Bu Kez Gezi Değil Viyana'da Yaşam

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan edebiyatçı Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 10
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 19,705

edebiyatçı

Zirve
Yer
Ankara
Merhabalar,

Yıllardır yaptığım tüm gezi planlarımda ve gezi yazılarımda bu site sakinlerinin oldukça önemli yardımlarını gördüm. Şimdi daha farklı bir yardım talebim olacak. 15-20 gün içinde görev sebebi ile yerleşmeye Viyana'ya gideceğiz.Her şey çok kısa sürede olduğu için doğru düzgün bir hazırlık da yapamadım. Dönüş süresi belli değil. Birkaç yıl sonra dönebiliriz de emekli olana kadar kalabiliriz de. Oradan başka bir ülkeye de geçebiliriz. Viyana iki defa gittiğim bir şehir. Ama turist olarak gitmekle yaşamak çok farklı olacak. Öncelikle orada yaşayan veya yaşamış birileri var ise tecrübelerinden faydalanmak isterim.
Dört kişilik bir aileyiz.Öncelikle kızlarımın okul ve kreş işi var. Şimdi bununla ilgileniyoruz. İngilizce eğitim veren okullara bakıyorum.Büyük kızım için karar verdik ve kayıt yaptırdık ama küçük için kreş henüz bulamadım.

İkinci olarak kalacak yer sorunu var.eşyalı ev bakıyoruz. Öncelikle bir kaç haftalık apart gibi bir yerde kalıp sonra araştırarak güzel bir ev bulayım istiyorum. Aceleye gelmesin. Hangi bölgeleri tercih edeyim konusunda karar veremedim. Merkezde eski binalar var. Daha yeni ve geniş bir evde oturayım istiyorum ama merkeze de uzak olmasın diyorum.İyi ve güvenli bir bölge olması şart.

Bir diğer mesele yabancı dil kursuna ihtiyacım olacak.Ama almanca değil ingilizce kursu istiyorum. Çünkü oradan başka ülkelere de geçebiliriz. Çok saçma olmaz değil mi? vaktimiz çok az olduğu için şimdilik bunu oraya gidince halledeceğiz.

Sitedeki erkek arkadaşların ilgi alanı olduğu için araba konusunda da yardım isteyeceğim. Gelenimiz gidenimiz çok olacağı için ve Avrupa da arabalara oturum sayısından fazla insan alamadığımız için yedi oturumlu bir araç alalım istiyorum. Yedi oturum araç kullanan veya bilgisi olan var ise çok sevinirim.

Ek olarak Viyana'da yaşam ile ilgili her tür tavsiyenizi bekliyorum. Şimdiden teşekkür edebim.

Etiketler

Ynt: Bu Kez Gezi Değil Viyana'da Yaşam

Merhabalar. Viyana`ya yerleseli üc ay oldu. Is , ev ve okul sorunlarini hallettik cok sükür. Uc aydir öyle gezdim ki dogma büyüme Viyanali ile yarisirim. :smiley: Viyana gezisi planlayan arkadaslara her konuda yardimci olabilirim. Muhabbetle...

Çok teşekkür ediyorum. Yeni bir düzen kurmak gerçekten oldukça zor.hele çocuklar ve eğitim dertleri olunca çok daha zor. Çok şükür ki ilk zorlukları atlatabildik. İnsanın kendi memleketi gibi olmasa da şimdilik Viyana'yı da çok sevdik. Her gün balkonumuzdan bu güzel şehirde Tuna nehrinin üzerinde gün doğumunu ve batımını izlemek büyük bir zevk.

20141105 153059

20141212 161032

20141211 160955

Yerleşmiş olmanıza,memnun kalmanıza ,sevindim adınıza ve ne yalan söyleyeyim adıma (Nasıl sevinmeyeyim ki,paylaşmayı,gezmeyi seven bir arkadaşımız Viyana'lı olmuş artık ) Bundan böyle Viyana, gezi planlarımızda sorun olmaktan çıkacak bu sayede :smiley: Yeni yaşamınızda ve görevinizde başarılar diliyor,gezi yazılarınızı bekliyor olacağız...

Merhabalar Enver Bey. Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim. Viyana'da yaşam ve gezi için bol bol fotoğraf ve bilgi biriktiyorum şimdilerde. Nasip olur da baharı da görürsek Viyan'nın dört mevsimi hakkında ayrıntılı bir gezi yazısı oluşturuyorum. Birazdan karlı Viyana fotoğrafları için sokaklara çıkacağım. Bu aralar yeni yıl kutlamaları sebebiyle cıvıl cıvıl bir şehir var. Şubat Ayında üniversitenin dil kursuna başlayacağım. Dil sorununu da bahara kadar biraz halledebilirsem bahar gibi çevrede köy köy ayrıntılı geziler de planlıyorum. Dilerim karavancı arkadaşlarımıza da biraz faydam olur.Yolunuz buralara düşerse seve seve rehberlik de yaparım.Muhabbetle..

Eve girip manzarayı görünce diğer odalara bakmadan evi tutuyoruz dedim. :smiley: Tuna nehrinin ortasında bir adadayız ve her cepheden tüm viyanayı görüyoruz. Çok daha geniş ve güzel evler olmasına rağmen başka yeri gözüm görmedi. Her sabah ve akşam izlediğim gökyüzü manzarasını saray gibi bir eve bile değişmem. Sanırım bu şehri bu kadar çabuk sevmemizde bunun da etkisi oldu. Bir de tüm ömrünü Ankara betonlarının arasında geçirmiş biri olarak bu parklarla dolu yemyeşil şehir çok sevimli geldi.

Mutluluklar dilerim, Avusturya'yı sizden,sizin kaleminizden izlemek keyifli olacak.

Saygı ve selamlar

Öncelikle konu eski ama bende Viyana ile ilglendiğim için eğer hala oralarda iseniz tecrübelerinizden yararlanmak isterim ?

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,429
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR