Benim Camperim; Yüksek Tavan Vw T4

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan chatlak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 83
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 58,797

chatlak

Kamp I
Yer
İstanbul
Web
www.kibritkutusu.net
Herkese merhaba,

2007 - 2011 yılları arasında Volkswagen T2'miz ile Türkiye'de birçok gezi ve kamp yapmıştık. Hatta yurtdışına da araçla ilk ve tek çıkışım o aracımla olmuş, arkadaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz Atina'ya dek süren bir rotayı sizlerle burada da paylaşmıştım. 2011'den bugüne zaman Vosvosumuzla çadırla kamplara evam etsek de ilk ferahladığımız anda bir kcamper almak niyetimiz vardı. Bunu da Mayıs ayında gerçekleştirip karavanlı kamplara dönüş için ilk adımı attık!.

Aldığımızda içi boştu Volkswagen T4'ümüzün. 2.4 dizel, 1997 model bir çıtır. Çıtır derken, 73 model bir T2'den sonra biz eçıtır geliyor haliyle... Yüksek tavan, orijinal. Kapıda bekleyen 70 model Doli'miz zaten ailemizin ferdi. Satmak gibi bir niyetimiz yok. Bu yeni yol arkadaşımızla da bakalım ne kadar kilometre yapıp, ne kadar yer göreceğiz.

Aracı Sakarya'dan aldık ama Bolu plaka. Değiştirmeyi düşünmüyorum, zira gayet iyi bir rakama Trafik Sigortası yaptırdım, belki seneye de yine indirimli olur. İçini nasıl yapacağıma bir türlü karar verememiştim ama sanırım artık belli. Bu süre zarfında kendisiyle 2 bin km civarında yol yaptık. Assos'a giderek, bir de orta uzunlukta yol yaptık. Alıştık diyebilirim. En başta haldır huldur içine girişmememizin maddiyat haricindeki bir diğer nedeni de buydu: Alışmak...

Eşim Burcu'nun rahat kullanacağı bir araç olması iyi oldu. Uzun yolculuğumuzda Ezine'ye dek o kullandı ve gayet rahattı kendisi açısında.

Aldığımızda ufak tefek sorunları vardı ama şu anda neredeyse hepsi halloldu. Ön takım tamamen yenilendi. Ön cam çatlaktı yenilendi. Arka kapı kolu yoktu, geldi ve takıldı. Arka kapı lastikleri, tampon, silecekler, sürgü kapı mekanizmaları vs...

İçinde tam klasik VW T4 High-pope Westy dizaynınına yakın bir dizayn kullanmayı düşündük. Yani sürgü kapıyı açınca karşıda mutfak ve lavabo, yanında üstten açılır 12V buzdolabı ve arkada açılır yatak. Üstte ve yanda dolaplar.

Isıtıcı olarak Eberspacher D2, buzdolabı olarak 50 litre Indelb düşünüyoruz. Güneş paneli ve yaşam aküsü de olacak.

İşlemlere 2-3 hafta önce başladık. Bu sayfadan sıra sıra paylaşacağım. Hepimize, birlikte güzel anılar biriktirmemize vesile olur umarım.

IMG_20140513_1441051.jpg

IMG_20140513_1541011.jpg

IMG_20140513_183154.jpg

IMG_20140513_191009.jpg

IMG_20140513_1910431.jpg

IMG_20140619_1900541.jpg

IMG_20140705_123631.jpg

Etiketler
Ynt: Benim Camperim; Yüksek Tavan Vw T4

Hayırlı olsun kısa zamanda bitirirsiniz inşallah.
Ersin

hayırlı olsun, en güzelini yapıyorsunuz, karavan yolda dizilir :smiley:
Maltepe'den selamlar

T 5 e doğru geliyorsun hakkını vere vere,güzel günlerde kullanın.T5 ten sonra benim ideal Transporter ım T 4,5 olduğuna karar verdiğim bu günlerde çalışmalarını zevkle takip edeceğim.

Mustafa Bey, karavan için güzel ve pratik bir araç. Hayırlı olsun.

Hayırlı olsun. Aracınızı tez zamanda donatıp yollara çıkarsınız inşallah.

Mustafa başka yerlerde de yazmıştım burada da yazayım. Hayırlısı olsun, güzel tatillerde keyifle kullan. İç dizaynı gönlüne göre olsun inşallah. Benim Beyaz Güvercin'e kardeş geldi :smiley: daha doğrusu kardeş demiyelim de akran diyelim.

Anladığım kadarıyla benim T4 ün iç dizaynına benzer bir dizayn yaptıracaksın. Güzel bir dizayn ama önerim linkde ki Carthago'nun iç dizaynında yaptırman. Daha kullanışlı.

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-karavan-motokaravan-turkiyede-tek-alman-yapimi-wc-li-motorkaravan-179457060/detay

Big 179457060d64

Big 179457060pcy

Big 179457060w2h

Res01

Herkese teşekkürler. Hakan abi Carthago modeli en başta benim de istediğim bi dizayndı. Hatta Mehmet Hoca ile uzun uzun fikir alışverişinde de bulunduk bu konuda. Ama biz en sonunda daha sade bi modelde, California'da karar kıldık. Sonuçta şu an 2 kişiyiz ve bize yeteceğini düşünüyoruz.
Çalışmalar tüm hızıyla sürüyor ve akşam paylaşıma devam edeceğim.

İlk Bakımlar ve Tanışmamız

Bir önceki mesajda da belirttiğim gibi; aracı uzun süre kullanmak istediğimiz için ön takımda lokal problemler ya da “bu şekilde de kullanılır abi” denilen neredeyse her şeyi değiştirdik. Rotbaşları, rotiller, ön ve arka balatalar, aks kafaları, viraj zımbırtıları, salıncak burcu, vites takozu, direksiyon körüğü gibi… Niyetimiz kısa süre sonra en azından buralardan bir sıkıntı duymamaktı. Motor bakımı da yapıldı. El freni, gaz freni de değişti.

Bu esnada kırık olan sol ayna ve çatlak olan ön cam da değişti. Sürgü kapı mekanizmalarında hafif bir takılma vardı, tüm aparatları yenilendi. Arka kapı lastikleri, stoplar da yenilendi. Aldığımızda arka kapının kolu yoktu, o da yurtdışından geldi ve değişti.

Şu anda hali hazırda arka kapıda bir kasma, motorda rolantide bir yükseklik, egzozda ufak bir delik ve rolantide çalışırken gelen tatlı bir ses var. Bunlar da tümn işlemler bittikten sonra tek günde halledilebilecek türden şeyler.

İzolasyon Genel Bilgilendirmesi

Evet, bizden sonra da uygulama yapmak isteyenler için naçizane tecrübelerimizi paylaşmaya devam...

Zeminde önce 8 mm kavak kullanmıştık. Birkaç karavancı abimizle istişare edince bunun ince olduğunu, biraz daha kalınlaşması gerektiğini söylediler. Düşününce haklı olduklarına kanaat getirdik ve zemine 12 mm kavak daha kestirdik. Yani şu anda 8+12 mm = 20 mm'lik bir zemin oluştu. Arasına ağaç tutkalı sürdük ve vidaladık birbirine. Zımba gibi oldu.

Ayrıca yan ve tavan için de 4 mm kavak kontra kullandık. Tüm kalıpları çıkarttık. Birkaç zayi sonrasında oldukça iyi bir iş çıkarttığımızı düşünüyorum. (Eline ilk kez dekupaj, tornovida, testere, zımpara alan benim için tabii ki)

İzolasyon olarak da 12 mm'lik gri esnek strafor kullandık. "Radyatör arkalığı" diye geçiyor ve bir tarafı parlak folyomsu. Tavanı tamamen bununla kapladık. Zemindeki ahşabın altına da bundan koyduk. Yan duvarların bir kısmını bununla, bir kısmını 35 mm'lik sert strafor ile kapladık.

Tüm malzemeyi kavak kontra kullandık. Hem daha hafif, hem suya daha dayanıklı. Fiyatı diğerlerine görece daha pahalı. İzolasyon için de cam yünü kullanmak istemedik.

Fiyatlar
30 mm sert straforun tanesi (60x120 cm) 3,5 TL e yaklaşık 8 adet kullandık.
12 mm'lik esnek radyatör arkalığının tabakası (50x100 cm) ise 6 TL ve yaklaşık 20 adet kullandık.
Uygulamayı Maxtack marka tüp yaıştırıcı kullandık. Geç yapışıyor ama sağlıklı. 4-5 tüp yetti. Tanesi 15 TL
Tüm malzemeyi Bauhaus'tan aldık. Başka bir yerde daha ucuza belki bulanabilir.

450 TL'si zemindeki uygulama için olmak üzere yukarda saydığım tüm izolasyon, ahşap, yapışkan ve ara malzemelere elbette ki işçilik hariç yaklaşık 1.100 TL harcadık.

Temizlik

Aracı ilk aldığımızda içerisinde halıfleks döşeliydi. Bizden önceki sahibi mobilya işi yaptığı için her yerden ahşap toz, talaş, vida, somun vesaire çıktı. Hatta bazı yerler çamur içindeydi. Aracın arka kısmında kalan tüm döşemeleri söktük ve temizledik. Temizledikten sonra ortaya çıkan zeminde yer yer pas ve çürükler vardı. Çürük sayısı tahminimizin de altındaydı. Bu noktalara fiber astar çekildi. Üzerine ise birer gün arayla iki kat anti pas sürüldü fırçayla. Zemin artık tertemiz.

IMG_20140609_1456321.jpg

IMG_20140725_1259271.jpg

IMG_20140725_1401401.jpg

IMG_20140805_210447.jpg

IMG_20140806_1400041.jpg

Sürgü kapı ve hemen karşısındaki kısmın camlarını açtırdık. Bu kısımlara sürgü cam takıldı. Uygulamayı İkitelli’deki Aystar firması yaptı. Gayet de güzel oldu gibi.

IMG_20140819_154944.jpg

IMG_20140819_174134.jpg

İzolasyon Detayları

Yukarda da yazdığım gibi araç içindeki tüm ahşap işçiliğinde “kavak kontra” kullandık. Fiyatı her ne kadar biraz daha pahalı olsa da suya dayanıklılık oranı ve hafifliği sebebiyle bu kararı aldık.

Yan duvarlar, arka ve sürgü kapılar ve tavanı tamamen radyatör arkalığı ve strafor ile kapladık. Bu malzemelerin üzerine yine kavak kontranın 4 mm’liğini kullandık. Kalıplarımız yoktu, deneyerek kendimiz çıkarttık. Dekupaj daha önce kullanmamıştık, ilk kez kullandık. Bu malzemelerin de arkasına yine zeminde de kullandığımız ahşap altına kullandığımız “radyatör arkalığını” kullandık. Silikona benzeyen bir malzeme ve bali gibi bir malzeme ile ahşaba yapıştırdık. Sadece geniş boşluklar olan yerlerde 30 mm’lik sert straforla destekledik. (Bu kalın ve sert strafor araç seyir halindeyken “ciyk, cuyk” sesler yapabilir. Eğer yaparsa sökeceğiz.)

* Radyatör arkalığını denen malzeme 12 mm kalınlığında, bir tarafı alüminyum folyo gibi parlak, diğer tarafı sıkıştırılmış strafora benzeyen ama strafor gibi sert olmayan, her türlü kıvrılabilecek esnekliğe sahip bir malzeme. 50x100 cm ebatlarındaki plakaları kullandık.

IMG_20140807_124727.jpg

IMG_20140807_134638.jpg

IMG_20140807_184208.jpg

IMG_20140807_193111.jpg

IMG_20140808_141849.jpg

IMG_20140821_192138.jpg

IMG_20140822_153449.jpg

IMG_20140822_162110.jpg

IMG_20140825_182523.jpg

IMG_20140825_183139.jpg

IMG_20140825_190901.jpg

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR