulmasına Dair Kanunda değişiklik yapan yasa teklifi hazırlayarak, TBMM Başkanlığı’na sundu. Ülkenin genel güvenlik ve asayişine olumsuz etkisi olabilecek durumların önlenmesinin amaçlandığı yasa değişikliği teklifine, ceza kanunlarında yapılan değişikliklerle bu silahların ruhsatsız taşınması ve bulundurulmasının yaptırımsız kalması ve yeni Ceza Kanunu’nda da bu yaptırımın karşılığının bulunmaması nedeniyle ihtiyaç duyuldu.

Teklifle, 2521 sayılı kanunun 6. maddesine ekleme yapılarak, tip ve görünüşleri itibariyle “harp silahlarına” benzeyen av tüfeklerinin imal, ithal ve satışına ilişkin İçişleri Bakanlığı’na sınırlama yetkisi veriyor. Buna göre, sınırlamaya rağmen bu silahları imal eden fabrika ve imalathanelerle bunları bulunduran ve satan bayilere 5 bin YTL’den 50 bin YTL’ye kadar para cezası verilecek.

SUÇ ORANI ARTTI

Teklifin madde gerekçelerinde, "yaptırım olmaması nedeniyle bu tüfekleri ruhsatsız taşıyanlarla ilgili yargılamalarda şahıslara herhangi bir ceza verilmediği, bu silahların müsadere edilemeyerek yargılama sonucunda mahkemeler tarafından sahiplerine iade edildiğine" dikkat çekildi. Gerekçede, "bu silahların edinme kolaylığı nedeniyle suçlarda büyük oranlarda kullanıldığı ve bu silahlarla işlenen suçlarda artış olduğu" da vurgulandı.

HAPİS CEZASI GELİYOR

Teklifle, sözkonusu kanunun 13. maddesinde değişiklik yapılarak, "ruhsatsız şekilde bu tüfekleri taşıyanlar hakkında 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile bin güne kadar adli para cezası" öngörülüyor.

(ANKA)

Etiketler

Ynt: Av Tüfeğine Hapis Geliyor

Atatürk'ün şu sözlerine kulak vermenizi isterim arkadaşlar...

"Silah barışın teminatıdır..."

Şehir magandalarının, suçluların, çetelerin, veya psikopatların ellerindeki silahları kastetmemiştir sanıyorum.

Haklısın...

Özür dilerim...

Bir silah meraklısı olarak daima düşmana karşı kendimi milis güç olarak gördüm... Ordu-Millet bir ecdadın torunu olarak silahlarada düşkünlüğüm var...

Senin düşüncene sonuna kadar hak veriyorum... Ehil elde olmayan at... diye başlayan bir atasözü var ya....

itte kopukta varsa bizde de olmalı
ama biz ortada sergilememeliyiz
düğünde bayramda filancanın şampiyonluğunda ateş açmamalıyız

tabi ki namluya çiçek ekmek hepimizin temennisidir ancak sırplar silahlanırken namluya çiçek eken boşnakların soyunun kurutulduğunu da unutmamalıyız

bilmiyorum haberlerde gördünüzmü burada destekleme için kavga eden magandaların açtığı ateşte otobüste annesinin kucağında oturan 8 yaşındaki küçük yusuf kafasından vuruldu ve bugün öldüğünü öğrendim.hal böyle olunca bireysel silahlanmaya karşı olmamak elde değil çünkü sokaklarda o kadar beyni boş yaratık var ki.

http://www.f5haber.com/milliyet/8-yasindaki-yusuf-kerem-demirel-yasam-mucadelesini-haberi-3096619/

Av tüfeği,tabanca vs ateşli silah yasaklansa ne olur yasaklanmasa ne olur?
On binlerce silah,özellikle el yapısı (Ardeşen) tabancalar peynir ekmek gibi satılıyor.
Artık,ister orjinal olsun,ister yapma hapis cezası yok.
Yakalattığında 1000tl polise verirsin geçer gidersin,he yemeyene de denk geldiğinizde mahkemeye çıkar,
7.65 ise sanırım 4000tl 9 lu ise 7000 mahkemeye ödersiniz yine geçip gidersiniz.
Sabıkalı dahi olsanız 2 yıla kadar olan cezalarda hapis yok,ruhsatsız silahın cezası,6136 sayılı kanuna muhalefet 2 yıl hapistir.
Her ne kadar hakimin takdirine bırakılmış olsada yine de uygulama para cezası olarak tatbik ediliyor.
Zihniyet değişmediği sürece bu böyle olacak.
Diğer arkadaşımın da dediği gibi,itte kopukda varsa sende de olacak.

Silahlanma iyidir.
Silah sahibi olduğunuzda silah hakkında pekçok bilgiye sahip olursunuz, şakasının "pardon" unun olmadığını bilirsiniz,
canınızın,namusunuzun, malınızın teminatıdır.

Allah gerek etmesin ama, gerektiğinde milis kuvvetlerin ilk hareket basamağıdır.

Gördüğünüz ve Duyduğunuz silahlı kavgaların, yaralanmaları ve ölümlerin %90'ı ruhsatsız kaçak silahlarla yapılmaktadır,
ruhsatlı silahınız olduğunda zaten, emniyet size dair ne bilgi varsa (parmak izinize kadar) sahiptir ve en küçük bir olayda bile direk size ulaşır bu sebeple ruhsatlı silahı olanlar ruhsatsız silahı olanlara göre silahını kullanırken 2 kez düşünmek zorundadır.
Dünyada silaın en serbest olduğu yer, USA, Texsas tır, burada silahla işlenen suç sayısı ülkemizdekinden daha azdır, herkes bilir, ben silah çekersem, karşımdaki de çeker diye...

İnsanı silah değil, İnsan öldürür!

Son söz: silahlanma karşıtları, Türk Milletini silahsızlandırarak, herhengi bir durumda eli-kolu bağlı kalsın zihniyetine bilerek yada bilmeyerek hizmet etmektedir. Amerika ve Avrupada Silah sahibi olmak, ülkemize göre çok daha kolaydır ve çok daha ucuzdur!!!!

ülkemizde teorik olarak silah (yivli) satın almak hem maddi hem de prosedür olarak çok zorlaştırılmış halde. itin kopuğun elinde zaten var bir gereklilik olsa namuslu adam silah bulamaz.

boşnakların başına gelenleri unutmayın. namluya çiçek ekmek çok da marifet değil.

Merhabalar,
Yıllardır silahım var, köyde tek kırma yerli yapı av tüfeğim vardı bazan av diye çıkar sadece tüfek gezdirirdik.O dönem maçlardan sonra (tabi o kadronun oynadığı takım iyiydi) barut dolusu atardık sadece ses çıkartırdık.Şimdi ruhsatlı bir silahım var fakat benim silahim olduğundan yakınlarımın dahi haberi yok.Ne yapalım silah bizde bir tutku, kemençe ve o benim olmazsa olmazım.Silah alkollü olarak direksiyona oturmak kadar tehlikeli değil, yeter ki ne olduğunu bil.
Allah kimseyi kullanmak zorunda bırakmasın.
Türkülerle kalın, sağlıkla kalın.

Bende silah sahibiyim bende de silah ve kemençe tutkudur :smiley: ama ne zaman bir silah sesi duysam gece yatağım da bile tedirgin oluyorum ya camdan gelirde o kör kurşun beni bulursa diye :-\ Okuduğum lisenin bahçesinde bile yürürken yerde 2 tane çekirdek bulmuştum evimizin önünde arabamıza bile düştüğü olmuştu. Bende çok atmışımdır havaya yalan yok dağın başındaki fındıklığımızda ama ya kurusıkıyla atmışımdır yada av tüfeğimle fındık dallarına atmışımdır,nasıl bir cesarettir yivli silahla havaya atmak bilemiyorum :-\

Silah marketlerde peynir ekmek gibi satılmalı namussuz bilmeliki silah olabilir şimdi ne yapıyor bu salaklar silahı nerden bulacak diye rastgele dlıyorlar bende var hemde düzineyle herkesde bilir taşıdığımı kimse görmemiştir Yaşar hocam hiç gördünmü?

küçük ağa' Alıntı:
Silah marketlerde peynir ekmek gibi satılmalı namussuz bilmeliki silah olabilir şimdi ne yapıyor bu salaklar silahı nerden bulacak diye rastgele dlıyorlar bende var hemde düzineyle herkesde bilir taşıdığımı kimse görmemiştir Yaşar hocam hiç gördünmü?

Doğrudur Sedat Hocam olduğunu bilsek de henüz görmedik (Hocam kusura bakma son bir senedir bir araya pek gelemedik ama ben eve de uğrayamaz oldum).

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.