Çekme Karavan İçin Aracımıza Çeki Demiri Taktırmanın Maaliyeti Nedir?

• Konuyu Başlatan: Konuyu başlatan aslanahmet Tarih:
  • Başlangıç tarihi Yazılan Cevaplar:
  • Cevaplar 53
  • Okunma Sayısı: Görüntüleme 88,451
Ynt: Çekme Karavan İçin Aracımıza Çeki Demiri Taktırmanın Maaliyeti Nedir?

Bende bir kaç ay önce t5'i satıp Vito aldım ve çeki demiri tesisat döngüsünü tekrar yaşadım. Aynı şekilde sistem park lambalarını yakınca birkaç saniye yanıp korumaya geçiyordu. Karavanın ampullerini led yaptım, problem çözüldü. Hatta bir bölümünü uygun renklerde şerit ledlerle yaptım, güzel oldu.
Çeki demirinizi iyi günlerde kullanın.

Etiketler

Binek otomun TÜV muayenesine girebilmesi için üzerindeki ruhsata işli olmayan çeki demirini söktürdüm.Artık taktırmayacağım. Kamperimde ruhsata işli çeki demiri var. Çadırvanı gerekirse onunla çekerim artık.

Çeki demiri konusunda model olarak acaba hangisi tercih edilmeli veya olumlu olumsuz yanları neler?
Deve boynu şeklinde olanları eski model olduğu söyleniyor, yenilerde avantaj olarak pim yardımı ile sökülüp takılabildiği arkadaki görüntünün değiştirilebildiği söyleniyor.
Bu konuda bilgisi olanlar yardımcı olursa faydalanmak isterim.

images

1.jpg

Prosedürün değişmesini beklerken muayene tarihini geçirmişim.
Son hızla başladık çeki demiri olayına, perşembe günü kısmetse çeki demiri takılmış şekilde TUV muayenesine gideğim.

Çeki demiri taktırmada uyulması gereken, kanuni prosedürlerin (CE belgesi, gümrük makbuzu, servis montajı, proje çizimi ve ruhsata işlenmesi) varlığının ne kadar gerekli olduğunu görterir gerçek hayattan bir enstantane...Tam mahalle demircisi işi çeki demiri, iyi inceleyin, bunu aracına takarak 1000kg'lık karavan ile karayollarına çıkmış bir araçda bu demiri bağlayan 5mm'lik 4 civatanın, bir vites küçültme anında çektiği karavana aşırı yük binmesinden dolayı, kopması halinde, karavan yolda başıboş kalırsa, kendisinden başka masum kaç kişiye zarar verebileceğini bir düşünün...İşte karavan konusunda sevmediğimiz bir takım prosedürlerin varlığı, bu tür merdiven altı imalatların sebep olabileceği zararlardan insanlığı kurumak, olsa gerek...

http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-yedek-parca-karavan-polo-arabamdan-soktugum-ceki-demiri-61702732/detay/

Buna eki demiri diyor

Sayin Atiladi yazdiklarinizda haklisiniz.

Fakat bir ceki demiri icin bukadar kanuni prosedür (CE belgesi, gümrük makbuzu, servis montaji, proje cizimi ve ruhsata islenmesi) örnegi, Türkiye´de bürokrasinin süphe üzerine kuruldugunun nekadar güzel bir örnegi. Ceki demirinin güvenligi ile gümrük mazbuzunun ne iliskisi var. Gümrük görevini kendisi yapsin. Her araca göre yapilmis ceki demiri varken „proje cizimi „ neden gerekiyor?

Biraz konunun disina ciktim. Hosgörün.

merhabalar, benim çeki demiri ile ilgili birkaç sorum ( sorunum ) var, birincisi yaptığım araştırmalara göre çeki demirinin aracın marka ve modeline göre üretilmesi gerekiyormuş benim aracım 94 model Subaru Libero E12 4x4 AWD , yaygın olarak kullanılan bir araç değil ve tedarikçi firma web sitelerindeki listelerde aracıma uygun çeki demiri bulamadım bu durumda ne yapmalı, ikincisi ben Çanakkale Bozcaada da yaşıyorum, burada bir çuvaldız bile bulmak bazen sorun oluyor, çeki demirinin montajını en iyi ihtimalla Çanakkale merkezde yaptırabilirim ( adaya yakın başka bir yerde olabilir) , Çanakkalede bu işlemi yasal prosedürlere uygun olarak gönül rahatlığıyla yaptırabileceğim bir yer varmı acaba, bu konularda yardımınızı rica ediyorum.

merhaba cekıdemırı hakkında ogrenmek ıstedıgınız hersey cekıdemırı malıyetı proje montaj elektrık tesısatı ruhsat la ılgılı sorularınını www. teknikyavuz.com sıtesı sahıbı turgut yavuzdan ogrenebılırsınız tel numarasını verıyorum 05335757621

ilginize çok teşekkür ederim, internetteki araştırmalarımda teknikyavuz'u keşfetmiştim ama dediğim gibi çanakkale civarında biryer araştırıyorum.

Çeki demirinde olması gereken özellik , topuz ile onun altında ki L şeklinde ki uzantının birbirinin uzantısı olması (monoblok) gerekir , yani birbirine kaynaklı , civatalı olmaması gerekir..
Bu her 2 parçanın birbirine herhangi bir türde ekli olması yüzünden bir arkadaşımın karavanı çeki demiri topuzundan kırılarak şarampole yuvarlanmıştı..O nedenle son derece önemli olan bu konuda özverili davranmak yerinde olur.

Bizler bazen kanun koyucuların yaptığı uygulamalardan sıkılıyoruz oysaki yasalar uzun incelemeler,araştırmalar,ve testler sonucunda yapılan tesbitler,sayın cygnet'in anlattığı olayı hiçbirimiz bir daha yaşamaz umarım hatta kanunlarda yolculuk sırasında römorkta veya karavanda hiçbir yolcunun olmaması gerekiyor oysa anlatılan olayda karavan içerisinde yolcu olsaydı sonucunu düşünmek bile istemeyiz,demekki kanunlar yasalar bizim için var her ne kadar bazen sıkılsakda ;)

Çeki demiri takıldıktan sonra arabayı muayeneye sokup, onaylatmak ve yeni ruhsat çıkarma işlemleri olacağı için çeki demirinin TÜV'de onay alması üzerinde sıkı durmak gerekir..Ben TÜV'de oldukça terledim. Arabamı kanala alıp altına girip, çeki demirinin sabitleme vidalarını kontrol ettiler...Tabi bu muayene şekli bizim için bir bakıma çok iyi bir yöntem..Sağlık ve güvenlik herşeyin önünde gider.
Maddiyata gelince bugünkü piyasa fiyatları 1000- 1200 TL arasında değişiyor...Araca uygun orjinal demir biraz daha pahalı ama aracınız için üretilmiştir ve hiç endişeye gerek kalmaz. Her zaman tercih edilmelidir..
Aracınıza uygun orjinal bir demir yoksa dikkat edilecek husu , L şeklinde ki çubuğun monblok yani tek parça olmasına bakın. Bu L vidalarla gövdeye sabitlenebilir ,bunda sorun olmaz..Yeter ki vidalama işlemi gereği gibi yapılsın, vida sıkı monte edilsin.
Gerisine takılmayın.

Gezenbilir bilgi kaynağını daha iyi bir dizin haline getirebilmek için birkaç rica;
- Arandığında bilgiye kolay ulaşabilmek için farklı bir çok konuyu tek bir başlık altında tartışmak yerine veya konu başlığıyla alakalı olmayan sorularınızla ilgili yeni konu başlıkları açınız.
- Yeni bir konu açarken başlığın konu içeriğiyle ilgili açık ve net bilgi vermesine dikkat ediniz. "Acil Yardım", "Lütfen Bakar mısınız" gibi konu içeriğiyle ilgili bilgi vermeyen başlıklar geç cevap almanıza neden olacağı gibi bilgiye ulaşmayı da zorlaştıracaktır.
- Sorularınızı ve cevaplarınızı, kısaca bildiklerinizi özel mesajla değil tüm forumla paylaşınız. Bildiklerinizi özel mesajla paylaşmak forum genelinde paylaşımda bulunan diğer üyelere haksızlık olduğu gibi forum kültürünün kolektif yapısına da aykırıdır.
- Sadece video veya blog bağlantısı verilerek açılan konuların can sıkıcı olduğunu ve üyeler tarafından hoş karşılanmadığını belirtelim. Lütfen paylaştığınız video veya blogun bağlantısının altına kısa da olsa konu başlığıyla alakalı bilgiler veriniz.

Hep birlikte keyifli forumlar dileriz.

GEZENBİLİR TV

GEZENBİLİR'İ TAKİP EDİN

Forum istatistikleri

Konular
103,435
Kayıtlı Üye Sayımız
172,082
Kaydolan Son Üyemiz
Tsow

Çevrimiçi üyeler

Geri