Avrupa Sehirleri ( BRUKSEL I )

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Lamaison Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 1
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,408

Lamaison

Yeni Üye
]Bruksel
2010 Yili ilk gezimizi Bruksel e yapmaya karar verdik ve konu ila alakali arastirma safhasi da baslamis oldu.Klasik bir sekilde ilk onceligimiz Voyage Prive oldu ve kampanyali gezilerden Bruksel in devreye girmesini beklemeye basladik. Bu site gercekten cok hosumuza gidiyor, yuzde seksenlere varan indirimler sozkonusu olmakla birlikte gayet nezih oteller ve daireler bulmak mumkun oluyor.Uyelik icin referans gerektiren bir VIP site iste kisaca:smiley: Gerci biz henuz VIP olma serefine erisemedik ama yinede isimizi goruyor.Tavsiye ederim.Istedigimiz sartlarda ve zaman araliklarinda birsey bulamamanin ardindan rotamizi ebooking.com a cevirdik ve uygun bir hotel bulduk. Holday Inn Hotel hem Bruksel merkeze yakin hemde sakin bir yerde idi. Hemen 100 mt yakininda metro bulunmasi ise bizi ayrica sevindirdi.Rezervasyonumu yaptirdik ve ardindan on hazirlik asamasi icin bir kitapcik almaya karar verdik.Bunun icin bulundugumuz sehirdeki ( Bernay ) Leclerc magazasindan bir Bruksel rehberi aldik. Esimin Fransizca biliyor olmasindan oturu rehberde Fransizca idi. Zaten Turkcesi mevcut degildi. Yolculuk icin aracimiza kisa bir bakim yaptirip yaklasik 450 km lik yola ciktik. Aslinda gariplik burada basladi hemen. Ben Turkiye den geleli yaklasik bir sene oldu Fransa ya ve dogal olarak yeni yeni tanimaya basladim ulke ile alakali detaylari ama esim 28 senedir burada olmasina ragmen maesef evliligimiz oncesinde fazla gezme sansi olmadigi icin biraz rota sikintisi yasadik.Mevcut navigatorumuze gidecegimiz yeri girdik ve ilelemeye basladik ama bir gariplik vardi.Surekli Nation Yollardan ( cevre ollari ) goturuyordu ve bende biraz sinir olmaya basladim acikcasi.Gerci sonradan anlasildiki bir kendini bilmez :smiley: ayarlari oynamis ve her ne hikmetse bunu da unutmus. Artik her kimse bunu yapan... Neyse, Bruksel icin oncelikle Rouen ve Amiens Sehirlerinden transit gectik ve Nation yollari devam ederek A1 karayoluna ciktik. Bu Nation yol konusu aslinda fena da olmadi hani. Malum otobanlar sikici ve monoton oluyor. Oysa bircok kucuk sehir ve kasabadan gecme firsatimiz oldu bu sayede. Kucuk bir konu dikkatimi cekti, bahsi gecen yol guzergahi Fransa Normandia Bolgesi oluyor ve onlarca sehitlik! ole karsilastik. 2. Dunya Savasi anisina yapilmis bunlar. Esime dedimki araba da ' Ya bu Hitler e bukadar kiziyoruz falan ama, bu adam da olmamis olsa bu Fransizlari manevi ortamda birlestirecek bir deger olmayacakmis' Tabi isin sakasi bu.Feci bir durum bu savas meselesi. Biz donelim arac yolculugumuza. Fransa sinirindan gecip Belcika topraklarina girince ilk dikkatimi ceken konu otoyollarin ucretsiz olmasi ve sigaranin daha ucuz olmasi idi :smiley: Zaten yuzolcumu olarak kucuk bir Avrupa ulkesi olan Belcika da baskente ulasmamiz uzun surmedi.Flamanca ve Fransizcanin ortak resmi dil oldugu bu ulkede halklar arasinda ciddi sikintiklar mevcut ve hatta kuzey bolgelerinde Fransizca kullanmama konusunda uyari dahi almistik gitmeden once. Oteli bulmamiz zor olmadi. Brukselin kuzey bolgelerinden Heysen de hemen stadyumun vyaninda idi. Pencereden disariya bakinca enteresan bir mimari yapi hemen dikkat cekiyor. Bu molekul seklinde yapilmis olan devasa bir eser olan Atomium. Son Bruksel gununde de oraya gittik ve en tepesine ciktik. Sicak kanli otel gorevlilerinin yonlerdirmesi ile metro istasyona gitmek icin yola koyulduk. Ozellikle sehir ziyaretlerinde arac kullanimini ben pek sevmiyorum. Metrolar herzaman bana daha hos ve akillica geliyor. Metro istasyonuna geldigimizde bir garip konu daha oldu. Bilet almak icin vezneye yaklastik ve kimse olmadigini farkettik. Saga sola defalarca bakindiktan sonra umidimiz kalmadi birinin geleceginden ve yan taraftaki otomattan almak icin yoneldik ama malesef o da calismiyordu. Ne yapip edecegimiz konusunda kafa yorduktan sonra artik beklemekten sikildim ve otomatik kapilara yonlendim.Bir anda kapi acildi ve saskinlik icinde iceri girdik...

Etiketler

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri