Çadır Sorunsalı

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ilkayhavan Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 5
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 2,750

ilkayhavan

Yeni Üye
arkadaşlar bu zamana kadar hep yaz ve sonbahar başlangıcında kamp yapan biriyim. ekimin 22.de eskişehir gürleyik şelalesine arkadaşın husky bret çadır ve kendimin husky -12 magnum uyku tulumu ile gideceğim. size sorum çadır ve uyku tulumu yeterli gelirmi. birde husky bret mi yoksa husky falcon mu veyahut sizin önerebileceğiniz bir çadırmı alsam?

Etiketler
Merhaba,

Aynı çadırdan (husky bret) bende kullanıyorum eksikleri olmasına rağmen şu ana kadar pek sorun çıkarmadı. Bütçenizi bilmediğimden dolayı ilgilendiğiniz çadır ile genel bir yorumda bulunayım. Husky falcon Expedisyon yani yüksek irtifa çadırı tabi bu illede ağrıda kullanacağımız anlamına gelmiyor. Bret ile arasındaki fiyat farkı sizin için önemli değilse alınabilecek bir çadır fakat extreme (kar-fırtına) durumlarda kamp yapmayacaksanız bence pekte mantıklı değil, renginin çok koyu olması da falconun dezavantajı.

Söylediğiniz tarihlerdeki tahmini hava durumuna baktım yağmur yağma olasılığı hayli yüksek, hava sıfırın altına düşmeyecek gibi, fakat naçizane tavsiyem hava durumuna bakarken sakın tulumunuzun extreme değerlerine göre karar vermeyin. Magnumun comfort değerleri söylediğiniz tarihlerde kamp için uygun görünüyor. Hava durumu tahmini biliyorsunuz sonra kulaklarım çınlasın istemem :smiley: Havadan ziyade sizi uyarmak istediğim başka bir konu var tam da emin olmamakla birlikte gürleyik şelalesinde şu sıralar kamp ile ilgili sıkıntı yaşandığını duydum gitmeden önce bir arayıp sormakta fayda var derim.

Merhaba,

Aynı çadırdan (husky bret) bende kullanıyorum eksikleri olmasına rağmen şu ana kadar pek sorun çıkarmadı. Bütçenizi bilmediğimden dolayı ilgilendiğiniz çadır ile genel bir yorumda bulunayım. Husky falcon Expedisyon yani yüksek irtifa çadırı tabi bu illede ağrıda kullanacağımız anlamına gelmiyor. Bret ile arasındaki fiyat farkı sizin için önemli değilse alınabilecek bir çadır fakat extreme (kar-fırtına) durumlarda kamp yapmayacaksanız bence pekte mantıklı değil, renginin çok koyu olması da falconun dezavantajı.

Söylediğiniz tarihlerdeki tahmini hava durumuna baktım yağmur yağma olasılığı hayli yüksek, hava sıfırın altına düşmeyecek gibi, fakat naçizane tavsiyem hava durumuna bakarken sakın tulumunuzun extreme değerlerine göre karar vermeyin. Magnumun comfort değerleri söylediğiniz tarihlerde kamp için uygun görünüyor. Hava durumu tahmini biliyorsunuz sonra kulaklarım çınlasın istemem :smiley: Havadan ziyade sizi uyarmak istediğim başka bir konu var tam da emin olmamakla birlikte gürleyik şelalesinde şu sıralar kamp ile ilgili sıkıntı yaşandığını duydum gitmeden önce bir arayıp sormakta fayda var derim.
Husky Bret'in eksikleri nedir acaba ? Almayı düşündüğüm çadırlar arasında, kullanıcı yorumu önemli :smiley: 2 kişi çadır içerisinde rahat eder mi tulumlarla yoksa çok dip dibe mi olur

Arcroarx çok sağolasın. Hava ve Ayılar nedeniyle gürleyik şelasine gidemedim yasakmış. 200 tl fark ile bretten falcona geçme şansım var ama karar veremedim. poseidon 59 bretin eksiğini sormuşşsun. bret bence 2 kişi için dar bir çadır. 2 kişi sıkışık yatılıyor. bagaj kısmıda 2 kişi için bence küçük. Kar etekliği olmadığı için içeri fazla rüzgar alıyor sırf soğuk ve rüzgarlı havalar için falcon almayı düşünüyorum. tek kişi için çok güzel bir çadır hemde hafif. Uyku tulumunda keşke magnum yerine enjoy alsaymışım diyorum. hava soğudukça magnum ile enjoy arasındaki bariz ortaya çıkıyor.arada 150 civarında bir farkda var.

Arcroarx çok sağolasın. Hava ve Ayılar nedeniyle gürleyik şelasine gidemedim yasakmış. 200 tl fark ile bretten falcona geçme şansım var ama karar veremedim. poseidon 59 bretin eksiğini sormuşşsun. bret bence 2 kişi için dar bir çadır. 2 kişi sıkışık yatılıyor. bagaj kısmıda 2 kişi için bence küçük. Kar etekliği olmadığı için içeri fazla rüzgar alıyor sırf soğuk ve rüzgarlı havalar için falcon almayı düşünüyorum. tek kişi için çok güzel bir çadır hemde hafif. Uyku tulumunda keşke magnum yerine enjoy alsaymışım diyorum. hava soğudukça magnum ile enjoy arasındaki bariz ortaya çıkıyor.arada 150 civarında bir farkda var.
Değerli yorumun için teşekkür ederim. Şuan için 2 kişi kullanıcaz gibi duruyor ama tam bir kesinlik söz konusu değil tekte olabilirim. Tek olduğumda yetecek bir çadır gibi duruyor anladığım kadarıyla, 2 kişi için önerin ne olur ?

Merhaba,

Öncelikle yazdıklarımızın işe yaramış olmasına sevindim.

Husky bret ile ilgili sorularınıza gelince. Yaklaşık iki senedir bu çadırı kullanıyorum, zamanında cebimdeki paraya göre bulabildiğim en iyi çadırdı. Fakat zaman geçtikçe pekte kendime uygun bir çadır seçmediğimi anladım. Başlangıç olarak şunu belirteyim husky bret iki kişilik bir çadır için aslında geniş bir çadır bile sayılır, neden ? Dağcılık ve kamp malzemesi üreten firmalar artık backpacking için ürettikleri çadırlarda ağırlığı iyice düşürmeye başladılar ki yerinde bir karar olarak kendilerini tebrik ediyorum :smiley: Örnek olarak: NorthFace TRIARCH 2, MSR Hubba Hubba NX, Marmot Limelight, Big Agnes Copper Spur UL gibi çadırlar süper hafif çadırlar. Fakat bu çadırlarda görüldüğü üzere backpacking için üretilen çadırların eni ortalama 130cm genişliğinde. Tabi ki bu bir kural değil ama husky nin 145 cm lik eni aslında dar bir çadır olmadığını gösteriyor. Konunun başında söylediğim gibi Husky bret benim için çokta uygun bir çadır değil çünkü kamp yaptığım yerler genelde kuş uçmaz kervan geçmez yerler, işletme olmayan, arabanın girmekte zorlandığı yerler bu yüzden çantam ile uzun süre yürümek mecburiyetindeyim. Husky bret ise sırt çantasında taşımak için ağır bir çadır. Eğer ulaşım araba ile sağlanacak ise kızılay çadırı bile götürebilir geniş geniş yatılır :smiley: Söylemek istediğim çadır dahil bütün kamp ve dağcılık malzemelerinin yapılacak aktiviteye göre seçilmesi gerektiğidir.

Bret ile ilgili genel olarak şunları söyleyebilirim;
En büyük dezavantajı boyuna iki girişinin olması yani tek girişli gibi düşünün. Girip çıkmayı zorlaştırdığı gibi birde içeridekini sürekli rahatsız ediyorsunuz. Yeni alacağım çadırın özellikle iki girişli olmasına dikkat ediyorum.
İkinci olarak ilkayhavan'ın dediği gibi tek bagaj bazen yetersiz kalıyor.
Üçüncüsü bence havalandırma konusunda pekte başarılı değiller tepede iki tane havalandırma fermuarı olmasına rağmen bazen yetersiz kalıyor.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,430
Kayıtlı Üye Sayımız
172,076
Kaydolan Son Üyemiz
Fevzican

SON KONULAR

Geri