Çakı ve Bıçak Seçimi

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan epineprin Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 284
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 230,723
Bıçağınız hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Smith Wesson markasına ait bir kaç bıçağım var. (küçük çaplı bıçak koleksiyoncusuyum) Bu bıçaklar oldukça kullanışlı bıçaklardır. Tek sorun olarak teflon kaplı olan bıçakların boya vermesini gösterebilirim. Ayrıca piyasada bu ürünlerin oldukça fazla sayıda sahtesi bulunmaktadır. Bunlara da özen göstererek almanızı tavsiye ederim. Bende bıçaklarımı silah dünyasından aldım. Ayrıca bildiğim kadarıyla bir kaç noktaya parmak basmak isterim. Metallerin sertlik dereceleri çok önemlidir. Sertlik derecesinide karbon miktarı belirler. Karbon miktarı yüksek metallerden yapılmış bıçaklar iyidir fakat bu miktar belli bir düzeyin üzerine çıkarsa bıçağınızın kırılması söz konusudur. Aşırı karbon kırılgan özellik göstermeye neden olur. Çok yüksek karbon miktarlı metaller pense, karga burun gibi teknik ekipmanlarda kullanılmaktadır.

Etiketler
Merhaba arkadaşlar, Bora'nın Safari modelini (M-412) almayı düşünüyorum, tavsiye edermisiniz, yoksa S&W CKSUR4G modeli var (yekpare bir bıçak), Çin üretim olmasından SW dan biraz soğudum açıkçası,taklitlerinin bol olmasından da almaya çekiniyorum, tavsiye ve yorumlarınızı bekliyorum...
Selamlar Saygılar...

Hyena tavsiye istemiş ama kimse yazmamış. Son zamanlarda ben de kampçılığa, uzun yürüyüşlere, doğada hayatta kalma konusuna ilgi duymaya başladım. O yüzden iyi bir bıçak gereksinimini her geçen gün daha fazla hissettiriyor. Yakınlarda bir bıçak almayı düşünüyorum ama yanlış seçim yapmak istemiyorum. Geçenlerde Praktiker'den küçük bir balta satın aldım, Çin malı, sağlam gözüküyor, 7,5 TL ve 600 gr. ağırlığında. Ağaç, çalı çırpı kesmek için yararlı olur diye düşündüm. Ama bıçak da gerekli, baltayı taşımak her zaman mümkün olmayabilir.

Öncelikle belirteyim, bıçaklardan hiç anlamam, ilgim filan da yoktur. Bu sitede biraz araştırma yaptım, tek parçadan üretilen bıçakların daha dayanıklı, daha sağlam olduğu söyleniyor mesela. Çok pahalı bıçaklar var birkaç yüz TL'yi bulan. Benim verebileceğim para en fazla 100-120 TL arasıdır. Gene bu site sayesinde Bora marka bıçaklardan haberdar oldum. Fiyatları ithal bıçaklara kıyasla daha uygun gibi, kalitesinin de fena olmadığını okudum, öyle de gözüküyor, güzel modeller var.

Bir model özellikle hoşuma gitti ama doğada ne derece işlevsel olur bilemem. Bu konuda gezenbilir'de epeyce deneyimli üyeler olduğunu biliyorum, dilerim yazdıklarımı dikkate alırlar ve konu hakkındaki fikirlerini söylerler.

Beğendiğim model Bora Bıçak Büyük Shogun Gülağacı Saplı ve 117 TL, bir de aynı bıçağın Wange saplısı var 130 TL'ye ama sapların kalite/sağlamlık açısından bir fark yaratacağını sanmıyorum.

Bu bıçağın gül saplısının fotoğraflarını ekledim. Ürün bilgisi:

Bu modelimizin ağzında Uzak Doğu bıçak tasarımları kullanılmıştır. Tasarımdan kaynaklanan 2 farklı özellikte kesicilik arz etmektedir. Namlu kısmının sonundaki kesici kısım, küçük yüzeyleri daha rahat sıyırma ve kesme kolaylığı sağlamaktadır. Sap içinde kullanmış olduğumuz gizli perçin ise firmamızca geliştirilmiş olup tüm telif hakları da tarafımıza aittir. Özel Komando Birliklerimiz ( MAK ) bu modeli kullanmaktadır.
Ürünümüzde A.I.S.I.'nin (Amerikan Demir ve Çelik Sanayicileri) ve TSEK'nin de av bıçakları üretiminde norm olarak kabul ettiği 440 C paslanmaz çelik kullanılmıştır. Bu sayede mükemmel ağız keskinliği kalitesi de elde edilmiştir.
Sertlik derecesi dünyada A sınıf çelik sertlik derecesi olarak kabul edilmiş 58-60 RHC (Rockwell) arasında değişmektedir.
Sapında malzeme olarak gül ağacı kullanılmıştır. Bu malzeme dış faktörlere karşı dayanıklılık ve hijyenik şartlara uygunluk gösteren özelliklere sahiptir.
Bıçak 1. kalite deri kılıf ile birlikte verilmektedir.
M-504 W Uzunluk Genişlik Et Kalınlığı Ağırlık
335mm 43mm 3.5mm 310gr

310 gr. bu tür bıçaklar için ağır mıdır, uygun mudur? Ucunun fazla sivri oluşu kırılmasını kolaylaştırır mı?

Kasatura görünümlü, sırtı tırtıklı bıçakları sevmiyorum. Tırtıklı sırt gerçekten işlevsel mi (bu modelde yok mesela), yoksa daha çok görüntü açısından mı tercih ediliyor?

Bilgilerinizi, tavsiyelerinizi paylaşırsanız çok memnun olurum. Şimdiden hepinize teşekkür ederim.

394 kucuk

394 kucuk 1

394 kucuk 2

394 kucuk 3

bora bıçaklarda olduğu gibi iyi bir bıçağı diğerlerinden ayıran özelliği sap ucuna kadar uzanan metal gövdenin tek parça oluşudur. sap dağılsa bile metal kısın iş görmeye devam eder. gül ağacıda kemikte çok sağlamdır. tavsiyem elinize alıp baktığınızda metal gövdenin sapın içine sonuna kadar gittiğine dikkat edin. bazen bu markalar haricinde güzel bıçaklara eski bıçakçılarda falan rast gelmek olası belki österişli süslü püslü değildirler yada metal alaşımları daha uzun ömürlü değildir amma her işi görürler vede harcandım mı üzülmezsiniz.

Teşekkürler Bülent Bey. Bu bıçakta hoşuma giden şeylerden biri tek parça oluşu oldu, dediğiniz gibi, sapındaki ahşap kısım zarar görse bile bıçak iş görmeye devam eder.
Benim için görünüş ikincil derecede önemli. Ondan daha önemlisi kalite/sağlamlık, fiyat, paslanmazlık özelliği, işlevselliği ve ağırlığı. Bıçakçılarda paslanmaz, kalitesi idare edebilecek uygun fiyatlı bir şey bulursam alırım elbette. Tekrar teşekkürler.

Safari modelinin geometrisi outdoor için gayet iyi gibi görünüyor. Shogun modeline göre uç kısmındaki geometri daha dayanıklı ve yüzmeye daha uygun gibi görünüyor. Sap olarak ise shogun'unki daha çok hoşuma gidiyor.

Yorum ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim, en son bora safari (m-412) ile fighter (m-404) arasında kaldım, ve şu an safari bir adım önde gidiyor,

wenge ve gül ağacı saplarından hangisini tercih etmeliyim dayanıklılık açısından bi fark var mı yoksa tamamen görsellikle ilgili mi (benim için boynuz saplar fiyat nedeniyle kapsam dışında kalıyor maalesef :smiley:

internet fiyatları ile normal fiyatlar çok farklılık gösteriyor, tavsiyem fiyat konusunda biraz araştırma yapmanız yönündedir,

Selamlar, Saygılar

pahalı demezsen extremratio marka bıçakları öneririm mükemmel bıçaklardır işlevsel olsun dersen leatherman i tek geçerim.

Herkese selamlar...

Kısa surede uzun soluklu olarak sitede bulunuyorum. Kullandıgim ilk satirlar bu okuduklariniz oluyor.

Odeyebilecegim meblagda amacina en uygun (fiyat-performans degerleri en yuksek) bicak alabilmek icin yaptigim arastirmalarda asagida resimleri ve linkleri bulunan bicaklar arasinda kararsiz kaldim. Bir taraftan ucuz mal alacak kadar zengin degilim diyorum, diger taraftan cok para verebilecek durumda degilim. Sonuç olarak asagida urunlerden birtanesini (yada onerebileceginiz diger muadil urunlerden birini) tercih etmem gerekiyor. Sizlerin bu konudaki oneri ve tecrubelerinizi bekliyorum.

Simdidem herkese tesekkurler...

http://urun.gittigidiyor.com/SITENIN-EN-GUZEL-RAMBO-BICAGI-iade-garantili_W0QQidZZ28585123
SITENIN-EN-GUZEL-RAMBO-BICAGI-iade-garantili__28585123_0.jpg

http://urun.gittigidiyor.com/KAMP-SETI-5-PARCA-BICAK-CAKI-4549_W0QQidZZ29582603
KAMP-SETI-5-PARCA-BICAK-CAKI-4549__29582603_0.jpg

http://urun.gittigidiyor.com/Chalimex-Setli-Rambo-Kilifli-Kama-Bicak_W0QQidZZ29976635
Chalimex-Setli-Rambo-Kilifli-Kama-Bicak__29976635_0.jpg

http://urun.gittigidiyor.com/35-5-cm-En-Parlak-Kilifli-Kama-Bicak_W0QQidZZ28927149
35-5-cm-En-Parlak-Kilifli-Kama-Bicak__28927149_0.jpg

http://urun.gittigidiyor.com/38-cm-Dev-Pusulali-Yasam-Seti-Kama-Bicak_W0QQidZZ28927022
38-cm-Dev-Pusulali-Yasam-Seti-Kama-Bicak__28927022_0.jpg

http://urun.gittigidiyor.com/SR-Columbia-USA-Rambo-Kilifli-Kama-Bicak_W0QQidZZ28927246
SR-Columbia-USA-Rambo-Kilifli-Kama-Bicak__28927246_0.jpg

http://urun.gittigidiyor.com/43-cm-Dev-Boyut-Rambo-Kilifli-Kama-Bicak_W0QQidZZ29978344
43-cm-Dev-Boyut-Rambo-Kilifli-Kama-Bicak__29978344_0.jpg

İlk bıçak, sap ve gövde tek parçadan oluştuğu için benim tercihim olurdu. Tipi de güzelmiş. 64 lira olarak görünüyor fiyatı. Malzeme kalitesi için standart Çin üretimi deyip geçebilirim. Eğer markalı olsun derseniz, smith&wesson bıcaklara da bakabilirsiniz. Onlar da Çin üretimi fakat biraz daha kaliteli olabilir. 54-84 lira gibi fiyatlar hatırlıyorum SilahDünyası'nın sitesinde.

Bazı bıçaklarda hem 1095 yazmış hem de paslanmaz yazmış. Öyle bir şey olmaz.
Siyah kaplı bir bıçağa titanyum nitrit kaplı demiş. O da palavra.
Testere kısmı çok keskindir diyor ama üstteki kısmı değil uçtaki zımbırtıyı kastediyordur herhalde.

Daha da fazla yazmayayım.

TEKNOTURK' Alıntı:
İlk bıçak, sap ve gövde tek parçadan oluştuğu için benim tercihim olurdu. Tipi de güzelmiş. 64 lira olarak görünüyor fiyatı. Malzeme kalitesi için standart Çin üretimi deyip geçebilirim. Eğer markalı olsun derseniz, smith&wesson bıcaklara da bakabilirsiniz. Onlar da Çin üretimi fakat biraz daha kaliteli olabilir. 54-84 lira gibi fiyatlar hatırlıyorum SilahDünyası'nın sitesinde.

onerin uzerine s&w marka bicaklari da inceledim. dedigin fiyatlar arasinda bicak buldum. asagida linkleri var. fakat bu bicaklarda testere agzinin cok islevli olmadigini dusunuyorum. oncekilerden onerdiginin beni bunlara karsi cezbeden yani testere agzi oldu. bu konuda da son onerini alabilirsem kara asamasina gecip satin alacagim :smiley:

karasiz degilimdir aslinda, sadece dogru olani yapmaya calisiyorum :smiley:

Bicaklara karsi ozel bir ilgim yada onlara karsi bir hayranligim yoktur. isimi beni yolda birakmadan gorsun yeter. sonuc itibariyle bicagi onemli bir arac olarak dusunuyorum.

http://www.silahdunyasi.com/emarket/ProductDetails.aspx?ProductId=172524&CatID=20902&tabId=
guest_04455908-383f-4f8f-bfc3-948b64cff770.jpg

http://www.silahdunyasi.com/emarket/ProductDetails.aspx?ProductId=172528&CatID=20902&tabId=
guest_9c197606-0acd-4d4e-a359-e326f3b4c33b.jpg

http://www.silahdunyasi.com/emarket/ProductDetails.aspx?ProductId=172638&CatID=20902&tabId=
SD10.03.0239.jpg

http://www.silahdunyasi.com/emarket/ProductDetails.aspx?ProductId=172640&CatID=20902&tabId=
SD10.03.0241.jpg

smith wesson marka bıçak almanızı pek tavsiye etmem çin üretimi oluyorlar pek dayanıklı değiller aldığım bıçağın içindeki parça bıçağı daha doğru düzgün kullanmadan kırıldı birde bileylemesi kalıcı olmuyor.

28092010

28092010001

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

SON KONULAR

Geri