Çekme Belgeli Araç Alırken Dikkat Edilecek Hususlar ?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan ercan süzer Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 64
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 114,323
Ynt: Çekme Belgeli Araç Alırken Dikkat Edilecek Hususlar ?

Ülke bütcesinin vergilere ve cezalara dayandığı bir ortamda birşeylerin değişmesi olanaksız...Aynen devam ediyor...Projeyi mühendisler hazır proje üzerinden imzalayıp bir dosyaya koyuyor.!! Ücret 150 TL...

Etiketler

ercan süzer' Alıntı:
Ülke bütcesinin vergilere ve cezalara dayandığı bir ortamda birşeylerin değişmesi olanaksız...Aynen devam ediyor...Projeyi mühendisler hazır proje üzerinden imzalayıp bir dosyaya koyuyor.!! Ücret 150 TL...
bu proje işiyle ilgili nereye gitmem gerek benim? herhangi birşey almam lazım mı bir yerden?
aracı mke hurdasandan haziranda almıştım 4-5 ay sonra götürecem tescil işlemine ödeyeceğim ceza fiks mi yoksa ay ay artan bir ceza mı olacak peki?

Merhaba
Yaklaşık 3 ay önce bende defender aldım,bu araç sağlık bakanlığından çıkma 35000kmde kasası çok düzgün bir araçtı.Aracım 2005 yılında faturalanmış edirnede bir hurdacının üzerine.Ben hurdacıdan alan kişiden 6000tlye aldım aracı ve yaklaşık alım satımı hariç 7000tl masraf yaptım.Lastikleri,boyası alt takımı gibi ayrıca elektronik göstergeleri silecek motoru vs vs gibi şeyleri çalınmıştı.O parçalara telefonda 500tl gibi fiyat söylenmesine rağmen tam 2000 küsür sonradan verilen siparişler dahilinde ödeme yaptım.Bu 7000 masrafa LPG tüpü dahildirEn önemlisi ben Tekirdağ çorluda yaşıyorum ve buralarda nazımız geçer bir başka kişi ne benim mal ettiğim paralara nede aynı zamana mal edebilirdi bunuda özellikle belirtmek isterim..Neyse gelelim aracı üzerime geçirme macerama,bu arada ben aracı arkadaştan aldığımda sadece faturasını vermişti bana.Tabiki bir müddet sonra her ne kadar idare edilsemde trafikçiler tarafından artık satışını üzerine almak istedim zaten araçta hazırdı.Bu hurdacıyla aralarında ala vereleri varmış aldığım kişinin.Aracı almama vesile olanda bir kurtarıcı işi yapan bir arkadaştı onunla atladık Edirneye vekalet almaya gittik alamadık tabiki.Adam bana sen o şahsı sıkıştır bana paramı ödesin ben ondan sonra sana vekalet veririm dedi. ;DBende bunun üzerine yok kardeş ben ne onu sıkıştırırım nede senden vekalet isterim,bu arkadaşlar bana masraf ettiğim paramı paşa paşa öderler benim işim biter dedim.Neyse tabiki diğerleri tutuştu ne yaptılar ne ettiler bilmiyorum kendileri Edirneye gidip benim adıma vekaleti alıp getirdiler.(bunları anlatıyorum ben kendime güvendimde girdim böyle bir işe siz siz olun sakın diyorum)Neyse faturayı verdim muameleciye başladı işler bu arada araçta 3 adet haciz çıktı.Biz allah allah nasıl olur böyle bir şey dedik,ama oluyormuş ;D ;D ;DAraç malkarada sağlık ocağının aracıymış devletin kurumları kendi aralarında haciz işlemi yapıyorlarmış.Biz malkaradan hatırlı dostlar hacizi koyan avukata bastırınca avukat hacizleri kaldırdı(zaten fatura tarihinden de ispatlanıp mahkeme kararıyla çözülürdü)muameleci aracı çağırdı mühendis hemen ayak üstü projeyi çizdi,ardından LPG için sızdırmazlık aldık.Tam 5 kez pompanın takıldığı yeri değiştirdik meğer sıkılan cam sil suyu yükseltiyormuş sızıntı veriyordu en sonunda dayanamadım ben dedim kardeşim yıkayalım şunu,yıkanınca iş halloldu.Adamların işi mesleği benim tesadüfen aklıma gelen onların akıllarına gelmedi,ilginç.bu arada faturası 5 sene öncesine ait olduğu için bu şekilde tüv e girersek 500,600tl gecikme öderiz onun için trafikten bir belge bekledik.O belge gelince tüv e götürdük aracı(bu işlemler ben olmasamda olurdu ama ben pipirikli olduğumdan bizzat ilgilendim)neyse tüvden 1 seferde sorunsuz geçti.Son dakikada araç kapalı kasa kamyonet olarak tescillenmiş arazi aracı olarakta işlenmesi gerekiyormuş,pullarını söktüler verdiler elimize hayda hadi tekrar mühendise onaylat.Bulduk mühendisi tüm düzeltilmesi gereken yerleri tek tek birazda benim ısrarımla kaşeledi imzaladı ;Devraklar edirneye satışa gitti.aksilikya bu ben lpg nin faturasını kaybetmiştim aslı gibidiri çıkartılıp edirneye gönderildi bu sefer ne deseler beğenirsiniz?fatura benim adıma kesildi meğer hurdacının adına kesilmesi gerekiyormuş ;D ;D ;De söylesine be adam sanki biz devamli faturalı araç alıtyoruz.neyse fatura bedelini ödeyip yeni fatura çıkarttık.edirnede satış oldu plakalarda çıktı ama araya hafta sonu girdi,satış bizim üzerimize artık pazartesi olacak tahmin ediyorumsalı günüde ruhsatı alacağım.ruhsat tescil proje sanıyorum 1000 tl civarı ama tam bilemiyorum salı günü artık belli olunca yazarım buradan.Son sz bir daha ne ihaleden,nede ihaleden alandan alırım nede toplarım.Salı günü ruhsatı aldığımda muamelecinin parasını yazarım size.

..Ankarada proje işlemlerini 200 TL ye yaptırıyoruz...Aracı T.S.E. ye kadar götürüyorum evrakları onlar takip ediyorlar...Ayrıca talebe göre extra ödeme yaparsanız TÜV'e de götürüyorlar...

Merhaba
Bu gün plakaları takdım ve hurdacının üzerine ruhsatta çıktı.Pazartesi artık satışını üzerime alacağım,ancak bendeki şans ya şaşe numarası tamam ama ruhsatta yazan motor nosu vekalettiki numarayla 1 rakam fazlası var.Ben can havliyle hemen muamelecimi aradım bu nasıl olur diye oda sorun değil çözeriz mutlaka ruhsatta vardır yanlışlık dedi.Hadi hayırlısı bakalım,hafta başında göreceğiz.Ben zaten oldum olası bürokrasiden nefret etmişimdir ne hikmetse bizi bulur bu işler.

Evet bu gün salı ve benim tescil olmadı hala.Motor numarasını ancak dün akşam üzeri 16:30 da düzeldi ve noterde aldım soluğu,aldığım vekalet araç daha tüv e girmeden önce olduğu için,yok efendim vekalette ambulans yazıyor ama ruhsatta kapalı kasa kamyonet,yok plakası yazmıyor ama ruhsatta plaka var gibi bin bir türlü bahane.Neyse onada bulduk bir sebep o işide hallettik.İşlemlere başladı noter çalışanı bayan,hayda bu seferde araç maliye kaydı yok :'(Siz söyleyim muamelecinize o halleder denildi.Tabiki saat te geçti iş kaldı bu güne.Bugün sabah hallederim diyen muamelecim ne derse beğenirsiniz?Aracın eski plakasını bir başkası almış bu yeni çıkan plakayada fatura tarihi olan 2005 yılından itibaren hesaplanıp tüm bandrollerini ödememiz gerekiyor!Ölürmüsün öldürürmüsün?Muamelecimde şaşırdı ya öyle şeymi olurmuş araç çekme belgeli ne diye 5 yıllık vergisini ödeyeceğiz diyor.Onuda hallettik Edirne vergi dairesi müdürüne çıkıldı oradan bizim muamelecinin arkadaşı maliye kaydını yaptırmış çok şükür.Valla varya yalnız muamelecim 5 yıllık vergiyi ödememiz gerekiyormuş diyince öyle bir oldumki nalet olsun...........vs vs.Artık sabah ilk iş noterde soluğu almak.Bu arada sıfır araç alırken nasıl o yılın ilk taksidini ödemek gerekiyorsa bizde temmuz ayının bandrolünü ödeyeceğiz.Ya yarın yada en geç perşembe günü üzerimize ruhsatı çıkar inşallah.Bizde mutlu sona ereriz.Babamdan kalan araçtada buna benzer sorunlar yaşadım ama bu tuzu biberi oldu.Baştan bilseydim yeminle hiç bulaşmazdım gider plakalı sorunsuz bir araç alır paşa paşa binerdim,neyse bunuda yaşamak gerekiyormuş diyelim :smiley:

öncelikle geçmiş olsun

ardından da hayırlı olsun

darısı başımıza artık:D

Teşekkür ederim ancak henüz geçen bir şey yok,çünkü ruhsatı cebime koyana kadar içim rahat etmeyecek :smiley:
Sizde aracınızı bir an önce bitirirsiniz umarım kolaylıklar dilerim.

Evet arkadaşlar bu sabah noter satışını gerçekleştirdim çok şükür ve öğlen saat 15 gibi trafikte en son imzayıda attım.Şimdi iş kaldı ruhsatı cebe koymaya,her an için bekliyorum muamelecimin telefonunu.Arar aramaz gidip ruhsatıda alacağım ve masraflarıda yazıcağım buradan.

Evvet the end mutlu son :smiley:
Ruhsatı aldık cebimize koyduk sonunda hayırlısıyla.
Şimdi sıkı durun listeyi açıklıyorum ;D ;D ;D
250- PROJE
160- TESPİT
30- SIZDIRMAZLIK(LPG)
220- NAKİL
50- DEVİR
165- SİGORTA
200- BANDROL
70- NOTER
------------------
1.145 TL +50 ÖNCEKİ VEKALET

SONUÇ
En sonunda aracımızı problemsiz bir şekilde ıvırı zıvırını hallettik.
Şimdi ne yaparsam beğenirsiniz? ;D ;D ;D
Diğer babamdan kalan yeni toplattığım Mercedes 300 sel aracımı ve bu LR Defenderide satılması için ilan panosuna satılması için koydum.
Aklınıza başka bir şey gelmesin sadece 2 araç bana fazla onun yerine tek araç tercihen yine Defender puma motorlu bir araç alıp bu işe son noktayı koymayı düşünüyorum.
(devlete çalışıyoruz diğer mercedesede sadece satış masrafı oda miras olduğu için 1000 tl civarı tutmuştu)
Şimdi sonuçta 2 adet satış sorunu olmayan aracım var ve satış sorunu olmayan tek bir tane araç alıp işime bakacağım.
Selam ve saygılarımla.

dalyan' Alıntı:
Evvet the end mutlu son :smiley:
Ruhsatı aldık cebimize koyduk sonunda hayırlısıyla.
Şimdi sıkı durun listeyi açıklıyorum ;D ;D ;D
250- PROJE
160- TESPİT
30- SIZDIRMAZLIK(LPG)
220- NAKİL
50- DEVİR
165- SİGORTA
200- BANDROL
70- NOTER
------------------
1.145 TL +50 ÖNCEKİ VEKALET

artık darısı bana diyebilirim di mi?:smiley:

çok fala da maraf olmayacam demek lpg yok, devir yok eh artık sorun da çıkmazsa iyidir:smiley:

Hayırlısıyla kardeşim :smiley:
Seninki ilk tescil olacağı için ve dizel olması sebebiyle daha sorunsuz ve daha ekonamik olacağı kesin.

uff bu kadar sikinti cekilmez asagi yukari bugungit yarin gel hesabi olmus senin is hayirlisi olsun :D

Is o kısımada gelecek hatta o kısımda bıtecek,sonrasında tum sıkıntılar unutulup zevkını cıkarıyorsun:smiley:

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,432
Kayıtlı Üye Sayımız
172,078
Kaydolan Son Üyemiz
zaferguloz

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR