Binek Araç Tavsiyesi, 25000 Tl, Muhtemel: Vitara 1.6 Jlx

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan glarcin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 42
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 18,652

glarcin

Yeni Üye
Merhabalar,

Bir süredir forumu okuyorum. 26 yaşındayım, makine mühendisiyim, Ankara'da ikamet ediyorum. Üye olduğum gibi ilk mesajımla tavsiye istiyorum sizlerden ama mazur görün lütfen. :-[ Başlıkta belirttiğim gibi bir araç tavisyesine ihtiyacım var. Fakat burada önemli olan ihtiyacımla isteklerimin örtüşmesi. Ayrıca bu araç ilk aracım olacak!

İhtiyacım:
Genel bir binek araçtan beklenebilecek her şey. Yani, yakıtta ekonomi, bakımda kolaylık ve ucuzluk, şehir içinde kullanım vs.
İsteğim:
Günlük olarak kullandığım aracımı bir macera aracı olarak da kullanabilmek. Üzerine bisiklet ve/veya portbagaj atıp, gerekirse arkaya bir römork takıp, yeri geldiğinde içinde uyuyabileceğim bir araç... :smiley:

Genel olarak ihtiyacım ve isteğime bakıldığında bir arazi taşıtı sonucu çıkmasa da, şehirler arası yolculuk + araçlı kampçılık isteyince kısıtım olmaması için yüksek, arazi kabiliyeti olan bir araç istiyorum.

Şimdiye kadarki araştırmalarım sonucu favorim Suzuki Vitara 1.6 JLX, 5 kapı, hava yastığı ve ABS olduğu için 1998-2001 model yılı aralığı... Yaşlı bir araç olacağından ve 4 vites dezavantajından dolayı da otomatik istemiyorum esasında ama tecrübeli tavsiyeler önemli olacak bu konuda. Yakıt da haliyle, muhtemelen lpg...

Detaylı olarak bir tercihim mevcut şu anda aslında ama bilenlerden de bir tasdik alabilirsem içim tam rahat edecek. Aracı zaten muhtemelen il dışından almam gerekecek. Almak için yol gittikten sonra veya aracı aldıktan sonra da kötü bir sürprizle karşılaşmak istemiyorum haliyle. Bu araç bir bakım veya bir onarım gerektiğinde beni Ankara'da üzer mi? Şehir içi kullanımda sorun çıkartır mı? Uzun yola gelir mi? Araçla ilgilenmek, aracı geliştirmek de istiyorum ama hali hazırda genel olarak çok da bir araba merakım yok.

Lafı daha da uzatmadan kesiyorum.
Şimdiden çok teşekkürler,
Selamlar,

Etiketler
Ynt: Binek Araç Tavsiyesi, 25000 Tl, Muhtemel: Vitara 1.6 Jlx

Cok donanimli olmadan bi fiyat hesaplamasi yapalim. Becce yapimi 3inch yukseltme iscilik dahil 1000€
Snorkel tampon vs gerek yok sizin icin offroad yapmiosunuz.jant lastik 2,500 tl guzel bi at lastik veya mt ona uygun ofsetli jant. Sizin icin seciminize gore minimum 1300tl den baslayan arac ustu cadirlar var. Size yeterli olacaktir bukadari gerisi keyfi

Sent from my iPhone using Tapatalk

oguzhan3434' Alıntı:
Cok donanimli olmadan bi fiyat hesaplamasi yapalim. Becce yapimi 3inch yukseltme iscilik dahil 1000€
Snorkel tampon vs gerek yok sizin icin offroad yapmiosunuz.jant lastik 2,500 tl guzel bi at lastik veya mt ona uygun ofsetli jant. Sizin icin seciminize gore minimum 1300tl den baslayan arac ustu cadirlar var. Size yeterli olacaktir bukadari gerisi keyfi

Cevap için teşekkürler. Benim de düşündüğüm nispeten az bir yükseltme, offset'li jant ve at lastik dönüşümleriyldi. Fakat araca gelecek olursak sizce vitara uygun mudur? Şehir için günlük kullanım olarak da?

Kamp dediginiz icin 4 kapi 1,6 vitara bence uygundur.2 kapi ufak gelir sehir icinde de uygundur arazide de yolda birakmaz yedek parcasi uygundur isciligi kolaydir.aracinizi istan uldan alirsaniz mehmet becce ile gorusun randevunuzu ayarlayin araci alinca gelir kit yaptirir gidersiniz.ayrica belki romork cekmeniz sikinti olabilir suziki yi bu konuda hic bilmiyorum.motor zorlanirmi bilmiyorum.bi baska istediginiz konu otomatik mi duz vites mi sorunuz.genelde kamp offroad yapan araclar duz vites almakta fayda var.aku biter vurdurruz arac islanir vurdurruz otomatikle bu sansiniz yok duz vites daha avantajli arazide ust devirlerde surebilirsiniz kontrol sizde olur.oyazdiklarinizi tapatalktan tam okuyamiyorum tahmin ederek yaziyorum umarim dogrudur :smiley:

oguzhan3434' Alıntı:
Kamp dediginiz icin 4 kapi 1,6 vitara bence uygundur.2 kapi ufak gelir sehir icinde de uygundur arazide de yolda birakmaz yedek parcasi uygundur isciligi kolaydir.aracinizi istan uldan alirsaniz mehmet becce ile gorusun randevunuzu ayarlayin araci alinca gelir kit yaptirir gidersiniz.ayrica belki romork cekmeniz sikinti olabilir suziki yi bu konuda hic bilmiyorum.motor zorlanirmi bilmiyorum.bi baska istediginiz konu otomatik mi duz vites mi sorunuz.genelde kamp offroad yapan araclar duz vites almakta fayda var.aku biter vurdurruz arac islanir vurdurruz otomatikle bu sansiniz yok duz vites daha avantajli arazide ust devirlerde surebilirsiniz kontrol sizde olur.oyazdiklarinizi tapatalktan tam okuyamiyorum tahmin ederek yaziyorum umarim dogrudur :smiley:

Turkce karakterlerden sanirim :smiley: Cok tesekkurler. Ozellikle vitesle ilgili goruslerinizden sonra manuel vites biraz daha tercih sebebi oldu.

4 vites dez avantajından dolayı otomatik istemiyorum demişsiniz ama o aslında bir dez avantaj değil, aletin tasarımı gereği 5. vitese ihtiyaç duymuyor.

Asıl dez avantajını bozulduğu gün görürsünüz, forumlarda örnekleri var bozuldu yaptırdık ama gene sorunlu söküp ustaya geri götürüyorum türünden muhabbetler... ama kullanırken büyük rahatlıktır.

sakyuz' Alıntı:
4 vites dez avantajından dolayı otomatik istemiyorum demişsiniz ama o aslında bir dez avantaj değil, aletin tasarımı gereği 5. vitese ihtiyaç duymuyor.

Asıl dez avantajını bozulduğu gün görürsünüz, forumlarda örnekleri var bozuldu yaptırdık ama gene sorunlu söküp ustaya geri götürüyorum türünden muhabbetler... ama kullanırken büyük rahatlıktır.

Sanırım yazmamışım ama sizin de dediğiniz gibi forumda gördüğüm "otomatiğin arızası daha çok üzer" tecrübelerinden dolayı da sıcak bakmıyorum otomatiğe. Yanıt için teşekkürler, manuel vites devam!

Bahsettiğiniz yaş aralığında illa 1.6 olsun diye düşünmenize gerek yok, daha büyük motorlu araçlara da bakabilirsiniz, yakıt ekonomisini olumsuz etkilemez hatta olumlu bile olur.

sakyuz' Alıntı:
Bahsettiğiniz yaş aralığında illa 1.6 olsun diye düşünmenize gerek yok, daha büyük motorlu araçlara da bakabilirsiniz, yakıt ekonomisini olumsuz etkilemez hatta olumlu bile olur.

Açabilir misiniz? Motor teknolojisi eski olsa da -özellikle şehir içi kullanımda- büyük hacimli motor daha çok yakmaz mı?

Ayrıca Vitara kullanıcıları varsa onların da değerli yorumlarını alabilir miyim araçla ilgili?

Bu tür araçlar için ekonomik sayılan motor hacmi 2.0 civarı, bunun üstü veya altı daha yüksek yakıt tüketimine sebep oluyor (mesela benim yeni aldığım 1.6 motorlu vitara daha önce kullandığım 2.0 motorlu rav4'e göre aynı şartlarda %10 daha fazla benzin yakıyor).
Şehir içi için ise hiçbir zaman pek te ekonomik sayılmazlar, en azından benim gibi her gün 60-70 km yol yapıyorsanız 1.6 motorlu da olsa 2.0 motorlu da olsa böyle bir araçla işe gitmezsiniz, hatta lpg'li olsa bile mecbur kalmadığınız sürece tercih etmezsiniz, o da ancak idare edilebilir bir senaryo olur, o durumda ideal olanı 1.4 dizel motorlu bir binek araba almak, onunla da hafta sonu dağlarda gezmeye kalkarsanız motor karakterinden dolayı taşlı bozuk yollarda yokuş yukarı çekmez.

sakyuz' Alıntı:
Bu tür araçlar için ekonomik sayılan motor hacmi 2.0 civarı, bunun üstü veya altı daha yüksek yakıt tüketimine sebep oluyor (mesela benim yeni aldığım 1.6 motorlu vitara daha önce kullandığım 2.0 motorlu rav4'e göre aynı şartlarda %10 daha fazla benzin yakıyor).
Şehir içi için ise hiçbir zaman pek te ekonomik sayılmazlar, en azından benim gibi her gün 60-70 km yol yapıyorsanız 1.6 motorlu da olsa 2.0 motorlu da olsa böyle bir araçla işe gitmezsiniz, hatta lpg'li olsa bile mecbur kalmadığınız sürece tercih etmezsiniz, o da ancak idare edilebilir bir senaryo olur, o durumda ideal olanı 1.4 dizel motorlu bir binek araba almak, onunla da hafta sonu dağlarda gezmeye kalkarsanız motor karakterinden dolayı taşlı bozuk yollarda yokuş yukarı çekmez.

Detaylı açıklamalar için teşekkürler.
Sizde Vitara'nın hangi modeli var acaba? Benzin/LPG tüketimi, sigorta ve kasko tutarı gibi değerleri paylaşabilir misiniz?

Ya birakin bu isleri sigortasi sende ayri cikar ahmette mehmette ayri cikar kaskod ayni sekilde bu kadar kilt uy hesaplamayin zaten butcenize uymicak

oguzhan3434' Alıntı:
Ya birakin bu isleri sigortasi sende ayri cikar ahmette mehmette ayri cikar kaskod ayni sekilde bu kadar kilt uy hesaplamayin zaten butcenize uymicak

Sert girdin abi ya sakin sakin acemi acemi gidiyordu muhabbet :smiley:

Yok yanlis anlama sert girmedim de uyariyim o konuda da istedim :smiley:

Sizde Vitara'nın hangi modeli var acaba? Benzin/LPG tüketimi, sigorta ve kasko tutarı gibi değerleri paylaşabilir misiniz?

O kadar ince hesaba gerek olmadığı konusunda arkadaşlara katılıyorum :D
Asıl hesap kalemini söyliyeyim: Şehirler arası yollarda yakıt tüketimi 10lt/100km (benzin) civarında (2009 model 1.6 motor 3 kapılı olan model). Aynı model yıllarında 2.0 motorlu bir araç biraz daha az yakar ve lpg takınca da motorla daha uyumlu olur büyük ihtimal, ama aradaki ötv farkı ile de çok benzin alınır. Gel gelelim araba 15 yaşına geldikten sonra onun ötv'si bidaha sizi ilgilendirmez pek. O yüzden seçenek bol hepsine bakın en temiz gözüken arabayı alın derim ben.

Biraz fazla determinist yaklaşıyorum farkındayım ama meslek hastalığı işte...
Durumdan haberdar edeceğim bu başlık altında :smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,071
Kaydolan Son Üyemiz
kalenbuk

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.