''Bozkır’dan AB’ye Adım Adım: Sivil Toplum Yürüyor'' Projesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan AYDURAN Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 7,804

AYDURAN

Zirve
Yer
İstanbul / Maltepe
Kapadokya Tarihi Sınırlarına Kavuşuyor

2835023

Hititler döneminin "güzel atlar ülkesi" Kapadokya tarihi sınırlarına geri dönüyor. Avrupa Birliği'nin mali katkılarıyla düzenlenen proje ile yeraltındaki binlerce kilometrelik tarihi tünellerle birbirine bağlanan Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde yerüstünde de bir platformla bir araya geliyor.

“Türkiye’de Sivil Toplumun Güçlendirilmesi: Sivil Ağların, Kapasite Geliştirme Projelerinin ve Katılımcı Yerel Projelerin Desteklenmesi Programı” kapsamında, Anadolu Sürdürülebilir Kalkınma Ajansı Derneği (ASKA) ile Yeşil ve Estetik Kapadokya Çalışma Grupları Derneği (YESCAP) tarafından ortaklaşa sürdürülecek “Bozkır’dan AB’ye Adım Adım: Sivil Toplum Yürüyor” Projesi, 4 ilde uygulanmaya başlıyor.

Bu çok katmanlı proje kapsamında geniş Kapadokya’nın ve yer altı şehirlerinin tanıtımı için kampanya ve yürüyüşler düzenlenecek. Bölgedeki sivil toplum kuruluşlarından 100 üyeye STK’lara yönelik eğitimler verilecek. 25 STK yöneticisi, Ankara’da donör kuruluşlara tanışma ziyaretlerine katılacak. 4 ilin STK’larının oluşturacağı “Yer altı Şehirleri Platformu” kurulacak.

HÜRRİYET

Etiketler
Ynt: ''Bozkır’dan AB’ye Adım Adım: Sivil Toplum Yürüyor'' Projesi

14 ve 15 Nisanda Kapadokya'nın tarihi başkenti Kemerhisar'da / Niğde - Hititlerin Tuvanuva'sı, Romalıların Tyana'sı ''Kapadokya Tarihi Sınırlarına Kavuşuyor, Bozkırdan Avrupa'ya Yürüyüş Projesi'' kapsamında toplanıyoruz.

Neler var derseniz, daha fazla bilgi için; http://www.aska.org.tr/index.php?lng=tr

Emin Bey kayıplara karıştı :D Sağolsun bir aydır bu etkinlikten haber bekliyorduk...

Umarım kendisi iyidir ve en kısa zamanda tekrar burada, aramızda görebiliriz...

Emin Bey'in verdiği web adresinden konuyla ilgili yazıyı ben aktarayım buraya...

Emin Bey'e, Dilara Hanım'a, Mustafa Bey'e ve aska.org.tr sitesine teşekkürler...

Tyana

14 – 15 Nisan NİĞDE

Tyana - Kemerhisar, Bahçeli, Bor, Gümüşler,

“Bir Başkentten bir Başkente” yürüyüşü ile antik Kapadokya’nın başkenti Tyana’ya gidiş, Kemerhisar’da Roma Hamamı ve su kemerlerinde yürüyüş, Bahçeli’deki Olimpik Roma Havuzu’nda piknik, Pazar günü Gümüşler Manastırı, Meryem Ana Yeraltı şehri, Niğde Müzesi ilk kadın Vali anıtını ziyaret ve Ankara’ya dönüş.

Ulaşım: Proje Otobüsü

(07:00 Kültür ve Turizm Bakanlığı önünden hareket)

Konaklama: Bor’da Tyana Otel (20YTL/kişi)

Yeme – İçme: Roma Havuzu kenarındaki lokanta (alabalık ve et çeşitleri), pide çeşitlerinin yanı sıra yerel katılımcıların yapıp satacakları yerel tatlar (gözleme, vb.)

Alışveriş: Yöreye ait şarap ve gıda maddeleri, el sanatları ürünleri, vb.

Sürpriz: Adı üstünde “Sürpriz”!!!

www.aska.org.tr

Bir Başkentten Bir Başkente Yürüdük - yapımcı: Dilara ÇAĞLAR 18/04/2007 * 08:13

Bozkır’dan AB’ye Adım Adım: Sivil Toplum Yürüyor Projemiz kapsamında 14- 15 Nisan 2007 tarihlerinde Niğde'deydik.

Kemerhisar 1 web

Bir grup ASKA gönüllüsü ile Ankara'dan yola çıkıp antik Kapadokya'nın başkenti Tyana (Kemerhisar)'ya ulaştık. Niğde'de İç Anadolu Doğa Koruma Federasyonu İÇDOĞA yöneticileri tarafından karşılandık. Nevşehir Avanos'dan gelen YESCAP gönüllüleri, Kemerhisar halki ve sivil toplum üyeleri ile Tyana Vakfı gönüllülerinin de katılımıyla Kemerhisar'ın görkemli su kemerleri altında yürüyüşümüzü başlattık.

Kaymaklı Kadın Kooperatifi üyeleri tarafından dikilip hazırlanan "Proje Tulumları" herkese çok yakıştı. Roma Hamamı , Köşk Höyük ve Roma Havuzu ziyaretleri birinci gün etkinlikleriydi. Müzikleriyle bize eşlik eden Niğde'li yerel sanatçılar kampanyamızın daha da renklenmesini sağladılar. Bor'da sımsıcak bir ev havası sunan temiz ve bakımlı Tyana Otel'de günün yorgunluğunu attık.

İçdoğa Federasyonu Genel Sekreteri Mustafa Uludoğan Hocamız ve öğrencisi Yasemin'in, Niğde merkezde bir "Kıraathane"de hazırladığı sıcak ekmek, peynir ve helvalı kahvaltı yoğun geçecek güne enerji toplamamızı sağladı.

Görkemli Niğde Müzesi'nde sergilenen ve Anadolu'da yaşamış tüm uygarlıklara ait eserler hepimizi çok etkiledi. Proje sekreterimiz ve Tyana Vakfı üyesi profesyonel rehber Erdem Al'ın rehberliğinde kültürel zenginliklerimizi tanıdık.

İl merkezindeki "Hüdavent Hatun Türbesi", "Alaaddin Camii", "Akmedrese", "Niğde Kalesi" ve Kayaardı'ndaki Yılanlı Kilise, Fertek'de Kilise Cami bizleri büyüledi.

Ama en büyük süpriz sona saklanmıştı: "Gümüşler Manastırı ve Yeraltı Şehri". 7,5 km uzunluğundaki bu etkileyici bölgenin ancak giriş kısmını gezip kucağında bebek İsa ile gülümseyen Meryem Ana freskindekine benzer bir gülümseme ile yorgun ama mutlu vedalaştık.

Bir sonraki kampanya etkinliği (28-29 Nisan - Nevşehir) için gün sayıyoruz.

Kemerhisar 2 web

www.aska.org.tr

BOZKIR’DAN AB’YE PROJESİNDE KAMPANYA ETKİNLİKLERİ SÜRÜYOR.. - yapımcı: Dilara ÇAĞLAR 03/05/2007 * 06:43

BOZKIR’DAN AB’YE PROJESİNDE KAMPANYA ETKİNLİKLERİ SÜRÜYOR..

“KAPADOKYA’NIN KALBİNE” YÜRÜYÜŞÜ İLE ANKARA’DAN KAPADOKYA’NIN İKİ İLİ – KIRŞEHİR ve NEVŞEHİR’E YÜRÜDÜK.

Kapadokya’yı tarihteki sınırlarına kavuşturacak bir iş ve güç birliği hedefleyen “Bozkır’dan AB’ye Adım Adım: Sivil Toplum Yürüyor Projesi” ile yeraltından birbirine bağlı bu yerleşimlerin, yerüstünden de sivil bir platformla birbirlerine tutunması amaçlanıyor.

İlki 14 -15 Nisan 2007 tarihlerinde Niğde’de “Bir Başkent’ten Bir Başkent’e”adıyla yapılan Kampanya yürüyüşlerinin ikincisi, “Kapadokya’nın Kalbine” sloganıyla 28 Nisan 2007 Cumartesi günü yapıldı. ASKA üye ve gönüllüleri ile bu kampanyaya destek veren sivil toplum kuruluşlarından biri olan ÖZGEDER derneği üyeleri tarafından sabahın erken saatlerinde Ankara’da başlatılan yürüyüşün ve kampanya etkinliklerinin ilk durağı Kırşehir’de;

* Mucur Yeraltı şehri, yeraltı şehri görevlisi Abdullah BOZÇELİK’in rehberliğinde gezildi.

* Mucur’a 15 km uzaklıktaki Kepez Yeraltı şehri’ne geçildi. Yine Abdullah BOZÇELİK’in çabaları olmasa içeri girmek mümkün olamayacaktı ve çok etkileyici bu yer altı şehri görülemeyecekti.

* Kurugöl Yağmur Duası törenlerine iştirak edildi. Proje iştirakçisi Kurugöl köyü muhtarlığı tarafından organize edilen ve muhtar Faruk CEBECİ’nin ev sahipliğinde, köy halkının toplandığı Öz mevkiinde kurulan çadırların altında, kesilen kurbanların ikram edildiği ve daha dua bitmeden başlayan yağmurun eşliğinde ASKA üye ve gönüllüleri köy halkının coşkusunu paylaştı.

* Hacı Bektaş-ı Veli ziyareti yapıldı, müze gezildi ve Kültür Sarayı’nda canlı sunulan Semah Töreni izlendi.

Daha sonra Nevşehir’e geçen grup;

* Avanos’ta proje ortağı YESCAP başkanı Mustafa DİNÇ ve dernek üyeleri tarafından karşılandı. Burada, proje kapsamında kurulan ilk dernek olan ve girişken Avanos kadınlarını temsilen Fatma GÜVEN ve Seda GÜVEN öncülüğünde yeni kurulan AVKAD (Avanos Kadın Derneği) üyelerinin el emekleri ve göz nurları ile yaptıkları ürünlerden alındı, çömlek yapım atölyeleri ziyaret edildi.

* Ürgüp’te proje iştirakçisi Ürgüp Belediye’si danışmanı Birsen ÇENGEL’in katkıları ile ayarlanan sinema salonunda, ASKA gönüllüsü, ODTÜ Capoeira (brezilya kökenli bir dans ve savunma sanatı) gösteri grubunun ilginç ve etkileyici gösterisi izlendi.

* Mustafapaşa – antik adıyla Sinasos, kampanya yürüyüşçülerini büyüledi. Tarihi dokunun korunması için gösterdiği çalışmalar ve buradaki etkinliklere katkıları nedeniyle Belediye Başkanı Mustafa ÖZER’e teşekkür edildi.

* Mazıköy’deki yeraltı şehri, Mazıköy muhtarı önderliğinde ve yine köy halkından rehberler eşliğinde, lüks lambası ışığında(!) ziyaret edildi.

* Projeye gönüllü desteğini ilk günden beri esirgemeyen ve kampanya etkinliklerinde kullanılan tulumların kadın kooperatifi üyeleri tarafından dikilmesini sağlayan, Yerel Gündem 21 ve Kaymaklı Belediyesi uzmanı İbrahim Kayaalp’ın sıcak ev sahipliğinde Kaymaklı Kadın Kooperatifi ziyaret edildi.

www.aska.org.tr

STK ailemize Niğde den 3 yeni üye... - yapımcı: Mustafa ULUDOĞAN 06/05/2007 * 08:01

Bozkırdan AB ye adım adım projesi kapsamında Niğde'de kurulan dernekler 08.05.2007 tarihinde faaliyetlerine başlamışlardır. Kurulan derneklerin Gençlerden oluşması ayrı bir sevindirici olay.

Kuruluş sırasına (saatine!!) göre kurulan dernekler sırasıyla..
1- Kapadokya sürdürülebilir kalkınma ve gençlik derneği (13:30)

Geçici Yönetim Kurulu Üyelerinin;
Adı ve Soyadı:Görev Unvanı:
Yönetim kurulubaşkanı : Pınar KENDİRLİ
Yönetim kurulubaşkan yrd.: Yasemin ŞENYÜZ
Yönetim kurulubaşkan yrd.: Ali BARGU
Sekreter: Namık Kemal KENDİRLİ
Sayman: Yaşar AKBALIK
Yönetim kuruluÜyesi: Fatih EVGİN
Yönetim kuruluÜyesi: Tuğba ŞENYÜZ

2- Genç Bilişim Derneği (14:30)

Yönetim kurulubaşkanı : Habib GÜNDOĞDU
Yönetim kurulubaşkan yrd.: İlker Utku ORHAN
Yönetim kurulubaşkan yrd.: Ömer Faruk UYDURAN
Sekreter: Ertüzün ATILBOZ
Sayman: Onur ÖZÇİFÇİ
Yönetim kuruluÜyesi: Mustafa ULUDOĞAN
Yönetim kuruluÜyesi: Fatih EVGİN

3-Genç Doğa derneği (16:30)

Yönetim kurulubaşkanı : Soner ÖZOĞUL
Yönetim kurulubaşkan yrd.: Bilal ULUTAŞ
Yönetim kurulubaşkan yrd.: Neşe TAĞA
Sekreter: İsmail ÖZDİL
Sayman: Cüneyt SABANLI
Yönetim kuruluÜyesi: Ahmet DEMİRKOL
Yönetim kuruluÜyesi: Nurtenhan ANGUŞHAN

Gayretli çalışmalarından dolayı derneklerin kurucu üyelerine ve destekleyen Dilara Hanıma teşekkürler...

www.aska.org.tr

Niğde'de kurulan dernekler arasına Destek Sistemlerini Kaybetmiş Çocuklar Derneği 11.05.2007 tarihinde kurularak faaliyetlerine başladı... - yapımcı: Mustafa ULUDOĞAN 11/05/2007 * 16:24

"Bozkırdan AB ye" projesi kapsamında Niğde'de kurulan dernekler arasına " Destek Sistemlerini Kaybetmiş Çocuklar Derneği" de 11.05.2007 tarihinde kurularak faaliyetlerine başlamışlardır. Yeni derneğimizin Akademisyenlerden oluşması ve Aile ortamından kopmuş, maddi ve manevi yardıma muhtaç, sokaklarda yaşayan çocuk ve gençlerin eğitimine yardımcı olmak, evden kaçmış, dilendirilen, kötü koşullarda çalıştırılan, madde bağımlısı kitleleri hedef alması ayrı bir sevindirici olay.

Destek Sistemlerini Kaybetmiş Çocuklar Derneği kurucu Üyelerinin;

Adı ve Soyadı: Görev Unvanı:

Yönetim Kurulu Başkanı : Yrd.Doç.Dr. Mustafa KOÇ

Yönetim Kurulu Başkan Yrd.: Yrd.Doç.Dr. Ömer Faruk TUTKUN

Yönetim Kurulu Başkan Yrd.: Yrd.Doç.Dr. Mustafa UÇAN

Sekreter: Gülsüm Özlem AYNA

Sayman: Mehmet HIZIROĞLU

Yönetim Kurulu Üyesi: Mustafa ULUDOĞAN

Yönetim Kurulu Üyesi: Kubra ÖZMEN

www.aska.org.tr

26 Mayıs 2007 Cumartesi saat 14,00 de "sivil toplum yürüyor, Kapadokya tarihi sınırlarına kavuşuyor" başlığı altında tarihi bir mekan olan Niğde Akmedresede bir araya geldik. Sivil Toplum Geliştirme Merkezindende temsilcilerin katıldığı toplantımızla projemizi kapattık.

Emin SELAMOĞLU

ASKA Son Noktayı Niğde’de Koydu

Anadolu Kalkınma Ajansı Derneğince yürütülen “Bozkır’dan AB’ye Adım Adım: Sivil Toplum Yürüyor Projesi” ile yeraltından birbirine bağlıyoruz” başlığı altında yürütülen projenin kapanış toplantısı Akmedresede Kültür Merkezinde düzenlendi.

Anadolu Kalkınma Ajansı Derneğince yürütülen “Bozkır’dan AB’ye Adım Adım: Sivil Toplum Yürüyor Projesi” ile yeraltından birbirine bağlıyoruz” başlığı altında yürütülen projenin kapanış toplantısı Akmedresede Kültür Merkezinde düzenlendi.

Anadolu Kalkınma Ajansı (ASKA) Derneği Proje Koordinatörü Dilara Çağlar Kapadokya’yı tarihteki sınırlarına kavuşturacak bir iş ve güç birliği hedefleyen “Bozkır’dan AB’ye Adım Adım: Sivil Toplum Yürüyor Projesi” ile yeraltından birbirine bağlı bu yerleşimlerin, yerüstünden de sivil bir platformla birbirlerine tutunmasının amaçlanmakta olduğunu söyledi.

Çağlar “Bu amacı gerçekleştirmek üzere yapılan kampanyalar, yürüyüşler ve verilen eğitimler sonucunda kurulan 7 yeni dernek, proje ortağı ve iştirakçisi 6 sivil toplum kuruluşu ile bir araya gelerek bir Sivil Toplum Platformu oluşturacaklardır” dedi.

Proje hakkında bilgi veren Çağlar “Avrupa Birliği tarafından kısmen finanse edilen bu proje; Kapadokya’nın dört ilinde (Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde’de). Uygulanan eğitim ve kampanyalarla çevre ve doğa konularında çalışan sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirmek, Olmayan yerlerde sivil ağlar oluşturmak ve Bu sivil toplum kuruluşlarını, Kapadokya’yı bir bütün olarak ele alıp kapsamlı projeler üretebilecek bir platform çatısı altında toplamayı başarmak üzere geliştirilmiştir.Proje kapsamında, sivil toplum kuruluşu olmayan yerlerde dernek, vakıf vb. STK’ların oluşturulmasına öncülük edilmektedir. Bu yeni kurulmakta olan STK’ların teknik altyapılarını oluşturmak üzere, bilgisayar ve yazıcı temini için çevre, doğa ve turizm konularında sosyal sorumluluğunu yerine getirmek isteyen sponsorların destekleri beklenmektedir” diye konuştu.

http://www.nigdehaber.com.tr/habergoster.asp?id=875

Projemizin Son Yürüyüşü Kırşehir'de yapıldı. - yapımcı: Dilara ÇAĞLAR 21/05/2007 * 07:27

20 Mayıs Pazar günü, Bozkır'dan AB'ye Adım Adım: Sivil Toplum Yürüyor Projesi kapsamında yapılan kampanya yürüyüşlerinin son ayağı Kırşehir Yürüyüşü ile gerçekleştirildi.

Yeraltı şehirleri ile birbirine bağlı Niğde, Nevşehir, Kırıkkale ve Kırşehir illerini, yerüstünde STK temsilcilerinin buluşması ile bağlayan bu kampanya yürüyüşleri sayesinde tüm iller birbirlerinin başta yeraltı şehirleri olmak üzere doğal, tarihi ve kültürel değerlerini görüp tanımış oldu.

Projenin en önemli çıktıları arasında yer alan ve Niğde'de yeni kurulmuş STK'ların temsilcileri, Kırşehir Kurugöl Muhtarlığı ve Dayanışma Derneği temsilcileri ile ASKA gönüllüleri Kırşehir Müze Müdür Vekili Sn. Mehmet Göktürk'ün rehberliğinde bu yürüyüşleri gerçekleştirmiştir.

Kırşehir şehir merkezinde Cacabey Medresesi'ndeki buluşma, panoramik "Kale" ve Kırşehir müzesi ziyareti ile sürmüş, açık olmayan yeraltı şehri ancak dışarıdan izlenmiştir. Çiçekdağı yolu üzerindeki Üçayak Kilisesi yıkıntılarının yanından geçilerek Dulkadirli yeraltı şehirlerine ulaşılmıştır.

Kaman'daki Kalehöyük kazı alanı ve Arkeoloji Enstitüsü'nün henüz açılmamış olmasına karşın, bozkırın ortasındaki vahada gün boyu yaşanan aşırı sıcak ve günün yorgunluğu atılmıştır. Japon Altes Prensi Takahito Mikasa anısına yapılmış olan Mikasnomiya Anı Bahçesi'ndeki şelalenin serinliğinde, STK gönüllüleri yeni projelerde birlikte çalışmak dileklerini dile getirmişlerdir.

www.aska.org.tr

Niğde Akmedrese'deki Proje Kapanış Toplantısında Gençlerin Coşkusu ve Genç STK'cıların Geniş Katılımı Sürdürülebilirliğin En Güzel Kanıtıydı. - yapımcı: Dilara ÇAĞLAR 30/05/2007 * 22:06

Aralık 2006'da başlayan "Bozkır'dan AB'ye Adım Adım: Sivil Toplum Yürüyor" projesinin kapanış toplantısı 26 Mayıs 2007 Cumartesi günü Niğde Akmedrese'de, çoğunluğunu genç sivil toplum liderlerinin oluşturduğu ve STGM temsilcilerinin de yer aldığı geniş bir katılımla yapıldı.

Organizasyon müthişdi. Çünkü, organizasyon Mustafa ULUDOĞAN Hocamızda, yani emin ellerdeydi. Kullanımı Niğde Üniversitesi'ne verilmiş olan Akmedrese'nin görkemli mimarisi, düzenli ve pırıl pırıl hazırlanmış salon ve çalışkan hocamızın tüm toplantı süresince (ve hatta öncesinde) gösterdiği yoğun çaba güzel geçen bu toplantının altyapısını oluşturuyordu.Bu güzel ortamın kullanılmasına izin veren Niğde Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hamza UYGUN,Rektör Yardımcısı Sayın Adnan GÖRÜR ve Üniversite Genel Sekreteri Sayın Mevlüt SEZGİN ile emek veren sevgili hocamız Sayın Mustafa ULUDOĞAN'a ve onun şahsında tüm genç sivil toplumculara çok teşekkür ederiz.

Toplantıda Proje süresince yapılan çalışmalar ve kampanya etkinlik sonuçları, proje koordinatörü ve ASKA Derneği Başkanı Dilara ÇAĞLAR tarafından aktarıldı. Proje uygulama sürecinde yeni kurulan dernekler tanıtıldı.Bu dernekle, kuruluş sırasına göre ve kurucu başkanları ile şöyledir:

1)KAYMAKLI KADIN ÇEVRE KÜLTÜR ve İŞLETME KOOPERATİFİ
Nimet ASLANDOĞAN(12.2006)
2)KARKIN KÖYÜ KALKINDIRMA DERNEĞİ
Nihat BAĞCI (18.04.2007)
3)AVANOS KADINLAR DERNEĞİ
Seda Naciye GÜVEN (27.04.2007)
4)KAPADOKYA SÜRDÜRÜLEBİLİR KALKINMA ve GENÇLİK DERNEĞİ
Pınar KENDİRLİ (08.05.2007)
5)GENÇ BİLİŞİM DERNEĞİ
Habib GÜNDOĞDU (08.05.2007)
6)GENÇ DOĞA DERNEĞİ
Soner ÖZOĞUL (08.05.2007)
7)BİZİM ÇOCUKLARIMIZ DERNEĞİ
Ömer Faruk TUTKUN (11.05.2007)
8)YENİ NİĞDE SPOR KULÜBÜ DERNEĞİ
Yusuf AKKOYUN (17.05.2007)

Toplantıda daha sonra Sivil Toplum Geliştirme Merkezi (STGM) Koordinatörü Sayın Sunay DEMİRCAN ve Hibeler Koordinatörü Sayın Funda KÜÇÜKCAN projeler, AB uygulamaları ve genel olarak sivil toplum örgütlülüğü üzerine konuştular.

Gençlerin dinamizmi sorularına yansıdı ve Kapanış sonucunda yapılan kokteyl sürecinde de devam etti.

Projede emeği geçen herkese - özellikle "saçını süpürge eden":
Mustafa ULUDOĞAN (İÇDOĞA)
Serdar AKYAY (KASK )
Ferda ÇÖMLEKOĞLU (ASKA)
Mine YÜCEL (ASKA)

çok teşekkür ediyorum.

Vira yeni projelere ve gençlerle elele.

www.aska.org.tr

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,424
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri