Çekme Karavan Alacağım,fikirlerinize Çok İhtiyacım Var

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan serkan1082 Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 15
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 11,265

serkan1082

serkanekom@gmail.com
Yer
İstanbul
Merhaba Sayın Gezenbilir üyeleri,bu site sayesinde karavancılığa merak saldım ve bir anda kendimi gece gündüz forumları okur buldum,öncelikle bu sitenin yapımında emeği geçen arkadaşlara ve engin bilgilerini paylaşan tüm üstadlara teşekkür etmek isterim.
Çekme karavan almak istiyorum;benim yıllık iznim temmuz ayı boyunca ve okulların ara tatil olduğu ocak sonu şubat başı 1 haftalık tatiller.Bu sebepten özellikle temmuz ayı boyunca yurtiçi ve yurtdışı (öncelikle 2 yıl yurt içinde hem karavanımı denemek hemde tecrübe kazanmak için) tatiller yapmak ve bu tatillerde en fazla 3-4 günde bir kampinglere girerek bir günlük molalar ve ikmaller yapmak yani devamlı gezmek istiyorum.Bu sebepten karavanın 3-4 günlük ihtiyaçları karşılayacak donanımda olmasını istiyorum.
Aracım 1280 kg,1,6 renault fluence otomatik vites (benzin-lpg)bir araç.Çekmek istediğim karavan erba veya saly karavanın 5,25 karavanları.Sizce çekme konusunda sorun yaşar mıyım? Karavanı sıfır alacağım için yapım aşamasında bazı değişiklikler yaptırmak istıyorum ve tabiki ruhsatlı ve plakalı bir karavan olacak.
Karavanımda olmasını istediğim donanımlar şunlar,
4* 150 w monokristal güneş paneli (karavanın üstündeki yer durumuna göre panel sayısında toplam 600w civarı olacak şekilde farklı alternatifler olabilir)
4* 130 A varta marin tipi akü (karavanın yer durumuna göre akü sayısında toplam 500 A civarı olacak şekilde farklı alternatifler olabilir)​
30 A şarj regülatörü
2500 w tam sinüs inverter
​100 lt temiz su deposu (dışarıdan dolum özellikli)
100 lt atık su deposu (banyo ve mutfak için)
Dış bölümden ulaşılabilen kasetli 19 lt kapasiteli wc (dometic 976)
Isınma için eberspacher D2 (7-8 lt yakıt deposu eklenecek uygun yere)
220 V buzdolabı
Gazlı ocak
Tente
Led lambalar
Kapı üstüne yağmur girmemesi için yağmurluk
Klima konusunda fiyat performans oranına göre karar veremedim ama dış üniteli ev tipi klima şimdilik düşünmüyorum)

Sizlerin engin bilgilerine göre bu karavan beni bir aylık genellikle gezme ağırlıklı tatillerde yeterli gelirmi? Fikirlerinizi sabırsızlıkla bekliyorum,tüm karavanla ilgilenen arkadaşlara saygılarımı sunarım.iyi günler.

Etiketler
Ynt: Çekme Karavan Alacağım,fikirlerinize Çok İhtiyacım Var

Donanımları oldukça iyi görülüyor.

Panel değerleri, Amper yerine Watt olacak herhalde. 4 adet 150W panel koyarsanız, en az 35A regülatöre ihtiyacınız olacak.

Ferhat bey,uyarınız için teşekkürler,düzelttim.Bu siteyi en çok sizler gibi tecrübeli kişilerin forumda bilgilerini bizimle esirgemeden paylaştığı için seviyorum. 35'lik regülatör konusunu göz önünde bulunduracağım.Sizce araçla çekiş konusunda sorun yaşarmıyım?

Yüksek amperli şarjregülatörü konusunda sorun yaşarsanız panelleri 2'şer olarak bağlayıp 2 adet 20A regülatör de kullanılabilir.

Araç çekişi konusunda ne yazık ki çekme karavan tecrübem olmadığı için pek bir şey diyemeyeceğim. Çekme karavan tecrübesi olan arkadaşlar daha iyi yarcımcı olacaklardır.

Serkan bey merhaba,

yukarıda yazdığınız özellikte karavan 1500 kg geçer düşüncesindeyim, elinizdeki mevcut araç ile böyle bir karavanı çekmekte
zorlanacağınızı düşündüm. Çeken araçta tork değerlerine bakarak araç yada karavan seçmek daha uygun.

Aşağıdaki listeye göre aracınızın çekebileceği römorkun/karavanın en fazla 1055kg olması gerekiyor. Liste Almanya‘ daki araçlar için ama Türkiye‘ deki araçlar içinde geçerli olduğunu sanıyorum. Aracınız otomatik olunca, bu yükün daha da az olması lazım.

Ekli dosyalar

• Anhängerlaßt.jpg
    Anhängerlaßt.jpg
    210.5 KB · Görüntüleme: 229

Paylaşımınız ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim sayın akdeniz45,araç değişikliği yapamayacağım için sanırım karavanı 4,30 modeline indirmem gerekiyor..güneş panelleri ve akülerin toplamınıında 150 kg civarı olacak sanırım.kişisel eşyaları aracııma ve üst portbagaja koyacağımı düşünürsek 800-850 kg civarında bir ağırlıkta bir model belirlemem gerekiyor.

Serkan Bey merhaba.

Güneş paneli ve akü ağırlığını çok fazla hesaplamışsınız.
Ben Eberspacher ile ısınarak, 90 Amp. lik yaşam aküsü ile bu aşırı soğuk havalarda 2.5 gün geçirdim.
(Gece 01 den sabah 11.30 kadar kullanarak.)
Siz daha fazla sarf etseniz gene de 2 gün idare edersiniz,
zira siz güneş enerjisi ile de takviye edeceksiniz.
Karavanda ana sarf, ısıtıcıda harcanıyor, gazlı ısıtıcı bulursanız
bunda sadece mini bir fanın akü sarfı olur.

Yeni esnek güneş panelleri çıkmış,
klasik kasalılara göre çok hafif olduğundan bahsediliyor.
90 Amp. Marin akü 28 Kg. esnek panellerden üçü de tahminen 35-40 Kg.
Bu kombinasyon 70 Kg. ı çok fazla geçmez.

Sizin beklediğiniz 800 Kg. lar civarı ağırlık da çekme karavan sadece Güney Karavan'da var.
Diğer bütün markalar bundan ağır.

Saly 4.25 i de öneririm.
Ben aldım, kullanış ve ferahlığından çok memnunum

Ekli dosyalar

• Yar? esnek solar panel.jpg
    Yar? esnek solar panel.jpg
    20.7 KB · Görüntüleme: 696

Aşağıdaki linkte esnek panellerle ilgili fiyat ve bilgiler var.
http://www.sahibinden.com/ilan/is-makineleri-sanayi-elektrik-enerji-gunes-panelleri-150-watt-yari-esnek-gunes-paneli-200901510/detay

30 A şarj regülatörü
2500 w tam sinüs inverter
​100 lt temiz su deposu (dışarıdan dolum özellikli)
100 lt atık su deposu (banyo ve mutfak için)
Dış bölümden ulaşılabilen kasetli 19 lt kapasiteli wc (dometic 976)
Isınma için eberspacher D2 (7-8 lt yakıt deposu eklenecek uygun yere)
220 V buzdolabı
Gazlı ocak
Tente
Led lambalar
Kapı üstüne yağmur girmemesi için yağmurluk
.............................

Temiz ve atık su depolarının hareket durumlarında boş olması ,Isınmada Gazlı Hermetik soba Mutfak kullanılımıyla birlikte,Güneş Paneli kullanılacağına göre 12 Volt DC çalışan Büro Tipi karavanın yükünü azaltacaktır
Size aracınızın çekebileceği kendi yaptığım İngiliz projesinin bire bir uygulandığı bir çekme karavan,yapım aşamasını Gezenbilirde görebileceğiniz bir örnek

Sayın Frigo ve Sayın Seyfettin Bey verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim.Karavanın ağırlığını kontrol altında tutmak için önerilerinizi araştırmaya başladım.Tüm hesaplarımı yapıp hem maddi hemde sistemsel olarak netleştirip,ona öre karavan alımında sözleşmeyi yapmak istiyorum...Bu sebepten verdiğiniz bililer benim için çok önemli...

Serkan Bey merhaba.

Hafiflik için daha önce gazlı ısıtıcı da olabilir demiştim.
Moderatör Hüseyin Bey in bahsettiği gibi,
yerli üretimlerde karavana uygun bir ısıtıcı yok.
Ağırlıkları karavan için acaip derecede ağır,
kapasiteleri karavan için anormal büyük.
Bunun doğrusu paraya kıyıp orijinalini almak.

Yerli üretimlerin en ufağı 10.000 K.Cal/h kapasitede
bu 80 m2 lik bir evin nominal ısınma yüküdür.
8 m2 lik birkaravanda bu kullanılamaz.
Kullanmak uygun olmaz, sistem çok sık otomatiğe gire çıkar.
Problem kaynağı olur.

Bir de Firmanın sistemin ihtiyaç duyduğunu belirttiği 2. tüp olayı
işi tam sevimsiz hale getiriyor.
35 Kg. ısıstıcı, tüp ağırlıkları ile beraber 2x25=50 Kg,
sonuçta ısınma için 70-80 Kg taşımak rasyonel değil.
Webasto, 3-5 litrelik deposu ile bunun onda biri.

Aşağıdaki hermetik doğalgaz-LPC sobaların H3 modelleri ufaklığı ile karavanlara uygundur...H3 modeller 50x48x16 cm boyutlarındadır...

http://www.miraheating.com/?page_id=411&lang=tr

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,434
Kayıtlı Üye Sayımız
172,080
Kaydolan Son Üyemiz
yusuf75

Çevrimiçi üyeler

SON KONULAR