Bütün Tüpler 2.000 Metre Irtifa Da Çalışır Mı?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan erginsak Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 8
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 1,769

erginsak

Yeni Üye
Arkadaslar merhaba.
2 hafta sonra Karadeniz yaylalarinda kamp yapacağız. İrtifa 2.000 metre üzeri 2 günde yaklaşık 3.000 metre var.

Elimde 2 tüp nurgaz 2 tüpte evolite var.Bunlar bu irtifa da sorun çıkarır mı ?5 gün kalacağım festivalde ,dağ başında perişan olmak istemem.

Teşekkürler.

Etiketler

Nerede yazılmış acaba o bilgi.Şayet tüp gazlı ocağınızın hava ayarı yoksa olabilecek en kötü durum ocağınızın biraz isli yanar.her halde bu geçici durumu dert edecek değilsiniz değil mi?
Sorumu tekrar sorayım Dogu Karadeniz yaylalarında yaşıyanlar tüp gaz kullanmıyormu?

Sayın ince999,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Ancak neden ısrarla aynı soruyu soruyorsunuz anlamadım , elbette yaylalarda tüp kullanılıyor.
Ancak taktir edersiniz ki evde kullanılan tüp ile sahada kullanılan karışım kartuş aynı değildir.Kaldı ki verdiğim linkte yazıyor.Sizin için aşağıyada yazayım ;

"Alçak irtifada 0-2.000mt. bütan kartuşlu ve ispirto ocakları kullanılabilirken, 2.000-2.500mt ve sonrası için benzinli ocaklar tercih edilmelidir. Lpg, bütan ve propan ocaklar alçak irtifalarda verimli şekilde yanarken, yükseklere çıkıldıkça oksijen miktarının azalması nedeniyle yanma verimler ciddi şekilde azalmakta hatta 3.000mt sonrası verim sıfıra kadar düşmektedir."

Burada konu açmamın amacı bilginin doğruluğunu sorgulamak.

Ocağın çıkartacağı is kurum vs. açıkcası umrumda değil , beni yarı yolda bırakmasın yeterli benim için.

Evde kullanılan Tüpteki bütan gazı karışımı ile küçük kartuş içindeki gazın karışımı farklı mı? farklı ise neden farklı?
Kartuş olsun piknik tüpü olsun içindeki gaz aynı karışımdır.Yükseğe çıkıldıkça deniz seviyesine göre değişen sadece havanın basıncıdır.Tüpte veya kartuşta belli basınçta duran bütan gaz tüpün üstüne takılı olan ocağın memesinden gaz çıkarken tüpteki-kartuştaki basınctan biraz daha düşük basınçta dışarı çıkar bu çıkış basıncı dış ortam hava basıncına bağlı değildir.İşte memenin deliğinden dışarı çıkan biraz basınçlı bütan gaz hava ile karışarak ocağın kafasında yanar bize ısı enerjisi sağlar. Bu hava gaz karışımı belli bir oranda olmalıdır ve ocagın hava ayarı kısmında ayarlanır ve öyle kalır.Küçük ocaklarda bu hava ayarı denen şey sadece ocak gövdesinde meme hizasındaki bir deliktir yani ayarını değiştirmek pratikte mümkün değildir.
İşte kendilerine göre özel sebeblerden dolayı ( ki bu sebebler vatandaşa durup duruken bir çeşitten fazla ocağı satmaktır.)
Yok efendim yükseklerde havada oksijen azdır da ondan dolayı verimi düşer gibi MAVALLAR yazmaktadırlar.
Yakıt ile yakıcı yani havanın ikisininde maddenin gaz halinde olması ve bir birine karışması gerekir,Tüpün içindeki yakıt zaten hazırlop gaz halindedir Yüksekte şayet böyle hazır lop yanacak karışım bile yanmayacak kadar az oksijen kıtlığı varsa sıvı haldeki yakıtı gaz haline cevirip ondan sonra yakacak oksijeni nereden buluyorlar acaba?
Bakın Bahsettiğiniz yüksekliklerde hava içindeki oksijen deniz seviyesine göre biraz azdır ama şunuda unutmayın ki yukarıda yazdığım gibi tüpten gaz MEME deliğinden çıkarken dışarıdaki hava basıncıda gazın memeden çıkmasına mani olur yani diyelimki tam dolu tüpümüzden deniz seviyesinde saniyede 1 gr gazın çıkabildiğini kabul edelim.Gaz memeden çıkarken belli bir hızla dışarı fırlar ve o hızına baglı olarak diyelim ki 10 santimetre küp havayıda içinine çeker bu 10 santimetre küp havanın içindede 6 gr oksijen vardır diyelim ocak güzel güzel yanar yani hava ayarı deniz seviyesine göre ayarlanmıştır.(Rakamları konu gereği yazdım)
Şimdi biz 2000 metreye çıkınca havanın basıncı düşer düşmesinede bizim ocagımızın memesine yaptığı karşı basıçta azaldığı için tüpün memesinde şimdi saniyede 1 gram değilde 1.5 gr gaz çıkmaya başlar meme deliği aynı delik olduğunda şimdi tüpteki gazımızın fışkırma hızı çoğalmıştır buna bağlı olarak yanına çektiği havada 10 santimetre küpten 14_16 santimetre küpe çıkmıştır içindeki oksijen miktarıda 7_8 grama çıkmıştır.Şimdi ocagımızın hava ayarı deniz seviyesindeki ayara göre biraz oksijeni az duruma gelmiştir yani belki az biraz isli alev tarzında yanabilir.Ama hiç bir zaman sönmez.Ben Uzungölün arka tarafındaki Aygır gölü zirvesinde ki 3000 metredir Piknik tüpümü Hiç sıkıntısız kullanıyorum.Durum böyle sağlıkcakla kal.

Evde kullanılan Tüpteki bütan gazı karışımı ile küçük kartuş içindeki gazın karışımı farklı mı? farklı ise neden farklı?
Kartuş olsun piknik tüpü olsun içindeki gaz aynı karışımdır.Yükseğe çıkıldıkça deniz seviyesine göre değişen sadece havanın basıncıdır.Tüpte veya kartuşta belli basınçta duran bütan gaz tüpün üstüne takılı olan ocağın memesinden gaz çıkarken tüpteki-kartuştaki basınctan biraz daha düşük basınçta dışarı çıkar bu çıkış basıncı dış ortam hava basıncına bağlı değildir.İşte memenin deliğinden dışarı çıkan biraz basınçlı bütan gaz hava ile karışarak ocağın kafasında yanar bize ısı enerjisi sağlar. Bu hava gaz karışımı belli bir oranda olmalıdır ve ocagın hava ayarı kısmında ayarlanır ve öyle kalır.Küçük ocaklarda bu hava ayarı denen şey sadece ocak gövdesinde meme hizasındaki bir deliktir yani ayarını değiştirmek pratikte mümkün değildir.
İşte kendilerine göre özel sebeblerden dolayı ( ki bu sebebler vatandaşa durup duruken bir çeşitten fazla ocağı satmaktır.)
Yok efendim yükseklerde havada oksijen azdır da ondan dolayı verimi düşer gibi MAVALLAR yazmaktadırlar.
Yakıt ile yakıcı yani havanın ikisininde maddenin gaz halinde olması ve bir birine karışması gerekir,Tüpün içindeki yakıt zaten hazırlop gaz halindedir Yüksekte şayet böyle hazır lop yanacak karışım bile yanmayacak kadar az oksijen kıtlığı varsa sıvı haldeki yakıtı gaz haline cevirip ondan sonra yakacak oksijeni nereden buluyorlar acaba?
Bakın Bahsettiğiniz yüksekliklerde hava içindeki oksijen deniz seviyesine göre biraz azdır ama şunuda unutmayın ki yukarıda yazdığım gibi tüpten gaz MEME deliğinden çıkarken dışarıdaki hava basıncıda gazın memeden çıkmasına mani olur yani diyelimki tam dolu tüpümüzden deniz seviyesinde saniyede 1 gr gazın çıkabildiğini kabul edelim.Gaz memeden çıkarken belli bir hızla dışarı fırlar ve o hızına baglı olarak diyelim ki 10 santimetre küp havayıda içinine çeker bu 10 santimetre küp havanın içindede 6 gr oksijen vardır diyelim ocak güzel güzel yanar yani hava ayarı deniz seviyesine göre ayarlanmıştır.(Rakamları konu gereği yazdım)
Şimdi biz 2000 metreye çıkınca havanın basıncı düşer düşmesinede bizim ocagımızın memesine yaptığı karşı basıçta azaldığı için tüpün memesinde şimdi saniyede 1 gram değilde 1.5 gr gaz çıkmaya başlar meme deliği aynı delik olduğunda şimdi tüpteki gazımızın fışkırma hızı çoğalmıştır buna bağlı olarak yanına çektiği havada 10 santimetre küpten 14_16 santimetre küpe çıkmıştır içindeki oksijen miktarıda 7_8 grama çıkmıştır.Şimdi ocagımızın hava ayarı deniz seviyesindeki ayara göre biraz oksijeni az duruma gelmiştir yani belki az biraz isli alev tarzında yanabilir.Ama hiç bir zaman sönmez.Ben Uzungölün arka tarafındaki Aygır gölü zirvesinde ki 3000 metredir Piknik tüpümü Hiç sıkıntısız kullanıyorum.Durum böyle sağlıkcakla kal.
Vakit ayırıp bu doyurucu yazıyı yazdığınız için teşekkür ederim , oldukça faydası oldu.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,425
Kayıtlı Üye Sayımız
172,070
Kaydolan Son Üyemiz
cipokko

Çevrimiçi üyeler

Geri