Çadır İçin Ayrılan Alan Ve Çadır Tavsiyesi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan sertaylan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 2
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 8,673

sertaylan

Yeni Üye
Arkadaşlar merhaba. Konu hakkında hiç bir bilgim yok kusuruma bakmayın. Bir kaç sorum olacak. Kamp yerlerinde kişiye verilen alan metrekare olarak ne kadar? Yaz döneminde kamp alanlarında boş yer bulmak zor mudur, önceden rezervasyon gerekli midir?(Katrancı, Çubucak vb. alanlarda) Bir de çadır olarak ön bölümünde yaşam alanı olsun istiyorum (Ferrino Proxes, veya Quechua Arpenaz family gibi) şimdilik sadece yazlık kullanım ama ilerisini de düşünmek lazım. Fiyat olarak Quechua uygun ama sağlamlığı, yağmur geçirgenliği falan nasıl? Bir yerde quechuanın çok sağlam olmadığı çok küçük etkenlerde bile dış bölümünün yırtıldığını okudum. Bu çadırları kullanan arkadaşlardan iyi-kötü yanlarının neler olduğunu öğrenirsem sevinirim.

Etiketler
Ynt: Çadır İçin Ayrılan Alan Ve Çadır Tavsiyesi

Sevgili Sertay,
Kamp alanlarında genelde kişiye belirli bir metrekare alan verilmez. Çadır başına para alırlar, gerisine karışmazlar. Sen gidip kendine uygun bir yer bulup çadırını kurarsın. Kamp yerindeki çadırların birbirinden ortalama uzaklığını gidince anlarsın ve buna uyarsın.

Örnek verecek olursam, Gökova Orman Kamp alanı çok büyük olduğu için boş yer bulmakta hiç sıkıntı çekmezsin. Rezervasyon gerekmez. Ramazan, Kurban bayramlarında kamplara gitmemeni öneririm. İnanılmaz dolu olurlar.

Yaşam alanı tente şeklinde değil de kapalı ise, yazın pek bir faydası olacağını düşünmüyorum. Çadır gündüz vakti o kadar sıcak olur ki, ön bölümdeki kapalı yaşam alanında durabileceğini sanmıyorum.

Biz ailecek sanırım 3-4 yıldır Quechua 2 seconds çadırı kullanıyoruz. Çadır sağanak yağmurda, doluda kaldı bana mısın demedi, kubbeli bir yapı olmamasına rağmen su geçirmedi. İlkbaharda Kızılcahamam'da bir dağda 2 kez kamp yaptık. Diğer techizatların da sayesinde hiç üşümedik. Bence sağlam bir çadır. Quechua iyi markadır. Decathlon malının arkasında durur. Çadırın 2 yıl garantisi var. Çadırı bir başka mağazada alsan, 2 yıl dolmadan çadırda bir sorun çıksa ilgileceklerini pek sanmam.

Eşyalarını koyabilmek için kişi sayısından en az 1 kişi fazla büyüklükte çadır almalı bence. 2 kişi kalacaksa, en az 3 kişilik bir çadır olmalı. Çadır çift katmanlı olmalı. Çadırdaki nem su damlacığına dönüştüğünde içteki katmanda kalır, seni ıslatmaz. Kubbe şeklindeki çadırlarda yağmur suları çatıda birikemez ve çadır su almaz. Yaz için çadırın birden çok havalandırma açıklığı olmalı. Bir de çadırın altı da olmalı. Yani fermuarı kapatınca dışardan tamamen izole olmalı. Yoksa börtü böcek kenelerle uyursun.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,383
Kayıtlı Üye Sayımız
172,041
Kaydolan Son Üyemiz
İsmail.s

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR