Boafeng UV-3R Cihaz Hakkında

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AKSAKAL92 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 7
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,052

AKSAKAL92

ÇANKIRI
Yer
Çankırı
Arkadaşlar geçtiğimiz Şubat ayında bu işlere meraklanıp mayıs ayında sınava girdim. A sınıfına yeterli puan aldım ve belgemde gelmek üzere. Bu işlerdeki tecrübem bu kadar işte siz tahmin edin. Bu acemiliği atmak içinde edindiğim ilk cihazımda Boafeng UV 3 R oldu. Öncesinde gerek internetten gerek etraftaki ilgili arkadaşlardan epey bilgi topladım ama 2 aylık tecrübesi olan biri olrak 1000 lira verip cihaz almak yerine 100 liralık orjinal çin malı bu cihazı tercih ettim. internette 45 dolara filan da var Hasbelkader aklımın erdiğince paylaşayım istedimki piyasada çok satan bu cihaz hakkında gezenbilirciler fikir sahibi olabilsin.

Resimlerinden de göreceğiniz gibi boyutları çok kibar
- Kutusundan uhf ve vhf 2 anten ve kulaklık cıkıyor.
-Bataryası nokia bataryası 3310 larınkii gibi Tam şarzda 2 tam gün gidiyor ama sürekli kurcalıyorum.
-Aynı cep telefonu gibi şarza takılabiliyor. Yada bataryayı şarz ünitesine yanlız takıpta şarz edebilirsiniz.
-2 wat güç beni tatmin etti ( Belkide 5 wat kullansam bunu beğenmezdim Bilemiyorum)
-Üzerindeki led ışığı epey aydınlatıyor ama bence çokta gerekli değil.
-Arabamın radyosunun çekmediği yerde bunun fm i çekiyor yani bu konuda iyi
-Kanal ayarlamak için üstündeki komitatörü sürekli çevirmek sıkıcı.. zaten yakında bozulur gibime gliyor
- Frekanslar 5-10-15-25 lik adımlarla ileri geri ayarlanabiliyor.
-Tuşları mika değil tv kumandasının lastiğinden yapmışlar ve yakında yazıları silinecektir.
-Ton girilebiliyor. (girilemiyen cihaz varmı bilmiyorum)
-Dual dinleme yapılabiliyor. Ama bu şekilde şarzı daha hızlı tüketiyor
-Kemer klipsi güzel değil. nazik oluyorum yoksa emınım kırılmak için can atıyor.
-Eklediğiniz frekanslara isim veremiyorsunuz
-Sokaklarda köşe başlarındaki trafoların yanından geçerken çok parazit yapıyor.

Arkadaşlar Bildiklerim aklıma gelenler bunlar. Daha detaylı bilgisi olanlar mutlaka vardır konunun altına eklerlerse bende faydalanmış olurum...

Saygılar.
[attachment=5][attachment=5][attachment=5]

Resim 003

Resim 007

Resim 008

Resim 006

Etiketler
Ynt: Boafeng UV-3R Cihaz Hakkında

Selamlar
Öncelikle cihazınızı iyi günlerde kullanmanızı dilerim. aslında bu cihaz, Yaesu VX3'ün kopyası gibi.
Bu cihazın kötü tarafı UHF ve VHF iöin "ayrı antenleri" olması.. Yaesu da tek anten var
Hem bu hem de Yaesu'nun kotu tarafı ise, numeric pad olmaması.. yani istediginiz frekansa gitmek sinir bozucu
Yaesu'nun ses kalitesi biraz düşük idi, bu cihazın ses kalitesini bilmiyorum
Full Range receiver olması çok güzel, herşeyi dinlemeyi deneyebiliyorsunuz

Bir de aklınız da olsun, daha güçlü bir cihaza geçmek isterseniz Wouxun da bayağı iyi "ekonomik" bir seçim olacaktır.
iyi gunler dilerim, reha

frekans ayarlamak için size bir ip ucu vereyim. yan taraftaki F/A tusuna basınca ekranın üst sol tarafında F harfi cıkacak ozaman frekans kaydırma yaparsanız ilk 3 rakamı, 145.500 frekansında 145 i ayarlıyorsunuz.Daha sonra F tusuna basarak sol üst taraftaki F işareti kayboluyor ve son 3 rakamı ayarlıyorsunuz.

20 gündür kullanıyorum. Bursa da Av doğa fuarına gittim .Sorunsuz role girişleri yaptım.kestel-ulu cami yanı tüyap fuar alanı civarı ve fuar merkezi içerisinde görüştüm . Keza konya da da.
Ancak simplex görüşmede aselsan pmr lerin seviyesinde.Simplex de onlardan fazlası yok.
51 dolara boyle bir cihazım olsun derseniz alınabilir.Wouxun daha kullanışlı vede iyi bir cihaz.Oda cok kaba hantal.

İlk defa telsiz alacaklara bir tavsiyem var.Bütcenizi zorlayarak 1 defa alınır düşüncesi ile sırası ile ucuzdan pahalıya yaesu vx5-6-7 veya 8 alın.Şiddetle öneririm.

Yalın-TB5BAA

Aksakal öncelikle teşekkürler. Ben de bu cihazın siparişini verdim elbette çok yüksek beklentilerimiz olmayacak ama 51 dolar için ben iyi bir cihaz olduğunu düşünüyorum. Henüz denemedim ama siz dostlarımızdan aldığım izlenimlere dayanarak. Açıkçası birçok arkadaşımız Wouxun ile başlıyor ama ben boyutları konusunda çok rahatsız oldum Wouxun Uvd1P'nin. Benim gibi boyut kaygısı taşıyan arkadaşların ileride Yaesu VX serisine geçmesi -Yalın dostun söylediği gibi- kaçınılmaz.
73'ler.
Mustafa.

Arkadaşlar Konuşan TA6AL.
Bugün çatımızın oluklarını temizlerken yağmura yakalandım. ıslanmışkende temelli bitireyim dedim. o curcuna da taki aşağıya inene kadar telsizi balkonun kenarına koyduğumu unuttum. Resimlerde gördüğünüz cihazım epey ıslanmış olmasına rağmen. ilk denememde röleyi açtı ama genede kafama yatmadı kurulamak için içini açtım. Aliminyum kasanın üzerine ekranı ve anakartı oturtmuşlar. ön plastik yüz dede hoparlörü var. epey ıslanmıştı. yani telefonum ıslansaydı eminim çalışmazı.. elektrik süpürgesinin üfleyen tarafıyla kurutup topladım. Hiç birşey olmamış gibi.. 100 lirazlık cihaz için bence gayet iyi. Nazar değdirmeyin.
Konuşan TA6AL Bitti. 73s

AKSAKAL92' Alıntı:
Arkadaşlar Konuşan TA6AL.
Bugün çatımızın oluklarını temizlerken yağmura yakalandım. ıslanmışkende temelli bitireyim dedim. o curcuna da taki aşağıya inene kadar telsizi balkonun kenarına koyduğumu unuttum. Resimlerde gördüğünüz cihazım epey ıslanmış olmasına rağmen. ilk denememde röleyi açtı ama genede kafama yatmadı kurulamak için içini açtım. Aliminyum kasanın üzerine ekranı ve anakartı oturtmuşlar. ön plastik yüz dede hoparlörü var. epey ıslanmıştı. yani telefonum ıslansaydı eminim çalışmazı.. elektrik süpürgesinin üfleyen tarafıyla kurutup topladım. Hiç birşey olmamış gibi.. 100 lirazlık cihaz için bence gayet iyi. Nazar değdirmeyin.
Konuşan TA6AL Bitti. 73s

Birde bu markanın VX-5R modeli var. Bende VX-5R almak istiyorum bu konuda ne düşünüyorsunuz. İki adet VX-5R ve üzerindeki standart antenlerle ne kadar bir mesafeden konuşmak mümkündür...Genel hava koşullarında?

Hocam bahsettiğiniz cihazı kullanmadım ama genede cevap vereyim. Cihazın çıkış gücü tabiyki önemli ama bu güç şu kadar metreden çeker diye bir şey söylenmez söyleyemez. Yani o yerede bulunan rölelere linklere bağlı bu konu. ben bu boafeng le amerika ile konuştum ancak link üzerinden tabi. Yaklaşık 6 ay kadar kullandıktan sonra wouxun'a geçtim. TA6ALİ Qth-Çankırı

AKSAKAL92' Alıntı:
Hocam bahsettiğiniz cihazı kullanmadım ama genede cevap vereyim. Cihazın çıkış gücü tabiyki önemli ama bu güç şu kadar metreden çeker diye bir şey söylenmez söyleyemez. Yani o yerede bulunan rölelere linklere bağlı bu konu. ben bu boafeng le amerika ile konuştum ancak link üzerinden tabi. Yaklaşık 6 ay kadar kullandıktan sonra wouxun'a geçtim. TA6ALİ Qth-Çankırı

Boafeng UV-5R için 2 adet sipariş verdim. Ardından Honkong merkezli satıcıdan uyarı ikazı aldım. Türkiye'ye gönderdikleri bu cihazların %95'i Türk gümrüğü tarafından geri gönderiliyormuş. Bu durumda para iyadesi yapıyorlarmış ancak kargo ücretini kesiyorlarmış. Bende normal yollardan sipariş vermekten vaz geçtim. Bir tanıdık elden getirirse artık o yönteme bakacağım.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Geri