Baofeng Uv 82 Yardim

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan Lepre Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 23
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 17,483

Lepre

Yeni Üye
Arkadaşlar Merhaba;

Aranıza yeni katıldım.Bir meraktan ötürü baofeng uv 82 cihazdan aldık. Fakat olay şudur ki hiçbir bilgimiz yok. İstanbuldan 2 arkadaşız.ve nasıl ayarlanır aramızda nasıl kanal/şifreli kanal oluştururuz sıfırdan yeni baslayanlar hakkında hicbi bilgi bulamadık.Yonlendiren olursa cok makbule gecer yoksa bu telsizleri kullanamadan satacağız.
Herkese şimdiden tesekkurler

Etiketler
Merhabalar,
Öncelikle size bir soru yönelteyim bu telsizi kullanabilmek için amatör belgesi gerekmektedir amatör kullanıcı belgeniz var mı?
Aksi takdirde PMR frekansta dinleme bile yapacak olsanız polis gördüğünde belgeniz yoksa elinizden alabilir.

Oncelikle teşekkür ederim
bi meraktır aldık kodu veya telsz özellkleri kullanımı hakkında en ufak bi bilgimizyok biz iş arkadasları kendi aramızda kullanmak için aldık
belge basvuru kanaları şartları nedir acaba

Sınavı var. Sıkı hazırlanmak gerek.
Sınav konuları sanırım.
★İşletme (Band planı işletme defteri Log defteri telsiz istasyonu nitelik ve güvenlik vs mevzuat)
★Kanun yönetmelik ( telsiz kullanımı ve işletmesi ile ilgili güncel Yasa ve yönetmelik mevzuat bilgisinden sınav soruları çıkar)
★Teknik ve elektronik (Enterferans propagasyon elektronik Anten ve transmisyon hatları hesapları vs.)
.

Lakin sınav müracaatları Cuma günü bitti.
Çalışın seneye tekrar sınav var.
.
Ayrıca amatör telsiz belgesi olmadan;
Bu cihazı kullanıp görüşme yapmaya kalkışmayın.
Neticede sizide dinleyen ve amatör kanallarda bekleyen yüzlerce amatör telsizci var.
Yani anlayacağınız Bunları en baştan hesap etmeliydiniz.

Yukardaki arkadaşın dediği gibi;
Telsizle görüşme yaptığınız zaman sizi havada dinleyenlerden şikayet (ederler emin olun) veya arama çevirme gibi bir durumda cihaza el konulur.Bir de bunun adli ceza süreci var.
Özellikle olağanüstü hal göz önüne aldığımızda durumlar çok daha hassas.
Ayrıca cihazları satmak istiyorsanız mutlaka amatör telsizcilik belgesi olan birine satın.
Ne olur ne olmaz? ileride sattığınız cihazla ilgili bir suç işlenir ve sizinde Başınız ağrır.
.
Abarttım sandınız değil mi ?
Yani telsiz satın aldınız ve amatör telsizcilik belgeniz olmadan konuşamıyorsunuz.

Satmaya kalksanız herkese satamıyorsunuz.

İşte böyle bir şey.İsterseniz detay araştırın.Sonuç dediğim gibidir.
.

Öneri

PMR yada CB cihaz satın alın.Onlar serbest ve şart vs yok.

Son düzenleme:

Hocam saol cok tesekkur ederim faydalı bilgiler oldu bilinçlenmek adına. sanırım bunun belgesini almadanda geliştirme yapmak zor gibi. cunku internette cok kapsamlı bilgilere ulasamıyorum malesef

TRON arkadaşımız gerekli olan tüm açıklamayı yapmış.
Kıyı Emniyeti Genel Md. resmi internet sitesini incelerseniz sınav tarihleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.Ayrıca soru kitapçığına da ulaşabilirsiniz.

Belgeniz olup ne olacak arkadaşım? Amatör telsizcilikte, aman aman ve olağanüstü bir şey yok.

Bulacağın haz ve kendini teknik bakımdan geliştirmeyi, güçlü ve gelişmiş bir CB ile de bulabilirsin.Zaten Amatörlerin çoğu CB ile başlar ama CB den de vazgeçemez.
CB ucuzdur, hafiftir, antenleride ucuz ve küçüktür.
CB cihazların çeşitli ve bulunabilir aksesuarları vardır.
CB cihazın parçası bol tamiri kolaydır.
Amatörlük belgesi, ruhsat vs. istemez ve muhabbeti sıkı kurallara tabi değildir.
Benim gibi mors (CW) meraklısı değilseniz, elinize lehim havyası alıp montaj yapacak kadar elektronik meraklısı değilseniz ve sadece cihaz satın alıp kullanacaksanız;
Zamanınızı ve paranızı daha az yorularak gelişmiş bir CB cihazla yetinin derim.Ayrıca cb mobil ufak boyutlu (şiddetle tavsiye ederim evde işte de kullanırsınız) bir cihaz da, doğa yürüyüşlerinde ve aracınızda tadından yenmez.
CB nin Amatör cihazlardan aman aman ve büyük bir farkı yok.
Amaa.. sonuna kadar telsiz meraklısıyım, bu benim hobim derseniz, sınava hazırlanın, teknik mevzuat araştırın ve amatörlük yolunda devam edin.

Hocam saol cok tesekkur ederim faydalı bilgiler oldu bilinçlenmek adına. sanırım bunun belgesini almadanda geliştirme yapmak zor gibi. cunku internette cok kapsamlı bilgilere ulasamıyorum malesef

Ayrıca elinizdeki cihazları kullanabilmek için, C sınıfı amatör telsizcilik belgesi sahibi olmanız yeterlidir.
C sınıfı belge için çok çok aşırı çalışıp kendinizi fazla yormanızada gerek yok.
Ama tabii ki işinizi ciddi tutmanız gerek.Sınava giren herkese belge dağıtmıyorlar.
Daha sonra, belge sınıfınızı (çok hırslı iseniz ) A sınıfı na yükseltirsiniz.
Yani biraz yorulacaksınız.

seneye kadar beklemek lazım oyleyse
piyasaSI NEDİR bilmiyorum ama en iyisi bu cıhazı satmak olucak sanırım

Amatör telsizcilik belgesi tamamen saçmalıktan ibaret birşeydir ülkemiz GSM operatörleri ele alındığında birçok dağlık alanda sinyal alınamamaktadır bu da telsiz ihtiyacını doğuruyor.böyle ehliyet alır gibi bir sınav yerine aynı Simkart alırken emniyete basit bir form doldurup kayıt olarak işlem yapılması en doğrusu olacaktır.

baofeng bf-888s kullanıyorum yıllardır ancak şehirde 1 kere bile açmadım çantada durur zaten sürekli eğer sizde bu şekilde bir kullanıma girecekseniz gerek yok.
Şehir içi kullanımda bazı kendini bilmez telsizciler çıkar yaaavvv!! biz boşunamı sınava giriyoz uğraşıyoz kafasıyla yobaz bir düşünce ile sizi şikayet eder her türlü şeyi yaparlar buda aklınızda bulunsun.

Amatör telsizcilik belgesi tamamen saçmalıktan ibaret birşeydir ülkemiz GSM operatörleri ele alındığında birçok dağlık alanda sinyal alınamamaktadır bu da telsiz ihtiyacını doğuruyor.böyle ehliyet alır gibi bir sınav yerine aynı Simkart alırken emniyete basit bir form doldurup kayıt olarak işlem yapılması en doğrusu olacaktır.

baofeng bf-888s kullanıyorum yıllardır ancak şehirde 1 kere bile açmadım çantada durur zaten sürekli eğer sizde bu şekilde bir kullanıma girecekseniz gerek yok.
Şehir içi kullanımda bazı kendini bilmez telsizciler çıkar yaaavvv!! biz boşunamı sınava giriyoz uğraşıyoz kafasıyla yobaz bir düşünce ile sizi şikayet eder her türlü şeyi yaparlar buda aklınızda bulunsun.

Onların sızlanmalarına ve "boşamı sınava girdik biz" dediğine bakmayın. Olay düşündüğünüzden çok daha büyük.

Amatör telsizcilik belgesi bir dünya kuralıdır.Türkiye Cumhuriyeti yasalarıda bu kuralların dışına çıkmaz.
Yani kullanımı ruhsatsız olan, CB ve PMR telsiz dışında seçeneğiniz yok.

Çünkü amatör telsizcilik belgeniz olmadan bir çağrı kodunuz olmaz Çağrı adınız olmayınca da sizinle kimse görüşmez. Çünkü korsan durumunda olan bir telsizci ile amatör frekansta görüşmek yasaktır.Yani şikayet olmasa bile böyle tenha yerlerde korsan-korsana yakalanana kadar görüşürsünüz.

Ayrıca halihazırda mevcut bulunan onlarca amatör band röle üzerinden görüşemezsiniz bile.Giriş yapsanız zaten engellenir, birde kesin şikayet edilirsiniz.

Hadi kimse şikayet etmedi, güvenlik güçleri bir rutin aramada yakalar ve ciddi ceza alırsınız.
Diyelim ki Türkiye'de her türlü telsiz yasal olarak serbest oldu ;
Bu defa, korsan bir ülke olarak uluslararası yaptırımlara ülke olarak maruz kalırız.
Yani sizin istekleriniz, sadece bir kuralsızlığın hayalidir.

Kusura bakmayın ama Amatör telsiz sınavı çok zor bir sınav değil. En son sınavda, 50 li yaşlardaki bayanlar ve 65 yaş torun sahibi beyler, bu sınavı rahatlıkla geçtiler.

Ayrıca;
Bu yollardan bizde geçtik.
Tüm dünyayı değiştirmek yerine bu kurallara biz de uyarak amatör belge aldık.

Örneğin;
Ehliyetsiz olarak serbestçe otomobil kullanmak belki Afrika savana larında mümkündür. Ama Türkiye'de, Dünyada ehliyetsiz otomobil sürülmez.

Yukarıda anlattıklarımı dikkate almanızı önerir ve amatör telsiz üzerine hesap ve ders konusu çalışmanızı salık veririm.
İyi geceler dileği ile, Esen kalın.

konu uzerinden zaman gecmesine rağmen yanıtlamışsınız fikirleriniz ile teşekkürler.

fakat cok fazla uzerine dusulmediğini sanarak bende peşini bırakmıştım.

teorik olarak en ufak bir bilgiyede sahip olmadığımdan yada yazılanlardan hıcbısey anlamadığım için sınavına neyle nasıl hangi birikimle giricem diye soru işaretleri kaldı kafamda.

Açıkçası amatör telsiz sınavına nasıl hazırlanılır;
Kesinlikle bir bilgim yok.Herhalde çalışarak.
Lakin, hazırlanıp başarılı olanların çoğunun amatör telsiz derneklerinin kurslarına katıldıklarını iyi biliyorum.
Bu konuda, ANTRAK ve TRAC ve diğer amatör telsiz derneklerinin sitelerini takip etmenizi, facebook ta amatör telsizcilerin paylaşımlarını izlemenizi belkide özelden yazışarak (hani denk gelir ya) kaynak ve döküman istemenizi öneririm.
Ayrıca bazı amatörlerin kişisel siteleri de bu konuda önemli bir kaynaktır.

NOT;
Az önce baktım ve birkaç depo buldum.

AmatorTelsiz - Google Drive

Online Sınav

Amatör Telsizci Adaylarι için Hazιrlanan<br>Canlι Sιnava Hoşgeldiniz.. - Canlı Amatör Telsizcilik Sınavı

Biraz daha araştırarak, siz de daha güncel dökümanlar bulabilirsiniz.

Amatör telsiz dediğiniz kmt belgesimidir? Ben denizcilik icin kmt almıştım. Ama çağrı adım kodum filan yok

Hayır.
Amatör telsizcilik sınavı
Telsiz kulllanmayı seven ve hobi için araştırıp geliştiren kullananların;
-İşletme
-Kanun yönetmelik
-Teknik
Bakımından bilgilerinin ölçülüp, çağrı adı ile (çağrı kodu) kayıt altına alınmasını sağlayan bir işlemdir.

Ayrıca, eskiden benim zamanımda yapılan sınavlarda, A sınıfı belge alabilen amatör telsizciler;
Kendi telsizini kendi yapabilecek derecede bilgiye sahip olmalıydılarki,
O zor sınavdan yüksek bir puan alabilsinler.
Yetmedi;
Uygulamalı, dakikada 25 kelime mors için, 2 aşamalı ölçmeye (alma-gönderme) tabi tutulup, A veya B sınıfı belgeyi öyle alırdınız.
Şimdi ise her şey kolay oldu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Geri