Bu Parça Trumatic Soba Termostatı mıdır?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan alperkaf Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 12
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,619

alperkaf

Kamp I
Herkese selmalar bizim karavanda Trumatic S5001 soba var çalışıyor fanıda kendısıde bır problem yok.Ancak yan duvarda yanı holde termostata benzer bır cıhaz var arkasından telı kopmuş bellıkı cıvasıda kaçmış.Karavan 1975 model Anlayamadıgım bu eger termostatsa neyi kesiyor soba ceyranla çalışmıyor sonuçta .Sobanın üstündeki scalada 10 15 18-30 a kadar cıkıyor acaba termostat ısınınca gazı veya alevımı kesıyor.Böyle bır cekme karavan sobası kullanmış arkadaş varsa yardımın rica edecegım.Sizden aldıgım bılgıye gore karavanımıza karaköyden bu cıhazı bulup almaya çalışacagım.Resmınıde yolluyorum..Cevaplarınızı beklıyorum.Kolay gelsıın..
ALper

Img155

Etiketler
Ynt: Bu Parça Trumatic Soba Termostatı mıdır?

alperkaf' Alıntı:
Herkese selmalar bizim karavanda Trumatic S5001 soba var çalışıyor fanıda kendısıde bır problem yok.Ancak yan duvarda yanı holde termostata benzer bır cıhaz var arkasından telı kopmuş bellıkı cıvasıda kaçmış.Karavan 1975 model Anlayamadıgım bu eger termostatsa neyi kesiyor soba ceyranla çalışmıyor sonuçta .Sobanın üstündeki scalada 10 15 18-30 a kadar cıkıyor acaba termostat ısınınca gazı veya alevımı kesıyor.Böyle bır cekme karavan sobası kullanmış arkadaş varsa yardımın rica edecegım.Sizden aldıgım bılgıye gore karavanımıza karaköyden bu cıhazı bulup almaya çalışacagım.Resmınıde yolluyorum..Cevaplarınızı beklıyorum.Kolay gelsıın..
ALper
Bu sitemi tanımıyorum. Gördüğüm kadarıyla gazlı sistem olabilir. Bu tüp içindeki gaz ısındığında basınç oluşturur ve bu basınçla gazı mekanik olarak kısıyor olabilir. Piyasada satılan sıcaklık göstergeleri de benzer bir sistemle çalışıyor. Borusunun gittiği yeri takip ettiğinizde gaz valfine çıkıyorsa büyük ihtimalle öyledir. Umarım bulabilirsiniz.

tesekkurler anladıgım kadarıyla gazı kesıyor pekı bu dıbındekı telın uzunlugu farkedermı bır bılgınız varmı.Veya bu sıstemi kullanmış olanınız var mı?
Alper

Merhaba.Sayin Alperkaf, benim bildigim kadariyle Termostat oluyor onsuz kalorifer calisir ama derecesine gelince koloroferi yavaslatmaz.Kalorifer ayni derecede calisir.Yerine takarsaniz iyi olur.

Selamlar.

Alper Bey, o parça ısıtıcının gaz akışını mekanik olarak kontrol eden termostat sisteminin alıcısı. Borusu koptuysa genleşerek gazı kısan akışkanı kaybetmiştir.
Ne yazık ki yerine taksanızda çalışmayacaktır.
Isıtıcınız çalışır ama sürekli olarak en yüksek güçte kalır; arada bir kapatırsınız.
Ekte 2003 te bakım için söktüğüm Trumatic SL3002 nin benzer parçasının resmi var, ince bakır boru doğrudan gaz valfine gidiyor...

[attachment=1]

Dsc00167

arkadaşlar herkese merhabalar.ben gecensene bir karavan aldım.bunda trumatic marka bir soba var ancak çalıştıramıyoruz.çakmağına basılı tuttuğunuzda çakıyor ancak alev almıyor.bir tamirciye götürdüm ancak hermetik bir soba olduğunu ve onaramayacağını söyledi.bundan anlayan istanbulda tanıdığınız bir ustası varmıdır.teşekkürler.

Acsa'da Fatih USta yapar. Ama ikna etmeniz gerek. :D Esas isleri o degil cunku.
http://www.acsagroup.com/

Sitenizde Turama'nin logosu var ondan geldim diyin. O zaman kirmiyorlar.

Sn. dağlayan,
doğru çalıştırma yöntemini uyguluyor musunuz acaba?

Sobaya gelen gaz vanası vardır mutlaka; açık olduğundan emin olun. Denemek için pilleri çıkarıp vanaya basın, dikkatle dinleyin, gaz "fısıltısını" duymalısınız (dikkat: gazın çok fazla birikmesine izin vermeyin).
Sobanızın Trumatic SL serisinden olduğunu varsayarak gaz kontrolünü orta konuma getirip bastırın, çakmaya başlayacak. Bu durumda biraz bekleyin (çok fazla değil; 20sn kadar yetiyordu bende; fazla gaz birikmesin içinde) ve yanma penceresini kontrol edin. Pencerede sürekli alev görüyorsanız basılı durumda güvenlik devresi ısınanan kadar beklemelisiniz (önemli).
Yoksa bıraktığınızda söner.

Eğer arada bir alevleniyor ancak yanmıyorsa en çok görülen sorunlardan biri sobanın dışarıdan hava emdiği yere örümceklerin ağ örmesidir :smiley:
Bir bakır telin uçunu 4cm kadar açarak süpürge / tel fırça şekline getirip aracın altında sobanın emiş kurtusunu bulun ve içini bu telle "süpürün".

Bunları yaptığınız halde çalışmıyorsa bir sorun var demektir; servis gerekli.

teşekkurler serdar bey karakoydede araştırdım sobanın sokulup arkasındakı zımbırtıyla getırmek lazım dedıler onla gelirsem iş cozulecek.Ancak hala anlayamadıgım bu soba elektrıkle calışmıyor lpg ıle calısıyor bızım termostatın calıştıgın farzedıyorum ısı 25 derceye geldıgınde mesela neyı kesıyor.Gazımı? Eger gazı kesıyorsa karavanın ıc ısısı 19 a duştüğünde nasıl yanıyor ?Otomatik ateşleme olmadıgına gore sıstem nasıl?teşekkürler..
alper

Püf noktası şu:
Termostat gazı tamamen kesmiyor; pilot alevi sürekli yanıyor. Ortam sıcaklığı azaldığında gazı arttıyor, azladığında kısıyor...
Elektirikli aletler için kullanılacak termostatların işe yarayacağını sanmam.
Parçayı yurt dışından temin edebilirsiniz bence.

theta' Alıntı:
Püf noktası şu:
Termostat gazı tamamen kesmiyor; pilot alevi sürekli yanıyor. Ortam sıcaklığı azaldığında gazı arttıyor, azladığında kısıyor...
Elektirikli aletler için kullanılacak termostatların işe yarayacağını sanmam.
Parçayı yurt dışından temin edebilirsiniz bence.
Kesinlikle katılıyorum.
Asıl işi yapan parça borunun gittiği gaz ayar valfinde. Bunun yerine herhangi bir parça uydurmak çok güç olur kanaatindeyim. Borunun bağlı olduğu parçayı komple almanız gerekebilir. Şon bir şans valfle birlikte perşembe pazarında sorabilirsiniz. Orijinal yedek parçasını yurt dışı satıcıları da dahil edip araştırmak daha doğru olacak gibi. O da yoksa son çare termostatı iptal ederek kullanmak olabilir. ::smiley:

Trumatic Soba Termostatı mıdır?

sn.serdar bey yardımınız için çok teşekkürler :smiley:.Haftasonu söylediklerinizi deneyeceğim.ancak yinede çalışmazsa servis gerekli.Ben istanbul anadolu yakasında maltepede yaşıyorum.karavanı ilk aldığımda yani gecen sene motor aksamı ile ilgili onarımlarını yaptırdım.bu arada hayat ünitesindeki diğer sorunlarla ilgili birkaç sanayi sitesine gittim ancak bu konuda hiçbir usta bulamadım.Karavanım 1991 madel ve ben almadan önce 4 yıldır bir garajda öylece bekliyordu.haliyle üzerindeki bütün elektirikli sistemdeki cihazlar arızalı gibi yani benim bu işten anlayan ehli bir usta bulmam gerekiyor.bu konuda önerebilceğiniz biri yada bir fikriniz varsa sevinirim.tekrar teşekkürler

m.ümit dağlayan

0532 795 29 23

Siz bir deneyin, çalışacağını umuyorum.
Ne yazık ki bu servisleri verecek usta bilmiyorum ben de.
İlk karavanımızı aldığımda benzer durumdaydı bizim karavanımızda; ekipmanları üreten firmalardan kullanım ve servis kılavuzlarını istemiştim; göndermişlerdi, teknik destek de verdiler telefonda, bunlar ve internet araştırmaları sayesinde sorunlar giderilebiliyor.
Sorunlarınızı tarif ederseniz yardımcı olmaya çalışırım bildiğim konularda.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR