Benzinli Jeep Grand Cherokee (1995) Yakıt Sarfiyatı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan arbak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 4
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,879

arbak

Yeni Üye
Merhaba,

Yakın zamanda bi araç almayı planlıyorum. Hem şehir içi(İstanbul) hem de kamp, yayla vb. etkinliklerde kullanabilmek için 4x4 araç aramaktayım. Şuan karar kıldığım, çok beğendiğim, bütçeme de uygun olan araç Grand Cherokee zj 1995-1999 arası modelleri.

Yalnız bildiğiniz gibi bu model yakıt sarfiyatından ötürü çoğunlukla LPG'li kullanılıyor. İkinci elde uygun fiyata LPG takılmamışını bulmak da pek mümkün değil. Hem LPG'nin motor ömrünü azaltmasından(20 yaşında, LPG ile kullanılmış bir araç için sanırım bu biraz problemli olacaktır) hem de şehir içinde kapalı otopark kullanma sıkıntısından dolayı(bu benim için çok önemli) LPG'li araç bakmıyorum. Bir tane 95 model 5.2 benzinli, temiz kullanıldığını düşündüğüm(resimlerden gördüğüm kadarıyla, gidip henüz görmedim) bi araç buldum. Fiyatı da bütçeme aşağı yukarı uyuyor. Ancak bu aracın şehir içi/şehir dışı km'de kaç kuruş/tl yakacağı konusunda hiç bilgim yok. Tecrübeli arkadaşlar beni bu konuda bilgilendirebilirler mi acaba? LPG ile benzin arasında ne kadar fark söz konusu olur?

Son düzenleme:

Etiketler
Bu motorla eski nesildir,toleransları çok yüksektir,zararı yok yeter ki ustalığı iyi ve kit kaliteli olsun ( BRC,Lavota vs vs ). Arazide yıllardır LPGli kullanıyor sonuçta bunlar.
Tüketim ise neredeyse yarı yarıya düşüyor,.5.2 V8 için ortalama, uzun yol 10 lt - normal şehir içi 15 lt-sıkışık trafik 20 lt benzin değerleri diyebilirim.Ama LPG kararınızı bence gözden geçirin,bu araçlara LPGsiz binmek mantıklı değil.

Arkadaşlar birsey sormak istiyorum 80 liralık LPG aldım Opel den 100 km gittim ve bitti daha sonra tekrar aldım bu sefere 105 km gitti 40 litre alıyorum her seferinde 1,99 dan LPG de sorun olabilirmi ? Çünkü bana çok fazla yakıyor gibi geliyor,bunun sebebi ne olabilir 700 liraya beynini değiştirdim Prins marka LPG ne yapmam gerekir ?

Arkadaşlar birsey sormak istiyorum 80 liralık LPG aldım Opel den 100 km gittim ve bitti daha sonra tekrar aldım bu sefere 105 km gitti 40 litre alıyorum her seferinde 1,99 dan LPG de sorun olabilirmi ? Çünkü bana çok fazla yakıyor gibi geliyor,bunun sebebi ne olabilir 700 liraya beynini değiştirdim Prins marka LPG ne yapmam gerekir ?

4,7 WJ, şehir içi LPG tüketimi sıkışık trafikte 24lt/100 km civarında geziyor, uzun yolda ise 16lt ye kadar düşüyor.
100 TL LPG ile 200 civarı rahat yol yapıyorum. sizin aracı servise baktırmanızda fayda var.

Benim gittiğim zaten uzun yoldu ilk defa böyle birsey oldu :( Normalde 250 km gidiyordu bir depo ile aracım 5.2 1995 model hatta göstergeden bakınca uzun yolda 16 lt reyi bile gördüm ama dün şile ye gittim evden yarı yolda kırmızıya geçti 100 yada 105 km idi.Dediğiniz gibi aracı baktırıcam servise ama önce LPG servisine mi baktırsam ? Yaptırdığım yere

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri